הקרן שמנהלת 600 מיליון דולר וחתומה על אקזיטים: "ב-20 שנות השקעה מפספסים לא מעט הזדמנויות"

קרן פרגרין מנהלת 600 מיליון דולר בחמש קרנות ורשמה לא מעט אקזיטים. מה מנהליה מחפשים בחברות ואילו טיפים יש להם ליזמים ויזמות?

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון. והיום אנחנו עם…

פרגרין ונצ'רס Peregrine Ventures

שנת הקמה: 2001

גודל הקרן: 600 מיליון דולר בחמש קרנות

מייסדי הקרן: איל ובועז ליפשיץ

מנהלי הקרן: איל ליפשיץ, בועז ליפשיץ, ליאור שחורי, תמיר טל, דודי אלדר, טל קרסו, שיראן תהילה משיח ועמית אלפסי.

שלבי ההשקעה: משלבים מוקדמים ועד מכירה או הנפקה. לפרגרין קרנות המשקיעות בשלבים המוקדמים עד אמצע חיי החברה וקרן צמיחה המשקיעה בשלבים מאוחרים (סיבוב אחרון לפני הנפקה או מיזוג)

תחומי השקעה מובילים: ציוד רפואי, פארמה, Digital Health וביו-אנליטיקס.

מנהלי ומייסדי קרן פרגרין. תמונה: פרגרין

מי הן חברות הפורטפוליו הפעילות כעת?

לפרגרין פורטפוליו מגוון עם מעל 45 חברות. אנו מתמקדים בחברות מתחומי מדעי החיים ובין החברות שהשקענו בהן ניתן למנות את Memic, המפתחת רובוט ניתוחי חדשני שעומד לשנות את פני התעשיה; Restore Medical, המפתחת שתל מיוחד למטופלים הסובלים מאי ספיקת לב; Cordio Medical שפיתחה מערכת מבוססת עיבוד קול לאיתור מוקדם של הצטברות נוזלים בריאות אצל חולי לב, מגנטו הפועלת בעולמות קרישי דם במוח ובריאות; OutSense המפתחת חיישן חדשני לזיהוי פתולוגיות בצואה ובשתן; וחברת Aleph Farms מהמובילות בעולם בתחום הבשר המתורבת.

ומה מספר האקזיטים בפורטפוליו?

13, בהם חברות כמו Valtech, שנמכרה לאדוארדס תמורת 690 מיליון דולר והחזירה פי 9.5 על ההשקעה; Neovasc, שהיא מיזוג של שתי חברות פורטפוליו של פרגרין עם חברה קנדית והנפקתן הניבה למשקיעי הקרן פי 10.2 על השקעתם; ו-Eximo Medical שנמכרה Angio Dynamics.

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

בועז: "למנהלי הקרן קשרים אישיים וארוכי שנים עם החברות הגדולות בעולם מדעי החיים. גישה ישירה זו מאפשרת לנו לזהות בשלב מוקדם מה יהיו הצרכים העתידיים של אותן חברות. לאחר זיהוי צורכי החברה מאתרים מנהלי פרגרין יזמים בתחום או חברות צעירות הפועלות בעולמות אלו, ומקימים איתם במשותף סטארטאפים רלוונטיים. החברות הגדולות מכירות את הפורטפוליו שלנו ולעיתים אף נכנסות כמשקיעות בשלבים מוקדמים. בהשקעות כאלה נשקיע לעיתים דרך חממת אינסנטיב (במסגרת תוכנית החממות של רשות החדשנות) ולעיתים נשקיע שלא דרך החממה".

איל: "קרן הצמיחה שלנו מתמקדת בהשקעה בחברות בוגרות, העורכות את סבב הגיוס האחרון שלהן לפני הנפקה או רכישה. הגדרנו תנאים קשיחים להיותה של חברה מועמדת להשקעה ואנו מאתרים אותן בתחומים הרלוונטיים ובשלב המתאים בחיי החברה. קרן הצמיחה שלנו גויסה במהלך השנה האחרונה והשקיעה כבר בארבע חברות: Memic, Aleph Farms, Insightech ו-Ribon. הקרן משקיעה בחברות בכל העולם".

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

בועז: "יזמים עם ברק בעיניים, שלמדו את השוק והמתחרים ויודעים איפה היתרון התחרותי שלהם, איפה החולשות שלהם ומציעים מוצר עם ביקוש ברור וערך מוסף".

אילו השפעות אתם רואים למשבר הקורונה – בתעשייה בכלל ואצלכם בפרט?

בועז: "הקורונה השפיעה לא מעט על חברות הנמצאות בשלבים של פיתוחים קליניים וניסויים קליניים. חלקי מערכות התעכבו במשלוח מיצרנים מחו"ל, וחברות שנמצאות במהלך או לקראת ניסויים קליניים (בבני אדם) חוו עיכוב בתוכנית הניסוי ולעיתים הפסקה מלאה. צוותים רפואיים הוסטו מתפקידם וניסוי הכולל פרוצדורה אלקטיבית נדחק בסדר העדיפויות. בנוסף, מטופלים פוטנציאליים בחרו שלא להגיע לבתי החולים שלא לצורך רפואי מובהק".

איל: "על אף הקשיים שנוצרו עם פרוץ המגיפה, אנחנו מרגישים כי בחצי השנה האחרונה חלה מגמה של התאוששות. קל יותר לטוס לחו"ל וניסויים קליניים חזרו להתבצע. בנוסף, הקורונה הביאה לסנטימנט חיובי בהקצאת משאבים של חברות, בתי חולים וגופי מחקר פיתוח טכנולוגיות. לקורונה השפעה נוספת בכך שיצרה מיקוד של משקיעים ומדינות לכיוון של השקעות בטכנולוגיות מדעי החיים ובתשתיות תומכות. קרנות המשקיעות בתחומים אלו וכן חברות המפתחות טכנולוגיות בתחום נהנות ממגמה זו".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

איל: "לא כל יזם שיש לו רעיון טוב יכול להוביל חברה. צוות או יזם שלא לומד את השוק שלו ואת העולם שבו הוא מתכוון לעבוד יגלו מהר מאוד שהאתגרים בפיתוח ציוד רפואי הם רבים וקשים. יזם שבא עם רעיון ופידבק שקיבל ממכר שהוא רופא או מהנדס, אך אינו מכיר את השוק, יהיה אטרקטיבי פחות מאשר יזם שלמד טוב את השוק, יודע מה קורה אצל השחקנים הגדולים סביב הטכנולוגיה שלו".

מה הטיפ שלך ליזמים?

  1. תבינו טוב את גודל השוק וכמה נשאר ממנו אחרי השינויים שחלים בו בעקבות הקורונה.
  2. תלמדו ותכירו את המסלול הרגולטורי הנדרש על מנת לקבל אישורים למכירת המוצר
  3. תלמדו ותכירו את השיפוי של חברות הביטוח לפרוצדורה שלכם. וודאו שהוא משמעותי, ואם לא, התאימו את המודל העסקי למצב הקיים.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

בועז: "הייחוד שלנו הוא הקשרים ארוכי השנים עם החברות הגדולות בתעשייה, דבר שמתורגם לאפיון מדויק של צרכים ולעסקאות אסטרטגיות מותאמות היטב לקונה ולחברה הטכנולוגית. הרקע היזמי שלנו כמי שהקימו, ניהלו ומכרו חברות בתחום מדעי החיים מקנים לנו זווית ראייה דומה לשל היזם בו אנו משקיעים והכרות עם האתגרים העומדים בפניו".

בדיעבד, באיזו חברת הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

איל: "Inari Medical. החברה עמדה לקראת הנפקה בתחילת משבר הקורונה אך לבסוף הקדימה את הנפקתה ולא ביצעה סיבוב שבו תיכננו להשתתף. באופן כללי, ב-20 שנות השקעה מפספסים לא מעט הזדמנויות. אנו מעדיפים להתמקד באיתור החברה המוצלחת הבאה על פני העיסוק בחברות שלא הצלחנו להשקיע בהן בזמן".

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה?

בועז: "אבא שלנו, דוד ליפשיץ. הוא עבד שנים במרכז של Merck בשוויץ ועסק בשיווק חומרי גלם לתעשיית הפרמצבטיקה בפיתוח עסקי. דוד מכיר את התעשייה ואת התהליכים החשובים בה והוא יזם ומשקיע בחברות מדעי החיים".

מי פתח לך את הדלת לתחום?

בועז: "אהרון דוברת, זכרונו לברכה, היה מהמאמינים הראשונים בנו כיזמים צעירים".

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

איל: "Almeda Ventures, Amoon, Pontifax, IBF, Arkin, Jesselson Holdings, Pico, Alive, Accelmed".

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

4 תגובות על "הקרן שמנהלת 600 מיליון דולר וחתומה על אקזיטים: "ב-20 שנות השקעה מפספסים לא מעט הזדמנויות""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
צחי
Guest

כולם משקיעים גדולים עם..
Other People's Money

הראל
Guest

צחיק, דבר עברית. זה נקרא כסף של אחרים… דרך אגב, ככה עובדת תעשיית ההשקעות, שסביר להניח שמממנת גם את המעסיק שלך ( אחרת כנראה לא היית כאן)

צחי
Guest

דווקא לא נכון. המעסיקים "שלי" לא מתיימרים להיות משקיעים ומשחקים עם כסף של אנשים אחרים. אני גם מכיר משקיעים, אז אני יודע על מה אני סח.

יוסי
Guest

מוזמנים להגיע בשני לדימונה יש שם demo day לסטרטאפים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: