"הניסיון לימד אותנו לזהות צוותים שיהיו בעייתיים"

קרן Capital Nature מנהלת כ-30 מיליון דולר ומתעניינת בכל מיזם שיכול לעשות טוב לעולם ושיש לו מודל עסקי. היא גם קרן השקעות וגם חממה טכנולוגית, שמלווה את היזמים שלה בכל שלבי החיים. מה מנהליה מחפשים ביזמים ומה יגרום להם לא להשקיע?

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

הון הטבע – Capital Nature

שנת הקמה: 2010

מייסדים: אלביט, רפאל, Consensus business group, Pro Seed, ביטוח ישיר, שיבולת ומספר משקיעים פרטיים

גודל הקרן: כ-30 מיליון דולר

שלבי ההשקעה: מהשלבים הראשוניים ביותר של מצגת, אבטיפוס ראשוני ובסבבי ההמשך של החברות הללו לאורך השלבים הבאים

מנהלי הקרן: ענת צור סגל, מנכ"לית; אבי לובציק, סנמכ"ל פיתוח עסקי; שאולי רג'ואן, מנהל השקעות

צילום: לירון אלוני

מהם תחומי ההשקעה המובילים?

אנרגיה מתחדשת, תחליפית ואגירה, ערים חכמות, תחבורה חכמה, חלקאות ימית, Desert Tech, וכל מה שיכול לעשות לעולם טוב ויש לו מודל עסקי רווחי – מעניין אותנו. 

מי הן חברות הפורטפוליו הפעילות כעת וכמה כבר נמכרו?

בשנת 2019 שתי חברות שלנו נרשמו למסחר בבורסה בתל אביב, ואנחנו עדיין מחזיקים במניות ותומכים בחברות. בין החברות שנמצאות כיום בפורטפוליו:

אלקטריון – טעינה אלחוטית לרכבים חשמליים מהכביש בזמן הנסיעה (נסחרת בבורסת ת"א)

אוגווינד – ניהול אוויר דחוס במפעלים ואגירת אנרגיה (נסחרת בבורסת ת"א)

צ'אקראטק – טעינה מהירה לרכבים חשמליים על ידי אגירה נקייה של אנרגיה באמצעות גלגלי תנופה 

סולוויו – פלטפורמה לניתוח ואומדן פוטנציאל כלכלי של גגות של בניינים וסביבתם, לצורך התקנה של פאנלים סולריים

טארקנט – מערכת אופטימיזציה מקיפה בענן לניהול ניוד מטענים עבור חברות לוגיסטיקה ותובלה, תוך ייעול תהליכים תוך ובין חברתיים, מניעת נסיעות ריקות והפחתת פליטות CO2

בליידרנג'ר – ניקוי ממוכן ואוטונומי של פאנלים סולריים באמצעות רובוט בעל יכולות תעופה ומעברים עצמיים

אנרוויב – רכיב חדשני לקצירת אנרגיה קינקטית מתנועה, כמו הליכה, לחיצה (על מתג) או תנודות טבעיות כמו גלי ים, לצורך הפעלת מכשור כמו חיישנים, מתגים, מיקום, מוצרים לבישים ועוד 

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

ענת: "אנחנו משקיעים קודם כל באנשים. שזה אתגר לא קטן. רעיון טוב ושוק גדול זה רכיב משמעותי בהחלטת השקעה, אבל קודם כל האנשים. אנחנו מחפשים יזמים מוכשרים בעלי יכולות מנהיגות, שרוצים ללמוד ולשתף פעולה איתנו ולהוביל יחד פרויקט מרעיון לחברה מסחרית מצליחה.

"אנחנו עובדים בצמוד עם היזמים ובונים תוכנית ייעודית לכל צוות עבור תקופת החממה, במהלכה הצוות עובר סדנאות ומפגשים לאימון ושיפור הנקודות החזקות והחלשות שלו. אנחנו מייצרים שפה ניהולית משותפת בין היזמים, ובכך עוזרים להם לחזק את היחסים ולהגביר את הפריון העבודה".

שאולי: "תהליך בחינת החברות משתנה מחברה לחברה, אך תמיד נרצה לראות יזם או צוות איכותי. אנחנו בוחנים כל חברה בתהליכים ייעודיים גם מבחינה עסקית וגם טכנולוגית. במקביל אנחנו בודקים בין חברות הפרוטפוליו שלנו את ההיתכנות לשיתופי פעולה, ובין המשקיעים שלנו והיועצים את היכולת שלהם להוסיף ערך לצוות".

מה יגרום לכם להשקיע בחברה?

ענת: "התלהבות. הפשן של היזמים והיותם חדורי מטרה ומאמינים להוטים במיזם, אבל עם שילוב נכון של מעשיות צניעות והכרה במכשולים שעומדים בדרך. אנחנו מערכים תכונות של כנות, יושרה, וצניעות.

שאולי: "השוק והרעיון חשובים מאוד, אבל ההחלטה מגיעה בעיקר בזכות היזמים. אנחנו בקשר טוב מאוד עם היזמים שאיתנו וחשוב לנו לעבוד עם אנשים שכיף לנו איתם ושביחד נצליח לייצר יתרון, כמו לגרום ל-1+1 להיות גדול מ-2".

אבי: "הבסיס של ההשקעה מורכב מרעיון מעניין, שוק רלוונטי וניתוח עסקי למוצר, אבל בסופו של דבר אנחנו משקיעים באנשים עצמם. אנחנו מחפשים זיק בעיניים של היזמים בשילוב יכולת טכנולוגית גבוהה ורצון להצליח. השילוב הזה הוא שיגרום לנו להחליט אם להשקיע או לא להשקיע בחברה מסוימת". 

"אנחנו חלוצים בתחום ההתמחות שלנו, הצוות מלווה את החברות לאורך כל מחזור חייה – מהרגע שבו נחתם זיכרון דברים ועד היותן חברות נסחרות – וצורת העבודה שלנו היא שכולם מעורבים בכל דבר"

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

ענת: "אחרי הרבה שנים בתחום אני יכולה להגיד שזה משהו שמתפתח והניסיון מקנה יתרון. היכולות לזהות בעיות וצוותים שיהיו בעייתיים הוא משהו שמרגישים כבר מההתחלה, בדברים קטנים ולכאורה לא חשובים. עם הזמן לומדים להיות קשובים לתחושות האלה ולא להיכנס להשקעות מסוימות".

שאולי: "יש המון סיבות לא להשקיע במיזמים, למעשה אפשר לחשוב על יותר סיבות למה לא להשקיע מאשר למה כן. חשוב לנו לייצר בסיס של יחסים איכותיים עם כל היזמים שלנו, וכן לא נשקיע בדברים שאין לנו מומחיות בהם".

אבי: "חברה שמנסה לכפות את עצמה על השוק היא מבחינתי נקודת אזהרה. בעולם הכל כך דינמי בו אנו חיים, חברות חייבות להשתנות ולהתאים את עצמן לסביבה המשתנה. יש אינסוף דוגמאות לחברות ענק וחברות קטנות כאחד, שהיו משהו אחד ותוך כמה חודשים איבדו לחלוטין את הרלוונטיות שלהן בגלל השינויים בשוק. מבחינתי חוסר דינמיות היא נורת אזהרה". 

מה הטיפ שלכם ליזמים?

שאולי:

  1. אל תוותרו, תמיד יש פתרון יצרתי 
  2. נסו לשמוע את המסר שהצד מולכם מעביר, לפעמים הוא יותר מדי ישיר ולפעמים מעורפל אבל הוא שם
  3. יש המון ערוצים ויש המון משקיעים, תעשו שיעורי בית לפני שאתם באים לפגישה, קראו על האנשים שאיתם אתם נפגשים ועל החברות בהן השקיעו

אבי:

  1. חזון: כל חברה, בטח בשלביה הראשונים, צריכה שהחזון שלה יהיה ברור וחד. ככל שתחדדו את החזון שלכם כך סיכויי ההצלחה יעלו.
    2. הרכבת הצוות: בחירת האנשים היא תהליך מורכב מאוד, והיכולות לעבור אותו בהצלחה לא קיימות אצל כל חברה מתחילה. לכן בחרו בקפידה את האנשים שלכם, כי הצלחת החברה תלויה בהם.
    3. גמישות מחשבתית: הרבה פעמים אנו רואים חברות שבאות עם רעיון אחד ולאורך הדרך נדרשות לשנות את הרעיון ולהתאים אותו לצורכי השוק. חברות עם קיבעון מחשבתי וחוסר יכולת להשתנות יתקשו להצליח.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

"ענת: המון. דבר ראשון – אנחנו חלוצים בתחום ההתמחות שלנו. אנחנו חברת השקעות שמחזיקה ברישיון לחממה טכנולוגית. צוות החממה כולל מומחים מתחומים שונים, כולם בעלי ניסיון עשיר מתעשיות שונות אבל עם מכנה משותף של הקמת מיזמים מאפס. הצוות מלווה את החברות לאורך כל מחזור חייה – מהרגע שבו נחתם זיכרון דברים ועד היותן חברות נסחרות – בתחומים של החלטות ופיתוח עסקי, יצירת מוצר ואיתור לקוחות, אתגרים טכנולוגיים ועוד. צורת העבודה שלנו ייחודית בכך שכולם מעורבים בכל דבר, וכל אחד יודע להיות מוביל ומוביל בהתאם לצורכי הארגון".

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם: 

ענת: "כמובן שהיו לנו כמה וכמה פספוסים לאורך הדרך, אנחנו משקיעים בשלבים מוקדמים מאוד וקשה לפעמים לראות את כל הפוטנציאל. אנחנו מאוד שמחים עבור החברות שהצליחו ותמיד שומרים על קשרים טובים מתוך הסתכלות ורצון לעקוב אחרי סבבי ההמשך".

שאולי: "אני הגעתי מתחום של ייעוץ לקרנות ואנג'לים, זאת השפעה שונה מאוד וגם בתחומים אחרים. בהון הטבע אני נמצא כשנה, ככה שזאת תקופה קצרה מכדי להגיד פספוס, ובכל זאת – יש חברה שמתעסקת בחומר חדש שנעשה משאריות. פספסנו את העסקה במספר ימים, אבל היא עדיין בשלב מאוד מוקדם כך שאי אפשר לדעת מה יילד יום".  

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה: 

ענת: "זאת אולי השאלה הכי קשה, כי באמת שקשה לשים את האצבע על מועמד אחד. לכן בחרתי להתייחס אל יזמים ישראלים שהצליחו כנגד כל הסיכויים, ואנחנו מכירים כמה סיפורים מקרוב בקרב חברות הפורטפוליו שלנו, כמו חנן שהקים את טארקנט, חברה שעושה שינוי מבני אמיתי בתחום של ניהול לוגיסטי למשאית. או אורן שהקים את אלקטריאון, מי חשב שבאמת ממשלות ירצו להחליף את הכבישים שלהן עבור טעינת רכבים חשמליים? אבל כן זה קורה".

שאולי: "מעבר לכל הדמויות המוכרות כמו איילון מאסק, סטיב ג'ובס ואחרים אני באופן אישי מתחבר לדמויות וליזמים שעשו דברים גדולים ועדיין אלמוניים. אני מכיר אותם כאנג'לים ויזמים אבל את היכולות שלהם לעבוד בצוות והרוח היזמית שלהם מפתיעה אותי כל פעם מחדש. אני מאוד מתחבר לאנשים שעובדים קשה ושלא יודעים איך מוותרים". 

אבי: "לאחרונה, בכנס במדריד פגשתי משקיעה מחברת DWS הגרמנית בשם רופלין קופירס (Roelfien Kuijpers) שמנהלת את תחום ההשקעות האסטרטגיות של החברה. רופילן מציגה שילוב של ידע מקצועי נרחב, חשיבה אסטרטגית ויכולת ניתוח מרשימה שבהחלט מעוררת השראה מבחינתי. אנחנו מפרגנים ומעודדים יזמים שעושים את הבלתי יאומן כנגד כל הסיכויים וגורמים לעולם טוב יותר, בריא יותר".

מי פתח לך את הדלת לתחום?

ענת: "התחלתי את דרכי בבנק השקעות, שם מילאתי מספר תפקידים, ובשנת 2003 הקמתי את קסניה וונצ'רס – חברת השקעות שזכתה ברישיון לחממת מדען בתחום הביומד. עם השנים קסניה הפכה להיות חברה ציבורית ומספר יפה של חברות בהן השקיעה נמכרו. לפני שהצטרפתי לקפיטל נייצ'ר, ייצגתי בארץ פמילי אופיס לונדוני מוכר, ובאמצעותו ביצעתי מספר משמעותי של השקעות הון סיכון והובלתי תוכנית יזמות יוקרתית במרכז הבינתחומי. את שתי הפעילויות הללו אני ממשיכה גם בימים אלו".

שאולי: "לפני שהצטרפתי להון הטבע הקמתי חברת ייעוץ לקרנות ואנג'לים, ובמסגרתה עבדתי עם ענת על עסקה משותפת. את ענת הכרתי בתוכנית היזמות של המרכז הבינתחומי, היא ניהלה אותה ואני השתתפתי כסטודנט. מספר חודשים לאחר שהעסקה המשותפת הסתיימה, ענת התחילה לנהל את הון הטבע, נפגשנו לקפה והבנו שאנחנו רוצים להמשיך לעבוד ביחד".

אבי: "לפני שהגעתי אל תחום ההשקעות עבדתי כמהנדס באינטל. חברה טובה שלי שעובדת בעולם ההשקעות אמרה לי שלדעתה אני חייב לעבור לתחום, כי הוא הרבה יותר מתאים לי. בדיוק חיפשתי קידום בעבודה, וכשראיתי שאני לא מוצא לאן להתקדם באינטל החלטתי שאני מנסה לעבור לתחום ההשקעות. נסעתי לכנס באילת, ואחרי פגישה עם ענת הבנתי ששם אני רוצה להיות ושם אני יכול להביא את היכולות והשאיפות שלי לידי ביטוי. כל השאר היסטוריה".

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

"אנחנו רוצים לציין לטובה את ICV, קרן הפועלת מישראל בתחומים של אנרגיה וקיימות. היא מנוהלת בצורה מקצועית מאוד, אך מעבר לכך יש בה אנשים נהדרים שתמיד נעים לעבוד איתם במשותף, גם על חברות בוגרות חממה שלנו וגם בבחינת השקעות חדשות משותפות. לקרן מגוון השקעות מאוד מעניינות ואנחנו רואים את העבודה הקשה שהם עושים לפיתוח החברות הללו. לא במקרה התוצאות גם מגיעות, כמו המכירה של וויסברגר, פנורמיק, סאל ארה וכמובן ההנפקה של אמפיסי. יש קרנות רבות שאנחנו שואבים מהן השראה ומשתפים פעולה ביחד, אך מכיוון שיש מקום לציין רק קרן אחת בחרנו בה".

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

3 תגובות על ""הניסיון לימד אותנו לזהות צוותים שיהיו בעייתיים""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
have been there
Guest

ממליץ מאד להתרחק מהם

Truth
Guest

מה אתה שומר בבטן..שתף שנדע אם להאמין לך או לגיקטיים

have been there
Guest
תמיד תאמין לגיקטיים הם אנשים טובים. ממש בלי להכנס ליותר מידי פרטים. צריך לשאול את עצמנו קודם כל איזו קרן מגדירה את עצמה בכותרת כ- "מנוסה עם צוותים בעייתיים". אוירה שלילית ומאד כוחנית. המשקיע שלך הוא שותף בחברה ואתה מקבל: – עורך הדין של החברה הוא ממשרד שיבולת שהוא משרד גדול וחזק – גם עורך הדין של החממה הוא ממשרד שיבולת – גם המנהל של החממה הוא ממשרד שיבולת – משרד שיבולת הוא גם בעלים בחממה זה אומר שמותר להם לעשות מה שבא להם ואתה לא מסוגל להתנגד. גם אם מדובר בהפרה של החוזה, של ההגיון הבריא, ושל המטרה שלשמה… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: