פעילה ביותר מ-20 מדינות ועם למעלה מ-300 אקזיטים בפורטפוליו: הכירו את Intel Capital

מדי חודש נביא לכם את הסיפור של קרן הון סיכון אחת, והפעם: אינטל קפיטל, מהקרנות הוותיקות בעולם שנוסדה כבר ב-1991 ומחזיקה נציגות ב-26 מדינות ברחבי העולם, בהן גם בישראל

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

אינטל קפיטל

שנת הקמה: 1991

מייסדים: הקרן נוסדה על ידי לס ודסז (Les Vadasz) ואברם מילר (Avram Miller), תחילה תחת השם Corporate Business Development והתמקדה בתחילת דרכה בחברות אמריקאיות בלבד. היום היא בעלת נציגות בלמעלה מ-26 מדינות ובין חברות הפורטפוליו שלה לאורך השנים נרשמו כבר למעלה מ-320 אקזיטים.

מנהלי הקרן בישראל: יאיר שוהם, אורי ארזי ורועי רמון.

גודל הקרן: הקרן היא גלובלית ובעלת משרדים בארה״ב, בריטניה, סין, גרמניה, יפן וישראל.

שלבי ההשקעה: משקיעים בכל השלבים – חברות סיד, חברות בשלות ועד רכישות.

תחומי ההשקעה: AI, Automotive, Cloud Computing, Data Centers, Big Data, Storage, IOT, Semiconductors, imaging, connectivity in general and 5G technology in particular and information security, Memory, Sports’ technology, cyber security, enterprise software, Drones.

מימין לשמאל: אורי ארזי, יאיר שוהם ורועי רמון. אינטל קפיטל

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

אינטל קפיטל משקיעה בנושאים שמעניינים את אינטל הגלובלית. המיקוד הוא בדאטה סנטר, ענן, AI, רכבים אוטונומיים, פתרונות חומרה, מאיצי חומרה, תקשורת (5G, wifi) ועוד. הקרן לא משקיעה בהכרח בתחומים שבהם אינטל מתמקדת היום, אלא גם בתחומים שאליהם אינטל מכוונת בעתיד. אינטל לא משקיעה במדעי החיים, פארמה ומכשור רפואי.

מי הן חברות הפורטפליו הפעילות בישראל?

יש לאינטל קפיטל 23 חברות במגוון נושאים ותחומים, חלק מהן:

Stratoscale –  מפתחת תוכנה לניהול מרכז נתונים (data center) אשר תומכת, על גבי שרתי החברה, את שרותי סביבת פיתוח הענן של AWS.

Moovit – פיתחה אפליקציית ניווט חינמית ושיתופית עבור תחבורה ציבורית, המבוססת GPS \ לטלפונים חכמים ודפדפנים.

Intezer – חברת הסייבר פיתחה טכנולוגיה שמחקה את פעילות המערכת החיסונית בגוף, לצורך זיהוי מתקפות מתקדמות ברשתות ארגוניות.

Alcide – פלטפורמת אבטחה ייחודית לדאטה סנטרים מכל סוג ובכל תשתית, המאפשרת למנהלי אבטחה בכל ארגון לקבל תמונת מצב עדכנית על מספר דאטה-סנטרים ושירותי ענן.

Sckipio – החברה פיתחה ומוכרת מודמים שמבוססים על טכנולוגיית G.fast, המאפשר לחברות לספק מהירות גלישה בדומה לסיב אופטי.

Orcam – מפתחת מוצרים המיועדים לעיוורים ולקויי ראייה.

Screenovate – החברה פיתחה טכנולוגיה שמאפשרת לשדר את ממשק המשתמש של הסמארטפון לפלטפורמות מדיה אחרות ולהפוך את הטלפון החכם לשרת אישי חכם.

ReduxIO Storage – מערכות האחסון ההיברידיות שפיתחה Reduxio מסוגלות לענות על הצרכים של סביבות האחסון הארגוניות העדכניות, המאופיינות במחשוב ענן, מכונות וירטואליות ומערכות מידע מובנות.

Stratoscale – החברה מפתחת שירות מבוסס ענן לניהול מרכז הנתונים (data center) הארגוני. הפתרון מאפשר ללקוחות להעביר את מרכז הנתונים שלהם (data center) – האפליקציות הארגוניות, שירותי האחסון, הרשת הווירטואלית, מערכת הבקרה וניתוח הנתונים (אנליטיקס) והרשאות הגישה למערכת – לענן בבת אחת.

WSC Sports – פיתחה טכנולוגיה הסורקת בזמן אמת שידורי ספורט, מזהה אירועים משמעותיים במשחק ובאופן אוטומטי מייצרת ומפרסמת סרטוני וידיאו קצרים לכל יעד דיגיטלי.

אילו חברות פורטפוליו כבר נמכרו?

שתיים בולטות הן מלאנוקס (שיצאה להנפקה ציבורית) ואנוביט. היו לקרן עוד 28 אקזיטים בישראל לאורך שנות פעילותה.

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

לרוב אינטל קפיטל מחפשת חברות סטארטאפ שיש להן פתרון טכנולוגי עמוק, וכמובן צוות יזמים או יזמות איכותי, בעלי רקע טכנולוגי. חשוב שהמוצר שהחברה מפתחת יפנה לשוק גדול מאוד.

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

חוסר אמינות.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

אינטל קפיטל יכולה לסייע לחברות סטארטאפ לגדול באמצעות השימוש בקשרים הרחבים שיש לאינטל עם שותפים, לקוחות וחברות. בנוסף יש לקרן תוכניות מובנות שמאפשרות את אותם קשרים עסקיים, ומכונות Intel technology days. מדובר באירועים שבהם אינטל מחברת בין החברות שבהן היא משקיעה ללקוחות גדולים. אינטל מקיימת בין 50 ל-70 אירועים כאלה בכל שנה ברחבי העולם, וחברות הפורטפוליו של אינטל מקבלות מכך ערך מוסף משמעותי.

מעבר למערכת הקשרים העצומה של אינטל עם לקוחות, שותפים, וערוצי הפצה, אינטל יכולה לסייע לחברות סטארטאפ בפתרונות הנדסיים וטכנולוגיים מתקדמים, שיכולים לקדם את החברות ואת פיתוח המוצר שלהן.

יוצא לכם לפגוש יזמים ישראלים ויזמים זרים. מה מייחד את הישראלים?

יזמים ישראלים מגיעים עם הרבה יותר ביטחון, הם נחושים יותר אבל טובים פחות בהעברת המסר, בפרזנטציה, במצגות. זאת בניגוד לאמריקאים, שמתמקדים מאוד בדרך ההצגה – הם יודעים איך לדבר ואיך להעביר את המסר בצורה ברורה וחדה יותר.

הרבה צעירים שרוצים להשתלב בהייטק בראשית הדרך תוהים לעצמם מה שווה יותר: לימודים או ניסיון?

יש חשיבות מאוד גדולה ללימודים, יש להם ערך מהותי ועמוק יותר כי הם מטמיעים את הבסיס, התשתית – איך ללמוד, איך לנהל זמן, המון פרמטרים שיהפכו לבסוף למיומנות חשובה בעולם הזה.

אם הייתם צריכים להמר על שני תחומים חמים ששווה להשקיע בהם כרגע, מהם היו?

אינטליגנציה מלאכותית (AI) ולמידת מכונה (Deep Learning).

בשנים האחרונות נכנסות לישראל יותר ויותר חברות ענק שמתחרות עם סטארטאפים קטנים על כוח האדם הזמין. איך בכלל סטארטאפים יכולים להתמודד מול אמזון, אינטל או אחרות בגיוס עובדים מיומנים?

לא הכל מתמקד בתנאים. אנשים מחפשים לעבוד במקומות בגלל מהות, בגלל שהם מתחברים לחזון. עובדה שסטארטאפים ישראליים לא מפסיקים לקום. גם בצבא תמצא אנשים עם מוטיבציה בשמיים למרות שהתנאים בסדיר לא באמת יכולים להתחרות באלו שתמצא בחוץ.

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

מוביילאיי. השאר היסטוריה.

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

יש בישראל הרבה קרנות טובות. אנחנו לא רוצים לציין שמות ספציפיים.

רועי לטקה

גיק טכנולוגי עם נגיעות של תפוח, עדיף שיגיע נגוס. חי נושם וצורך טכנולוגיה באופן אובססיבי אך מדוד. קרימינולוג בהשכלתו, לוחם בפשע ובממסד באופן סימולטני. חובב כתיבה וקריאה, ונהנה לבחון באופן מדוקדק כל דבר שניתן לפרק לגורמים, ממוצרי טכנולוגיה ועד נפש האדם.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: