"בקרנות אחרות מתרחקים לרוב מטכנולוגיות עמוקות ומורכבות, אנחנו דווקא אוהבים להשקיע בזה"

קרן Grove Ventures הוקמה ב-2016, מנהלת כרבע מיליארד דולר בשתי קרנות ומשקיעה בשלבים מוקדמים. מייסדיה – דב מורן, סיגלית קלימובסקי ולוטן לבקוביץ' – מספרים על החברה שהתפספסה, על הערך שבעבודה עם יזמים ועל האנשים שמעוררים בהם השראה

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. במסגרת מדור "חד קרן" אנחנו מביאים לכם מדי חודש קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה.

והפעם:

Grove Ventures

שנת הקמה: 2016

מייסדים: דב מורן, סיגלית קלימובסקי, לוטן לבקוביץ'

גודל הקרן: כרבע מיליארד דולר המנוהלים בשתי קרנות

מנהלי הקרן: דב מורן, סיגלית קלימובסקי, לוטן לבקוביץ', ליאור הנדלסמן, עמרי גרין

שלבי ההשקעה: שלבים מוקדמים (מ-Pre-Seed ועד Round A)

תחומי השקעה מובילים: תחומי ההשקעה של הקרן ממוקדים כיום בתשתיות ובטכנולוגיות עמוקות (כגון תשתיות ענן, בינה מלאכותית, מחשוב במוצרי קצה, שבבים, סנסורים, קוואנטום וכו') המצעידים קדימה שלל תעשיות ובהן תעשייה חכמה, בריאות דיגיטלית, כלים למפתחים, חוות שרתים ומרכזי נתונים, חלל ותחבורה חכמה.

קרן Grove Ventures. צילום: דוד גארב

מי הן חברות הפורטפוליו כיום?

כיום בפורטפוליו של הקרן נמצאות חברות בתחום ה-Semiconductors כגון Wiliot, Neuroblade, TriEye, Ramon.Space ו-Teramount; לצדן יש חברות בתחום ה-Industry 4.0 כגון 3dSignals; חברות בתחום ה-Software Infrastructure כ-RapidAPI, env0, Lumigo ו-Deepchecks; חברות בתחומי ה-AI & Analytics כגון BeyondMinds, ActiveFence, Mirato ו-CommonGround; וחברות בתחומי ה-Digital Health ו-Computational Biology כ-Navina, Nucleai ו-Tingo.

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

דב מורן: "אנו משקיעים בשלבים מוקדמים בצוותי יזמים חזקים ופורצי דרך, שפותרים בעיות מורכבות על התפר שבין טכנולוגיה עמוקה (Deep Tech), מדע וצורכי השוק, במטרה להצמיח את החברות הישראליות הבאות שיובילו בתחומן. חלק משמעותי באסטרטגיה שלנו הוא מעורבות ועזרה ליזמים, וזאת הודות לניסיון הרב שצברנו בייזום חברות ובניהולן ובידע הטכנולוגי שרכשנו. השקעה מבחינתנו זה לא לתת כסף בלבד, אלא לתת מהזמן, מהניסיון, מהקשרים וביכולת להבין מה שעובר על היזמים בכל שלב".

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

סיגלית קלימובסקי: "אחד מהערכים המנחים שלנו ב-Grove Ventures זה People First. לפיכך, ההיבט המשמעותי ביותר עבורנו הוא השקעה ועבודה לצד צוותי יזמים חזקים, חדורי מטרה ובעלי יכולת ליצור מציאות חדשה, המביאה ערך משמעותי לעולם".

אילו השפעות יהיו לדעתכם למשבר הקורונה – בתעשייה בכלל ואצלכם בפרט?

לוטן לבקוביץ': "המשבר האיץ מהפכות דיגיטליות במגוון שווקים ותחומים, וזה בסיס אסטרטגיית ההשקעה של הקרן מיום הקמתה. חברות טובות זכו לעדנה בתקופה הזו. ההתאוששות מהקורונה מאופיינת באופטימיות של משקיעים ותיאבון מוגבר לעסקים טכנולוגיים ודיגיטליים. אנחנו רואים הרבה עניין בחברות סטארטאפ שמאתגרות את מצב הדברים שהיה נהוג בתעשייה. ההשלכות מתבטאות בהערכות שווי שעולות ושינוי סדרי עולם שבולט מאוד בתנועת ה-SPAC שמתגברת. בטווח הזמן הקרוב אנחנו מאמינים שנראה תחרות משמעותית על טאלנטים איכותיים לצד הזדמנות טובה מאי פעם לבנות חברות מצוינות. בגרוב ונצ'רס אנחנו פעילים יותר מאי פעם, ומאוד מרוצים מהתקדמות חברות הפרוטפוליו שלנו. אנחנו מאמינים שלמרות שבשלב מסוים השוק עלול לעבור תיקון, החברות בעלות הבסיס הנכון שנבנות בימים אלו, ישנו תעשיות ויגדירו את שווקי המחר".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לא להשקיע?

ליאור הנדלסמן: "בעוד שבקרנות אחרות טכנולוגיות עמוקות ומורכבות הן לעתים גורם שמרחיק אותן מהשקעה, אנחנו דווקא אוהבים להשקיע בזה, כי יש בינינו אנשים עתירי ניסיון בתחומים המסובכים האלו שבנו חברות טכנולוגיות גדולות. ככלל, לרוב נמנע מהשקעות בצוות שלא מתאים לעולם הבעיה ומכוון לשוק קטן, או בצוות בעל  דינמיקה בעייתית".

איזה טיפ תוכלו לתת ליזמים שמבקשים השקעה?

עמרי גרין: "1. להיות קרוב ללקוח, ממוקד בו ולהבין את הצרכים המשתנים שלו
2. לבחור היטב את המשקיעים ואת גרעין השותפים לדרך בשלב מוקדם ככל האפשר
3. בעת גיוסים בתקופות תנודתיות, לגייס לטווח זמן ארוך יותר עם כרית ביטחון גדולה יותר, ולשלב תרחישי אי-ודאות בתוכניות העבודה".

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

לוטן לבקוביץ': "המגוון. יש בחברות הפורטפוליו שלנו וגם אצלנו בקרן אנשים מכל הרקעים, הגילים והמינים. כאלו שבנו חברות ענק, אנשי תוכנה ואנשי חומרה, אנשים עם רקע בשיווק ומיצוב ואנשים עם רקע פיננסי. כולנו יחד מנגישים ליזמים ולחברות הפורטפוליו שלנו את הידע והניסיון שרכשנו ואת רשת הקשרים החזקה והרחבה שברשותנו, במטרה לתת מקסימום ערך ולהיות השותפים הכי טובים שלהם לאורך כל המסע היזמי ולבניית חברות מצליחות לאורך זמן".

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

עמרי גרין: "קוואנטום מאשינז (QM), המפתחת מערכת תקשורת בין מחשבים קוונטיים".

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה?

דב מורן: "סבי, שהיה יזם מדהים עוד לפני כ-100 שנה. אך אם להתמקד באנשים פעילים ומדהימים שזכיתי לראות בגובה העיניים אני יכול להזכיר את אלי הררי וסנג'י מורהאטה – מקימי סנדיסק, אריה מרגי ומאיר אברהם (פוזה) ואחרים שעבדו איתי באמ-סיסטמס שהייתה חברת מופת; דיוויד סאן, מייסד ומנכ"ל קינגסטון שבנה חברת ענק מהמוסך ועודנו איש צנוע וחכם; מסיוסי-סאן מסופטבנק שיצא לי לראות אותו בפעולה ובעיני הוא אחד האנשים היצירתיים והנועזים ביותר בעולם. ראסל אלוונגר של טאואר סמי-קונדקטור שנחישות היא מילת המפתח בחייו. בן הורוביץ, 'אחי התאום' מאנדריסן-הורוביץ ועוד רבים".

ליאור הנדלסמן: "ללא ספק עבורי – גיא סלע ז"ל שותפי להקמת סולאראדג'. גיא היה מפקד ושותף וחבר במשך כמעט 20 שנה ולמדתי ממנו הרבה מאוד במהלך שנים אלו. הוא הדוגמה המושלמת ליזם – נחוש, אובססיבי להצלחת החברה ומוכן ללמוד ולהשתנות".

סיגלית קלימובסקי: "סר רונלד כהן, איש עסקים ומחלוצי תעשיית ההון סיכון הבריטית. בגיל 60 החליט לעצור הכל ולשנות כיוון לטובת סגירת פערים חברתיים וצמצום העוני, והיה ממעצבי הקונספט של השקעות אימפקט אשר נמדדות, לצד התשואה מהן, גם על השינוי החברתי והסביבתי שהן מצליחות לייצר. הוא קידם מיזמים ומודלים עסקיים שיצרו עולם טוב יותר לכולנו לחיות בו".

עמרי גרין: “אייל דגן ועופר עיני, יזמים סדרתיים שזכיתי לעבוד עבורם ב-2008 כשגרתי בסיליקון וואלי.  הם הקימו את Dune Networks שנמכרה לברודקום ואת Leaba שנמכרה לסיסקו. הרכישות הללו יצרו מרכזי פיתוח גדולים ומשמעותיים לחברות הרוכשות בישראל, והמוצרים שהם תיכננו נמכרים ברחבי עולם והיו לחלק משמעותי ממהפכת המחשוב והתקשורת העולמית. מדהים בעיני לראות את החזון שלהם הופך למציאות”.

לוטן לבקוביץ': "מרטין קאסאדו מקרן הענק האמריקאית אנדרסן הורוביץ, שגם משקיע איתנו ב-RapidAPI. בעבר הוא הקים את Nicira ומכר אותה ביותר ממיליארד דולר ל-VMWare, ותענוג לעבוד לצד אדם מבריק, נחמד ובגובה העיניים כמוהו שמבין היטב כל כך בתחום ה-Software Infrastructure".

רננה אשכנזי: "אידה טין, יזמת דנית שפיתחה אפליקציה למעקב אחרי המחזור החודשי. משראתה שהיא דופקת על אינספור דלתות בניסיון להסביר מדוע אפליקציה המסייעת למחצית מאוכלוסיית העולם לנהל משהו שקורה להן מדי חודש אינה 'נישתית', היא החליטה לשנות טרמינולוגיה, להגדיר קטגוריה חדשה, ולטבוע את המונח 'פמטק'. כיום מדובר במונח שגור המתאר תעשייה שצפויה להגיע ל-50 מיליארד דולר ולאפליקציה של טין יש משתמשות ב-190 מדינות".

מי פתח לך את הדלת לתחום, או איך הגעת לתפקיד שלך?

רננה אשכנזי: "לכולנו, בסופו של דבר, מי שפתח את ה-דלת וקרא לנו לדגל הוא השותף המנהל של הקרן, דב מורן. לאחר שהמציא את הדיסק און קי והצליח כיזם וכמנהל, הוא פתח לנו את הדלת לעולם ההון סיכון והביא עמו את הניסיון, היכולות, ההבנה והחיוך, והוא מנטור מדהים".

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

ליאור הנדלסמן: "לקרנות לייטספיד וורטקס, ולא רק כי הם השקיעו בי בזמנו בסולאראדג'. שתיהן דוגמה לקרנות שעושות עבודה נהדרת בהשקעה בחברות שיש להן פוטנציאל להשפיע בגדול".

רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? רוצים לראות איפה החברים שלכם עובדים? ללוח מיתוג המעסיק גיקטיים אינסיידר לחצו כאן >

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

5 תגובות על ""בקרנות אחרות מתרחקים לרוב מטכנולוגיות עמוקות ומורכבות, אנחנו דווקא אוהבים להשקיע בזה""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אוהד מייזליש מנכל env0
Guest
אוהד מייזליש מנכל env0

גאה לעבוד עם האנשים האלו. משקיעים נהדרים.

י ל
Guest

קרן באמת נהדרת. אחד אחד. תענוג לעבוד איתם ומולם.

אבנר
Guest

אפשר לדחוף עוד כמה קלישאות בכתבה הזאת??

יוליוס קיסר
Guest

היה לי פגישה עם סיגלית חודש שעבר.
תותחית על!

timg
Guest

כתוב שיש 202 קרנות בישראל.
איפה אפשר למצוא רשימה של הקרנות ?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: