"כשאתם פוגשים קרנות, אתם חייבים להיתפס הכי חדים שיש בתחום"

מירב הר נוי ואדורם געש, מייסדי ומנהלי קרן מונטה קפיטל, מנהלים כיום כ-150 מיליון דולר. מה יגרום להם להשקיע בחברה, מה יבריח אותם מהשקעה ומדוע יזם מהפורטפוליו שלהם מעורר בהם השראה?

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. במסגרת מדור "חד קרן" אנחנו מביאים לכם מדי חודש קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה.

והפעם:

Moneta Capital

שנת הקמה: קרן מונטה הוקמה בשנת 2015 כקרן המתמחה בתחום הפינטק. בחירת השם מסמלת את הקשר לתחום הפיננסים – ג'ונו מונטה הייתה אלת הכסף המיתולוגית.

מייסדים: אדורם געש ומירב הר נוי

גודל הקרן: הקבוצה מנהלת 150 מיליון דולר בשלוש קרנות: מונטה-סידס, שהיקפה 20 מיליון דולר להשקעה בשלבים מוקדמים; מונטה-קפיטל בהיקף 80 מיליון דולר המתמחה בשלבי הצמיחה ופועלת במקביל לקרן הסיד; ומונטה סידס 2 בהיקף של 50 מיליון דולר הממשיכה את פעילות קרן הסיד הראשונה ומתמחה בהקמת חברות מהשלבים המוקדמים ביותר.

מנהלי הקרן: אדורם געש, מירב הר נוי

שלבי ההשקעה: כל שלבי החברות. המבנה של קרן סיד הפועלת במקביל לקרן צמיחה מאפשר לתמוך במיזמים משלב הרעיון ועד ההנפקה.

תחומי השקעה מובילים: מונטה מתמחה בתחומי הפינטק והאינשורטק, והשקעותיה נעשות אך ורק בתחומים אלה.

מייסדי ומנהלי מונטה: מירב הר נוי ואדורם געש. צילום: קרן וינטראוב

מי הן חברות הפורטפוליו כיום?

בשש שנות חייה השקיעה הקרן ב-20 חברות. בין חברות הפורטפוליו שלה ניתן למצוא את Rewire, אשר הכריזה לאחרונה על גיוס הון והקימה ניאו-בנק למהגרים ופועלת באירופה אסיה ואפריקה; חברת Tipranks שבנתה מוצר ניתוח השקעות מבוסס ביג-דאטה ומוטמעת בגופי ההשקעות הגדולים בעולם; חברת Railsbank מאנגליה, מובילת הקטגוריה העולמית בתחום banking as a service; חברת Insurufy מארה"ב המובילה את מהפכת ההפצה הדיגיטלית של ביטוחי רכוש ורכב חברת Sproutt המפעילה בארה"ב שירות ביטוח חיים דיגיטלי; חברת Panorays העוסקת בהערכת סיכוני צד ג' במרחב הסייבר, ועוד.

וכמה אקזיטים רשמתם?

הקרן שואפת להצמיח חברות גדולות ומשמעותיות. מטבע הדברים פיתוח של חברות ברמה עולמית דורש זמן הבשלה. אנו פועלים כבר 6 שנים ומעריכים שבשנה הקרובה נכריז על אקזיטים ראשונים.

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

אדורם געש: "אסטרטגיית ההשקעה של קרנות מונטה מחולקת למספר פרמטרים: ראשית, אנו משקיעים בכל השלבים – מסיד ועד צמיחה ומזנין – ובדיוק מסיבה זו יש לנו בכל זמן נתון שתי קרנות הפועלות במקביל. פרמטר שני הוא התמחותנו בתחום הפיננסים. פיתחנו ידע ואקוסיסטם ברמה עולמית בתחומי הפינטק והאינשורטק, וכתוצאה מכך אנו נהנים מדיל פלואו משמעותי בארץ ובמדינות נוספות בעולם".

מירב הר נוי: "החלק הנוסף באסטרטגיה הוא העבודה עם שותפים אסטרטגיים: לקרן משקיעים ושותפים אסטרטגיים מהמובילים בתחומם בעולמות הפיננסים והביטוח (בנקים, מנהלי השקעות, חברות ביטוח) והקרן נעזרת בהם כדי לאמת את התאמת המוצר והשוק – product market fit. היתרון מבחינת החברות הצעירות גדול מאוד – הדינמיקה של חיבור בין סטארטאפ לשחקן גדול משוק המטרה כבר בשלב מוקדם יכולה למקד המיזם ולוודא שלא מפתחים פתרון שאין לו לקוחות".

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

געש: "בחברות הכי מוצלחות שלנו מתקיים שילוב בין יזמים מעולים בעלי ידע קודם בתחום החברה, לבין רעיון מוצרי המבטא product market fit מעולה. במרבית המקרים הייתה ליזמים ולידציה ממספר לקוחות שהביעו ענין ברעיון המוצר, וזה כל הסוד – יזמים מעולים שאינם מהמרים – אלא בודקים את הרעיון שלהם, ממש כמו שהקרנות יבדקו אותם. ביזמים אלה אנחנו שמחים להשקיע".

אילו השפעות יהיו לדעתכם למשבר הקורונה – בתעשייה בכלל ואצלכם בפרט?

הר נוי: "הקורונה יצרה זעזוע גדול ברמה הגלובלית ושינתה למעשה את ההתנהגות האנושית של העולם הקודם. אם היינו צריכים לבחור מילה אחת לתיאור התקופה הזו היא הייתה 'דיגיטיזציה'. בתי הספר הפכו לדיגיטליים, המשרד הפך לווירטואלי ואפילו ליל הסדר עלה לזום. מבחינת תעשיית ההייטק, והפינטק בפרט, ראינו האצה של הדיגיטיזציה בשוק, הן בקרב גופים פיננסיים והן בקרב צרכנים. חברות המוכרות לעולמות הפינטק, במיוחד במודלים של SAAS, זוכות לעדנה בתקופה זו, ומגבלות הקורונה נהפכו ליתרונות מבחינתם".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לא להשקיע?

הר נוי: "נורות האזהרה מבחינתנו כמעט תמיד קשורות ליזמים שאינם מומחים בתחום בו הם מתכוונים להקים את החברה, או כאלה שלא בדקו מספיק את הרעיון המוצרי מול השוק. גם יזמים שאינם שולטים במספרים ובתוכנית העסקית ומייחסים חשיבות יתר לרעיון ולא לביצוע מדליקים אצלנו נורות אזהרה".

איזה טיפ תוכלו לתת ליזמים שמבקשים השקעה?

געש: "תקימו חברה בתחום בו אתם שולטים ומכירים היטב, ואם אינכם מגיעים מהתחום אז תשקיעו זמן ללמוד אותו עד שתהיו הכי טובים שאפשר בתחומכם, לפני התנעת הסטרטאפ. צרפו יזמים נוספים למיזם שישלימו את הידע החסר – זה תמיד שווה את המאמץ והמחיר של חלוקת ה-equity".

מירב: "כשאתם פוגשים קרנות, אתם חייבים להיתפס הכי חדים שיש בתחום. הביאו בחשבון שמשקיעים מבינים את התחום, ואף ייתכן שהן כבר פגשו חמש חברות שדומות לכם בחודשים האחרונים. כמו כן, הפגינו שליטה במספרים – תשאירו רושם שאתם מבינים איך לנהל ולהוביל עסק, על כל המשמעויות של הדבר".

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

הייחוד של מונטה מורכבת משלושה אלמנטים:

1. אנו קרן מתמחה, ולא משקיעי חדשנות כללית – התמקדותנו בפינטק מאפשרת לנו לסייע לחברות בתחום להגיע להצלחה באופן אפקטיבי.

2. העבודה המשותפת עם גופים אסטרטגיים מאפשרת לנו מצד אחד הבנה עמוקה של החברות המועמדות להשקעה, ומצד שני מייצרת ערך מוסף לחברות בהן אנו משקיעים.

3. אנו מפעילים שתי קרנות במקביל – אחת להשקעות סיד והשנייה להשקעות צמיחה. ביכולנו לתמוך במימון החברות לכל אורך הדרך.

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

מירב: "לדעתנו היפו זו חברה מעולה שהיינו שמחים להיות מושקעים בה. אסף וונד הוא יזם מדהים שנאבק הרבה עד הקמת היפו, בנה אסטרטגייה מדהימה ל-go to market והצליח לבנות חברה בקנה מידה עולמי, אשר משנה את פני התעשייה".

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה?

הר נוי וגעש: "נייג'ל וורדון, מנכ"ל ריילסבנק, חברת פורטפוליו שלנו, הוא דמות המעוררת בנו השראה: בשנות האלפיים, לנוכח פריצת חברות שירותי הענן, הוא הקים את חברת קארנסי-קלאוד שביצעה מהפכה בעולם האשראי הבינלאומי, כשהציעה קביעת שער המרה מטבעי תוך דקות במקום ב-48 שעות. עשור מאוחר יותר הוא היה מהראשונים בעולם שהבינו ששירות פיננסי יהפוך לתכונה או יכולת של פלטפורמה, ולא עסק בפני עצמו. הוא הקים את ריילסבנק והפך חזון למציאות: החברה מאפשרת לחברות בתחומים שאינם בנקאים לספק גם שירותים פיננסיים ללקוחותיהם. ריילסבנק הפכה חברות ביטוח, חנויות וזירות מסחר כלליות לספקיות של כרטיסי אשראי, הלוואות, העברות בינלאומיות, חשבונות חיסכון, ועוד. וורדון מעורר השראה בעינינו משום שהוא האיש שמיישם את חזון הפינטק על פיו – 'שירותים פיננסים הם צורך הכרחי, אך בנקים בהחלט אינם הכרחיים'.

מי פתח לך את הדלת לתחום, או איך הגעת לתפקיד שלך?

הר נוי: "התחלתי את הקריירה באינטל קפיטל כאנליסטית מיד לאחר שסיימתי לימודי כלכלה. לאחר מכן עבדתי באייפקס פרטנרס ובתמרס קפיטל כחלק מצוות ההשקעות".

געש: "אני למדתי בטכניון, שירתתי ב-8200, הקמתי סטרטאפים שחלקם הפכו לאקזיטים מוצלחים וכן ייסדתי וניהלתי את קרן סטייג'-וואן (שהוקמה עם בזק) במשך עשור. בשנת 2013 פגשתי לראשונה את מירב ובדקנו אפשרות להקים קרן שתתמחה במהפכת הדאטה. כדי לממן את תקופת הגיוס ביצענו פרויקט ייעוץ גדול בתחום הפינטק לחטיבת האסטרטגיה של בנק הפועלים. שם נחשפנו לתחום והחלטנו למקד את הקרן שנקים בהתמחות פינטק. בשנת 2015 השקנו את הקרן הראשונה של מונטה".

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

געש: "אנחנו עובדים עם כל הקרנות, אבל אם צריך להזכיר אחת אז אנחנו מעריכים מאוד את הצוות בויולה-פינטק, שפועלת כמונו בתחומי הפינטק והאינשורטק. הם מתמקדים בשלבים קצת יותר מתקדמים של החברות,אך קיים בינינו דיאלוג טוב, ואפילו כבר ביצענו שתי השקעות מעולות במשותף: Rewire ו-Insurufy".

רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? ללוח מיתוג המעסיק גיקטיים אינסיידר לחצו כאן >

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

3 תגובות על ""כשאתם פוגשים קרנות, אתם חייבים להיתפס הכי חדים שיש בתחום""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מישהו
Guest

למי שיודע – היכן אפשר למצוא את הרשימה של הקרנות והאנגלים הפועלים בישראל? אבל משהו יותר מסודר מה אקסל המיתולוגי של עדן שוחט

דשגדשג
Guest

הנה לך – https://www.lastartup.co.il
אם אתה לא מוכר בדיוק מוצר SAS-B2B, אל תטרח לפנות לקרנות ישראליות, טיפ הכי טוב שקיבלת.

רועי
Guest

תנסה לבדוק אצל Seedbiz, עזרו לי ממש עם חיבורים.
https://www.seedbiz.co.il/גיוס-הון/

wpDiscuz

תגיות לכתבה: