"רוב היזמים לא מקדישים מספיק תשומת לב לניתוח השוק בו הם פועלים"

דיוויד בלמברג, מנהל ומייסד בלמברג קפיטל, תמיד ידע שהוא רוצה לעבוד בהון סיכון. היום יש לקרן כ-30 חברות פעילות בפורטפוליו ומספר זהה של אקזיטים. איך מחליטים בקרן במי להשקיע ועל איזה חברה הם קצת מצטערים שפספסו?

במשך כל השנה אנחנו בגיקטיים מביאים לכם את הסטארטאפים הישראליים שמגייסים כסף, קונים חברות או נרכשים בעצמם, והקוראים שלנו נחשפים למוצרים חדשניים, מהפכניים ולפעמים מיותרים שמפותחים באקו סיסטם הישראלי. אך מאחורי כל מוצר וחברה נמצאת לרוב גם קרן הון סיכון, שמשקיעה כסף, מלווה את היזמים, תורמת מניסיונה ולפעמים גם סופגת הפסדים.

בישראל פועלות כיום 202 קרנות הון סיכון (132 קרנות ישראליות ו-70 קרנות זרות). כל אחת מתמקדת בשלבים שונים בחיי סטארטאפ, בתחומים שונים ומאמינה באסטרטגיית השקעה משלה. מדי חודש נביא לכם כאן קרן הון סיכון אחת ואת הסיפור שמאחוריה – האופן שבו היא בוחרת חברות להשקעה, ההצלחות והכישלונות, נורות האזהרה והדמויות שמעוררות השראה במייסדיה. מעתה תוכלו להיחשף גם לצד האחורי של סצנת הסטארטאפים בישראל ולהבין מה מחפשים המשקיעים בקרנות ההון סיכון.

Blumberg Capital

שנת הקמה: 1991

מייסדים: דיוויד בלמברג

גודל הקרן:  513 מיליון דולר מ-4 קרנות

מנהלי הקרן: דיוויד בלמברג

שלבי ההשקעה: סיד ו-Round A

תחומי השקעה: פינטק, תוכנה ארגונית, מבנה וניתוח נתונים, אבטחת סייבר, תחבורה חכמה, טכנולוגיות בריאות

תמונה: Capital Blumberg

מי הן חברות הפורטפוליו הפעילות כעת?

כיום פעילות יותר מ-30 חברות, ובהן:

BioCatch – מייצרת פתרונות בתחום אמינות משתמשים, ומסייעת לעסקים לאסוף ולנתח יותר מ-500 פרמטרים קוגניטיביים כדי לייצר פרופיל משתמש ייחודי שלא ניתן לגנוב או להעתיק את הזהות שלו

Credorax – סטארטאפ בתחום הפינטק, המייצר פתרונות סליקה גלובליים לחברות אינטרנט שמוכרות מוצרים ושירותים אונליין

Yotpo – פלטפורמה לשיווק מותגים דרך חוות דעת של גולשים

Fundbox – סטארטאפ שמסייע לעסקים קטנים ובינוניים לשפר את תזרים המזומנים על ידי אספקת אשראי על בסיס חשבוניות שטרם נפרעו

Deep Instinct – טכנולוגיות למידה עמוקה באבטחת סייבר. הפתרון שמייצרת החברה יודע לזהות באמצעות כלים של למידה עמוקה מתקפות ולמנוע פגיעה עוד לפני קרות הנזק

וכמה חברות כבר נמכרו?

גם מספר האקזיטים כבר עומד על 30, הבולטים שבהם:

Cyvera – הקרן הובילה את סבב הסיד באוקטובר 2012 והשקיעה גם בסבב B ביוני 2013, וב-2014 החברה כבר נמכרה לפאלו-אלטו ביותר מ-200 מיליון דולר.

DoubleVerify – הקרן הובילה את סבב A ב-2009, השקיעה בסבבים B ו-C ב-2011. אחוז ניכר מהחברה נרכש על ידי קרן הפרייווט אקוויטי פרובידנס ב-2017, מה ששיקף תשואה גבוהה לקרן. בלמברג עדיין מחזיקה באחוזים מסוימים בחברה ומנהל הקרן משמש בה חבר דירקטוריון.

Nutanix – הקרן הובילה את סבב הסיד בשלהי 2009, וגם השקיעה בסבבים A ו-B ב-2011. החברה הונפקה ב-2016 לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר.

מהי אסטרטגיית ההשקעה שלכם?

בלמברג: "אנחנו משקיעים ביזמים בעלי חזון בשלב מוקדם, שיוצרים טכנולוגיות יעילות בצפון אמריקה ובישראל. את כל ההשקעות אנחנו בוחנים לפי שישה קריטריונים: צוות, שטח פעילות, טכנולוגיה, עניין, תנאים והרקע לחברה".

מהן נורות האזהרה שיגרמו לכם לברוח מהשקעה?

בלמברג: "חשוב מאוד שיזמים יבינו בצורה עמוקה ביותר את הבעיה שהם רוצים לפתור, שיוכיחו שיש להם את הצוות הנכון מבחינת מומחיות וידע טכנולוגי וניסיון עסקי, כדי לייצר מוצר שמתאים לשוק (Product-Market Fit) וכדי לנצל את טרנדים בתעשייה ולהצליח בשוק מאוד תחרותי. אם חברה מפספסת את אחד מהדברים האלה או לא השקיעה בהם מספיק מחשבה או התייחסות, זה דגל אדום".

מה הטיפ שלכם ליזמים?

1. עשו את המחקר שלכם והציגו ניתוח דינמי ומעמיק של המתחרים. רוב היזמים לא מקדישים מספיק תשומת לב לניתוח השוק בו הם פועלים. אל תחששו להראות את החולשות ואת המקומות שבהם אתם זקוקים לעזרה.

2. אל תתמקדו בקרן שתיתן את המחיר הגבוה ביותר, אלא חפשו את זו שמבינה את הפוטנציאל העסקי ושמסוגלת לדעת להקשיב, לתמוך ולתת ערך מוסף.

3. איך אומר הפתגם? ״תיפול שבע פעמים, אבל תקום שמונה״. תלמדו להתפתח עם החברה שלכם ולהתאים את עצמכם תוך כדי גדילה.

במה אתם שונים מקרנות אחרות?

בלמברג: "הניסיון שלנו בהשקעות בחברות בשלבים מוקדמים. זו פעילות של הקרן כבר יותר מ-25 שנה: אנחנו יודעים לרכוש השקעות משמעותיות בשלבים מוקדמים מאוד, לשמור על שיתוף פעולה ויחסים מעולים עם החברות ולהניב תשואות משמעותיות. לאור ההתמחות שלנו בצפון אמריקה, החברות הישראליות שאנחנו משקיעים בהן נהנות מסיוע משמעותי שלנו בכל הנוגע להתרחבות לשוק האמריקאי".

בדיעבד, באיזו חברה הייתם רוצים להשקיע ופספסתם: 

בלמברג: "פלנטיר (Palantir), שמפתחת פתרון בתחום ניהול הדאטה. ההנהלה של החברה מצאה חן בעינינו וכך גם הצוות הטכני. חשבנו שההחלטה שלהם למכור תחילה לממשלות עשויה להאט אותם ולהקשות עליהם מאוד, ואנחנו המלצנו להם להציע את השירות קודם כל ללקוחות עסקיים. לכן בחרנו לא להשקיע".

איזו דמות בתעשייה (המקומית או העולמית) מעוררת בך השראה: 

בלמברג: "יש רבים, אבל אם בכל זאת צריך לבחור אחד – וינסטון צ׳רצ׳יל. אמנם הוא לא בדיוק מהתעשייה, אך הוא הוכיח תכונות אופי של יזם כמו חשיבה מחוץ לקופסה, התמדה, מנהיגות כריזמטית עבור משהו שבאמת היה בעל חשיבות".

מי פתח לך את הדלת לתחום?

בלמברג: "מהרגע שהקריירה שלי התחילה ידעתי שאני מעוניין לעבוד בתחום ההון סיכון, ובעיקר עם חיבור חזק לישראל. באותו הזמן, בשנות ה-80, קרן ההון סיכון בהובלת פרד אדלר הייתה מוכרת בהיותה אמריקאית מצליחה, אך גם כזו שמשקיעה בישראל. התמזל מזלי והייתה לי ההזדמנות לפגוש אותו בהיותי עובד צעיר ב-T.Row Price. ניהלנו שיחה מעניינת והוא התרשם מהשאלות האנליטיות שלי. בדיוק באותה שנה גם למדתי בבית ספר לעסקים של סטנפורד. חודשים ספורים לאחר מכן פגשתי את אדלר בעמק הסיליקון והוא שאל אותי מה התפקיד הבא שלי. עוד לפני שהספקתי לענות, הוא אמר לי לא לחפש עבודה – ולקח אותי לעבוד תחתיו".

לאיזו קרן אחרת מגיע פרגון?

בלמברג: "יש קרנות רבות אחרות בישראל שמגיע להן פרגון, ועם רבות מהן אנחנו גם עובדים בשיתוף פעולה בהשקעות משותפות, ככה שקשה להצביע על אחת ספציפית שמגיע לה פרגון יותר מאחרות".

רונה חזקיה

עורכת וכותבת על כל תחום חוץ מכדורגל. מנהלת מערכת יחסים אובססיבית עם השפה העברית ובטוחה שדווקא הכי מצחיק זה להגיד בטטה. כתבת מגזין ומנהלת התוכן המסחרי של גיקטיים

הגב

1 תגובה על ""רוב היזמים לא מקדישים מספיק תשומת לב לניתוח השוק בו הם פועלים""

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Orit
Guest

Yotpo is a great company

wpDiscuz

תגיות לכתבה: