"בקורונה משקיעים רוצים יזמים בעלי ניסיון. התוצאה היא פחות עסקאות, אך גדולות ויקרות יותר"

מנהלי קרן MizMaa Ventures מגיעים וממוקמים במדינות שונות, ומבחינתם זה רק יתרון – הקרן משקיעה רק בסטארטאפים ישראליים אך יודעת ליצור קשרים גלובליים. יש לה 20 חברות בפורטפוליו ובארבע שנות קיומה רשמה 3 אקזיטים. איזו חברה היא פספסה ומה מנהליה עושים כדי לא לחזור על אותה טעות?

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. במסגרת מדור "חד קרן" אנחנו מביאים לכם מדי חודש קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה.

MizMaa Ventures

שנת הקמה: 2016

מייסדים: יצחק אפלבאום וקתרין לאונג

גודל הקרן: 200 מיליון דולר

מנהלי הקרן: יצחק אפלבאום, קתרין לאונג, ריק קפלן, אהרון אפלבאום ויואב קנול

שלבי ההשקעה: שלבים מוקדמים – פרה-סיד, סיד, A ו-B.

תחומי השקעה מובילים: AI/ML Tools, Mobility, Cybersecurity, Fintech, Cloud/Storage, Digital Health

מימין: ריק קפלן, יצחק אפלבאום, קתרין לאונג, אהרון אפלבאום, יואב קנול

מי הן חברות הפורטפוליו כיום?

כיום יש לנו 20 חברות פעילות, נציין כמה מהן:

Cheq – הגנה על מפרסמים ברשת מפני הונאות, בדגש על הונאות פרסום והגנת המותג.

AuroraLabs – טכנולוגיה לניהול תוכנה, אבחון ועדכון מרחוק עבור רכבים ומכשירים מחוברים.

Syte – טכנולוגיית חיפוש ויזואלי מבוסס אינטליגנציה מלאכותית.

Varada – פלטפורמה לניתוח ביג דאטה בצורה חכמה, כך שיהיה אפשר לבצע בהם שאילתות וניתוחים במינימום זמן.

Anagog – טכנולוגיה המאפשרת חוויה אישית ומותאמת למשתמש קצה על סמך חיישני הטלפון, תוך שמירה על פרטיותם וצריכת סוללה מזערית.

Bond – פלטפורמה לחברות ומותגים לשיפור החוייה שלאחר הקניה, על ידי הקמת רשת מרכזי הפצה שכונתיים, וניהולם בצורה חכמה על ידי הטכנולוגיה של החברה.

וכמה אקזיטים רשמתם עד כה?

שלושה: Protego Labs שנמכרה לצ'ק פוינט; Corephotonics שנמכרה לסמסונג; ו-Vayavision שנמכרה ל-Leddartech.

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

"אנו מתמקדים בתחומים בהם ליזמים הישראליים יש יתרון מוכח (ע"ע תחומי ההשקעה שלנו), בחברות בעלות טכנולוגיה עמוקה שתהווה את חסם הכניסה למתחרים בשוק. אנו דואגים להקיף את עצמנו באנשים חכמים מאיתנו שיעזרו לנו בבחינת הסטארטאפים ובבניית תזות ההשקעה. לדוגמה, אחד היועצים של הקרן הוא Bodo Uebber, שישב בין שלל עיסוקיו בדירקטוריון של דיימלר (Daimler), ועזר לנו בהשקעות בתחום הרכב. דוגמה נוספת היא השותפות החדשה שלנו עם קרן 7wireVentures, שתעזור לנו לבחון סטארטאפים בעולמות ה-Digital Health.

בהיבט ההשקעות עצמן, נשאף להוביל את הסיבובים בהם אנו משקיעים, לשבת בדירקטוריון ולהיות מעורבים בחברות שלנו, ותמיד נשאיר אופציה להשקעת המשך בחברה לכשתצטרך. בנוסף, כיוון שאנחנו מאוד מחוברים לשווקים באסיה (יפן, סינגפור, דרום קוריאה וסין) ובארה"ב, נתמקד בחברות שעבורן אלו הם שוקי יעד. במהלך השנים האחרונות, בזכות הקשרים הללו, הפגשנו את חברות הפורטפוליו שלנו עם האנשים הכי בכירים בתעשייה שלה, והקשרים האלה הפכו לשותפויות עסקיות ואסטרטגיות שעזרו לחברות לצמוח".

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

"לפני הכל, מדובר ביזמים עצמם. אנו מחפשים יזמים חכמים שבונים איתנו אמון, פותרים בעיות מהותיות בשווקים גדולים ובצניעות שתאפשר גמישות לשינויים בזמן אמת".

אילו השפעות יהיו לדעתכם למשבר הקורונה – בתעשייה בכלל ואצלכם בפרט?

"לקורונה הייתה השפעה מעניינת ולאו דווקא אינטואיטיבית – אנחנו רואים עלייה בהערכות שווי, פחות רצון לקחת סיכונים ומיקוד בהשקעות בחברות שנחשבות "בטוחות" יותר. כלומר, יזמים חוזרים ובעלי ניסיון מקבלים תשומת לב רבה יותר. התוצאה היא שישנן פחות עסקאות, אך הן גדולות ויקרות יותר.

"מהצד שלנו, הגדלנו את כמות הפגישות עם חברות הפורטפוליו, כיוון שבזמנים של חוסר ודאות הצורך בתקשורת גדל. ההשפעה הגדולה ביותר הייתה על מחזורי המכירות שלהן. בחלקן ראינו האצה בתהליכים, כמו בחברות הקשורות בעבודה מרחוק (תשתיות רשת, אבטחה וכו') וחברות כמו Bond בתחום משלוחי המייל האחרון. מצד שני ראינו גם השפעה על המכירות של חברות הדורשות פגישות פנים אל פנים, או כהשפעה של הקורונה על תקציבי הלקוחות. לכן, אנחנו מחפשים אחר יזמים, גם בתוך הפורטפוליו שלנו וגם מחוצה לו, שידעו להפוך את השינויים הסביבתיים האלה ליתרון עבורם.

לדוגמה, יש לנו חברת פורטפוליו בשם אורקה – Orca AI – שדורשת התקנה פיזית של מכשור על ספינות. המגפה הייתה אמורה לפגוע בחברה, אך במקום זאת היזמים החליטו לבנות ערכה שמאפשרת התקנה על ידי הלקוח עצמו, ללא צורך בהימצאות פיזית של נציגי החברה. כך, החברה בעצם פיתחה מודל חדש וסקיילבילי שימשך גם בתקופה שלאחר המגפה".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לא להשקיע?

"אנחנו בעסק של זיהוי ההזדמנויות תוך ניהול הסיכונים. אנו מחפשים יזמים עם חזון, אך מוודאים שהם מודעים לסיכונים ולאתגרים שבדרך –  התחרות, השוק בהם הם פועלים וצוות ניהול מגובש שיידע לרוץ יחד גם כשקשה. עבורנו חוסר מודעות היא נורת אזהרה גדולה".

איזה טיפ תוכלו לתת ליזמים שמבקשים השקעה?

  1. Keep it simple: לעתים קרובות אנחנו מסתכלים על חברות בעלות טכנולוגיות מאוד מורכבות, והיכולת להסביר אותן בצורה פשוטה ואינטואיטיבית היא קריטית. גם להבנה שלנו כמשקיעים, וגם כאינדיקטור ליכולת המכירה של היזם. מה הבעיה אותה מנסים לפתור ואיך הטכנולוגיה תשפר את חייהם של הלקוחות; מי הלקוח האידיאלי ומה הערך המוסף שאתם מביאים? תהיו ברורים בכל הקשור לאסטרטגיית החדירה לשוק והדרך להכנסות.
  2. דברו כמומחים לשוק אותו אתם משרתים. הראו שאתם מכירים את העולם של הבעיה אשר איתה אתם מתמודדים. למשל, אם אתם בעולמות הסייבר – הסבירו כיצד זיהיתם את הבעיה בשירותכם הצבאי או בחברה הקודמת בה עבדתם. תראו שעשיתם עבודת מחקר מעמיקה כשהחלטתם לפתוח את החברה, ודיברתם עם לקוחות פוטנציאליים ומומחים בתחום כדי לוודא שיש לכם פתרון מתאים.
  3. היו פרואקטיביים בשיתוף המידע, בצורה חכמה. תשמרו את ה-VC קרוב ומעודכן, אך אל תעמיסו יתר על המידה.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

"אנחנו צוות קטן אך מאוד גלובלי, עם יחסים קרובים לארה"ב ואסיה – שם אנחנו נמצאים פיזית. אנחנו מביאים עימנו שנים של ניסיון מעולמות הפיננסים והניהול, המוגש לעזרתן ולצורכיהן של החברות בהן אנו משקיעים. אנו משקיעים רק בחברות ישראליות ומאוד מחוברים לאקוסיסטם הישראלי – אחד השותפים שלנו ניהל את IBM בארץ במשך שנים רבות ושותף אחר משקיע כאן כבר למעלה מ-20 שנה. אנו יודעים להיות קרובים פיזית אך גם לאפשר גישה לשווקים רחוקים".

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

"בתחילת דרכנו ראינו חברה בשם Tytocare. באותה תקופה הקרן שלנו לא התמקדה בהשקעות מעולם ה-Digital Health והחלטנו לדבוק בתחומי ההשקעה שלנו. אנו מקווים שבעזרת שיתוף הפעולה החדש שלנו של עם 7wireVentures, לא נפספס הזדמנויות כאלה יותר".

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה:

"ריצ'רד ברק, המקים והיו"ר של UnitedHealth. התמזל מזלנו לעבוד קרוב עם ריצ'רד. מדובר ביזם שלעולם לא עוצר. הוא טס לישראל ללמוד על הטכנולוגיות הכי מתקדמות, להיות מעורב בתעשייה המקומית, ועושה זאת כבר קרוב ל-50 שנה. אנו מעריצים את התשוקה שלו, רוח היזמות והפוקוס".

מי פתח לך את הדלת לתחום, או איך הגעת לתפקיד שלך?

כל אחד מאיתנו מגיע מרקע מאוד שונה. קתרין הייתה Vice Chairwoman של JPMorgan; ריק החזיק בתפקידים בכירים ב-IBM; אהרון מגיע מעולמות קרנות הגידור; ויואב הגיע מחיל האוויר. הדבק שחיבר בין כולנו הוא יצחק אפלבאום (איץ), השותף המקים שלנו. איץ פועל בתעשיית ההון סיכון בארץ כבר למעלה מ-20 שנה ובעצם חיבר בין כולנו לכדי צוות – כפי שנאמר, נוכחות גלובלית אבל מיקוד ישראלי".

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

"ION Crossover Partners and Gilad Shany. אנחנו מאוד מעריכים את גלעד כחבר, כיועץ וכמנטור, אך בנוסף אנו מאמינים שהוא אחד מהאנשים שמניעים את אומת הסטארטאפים לצמיחה, Scale-up nation. גלעד ו-ION הם מהבולטים שפעלו לבניית הגשר בין הטכנולוגיה והחדשנות הישראלית לשווקים הציבוריים".

רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? ללוח מיתוג המעסיק גיקטיים אינסיידר לחצו כאן >

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: