"אנחנו לא קרן הון סיכון קלאסית, אצלנו יש בעל מניות אחד עם גישה למיליארדים"

מדי חודש נביא לכם את הסיפור של קרן הון סיכון אחת, והפעם: קרן כללטק שבבעלות המיליארדר לן בלווטניק, ומנהליה – אבי פישר ודניאל שנער – מציעים ליזמים לבחור טוב את המשקיעים שלהם, משום שהם יהפכו למשפחה: "אולי לא כמו בני זוג אבל לפחות כמו חמותכם"

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

כללטק

שנת הקמה: 2015

מייסדים: לקרן יש שני LPs – כלל תעשיות ו-Access Industries, שניהם בבעלות מלאה של איש העסקים האמריקאי לן בלווטניק

גודל הקרן: הקרן צפויה להשקיע כ-100 מיליון דולר ב-4 שנות פעילותה הראשונות, אבל יכולה לגדול בהתאם להחלטת השותפים והצוות

מנהלי הקרן: יו"ר – אבי פישר; מנכ"ל ושותף מנהל – דניאל שנער; צוות השקעה – תומר בבאי ואלון איתן

שלבי ההשקעה: חברות בשלבי צמיחה (growth) שכבר מוכרות בכמה מיליוני דולרים לפחות. יחד עם זאת, במקרים יוצאי דופן השקענו גם בחברות צעירות יותר

מימין: תומר בבאי, דניאל שנער ואלון איתן. צילום: עומר הכהן

מהם תחומי ההשקעה המובילים?

המיקוד הוא בתחומי SaaS, Fintech, Cyber, e-commerce ואפילו semi, אבל לא מדובר ברשימה סגורה, והפורטפוליו כולל חברות גם בתחומי ה-Marketing Tech & AdTech, Enterprise IT וגם Automotive

מי הן חברות הפורטפוליו הפעילות כעת?

ironSource, Zerto, Yotpo, Dynamic Yield, Zooz, Vayyar, Modelity, InsightGuard ו-Otonomo

ואילו חברות כבר נמכרו?

אקזיט אחד – LightCyber שנמכרה ל-Palo Alto Networks ב-2017, חודשים ספורים לאחר ההשקעה בה.

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

תומר: "אנחנו משקיעים בחברות שכבר הוכיחו שהטכנולוגיה והשוק שלהן קיימים, שמוכרות בכמה מיליוני דולרים לפחות, מובלות על ידי יזמים חזקים וצוות מגובש, פועלות בשווקים גדולים וצומחות מהר מאוד (מכפילות עצמן משנה לשנה לפחות). לרוב אנחנו מובילים השקעות, אבל גמישים ולעתים גם מצטרפים למובילים אחרים אם קיימת מערכת יחסים חזקה".

דניאל: "בסוף זה הכל עניין של כימיה עם היזמים. יזם מיוחד משדר שאפתנות וחזון גדול, אבל גם מוכיח יכולת ביצוע ושתי רגליים על הקרקע".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

אלון: "יזם שמזלזל במתחרים שלו, שלא מתייחס בכבוד לעובדים שלו או שמדבר על אקזיט כבר בפגישה הראשונה".

מה הטיפ שלכם ליזמים?

דניאל: "אקזיט זה אחלה, אבל כמו אהבת אמת, זה יגיע כשלא תיראו לחוצים. צריך לבנות חברה לטווח הארוך, עם תכנית סדורה שתאפשר להגיע להיקף מכירות שיהפוך את החברה לרווחית, או לצמוח מספיק כדי שתוכלו להמשיך לגייס בשוק הפרטי או להנפיק. אם תגיע על הדרך הצעה לרכישה – יופי, תשקלו אותה, זה בהחלט לגיטימי ולפעמים גם כדאי. ואם לא תגיע הצעה – לא נורא, יש לכם חברה שיכולה לשרוד ולצמוח. תתחדשו".

תומר: "המשקיעים שלכם יהפכו, לטוב ולרע, למשפחה שלכם. אולי לא כמו בני זוג אבל לפחות כמו חמותכם – בחרו אותם בקפידה וזכרו שאתם צריכים מישהו שלא רק יעודד אתכם בימים הטובים, אלא יהיה שם גם בימים הקשים, ויהיו כאלה".

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

דניאל: "כללטק הוקמה כחלק מהחזון והאמון של המשקיעים שלנו (אקסס בראשות לן בלווטניק וכלל תעשיות בראשות אבי פישר) בהייטק הישראלי, ומאחוריה עומדות שתי קבוצות חזקות מאוד – אחת גלובלית ושנייה מקומית. השילוב הזה לא מקנה לנו רק גישה למקורות משמעותיים של הון עבור החברות, אלא גם מאפשר לחשוף את החברות שאנחנו משקיעים בהן לרשת גלובלית ולוקלית רחבה ולפתוח בפניהן הזדמנויות".

תומר: "בנוסף, הצוות הישראלי מעורב אישית ברבות מהחברות שאקסס מושקעת בהן, כמו Spotify, Square Snap, Rocket Internet, Zalando, והם מביאים לחברות הפורטפוליו ניסיון ולקחים מעסקים בקנה מידה משמעותי. ייחוד נוסף הוא שכללטק (והמשקיעים מאחוריה) אינה קרן הון סיכון במובן הקלאסי – אין לה תקופת השקעה קבועה של שבע שנים, ולכן אין לה צורך לבצע אקזיטים בשביל לגייס כסף".

אלון: "בסופו של דבר יש לנו בעל מניות אחד עם גישה למיליארדי דולרים. הייחוד הזה מקנה אורך רוח ויכולת לתמוך בחברות הפורטפוליו וביזמים לאורך שנים רבות, ולמרחקים ארוכים".

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

דניאל: "היופי בגוף עם הגמישות שלנו הוא שכל עוד החברה לא נמכרה – עוד לא פספסנו אותה. נוכל להשקיע גם בשלבים מאוחרים מאוד ואפילו בחברות ציבוריות. ובכל זאת, היייתי שמח לבצע השקעות מוקדמות ב-extreemIO ו-Fiverr".

תומר: "Payoneer".

אלון: "Guardicore".

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בכם השראה?

דניאל: "לפני המון שנים בטיול בדרום אמריקה פגשתי סטודנטית אמריקאית בת גילי בשם שרה טאבל. בזמן שעבר מאז היא עשתה מסלול מטורף: הביאה את פינטרסט לקרן בסמר, שם הייתה אנליסטית, ואחר כך עברה לפיטנרסט כמנהלת מוצר. בהמשך, חזרה להון סיכון כשותפה בגריילוק ולאחרונה התמנתה לשותפה שווה בבנצ'מארק – שנחשבת לדעת רבים לקרן הטובה בעולם. להגיע לפסגת העולם המאוד סגור ומאוד גברי הזה כאישה צעירה בת שלושים משהו, זה הישג מדהים שנותן הרבה השראה".

"בארץ יש המון קרנות טובות ומשקיעים מנוסים עם הרבה אקזיטים על החגורה, שלא צריכים עוד מחמאות. בדור 'הצעיר' של הקרנות יש שותפים חדשים ומבטיחים שאני משוכנע שיצליחו מאוד. זה חבל להזכיר רק את חלקם, אבל על קצה הקרחון אזכיר את טל סלובודקין מסטייג'-1, אסף חורש מווינטג', אביעד אריאל מוורטקס, ניר בלומברגר מאקסל, אסף הראל מ-IGP וגיא ימין מ-TPY".

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

דניאל, תומר ואלון: "שתי קרנות, אם יורשה לנו: קבוצת ויולה בהנהגתו של שלמה דברת, שהשכילה לבצע מעבר דורות בצורה חלקה ומרשימה, עם 'דור ביניים' חזק, שכולל שותפים כמו דני כהן ורונן ניר, וגם שותפים מדור צעיר יותר כמו עומרי בן דוד; ו-83North, שהצליחה לבצע בצורה מושלמת מעבר מהיותה חלק מקרן בינלאומית (גריילוק) לקרן עצמאית, תוך שמירה על מעמד גבוה".

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

3 תגובות על ""אנחנו לא קרן הון סיכון קלאסית, אצלנו יש בעל מניות אחד עם גישה למיליארדים""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אני
Guest

כל כך כל כך נדוש, בנאלי, משעמם, לא יצירתי, לא מעניין.
ואם כבר לנסות ולהוציא איזה תובנה אז כן… בטח… ברור שיזם עם מכירות של כמה מיליונים יחפש עכשו להפוך להיות איזה בן משפחה. ברור…

ניר ב
Guest

דניאל תעשה לי ספר!

גם אני
Guest

הון "סיכון" שמשקיע רק אחרי שכבר יש מכירות
איפה הם כשחברות באמת צריכות אותם?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: