”כל יזם צריך להאמין שמה שהוא עושה משנה את העולם, אבל בלי פוטנציאל עסקי אנחנו לא נשקיע”

קרן אקליפטוס נולדה מתוך היוזמה של משרד האוצר להנגיש את ההשקעות בהייטק לכלל הציבור, ובין שותפיה נמצאים דדי פרלמוטר, אלדד תמיר ואיל וולדמן. בשיחה עם גיקטיים חושפים השלושה מה גורם להם להשקיע ביזם אחד ולא באחר, וחולקים את הטיפים שלהם לסטארטאפיסטים

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

קרן אקליפטוס

שנת הקמה: 2017

מייסדים: אלדד תמיר (בית ההשקעות תמיר פישמן), דדי פרלמוטר (לשעבר מבכירי אינטל העולמית ויזם הייטק בהווה), אמיר גל אור (קרן אינפינטי) ועדי גן (קרן אוורגרין)

גודל הקרן: כקרן טכנולוגית לחדשנות תנהל אקליפטוס 400 מיליון שקל

מנהלי הקרן: אלדד תמיר, דדי פרלמוטר, אמיר גל אור ועדי גן

שותפים נוספים: איל וולדמן, מרק לסלי, ליפ בו-טן ואתיק ראזה

שלבי ההשקעה: מסטרטאפים בשלבים מוקדמים ועד חברות בוגרות פרטיות וציבוריות

צילום: תמר צפתי

לפני כשנה משרד האוצר ורשות ניירות ערך הרימו יוזמה שתאפשר לכל אחד להשקיע בחברות טכנולוגיה ישראליות. הרעיון הוא לבחור באמצעות מכרז 4 קרנות שגייסו 400 מיליון שקל כל אחת, יירשמו למסחר בבורסה, ייסחרו ככל נייר ערך ויהיו מפוקחות על ידי הרשות לניירות ערך. כך יוזרמו לתעשיית ההייטק 1.6 מיליארד שקל. בנוסף, לקרנות הללו כמה תמריצים להשקעה:

– הגנה מפני הפסדים בגין השקעה בסטארטאפים בגובה של עד 50 מיליון שקל
– אפשרות למינוף ההשקעות בערבות מדינה בהיקף של עד 100 מיליון שקל
– מבנה מס של קרן נאמנות פטורה במקור

מהם תחומי ההשקעה המובילים?

אלדד תמיר: “הקרן ורסטילית ותשקיע בתחומים מגוונים – מובייל ותקשורת, אבטחת סייבר, IoT, ענן ואחסון, רובוטיקה, תחבורה וערים חכמות – לצד השקעה בטכנולוגיות חיישנים ומוליכים למחצה, תוכנה ומערכות, AR\VR ועוד”.

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

תמיר: “נשקיע בחברות שמובלות על ידי יזמים שרוצים לבנות חברות מובילות בעולם, ולא רק להגיע לאקזיט מהיר תוך כמה שנים. האסטרטגיה שלנו היא לאתר את היזמים שבונים חברה משמעותית. אנו רואים בתוכנית של האוצר אירוע היסטורי לתעשיית ההייטק הישראלית, ובזכותה נוכל להמשיך לחזק את התעשייה הישראלית על ענפיה המגוונים, תוך מעורבות ושותפות משמעותית של הציבור הרחב, מתן שקיפות ומתן שוויון הזדמנויות למשקיעים”.

דדי פרלמוטר: “אקליפטוס נוסדה מתוך מטרה לתמוך בחברות הייטק ישראליות או קשורות לישראל וכדי לייצר עבורן כלי השקעה איכותי וחדשני, כזה שישלב את הציבור הרחב ויפתח לו צוהר אל עולם החדשנות הצומח. אנחנו נשקיע בחברות שרוצות ליצור ערך טכנולוגי לאורך שנים, כאלה שיש להן יכולת לחולל שינוי דרמטי בעולם הדיגיטלי, על כל רבדיו”.

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

תמיר: “יזם עם תשוקה אמיתית וסיפור פשוט ומנצח”.

פרלמוטר: “שילוב בין רעיון טוב וצוות טוב. אנחנו נשקיע בכל חברה שיכולה להוביל לשינוי בעולם בעזרת טכנולוגיה. לצד זאת, יש לזכור כי לא כל רעיון טוב הוא גם בעל פוטנציאל עסקי”.

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

תמיר: “אנחנו נתרחק מחברות שאין להן יתרון יחסי מובהק על פני המתחרים, כזה המאפשר להן לייצר מובילות מוצר ושוק משמעותית”.

פרלמוטר: “נורת האזהרה הראשונה היא היעדר פוטנציאל עסקי טוב. לפעמים אנחנו נתקלים בטכנולוגיה נדירה, אבל לא רואים מודל עסקי מתאים. נורת אזהרה נוספת היא צוות שאינו טוטלי למוצר. עבודה בעולם הטכנולוגיה היא עבודה קשה וסיזיפית שדורשת השקעה של הגרעין הראשוני, וכשאין את זה, גם אנחנו לא נשקיע”.

מה הטיפ שלכם ליזמים?

תמיר: “אל תפסיקו לחלום ולשאוף גבוה, ולא פחות חשוב – הקיפו את עצמכם בצוות מנצח. כבר בשלבים הראשונים תבנו קבוצה שמורכבת מאנשים עם תשוקה אמיתית להצליח בגדול”.

פרלמוטר: “תאהבו את מה שאתם עושים. כל יזם צריך להאמין שמה שהוא עושה משנה את העולם, כי אם הוא לא מאמין בזה ורק מחפש לעשות רווח קל זה לא יעבוד. יזם צריך להאמין שיש לו פוטנציאל עסקי מוצלח. ודבר אחרון וחשוב – למדו איך ‘להדליק’ אנשים אחרים על הרעיון שלכם”.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

תמיר: “אנחנו מנגישים מוצר פיננסי שקוף, גמיש, נזיל ומוגן. בזכות הקרן שלנו הציבור יוכל בפעם הראשונה להשקיע בתחום ההייטק ולהיות שותף לאקזיטים הבאים. אקליפטוס מורכבת מצוות מנוסה ובעל קשרים בינלאומיים בעולם הטכנולוגיה והפיננסים. לכל אחד מהם יש רקורד מרשים והיסטוריית השקעה משמעותית”.

פרלמוטר: “לצד היתרון שהזכיר אלדד, יש את הייחוד של התוכנית כולה – קרנות ההשקעה בהייטק שנוסדו על רקע התוכנית של משרד האוצר, ובהן גם אקליפטוס, יקבלו את הגנת המדינה מפני הפסדים של המשקיעים בקרנות של עד 50 מיליון שקל וכן ערבויות לגיוס אשראי”.

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה?

תמיר: “אילון מאסק, יזם שחולם בגדול ודמות מעוררת השראה. הוא משפר את התעשייה הכלכלית הישנה באמצעות בניית מודלים מהפכניים וטכנולוגיים, בין אם אלה Tesla, SpaceX, מערכות אנרגיה ומערכות סולאריות, או אפילו פתרונות תחבורה תת קרקעית – הוא שובר מוסכמות ומשפר את העולם”.

מי פתח לך את הדלת לתחום, או איך הגעת לתפקיד שלך?

תמיר: “כבר כסטודנט התחלתי לעבוד בתחום. הדלת הראשונה נפתחה לי בקרן ההון סיכון WTI, שבאותו זמן השקיעה בחברות טכנולוגיה מעניינות כמו קומברס, Nice ועוד. עולמות הטכנולוגיה והיזמות והחיבור שלהם לתחום הפיננסי משכו אותי כבר בתחילת דרכי המקצועית”.

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

תמיר ופרלמוטר: “כל ארבע הקרנות שלוקחות חלק בתוכנית החדשה של משרד האוצר בנו קבוצות ניהול טובות ומשקיעות במוצר מהפכני. על כך שאפו גדול לכולם”.

Avatar

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

3 תגובות על "”כל יזם צריך להאמין שמה שהוא עושה משנה את העולם, אבל בלי פוטנציאל עסקי אנחנו לא נשקיע”"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
RUBI
Guest

אז לפי התפיסה הלא ממש מעודכנת שלהם, הקרן לא הייתה משקיעה לא בפייסבוק, לא בוואטסאפ, לא באינסטגרם ולא בסנפצ’ט – כולן חברות ששוות מיליארדים ולאף אחת מהן לא היה מודל עסקי ביום המכירה או ההנפקה.

שמישהו יסביר להן שחברות ללא מודל עסקי מובהק תמיד יהיו שוות יותר מכל חברה עם מודל עסקי כזה או אחר.

חובבנים!

גגדדג
Guest

היה להם מודל עסקי והוא נקרא פרסומות. בדיוק כמו גוגל.
וואטסאפ יוצא דופן.
אבל מסכים עם זה שאין בארץ משקיע אחד שישים כסף בחברת B2C גם אם יש לה מודל עסקי טוב וגם אם לא

ילון
Guest

ארבעה גברים לבנים מקימים קרן, וחורטים על דגלה: ״להנגיש את ההשקעות בהייטק לכלל הציבור״

wpDiscuz

תגיות לכתבה: