"אני מניח שעוד יגיעו 'ימי בצורת' שבמהלכם יהיה קשה יותר לגייס כסף"

הקרן הגלובלית Next47 מנהלת 1.2 מיליארד דולר ומשקיעה בחברות תוכנה וחומרה מתחום האנטרפרייז. מנהל הקרן בישראל, משה זילברשטיין, מספר על דרך העבודה של הקרן, מה הוא מחפש בחברות וגם מפרגן לשתי קרנות ישראליות

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. במסגרת מדור "חד קרן" אנחנו מביאים לכם מדי חודש קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה.

והפעם:

Next47

שנת הקמה: הקרן נוסדה ב-2016 והחלה להשקיע בישראל ב-2018.

מייסדים: לאק אנאנת', מתיו קאוון וטי ג'יי ריילנדר' הקימו ומנהלים את הקרן האמריקאית

גודל הקרן: 1.2 מיליארד דולר

מנהלי הקרן: מחוץ לארה"ב יש לקרן שני סניפים: משה זילברשטיין מנהל את הפעילות בישראל; ודניאל קרישליטר מנהל את הפעילות באירופה.

שלבי ההשקעה: רוב החברות שהקרן משקיעה בהן נמצאות כבר בשלבי מכירות ראשוניים, והסכום לרוב עומד על לפחות 5 מיליון דולר.

תחומי השקעה מובילים: חברות טכנולוגיות המתמקדות בתחום התוכנה והחומרה ל-Enterprise.

משה זילברשטיין. צילום: איטן צילום אמנותי

מי הן חברות הפורטפוליו כיום?

בישראל השקענו עד כה בחברות Vast Data, Bizzabo, Bringg ,Logz ו-Claroty.

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

משה זילברשטיין: "המטרה שלנו היא לחבור ליזמים הטובים ביותר בעולם. אנחנו משקיעים בצוותים חזקים עם טכנולוגיה חדשנית ובעלי פוטנציאל גבוה להוביל בשוק בו הם מתמחים. בהרבה מהמקרים אנחנו מצליחים לחזות כיצד שוק מסוים עתיד להתפתח, ואנחנו מחפשים חברות יוצאות דופן שיוכלו להשתלב עם אותו חזון".

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

זילברשטיין: "אנחנו משקיעים בצוותים בעלי חזון ברור, כוח רצון והתמדה בתהליך של בניית חברה מובילה בתחומה. אנחנו באים לסייע להם להקים חברות שישנו את הדרך שבה עובד העולם".

אילו השפעות יהיו לדעתכם למשבר הקורונה – בתעשייה בכלל ואצלכם בפרט?

זילברשטיין: "אלא אם כן נראה הפתעה כמו וריאנט חדש עמיד לחיסון, העולם המערבי צפוי לראות את האור בקצה המנהרה בקרוב, בדיוק כמו שראינו פה בארץ. זה אומר שיותר ויותר מקומות עבודה ייפתחו והטיסות והנסיעות לחו״ל יחזרו. עם זאת, במובנים מסוימים לא נחזור אחורה. הקורונה האיצה תהליכים של מעבר לדיגיטל, רלוונטיות של שירותי תוכנה (SaaS) וייעול עבודה מהבית. אנחנו רואים את השינויים האלה כבר עכשיו בכל מקום – משינויים חדים בהתנהגות הצרכנית ועד אופן הפעילות של שרשרת אספקה ולוגיסטיקה. תשתיות מבוססות SaaS וניהול עסקאות באמצעות הזום כאן כדי להישאר. גם אצלנו ב-Next47 צוות המכירות הגלובלי שעובד עם החברות שאנו משקיעים בהן עבר לעבוד באופן כמעט מלא דרך זום. הפגישות שאנו מארגנים עבור חברות הפורטפוליו שלנו עם בכירים מכל העולם עברו באופן מלא לזום וזה לא צפוי להשתנות".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לא להשקיע?

זילברשטיין: "חוסר כנות של יזמים".

איזה טיפ תוכלו לתת ליזמים שמבקשים השקעה?

זילברשטיין: "הקורונה היא כבר לא דבר חדש, אנחנו חיים את המציאות הזאת למעלה משנה ובמובנים רבים התרגלנו לחיות איתה. עם זאת, משהו השתנה בשוק – ישראל הצליחה למצב את עצמה כאומה מובילה בתחום החדשנות עם יותר מ-60 חדי קרן שהוקמו פה, מחציתם הוגדרו כחדי קרן מאז תחילת הקורונה. ברבעון הראשון של 2021 לבדו נוספו 10 חדי קרן ישראלים חדשים וראינו יותר מ-30 חברות שגייסו למעלה מ-100 מיליון דולר. המשמעות היא שלסטארטאפים מקומיים יש יותר משאבים, מודעות ליצירת מותג וצוות הנהלה לא נאלץ להתמודד יותר עם הג'ט לג כתוצאה מנסיעות רבות לחו״ל.

"לכן, זו השעה לצאת ולהגשים את המטרה שהצבתם לעצמכם, לשאוף ולהכות את התחזיות והמטרות הללו. עם זאת, חשוב לשמור על מידה של זהירות ושמרנות, כלומר – לשמור כמות משמעותית מהכסף שגייסתם לתקופות קשות יותר, אני מניח שעוד יגיעו 'ימי בצורת' שבמהלכם יהיה קשה יותר לגייס כסף. משאבים שתצליחו לשמור יעמידו אתכם ביתרון מול המתחרים בעתיד. במישור האנושי חשוב לדאוג ללקוחות, לשותפים העסקיים וכמובן לעובדים בחברה. חשוב לשמור על הון אנושי, זו הייתה שנה קשה לכולם. צאו עם הצוות למקום פסטורלי, תחגגו את החופש שהחיסונים אפשרו, נצלו את התקופה כל עוד אפשר. נסו לקיים כמה שיותר פגישות אישיות, כל עוד ניתן לקיים אותן בבטחה. זה זמן טוב ודרך טובה לגייס את העובדים, הלקוחות והשותפים שלכם לחזון שלכם".

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

זילברשטיין: "Next47 היא קרן גלובלית במלוא מובן המילה, עם אנשי המקצוע המובילים בתחום ההשקעות בארה״ב, באירופה ובישראל. הצוות שלנו מורכב מאנשים עם ניסיון רב שנים בהשקעות ובניית חברות מובילות. בנוסף, יש לנו צוות בקרן שמתמחה ב-go-to-market, המונה מספר משמעותי של אנשי מכירות מנוסים ונלהבים שעובדים לילות כימים על מנת לייצר הכנסות עבור חברות הפורטפוליו שלנו. הצוות כולו מוקדש למטרה, הם מלווים מכירה מתחילתה ועד סגירתה. עבור חלק מהחברות בפורטפוליו שלנו הצלחנו להגדיל את ההכנסות הרבעוניות בפער דו-ספרתי".

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

זילברשטיין: "זו שאלה שאני אוכל לענות עליה עוד חמש שנים מהיום. אנחנו אף פעם לא דוחים חברות בהתבסס על תחושה, לרוב הדחייה מגיעה לאחר מחקר מעמיק על החברה ועל השוק בו היא פועלת. בכל פעם שאנחנו משקיעים בחברה אנחנו יודעים בדיוק למה, ובכל פעם שאנחנו מוותרים על השקעה – אנחנו יודעים בדיוק למה ויתרנו. חברות יגדלו ויצמחו, לעיתים נשקיע בהן ולעיתים לא. זה בסדר גם לפספס לפעמים חברה שבסוף צמחה, יש הרבה חברות והרבה משקיעים. אנחנו מאוד גאים בחברות הפורטפוליו שלנו".

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה?

זילברשטיין: "דרור נחומי (Vast, Gong), גילי רענן (Wiz, Zero Abstraction). משקיעים מעולים, שיודעים לבנות חברות גדולות".

מי פתח לכם את הדלת לתחום? איך הגעתם לתפקיד הזה?

זילברשטיין: "דרור נחומי מקרן נורווסט פתח עבורי את הדלת לעולם ההון סיכון. נורווסט היא קרן נהדרת, במשך 3.5 שנים עבדתי צמוד לדרור. עברתי איתו דרך. דרור ראה בי פוטנציאל, לימד אותי איך לזהות, להשקיע ולבנות את החברות הטובות ביותר".

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

זילברשטיין: "Cyberstarts ו-TLV – שתיהן עובדות מצוין בעיניי".

רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? ללוח מיתוג המעסיק גיקטיים אינסיידר לחצו כאן >

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: