"כיום צריך לגייס סכום שיספיק לשנתיים"

קרן North First Ventures – N1V – הוקמה לפני כשנתיים וכבר השקיעה בעשר חברות. איך היא פועלת בזמן משבר הקורונה ומה צריכים לעשות יזמים שמגייסים בימים של חוסר ודאות?

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. במסגרת מדור "חד קרן" אנחנו מביאים לכם מדי חודש קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. והפעם, קרן North First Ventures – N1V.

מימין: עמרי טופול ורונן סמוכה. תמונה: דניאל שריף

תעודת זהות: North First Ventures – N1V

שנת הקמה: 2017

מייסדים: רונן סמוכה ומתי זינדר (יו"ר ועדת ההשקעות)

גודל הקרן הנוכחית: 30 מיליון דולר

מנהלי הקרן: רונן סמוכה ועמרי טופול

שלבי ההשקעה: שלבים מוקדמים, Seed to A

תחומי השקעה מובילים: המגוון רחב, אך ליבת הקרן היא חברות B2B הפועלות במודל SAAS

מיהן חברות הפורטפוליו הפעילות כיום:

examPAL – פיתחה מערכת המכינה תלמידים לבחינות קבלה בינלאומיות (המקבילות של הבחינה הפסיכומטרית) באמצעות התאמה אישית לקורס ההכנה.

 Veego – מסייעת לגופי שירות האחראיים על צריכה תקינה של שירותי אינטרנט ביתי.

Octopai – פיתחה מוצר המרכז וממפה באופן אוטומטי אינפורמציה חיונית ועמוקה על המידע (metadata) ממקורות שונים בארגון.

Gaviti – פתרון אוטומטי לניהול גבייה, המאפשר לעסקים לגבות יותר חשבוניות במהירות, לשפר תזרים מזומנים ולשפר את הרווחיות.

Boom25 – משנה את חוויית הקניה באינטרנט על ידי מתן ערך נוסף וריגוש.

NoTraffic – פיתחה פלטפורמת ניהול תנועה אוטונומית, המנהלת את רשת הרמזורים על מנת למקסם את זרימת התנועה ולהפחית עומסים, לתעדף סוגים שונים של כלי רכב, ולמנוע תאונות.

Cervello – חברת סייבר המציעה הגנה מפני תקיפות האקרים של מערכות הרמזורים של רכבות.

ShapeShift Gaming – בונה מנוע המלצות לעולם הלייב סטרימינג, שמאפשר חוויית חיפוש מהנה ללא מאמץ ממאות אלפי השידורים החיים שמתקיימים בו זמנית.

Model9 – מאפשרת לארגונים מבוססי מיינפריים להאיץ את היישום של טכנולוגיות ענן היברידיות ולהקטין את עלויות המחשוב.

Home365 – מציעה לבעלי נכסים כיסוי כולל המבטיח את התשואה על הנכס.

וכמה אקזיטים רשמתם?

טופול: "רגע, רק התחלנו. החברות ואנחנו ממוקדים ביצירת ערך ללקוחות ובניית תשתית לצמיחה של החברות".

כיצד פעלתם בפרוץ הקורונה?

סמוכה: "מהר מאוד הבנו את עומק המשבר ולנוכח משברים קודמים, הנחינו את החברות לפעול בנחישות ובמהירות ולבצע כמה מהלכים דחופים: תיקוף של תוכניות העבודה, להציג תוכנית פיננסית מעודכנת שחוסכת בהוצאות לרוחב החברה, להיערך לעבודה מהבית ולהצטייד במזומנים, בגיוס או בהלוואה. כמובן שגם עמדנו לצד החברות והשקענו, בין כמשקיע מוביל, הלוואה או הצטרפות לסיבוב".

טופול: "כשהבנו את עומק המשבר ישבנו עם החברות ויחד בחנו את תוכניות העבודה, על מנת להתאימן למצב: בחנו תחזיות הכנסות ועדכנו אותן, בדקנו כיצד ניתן להיערך לתהליכי מכירה מרחוק וכמובן גם עבדנו על התאמה של התקציב והארכת ה-run rate בכל הדרכים המקובלות, מתוך הבנה שגיוס בתקופה הקרובה עלול להיות תהליך מורכב וארוך מהרגיל".

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

רונן סמוכה: "אנחנו משקיעים בשלבים המוקדמים, בחברות שנותנות מענה טכנולוגי ועסקי לצורך אמיתי, כזה שאנחנו יכולים להזדהות איתו ולהרגיש אותו בבטן. סוג השקעה נוסף הוא בחברות שמאפשרות הרחבת שוק קיים, דרך מודל עסקי ייחודי הנשען על טכנולוגיה חדשה לשוק מסוים".

טופול: "בנוסף, ההתאמה של צוות היזמים לבעיה אותה הם מנסים לפתור ולשוק בו הם פועלים יחד עם האמונה שלנו ביכולת שלהם לגדל חברה, להוביל אנשים, לגייס לקוחות, כספים ומשאבים ולפעול בתנאי חוסר ודאות, היא חובה מבחינתנו, ואם לא נשתכנע נוותר על ההזדמנות".

האם האסטרטגיה השתנתה בעקבות משבר הקורונה?

סמוכה: "לא ניתן להגיד שהיא השתנתה, אבל כן ניתן לציין שאנחנו בררנים יותר ומתמקדים בחברות שמייצרות ערך שניתן להבנה ומכירה מרחוק".

טופול: "בתקופה זו, שמאופיינת בחוסר ודאות כלכלי ועסקי, אנחנו שמים דגש רב על הישגי החברה והאופן שבו בוצע התיקוף של המוצר ושל המודל העסקי, חשוב לנו לוודא שהיזמים הגיעו להישגים אלו".

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

סמוכה: "השילוש הקדוש: צוות, צורך ושוק: צוות איכותי ו"עגול" עם יכולת טכנולוגית ויכולות ניהול ומכירה; צורך אמיתי עם תיקוף ברור או פתרון ייחודי (טכנולוגי ועסקי) המגדיל שוק קיים; שוק גדול.

טופול: "אנחנו מבלים זמן רב עם היזמים, חשוב שתהיה כימיה, הערכה הדדית ויכולת עבודה משותפת".

סמוכה: "האסטרטגיה שלנו לא השתנתה בעקבות הקורונה, אבל כן ניתן לציין שאנחנו בררנים יותר ומתמקדים בחברות שמייצרות ערך שניתן להבנה ומכירה מרחוק"

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

סמוכה: "חוסר אמינות בכל רמה שהיא, היעדר גמישות מחשבתית, פערים בין היזמים וזלזול – בתחרות, בקשיים הצפויים, במשקיעים אחרים, בתהליך ההשקעה".

מה הטיפ שלכם ליזמים?

טופול: "תמקדו את האנרגיה שלכם ביצירת ערך בשוק גדול, אל מול צורך או כאב אמיתי ותבצעו תיקוף מתמיד של ההנחות שלכם למול קהל המטרה".

"יזמים מתחילים מתמקדים בבניית המוצר ואז מנסים למכור אותו; יזמים מנוסים מתמקדים במכירת הערך שמוצר עתידי יביא, ואז בונים אותו".

אילו עצות יש לכם למי שמגייס בתקופת הקורונה?

סמוכה: "העולם נמצא בתוך תהליך של שינוי שעוד לא הסתיים, ויזמים צריכים לוודא שהם מקימים חברה רלוונטית לאתגרים של העתיד; לגייס סכום שיספיק לשנתיים, לחפש משקיעים שיתנו להם ערך בעולם שאליו הם פונים ולתכנן מוקדם מהרגיל גיוס שיתופי פעולה אסטרטגיים מול שוק המטרה".

טופול: "חשוב שיזמים יבינו את גודל השעה, את מצב הכלכלה ואת הצפי לחורף יחסית ארוך, ולכן חשוב להציג תחזיות ריאליות, גמישות מחשבתית ויצירתיות בעבודה או במכירה מרחוק. השאלה היא לא ׳אם העולם ישתנה׳, אלא באיזו מידה השינוי משפיע כבר כעת על שוק המטרה של החברה ועל היכולת שלה להגיב ולצפות את ההשפעה הזו".

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

סמוכה: "בכנות, אני לא בוחן אותנו במידת המיוחדות שלנו, אלא במידת המחויבות שלנו ליזמים ולהצלחתם. מדובר במסע מורכב וארוך עם עליות ומורדות, ואנחנו מביאים למסע הזה שותפות אמיתית, מחויבות וידע בבניית חברות, וכן ניסיון המבוסס על כישלונות והצלחות וכמובן השקעה פיננסית".

טופול: ״הניסיון העשיר והמגוון שלנו בעולם הטכנולוגי, כיזמים, בקורפורייט אמריקאי וביצירת שיתופי פעולה עסקיים, מאפשר לנו להפשיל שרוולים ולסייע באופן אופרטיבי במקומות הנכונים. יחד עם זאת, יש תובנות שלא ניתן להעביר וצריך לתת ליזמים ללמוד ׳על בשרם׳״.

"הייתי כעשור במיקרוסופט, שהייתה מקובעת על מסלולים שנחצבו במשך שנים רבות ואז מגיע מנכ"ל חדש, מנער את כל החברה ומוכיח בפעם המי יודע כמה שהכל תלוי באנשים"

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספתם?

סמוכה: "יש חברות מעולות שבחרנו לא להשקיע בהן בגלל סיבות שונות, אבל הראשונה שקופצת לי לראש היא Verbit, שגייסה במקביל להשקת הקרן ולא הספקנו לקפוץ על העגלה".

טופול: ״מגוון החברות שאנו פוגשים הוא עצום, ויש פספוסים. אחת שזכורה לי היטב היא BookAway, מאז למדתי לרוץ מהר יותר״.

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בכם השראה?

סמוכה: "סאטיה נאדלה. הייתי כעשור במיקרוסופט, שהייתה מקובעת על מסלולים שנחצבו במשך שנים רבות ואז מגיע מנכ"ל חדש, מנער את כל החברה ומוכיח בפעם המי יודע כמה שהכל תלוי באנשים".

עמרי: ״זה אולי קצת נדוש, אבל זו האמת – אילון מאסק. יש לו יכולות לזהות שווקים ותעשיות מקובעות ולחדש בהן באמצעות טכנולוגיה, למרות נחיתות התחלתית ותהליכי הבשלה איטיים, וזה פשוט מעורר השראה״.

איך הגעתם לתחום הזה?

סמוכה: ״אחרי מיקרוסופט עבדתי עם יזמים, משקיעים וחברות רב-לאומיות על איתור השקעות וייעוץ אסטרטגי. את הדלת לעולם ה-VC פתחו לי יואל חשין וארל'ה כהן, שהקימו את  2B Angels, ואני הצטרפתי אליהם לחמש שנים מרתקות״.

טופול: ״בשנים האחרונות ליוויתי מספר סטרטאפים, חלקם יחד עם רונן, שאותו אני מכיר שנים רבות מעבודתנו המשותפת במיקרוסופט. במהלך הקמת הקרן רונן הציע לי להצטרף אליו לניהול הקרן והתחלתי את המסע המרתק בעולם קרנות ההון סיכון״.

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

סמוכה: "יש בארץ קרנות מעולות שאנחנו נהנים לעבוד איתן ומולן, אבל אני חושב שמגיע פרגון מיוחד ל-TLV Partners על שלוש קרנות וארגון מקצועי שנבנה בתוך זמן קצר יחסית".

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: