”אם אראה מנכ”ל או יו”ר שמשתיק את שותפיו, זה לרוב יוביל אותי לא להשקיע”

הקרן התאגידית של קוואלקום, שמשקיעה בסטארטאפים בכל השלבים, השקיעה כבר ב-29 חברות ישראליות ורשמה 9 אקזיטים מרשימים. למנהליה, מרב וינריב ובועז פאר, יש טיפים עבורכם

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

קוואלקום וונצ’רס

שנת הקמה: 2000

מייסדים: הקרן התאגידית של קוואלקום

גודל הקרן: הקרן היא גלובלית ובעלת משרדים בארה״ב, סין, הודו, ברזיל וישראל

מנהלי הקרן: מרב וינריב, מנכ”לית הקרן בישראל ובאירופה; ובועז פאר, דירקטור, ישראל ואירופה

שלבי ההשקעה: כל השלבים – מחברות סיד ועד סיבובי צמיחה מאוחרים.

בתמונה: מרב וינרב. צילום: רמי זרנגר; בועז פאר. צילום: קוואלקום

מהם תחומי ההשקעה המובילים?

אנחנו משקיעים בחברות עם פוטנציאל שוק גדול ובידול טכנולוגי, מוצרי או עסקי, שעוסקות בתחומים האסטרטגיים לקוואלקום: IoT, Mobile Technologies, Networking and Connectivity, 5G and Related technologies, Automotive and Robotics, AI ו-Cyber

מי הן חברות הפורטפוליו הפעילות כעת?

הקרן השקיעה עד היום ב-29 חברות בארץ ובהן:

– CyberX: פתרון לגילוי בזמן אמת של מתקפות סייבר ותקלות תפעוליות באינטרנט תעשייתי ו-IoT.

– Prospera: כלים אוטונומיים לגידול יבולים בעזרת בינה מלאכותית וראייה ממוחשבת.

– Anyvision: טכנולוגיה לזיהוי פנים, גוף ואובייקטים, שמאפשרת להפוך כל מצלמה לחכמה באמצעות ניתוח וסיווג כלל המידע הנקלט בחיישני המצלמה.

– Mantis Vision: מתמחה בפיתוח וייצור טכנולוגיות לצילום וחישה בתלת ממד למגוון שימושים, ממצלמות לסמארטפונים ועד יישומים לאולפני D3 מקצועיים.

– Medisafe: פלטפורמה לניטור שימוש בתרופות, שמסייעת לחולים להקפיד על מרשמים שקיבלו ולצמצם הוצאות בריאות.

ואילו חברות כבר נמכרו?

בארץ היו לקרן 9 אקזיטים, בהם: WAZE שנמכרה לגוגל; Ravello שנמכרה לאורקל; Magisto שנמכרה ל-Vimeo; חברת Tapingo שנמכרה ל-GrubHub; ו-Wilocity שנמכרה לקוואלקום.

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

מרב: “אין אבחנה אחת, יש מכלול של צוות, שוק, מוצר וטכנולוגיה, אבל קודם כל זה המנכ”ל, הצוות והיכולת שלהם להוביל את החברה לשלבים הבאים”.

בועז: “ההחלטה משתנה בהתאם לשלב החברה. בהשקעות מוקדמות עם יזמים פחות מנוסים, חשוב לי לראות פתרון טכנולוגי ייחודי בשוק מעניין, ואני לא מחפש את כל התשובות לשאלות הקשורות לשיווק המוצר ומכירתו. במקרה כזה למשל, אפשר להעריך אם יש ליזמים פוטנציאל לגדול ולמצוא את התשובות האלו, וכך לאפשר להם ולחברה להצליח”.

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

מרב: “נורת האזהרה הראשונה היא אינטראקציה לא טובה בתוך הצוות, וזו פעמים רבות מתבטאת במנכ”ל או יושב ראש שמשתיק את שותפיו. אני רואה סיטואציה כזו, זה בדרך כלל ‘לא’ מיידי”.

בועז: “בשבילי נורת אזהרה היא יזמים שלא מכירים היטב את הסביבה התחרותית שלהם או לא נותנים מספיק קרדיט למתחרים בשוק”.

מה הטיפ שלכם ליזמים?

מרב: 1. אם אין תחרות המצב לא בהכרח טוב. גם חברות שעושות אותו הדבר בצורה שונה או פונות לקהל יעד אחר עם אותו מוצר נחשבות תחרות. עדיף לכם להציג למשקיעים כמה שיותר מתחרים ולספר על השוני מאשר לטעון שאין תחרות. ככה אתם גם מוכיחים הבנה בשוק וגם את הבידול שלכם.

2. נושא שלא מדובר בו הרבה ויש לו חשיבות רבה הוא הדירקטוריון. דירקטוריון אולי לא יכול לבנות חברה, אבל הוא יכול לעזור, וגם להרוס. חלק מחברי הדירקטוריון מגיעים עם ההשקעה, אבל לכם יש החופש לבחור חברי דירקטוריון בלתי תלויים. חשבו מי יכול לעזור לכם גם בענייני היומיום של החברה וגם בהתנהלות עם המשקיעים, ותזמינו אותם לדירקטוריון. אגב, אל תחסכו באקוויטי – הערך שדירקטור טוב יכול להביא גדול בהרבה.

3. תבינו מוקדם את ה-KPI שלכם ולאן אתם שואפים – CAC, LTV, מחיר, רווח גולמי וגידול חייבים להימדד מהרגע הראשון, עם מטרות ברורות. תמצאו חברות טובות מהתחום ותראו איך אתם משתווים אליהן בעתיד.

בועז:  1. הביאו בחשבון שמשקיעים רואים כל היום חברות ונתונים יבשים. מה שחשוב במפגש הראשון עם המשקיע זה היכולת לספר את הסיפור והחזון בצורה מעניינת ופשוטה. מצד שני, חשוב גם להיזהר מ-“oversell” שעלול לייצר תחושה שאתם לא לגמרי מחוברים לקרקע.

2. בחירת המשקיעים היא קריטית להמשך ניהול המיזם שלכם. יש משקיעים מצוינים שהסגנון שלהם מתאים יותר לאישיות שלכם ושתרומתם יכולה להיות משמעותית, וההפך. בדיקת רקע על המשקיע, כמו שיחה עם יזמים שהשקיע בהם בעבר, יכולה לעזור המון בנושא הזה.

3. נסו לשמור על פרופורציות כאשר אתם מגייסים סיבוב השקעה. כיום בשווקים בהם קיים “הייפ” תוכלו לגייס הון רב והשוק יתמחר את החברה שלכם בשווי עצום יחסית למצבה. הבעיה היא שזה עלול לייצר מערכת ציפיות לא ריאלית מהחברה, ואם היא לא תעמוד בהן זה הפגיעה בערכה בסיבוב הבא או בעת מכירה הוא משמעותי.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

מירב ובועז: “הקרן מאפשרת ליזמים ליהנות מכל העולמות – גם השקעה מקרן גלובלית בעלת שם עולמי שתומכת בחברה לאורך חייה, וגם קרן אסטרטגית שעוזרת לחברה בגישה לטכנולוגיות חדשות ולשוק”.

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם: 

מירב ובועז: “יש כמה חברות טובות שפגשנו איתן מאוחר מדי והחמצנו, למשל FIVERR ו-Via”.

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה: 

מרב: “אריק יואן, מנכ”ל זום שהיא חברת פורטפוליו שלנו שהנפיקה לא מזמן. יואן בנה חברה מעולה עם מוצר מדהים והצליח כנגד כל הסיכויים לחדור לשוק צפוף ותחרותי”.

בועז: “אירווין ג’ייקובס, שהקים את קוואלקום בגיל 52. בחרתי בו לאו דווקא בגלל שאני עובד בקוואלקום, אלא משום שהוא חולל מהפכה טכנולוגית אמיתית, תוך צליחת אתגרים כמעט בלתי אפשריים הן טכנולוגית והן עסקית”.

מי פתח לך את הדלת לתחום?

מרב: “אחרי שסיימתי בית ספר למנהל עסקים ‘סימנתי’ את תעשיית ההון סיכון כמעניינת, אבל רציתי להתנסות עוד בארגונים גדולים. אחרי כמה שנים כסמנכ”לית במחלקת מיזוגים ורכישות בקומברס, הייתה הזדמנות להצטרף לפיטנגו, ושם מצאתי בית טוב ובית ספר מעולה להון סיכון”.

בועז: “הגעתי לתפקיד שלי אחרי למעלה מעשור בקוואלקום בתפקידים במרכז הפיתוח של החברה ובתפקידי פיתוח עסקי. לפני שהצטרפתי לקרן ניהלתי את שיתופי הפעולה של החברה עם סטארטאפים בישראל, כך שהכרתי היטב את האקוסיסטם המקומי והמעבר לקרן היה טבעי יותר”.

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

“יש המון קרנות מצוינות בארץ ובעולם ואנחנו משתפים פעולה עם הרבה מהן”.

Avatar

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: