׳׳יזמים אמיתיים לא מפחדים לטעות ולהיכשל אבל קמים מהר ועוברים לשלב הבא׳׳

הקרן התאגידית של חברת האנרגיה הגדולה באנגליה כבר השקיעה ב-3 סטראטאפים ישראליים ומחפשת השקעות נוספות. עידן מור, מנהל הקרן בישראל, מספר על התכונות שמרתיעות אותו ביזמים, על החברה שחמקה ועל היתרונות של השקעה מקרן תאגידית

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

Centrica Innovations

שנת הקמה: 2017

גודל הקרן: 130 מיליון דולר

מייסדי הקרן: זוהי קרן תאגידית של חברת סנטריקה, חברת האנרגיה הגדולה באנגליה

מנהלי הקרן: עידן מור בישראל; ג'ונתן טודור באירופה וכריסטופר דפרט בארה"ב

שלבי ההשקעה: לאחר השקת המוצר

תחומי השקעה מובילים: תחבורה חשמלית – תשתית וניהול, ניהול אנרגיה מבוזרת, תעשייה מקושרת (IoT, Industry  4.0) , ניהול אנרגיה ביתית וטכנולוגיות לאוכלוסייה מבוגרת

צילום: רויטל אלנבוגן

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

עידן מור: "ההשקעה תמיד נעשית בתחומים שנבחרו כאסטרטגיים לחברה  ומכוונים לצמיחה של סנטריקה. הקרן מובילה סבבי השקעה ולוקחת חלק פעיל בדירקטוריון וגם יכולה להשקיע כמשקיפה באחזקות קטנות יותר".

מי הן חברות הפורטפוליו הפעילות כעת?

עידן: "Driivz, Indegy, Echo-care, GreenCom Networks ,EtaGen, LO3".

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

"מנכ"ל וצוות פורץ דרך, שיכולים להוביל את החברה במסע הארוך מול שוק משתנה וקשה לפיצוח".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

"יהירות – מנכ"ל ש'יודע הכל' ולא מוכן להקשיב. הדרך להצלחה בתחום האנרגיה ארוכה ורצופה שינויים והתאמות, וכמעט כל הסטארטאפים בתחום, שהתחילו עם מוצר אחד, בסוף הצליחו דווקא עם מוצר אחר. היכולת לקבל ביקורת וללמוד מטעויות היא קריטית, יזמים אמיתיים לא מפחדים לטעות ולהיכשל אבל קמים מהר ועוברים לשלב הבא עם הרבה יותר ניסיון וסיכוי טוב יותר להצליח.

"בנוסף, אני אעדיף לא להשקיע אם אזהה מנכ"ל וצוות מוביל שאין להם חלק משמעותי בחברה, משום שמצב כזה גורם לחוסר הזדהות עם החברה בשעת קושי; חוסר שוויון משמעותי בין הצוות המוביל למנכ"ל יביא למתחים ויצור נזק הרסני; חברה עם משכורות עתק מראה על חוסר הבנה של ניהול משאבים נכון; וחברה עם משקיע יחיד שמנסה בכל דרך לשמור על שליטה ולא חושב על טובת החברה".

מה הטיפ שלך ליזמים?

  1. בחירת משקיע היא אסטרטגית, אל תעבירו את המשימה למתווכים.
  2. לפני שאתם ניגשים למשקיע, הכינו שיעורי בית ולימדו אותו: הכירו את תחומי העניין שלו, אילו השקעות עשה בעבר ומה המוניטין שלו
  3. השקעה היא תהליך של בניית אמון, תזמון הוא קריטי ולעיתים למשקיעים יש סדרי עדיפויות אחרים שלא מאפשרים השקעה מיידית. ניהול נכון של מערכת היחסים הוא קריטריון משמעותי לבחינת השקעה גם אם בזמן מאוחר יותר.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

"הייחוד שלנו הוא בזווית האסטרטגית. מה שמוביל אותנו זה השקעה בתחומים שיביאו לצמיחה עתידית של עולם האנרגיה המתחדש, ולכן המחויבות שלנו להצלחת החברה היא מעבר לפרמטרים כלכליים מיידיים. סנטריקה מאפשרת לחברות הפורטפוליו שלה להיכנס ליחסים מסחריים עמה ועם לקוחותיה ונותנת חותמת של אמינות למוצרי החברה".

בדיעבד, באיזו חברת הייתם רוצים להשקיע ופספסתם?

"בעולם האנרגיה הביתית היינו רוצים להיות מושקעים בחברה שנקראת SONNEN, זו חברה גרמנית שמספקת סוללה ביתית לניהול משק האנרגיה הביתי בצורה יעילה ומאפשרת ללקוחות להיות בלתי תלויים בגריד החשמל הציבורי. סבב הגיוס האחרון שלהם עמד על 70 מיליון דולר לפי שווי של למעלה מחצי מיליארד דולר. הפספוס שלנו נבע מכך שהחברה צמחה מהר מאוד וכשהיא הייתה בשלב הראשוני שלה, הקרן הייתה ממש בראשיתה ואסטרטגיית האנרגיה הביתית עדיין לא הייתה קיימת בסנטריקה. לאחר שכבר היינו מעוניינים להשקיע, החברה זינקה והשווי שלה כבר לא היה רלוונטי לתחום ההשקעה שלנו. גם זה חלק מהחיים".

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה?

"בתחום שלנו עינינו נשואות לאילון מאסק, המייסד והמנכ"ל של טסלה. קשה להסביר את התנופה שהוא מביא לתחום התחבורה החשמלית. הוא לא מסתפק רק במכונית שכל אחד היה רוצה שתהיה לו בחניה, אלא מביא ערך בתחומים של ניהול אנרגיה ושימוש באנרגיה מתחדשת. בכל תחום שהוא נוגע בו, גם אם מדובר ברעפים לגג (סולאריים), הוא גורם לשינוי מהותי ולהתלהבות שיוצרת שוק. מבחינתי, למרות הקושי הכלכלי והביקורת על התנהגותו, מדובר בחלוץ אמיתי שלא מקבל את המציאות המוכתבת אלא יוצר אותה בעצמו".

מי פתח לך את הדלת לתחום?

"לתחום ההון סיכון נכנסתי בהשראתו של היזם הסדרתי ד"ר אילון גנור, מנכ"ל ווקלטק (גילוי נאות: הוא הסבא המופלא של ילדיי) שהמציאה את שיחות הטלפון על תשתית האינטרנט. כחלוצה החברה חוותה הצלחה אדירה, אבל גם תקופה קשה שבסופה התמזגה עם חברת טידיסופט. רבים מאנשיה הם כיום יזמים סדרתיים ומשקיעי הון סיכון מצליחים שאחראים לצמיחתה של תעשיית ההייטק של ישראל.

את הידע בתחום רכשתי בלימודי מנהל עסקים באוניברסיטת קרנגי מלון בארה״ב ובעבודה בחברת תקשורת בקולורדו. לאחר מכן חזרתי לארץ ופגשתי את עדי גן, שותף בקרן אוורגרין, שהציע לי להצטרף כ-Principal לקרן החמישית של Evergreen Ventures, ובזכותו למדתי לעומק את רזי המקצוע של משקיע הון סיכון בתחומי קלינטק, יישומי מובייל ושבבים. לתפקידי הנוכחי הגעתי אחרי מפגש עם יניב ורדי, המנכ"ל של חברת פנורמיק פאואר שנרכשה על ידי סנטריקה כשנתיים לפני כן. יניב הפך לחלק מההנהלה הבכירה בחברה ויזם את הקמת קרן ההשקעות עם נוכחות משמעותית בישראל".

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

"בתחום הקרנות התאגידיות מגיע פרגון גדול ל-Qualcomm Ventures, שמנוהלת בישראל על ידי מירב ויינריב. גם בגלל קצב ההשקעות שהיא מבצעת, אבל גם בתחומים שדורשים אורך רוח כמו תעשיות השבבים או השקעות תעשייתיות. הצוות שמובילה מירב פתוח מאוד לשיתופי פעולה ומהווה עבורנו, כקרן תאגידית צעירה, מודל לחיקוי".

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

3 תגובות על "׳׳יזמים אמיתיים לא מפחדים לטעות ולהיכשל אבל קמים מהר ועוברים לשלב הבא׳׳"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
מיכה אלי
Guest

יזמים אולי לא מפחדים לטעות ולהיכשל, אבל לצערי רבים מהם מאוד מפחדים להודות בזה, גם כשכל הסביבה כבר יודעת.

https://www.startisrael.co.il/article/2129

לוחם מנוסה
Guest

טיפ ליזמים – כש-corporate VC מתפאר בהזדמנויות שהוא ייצר עבורכם לו רק תתנו לו מניות בחברה – תמיד תשאלו – מה בפועל עשיתם עבור חברות הפורטפוליו שלכם? כמה דולרים ייצרתם עבור חברה x, y, z וכיצד?
ואז, תבקשו לדבר עם 3 יזמים אחרים שהם השקיעו בהם כדי לאמת את זה שהם אכן הועילו שם.

ככלל – corporate VCs מבטיחים המון ומייצרים ביו כלום לכמעט כלום, בעיקר כי אין שום קשר ארגוני/עסקי בין הגוף המשקיע לגופים העסקיים ב-corporate עצמו.

בהצלחה.

יוחאי
Guest

זה נכון כל עוד יש פראייר שמוכן לממן את כל זה…

wpDiscuz

תגיות לכתבה: