"כבר במצגת הראשונה חישבו על איך המשקיע אמור להרוויח מהחברה"

קרן NGT3 פועלת כחממה טכנולוגית ועוסקת במיזמים בתחום הרפואה בשלבים מוקדמים. יש לה 21 מייסדים ברחבי העולם, שמאפשרים לחברות לפעול בתחומם, מנהליה עובדים עם היזמים והיזמות באופן צמוד והם גם לקחו על עצמם אג'נדה של עבודה משותפת של יהודים וערבים

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

NGT3 VC

שנת הקמה: 2012

מייסדים: 21 שותפים מארה"ב, ספרד, ישראל והודו

גודל הקרן: הקרן פועלת אך ורק כחממה טכנולוגית בתחום הרפואה, עם מינוף של הרשות לחדשנות

מנהלי הקרן: זהר גנדלר, ניזאר מישאעל, ד"ר אמיר תורן

שלבי ההשקעה: סיד ופרה-סיד

מימין: ניזאר מישאעל, זוהר גנדלר וד"ר אמיר תורן. צילום: תמר קידר הריס

מהם תחומי ההשקעה המובילים?

אנו משקיעים בתחום הרפואה בלבד ויש לנו ארבע קבוצות של חברות: מיכשור רפואי, מיכשור רפואי מושתל, פארמה (חברות פארמה עם רגולציה מקלה) ו-Consumer Medical.

מי הן חברות הפורטפוליו הפעילות כעת וכמה כבר נמכרו?

NGT3 השקיעה עד היום ב-20 חברות וכולן פעילות. יש לנו העלאת ערך פנומנלית על בסיס גיוסי ההון לחברות הפורטפוליו, אבל עדיין אין מימוש באקזיט. 75% מהחברות הוקמו בארבע השנים האחרונות, וצריך לזכור כי בעולם הרפואי ה-time to exit המקובל הוא ארוך. בין החברות הבולטות בקרן:

Barcode Diagnostics – התאמת סוג הטיפול האונקולוגי לחולה הספציפי ולגידול הספציפי בזמן אמת (בתוך 72 שעות)
Nurami Medical – טכנולוגיה לריפוי רקמות רכות, שימוש ראשון הינו תיקון השכבה המגינה על המוח בניתוחי ראש
Paragate Medical – מכשיר מושתל להוצאת נוזלים מחולי כשל כרוני של הלב

GuideIn Medical – מכשיר לאינטובציה מהירה בחדרי ניתוח ולמצבי חירום בשטח

Virility Medical – עיכוב שפיכה מוקדמת של גברים עם מדבקה לשימוש חד פעמי ואפליקציה

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

גנדלר: "צורך שוק אמיתי ומבוסס, פתרון טכנולוגי פורץ דרך ואלגנטי המוגן בפטנט ותכנית עבודה שמאפשרת העלאת ערך משמעותית כבר בשנתיים הראשונות של הפעילות. אנחנו כמובן גם חייבים צוות שניתן לסמוך ולבנות עליו, אך מכיוון שבמקרים רבים אנחנו מקימים את החברות יחד עם היזמים, יש לנו יכולת השפעה על בנייה נכונה של ההון האנושי בחברה ממש מההתחלה".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

גנדלר: "אנחנו פעילים מאוד בכל החברות ושיתוף הפעולה עם צוות החברה הוא מאוד אינטנסיבי, ולכן מייסדים או מנהלים שאנחנו לא מרגישים שנוצרת איתם כימיה ויכולת לעבוד איתם בשיתוף פעולה יגרמו לנו להתרחק. בנוסף, לא ניכנס להשקעה במוצרים שהם nice to have או בפתרונות טכנולוגיים שאינם פורצי דרך”.

מה הטיפ שלכם ליזמים?

1. הציגו את החברה בפתיחות וספרו גם על נקודות החולשה. כך תייצרו הרגשת אמון וביטחון שאתם יודעים מה אתם עושים ושהמידע שאתם מוסרים הוא מבוסס.

2. נסו להתחיל עם אנליזת סיכונים המשלבת את כל התחומים (מו"פ, קליניקה, שוק, סיכון אנושי, קניין רוחני וסיכון רגולטורי) ולבנות תוכנית עבודה שמתייחסת להורדת הסיכונים.

3. עוד מהמצגת הראשונה חישבו על איך המשקיע אמור להרוויח מהחברה, על ההשלכות של מסלול זה והתאמתו לתוכניות שלכם. למשל, משקיע הון סיכון מצפה לאקזיט (M&A או IPO) בתוך זמן סביר, וברוב המקרים יתקשה להשקיע בחברה שמתכננת להישאר פרטית ולחלק דיבידנדים מהרווחים בעוד שנים רבות.

"העבודה בשנים הראשונות נעשית בשטח שלנו, תוך שימוש במעבדות שלנו, ובאופן טבעי נרקמים יחסים אישיים  טובים בין הצוות שלנו ובין הצוות בחברות ופעמים רבות גם בין החברות עצמן"

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

גנדלר: "NGT3 פועלת כחממה טכנולוגית עם מעורבות עמוקה ואינטנסיבית בחברות הפורטפוליו, במטרה לייצר ערך במהירות האפשרית. העבודה בשנים הראשונות נעשית בשטח שלנו, תוך שימוש במעבדות שלנו, ובאופן טבעי נרקמים יחסים אישיים מאוד טובים בין הצוות שלנו ובין הצוות בחברות הפורטפוליו ופעמים רבות גם בין החברות.

"יש לנו 21 שותפים שהם משקיעים מנוסים, ומרביתם בעלי יכולת גבוהה לתמוך בחברות. לדוגמה, שותף ספרדי, ד"ר סלבדור פסקוואל, הוא בעלים של שישה בתי חולים בספרד וחלק מהחברות מבצעות ניסויים קליניים בבתי החולים שלו.

"בנוסף, יש לנו אג'נדה חברתית של שיתופי פעולה בין יהודים לערבים. אנחנו משקיעים בכך מאמץ רב ומאמינים שהעבודה המשותפת זו הדרך האופטימלית לקידום החברה והכלכלה הישראלית".

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם: 

גנדלר: "אני מאמין שמשקיע כמונו לא צריך להצטער על השקעות שלא ביצע, אלא צריך להצטער על השקעות שביצע ואשר לא היה צריך לבצע. יכולת החיזוי של ההצלחה בשלבים הראשוניים של סטארטאפ טכנולוגי היא נמוכה מאוד, והרבה תלוי בצוות וב-execution בהמשך הדרך”.

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה: 

גנדלר: "אציין שני מייסדים של חברות שהייתי שותף להקמתן ושהצליחו בענק: פרופ' משה שוהם, המייסד של מזור רובוטיקה, ופרופ' פואד פארס, המייסד של פרולור ביוטכנולוגיה. שניהם מדענים מובילים שהשקיעו זמן רב מאוד בקידום הסטארטאפ שהקימו, ושניהם ידעו להתאים את עצמם לקפיצה הענקית בהתפתחות החברות שהם ייסדו. חוץ מזה שניהם אנשים צנועים ונעימים ותמיד כיף להיפגש, לדון איתם על טכנולוגיות חדשות ולשמוע את התובנות שלהם”.

מי פתח לך את הדלת לתחום?

גנדלר: "אחרי שסיימתי את לימודי בטכניון – פיזיקה והנדסת חומרים – הגעתי לראיון עבודה אצל עמי לבנשטיין שהיה מנכ"ל החממה הטכנולוגית של הטכניון. הוא צירף אותי כמנהל פיתוח עסקי לחברה צעירה בחממה שעסקה באבקות קרמיות עדינות, וזה היה המהלך הדרמטי בקריירה שלי. עם ההצלחה של אותה חברה, טאן קרמיקה שמה, הוצע לי לנהל את החממה הטכנולוגית של הטכניון לאחר שלבנשטיין עזב, וזה היה המקום שבו במשך 11 שנים צברתי את הניסיון, הידע והמוניטין”.

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

גנדלר: "יש בישראל מספר חממות טכנולוגיות מצוינות, רובן החלו לפעול רק בשנים 2013-2017 (אחת הוקמה במהלך 2019) ובזמן הקצר הזה, כאשר רוב ההשקעות שלהן עדיין צעירות מאוד, היכולת להציג תוצאות יוצאות דופן היא מוגבלת מאוד. יחד עם זאת, יש בישראל מספר חממות טכנולוגיות ותיקות ואיכותיות כמו אינסנטיב וטרנדליינס שמגיע להן פרגון על פעילותן".

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

1 תגובה על ""כבר במצגת הראשונה חישבו על איך המשקיע אמור להרוויח מהחברה""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אנו נימי
Guest

ולא מילה אחת על גודל הקרן בכלל

wpDiscuz

תגיות לכתבה: