האם שווה להעביר את הבידוד עם Guardians Of The Galaxy?

המשחק החדש של שומרי הגלקסיה מציג לא מעט שיפורים ביחס לכישלון המהדהד הקודם של המשחק של הנוקמים, אבל הוא ממש לא משחק שחף מבעיות. האם זה צעד גדול מספיק לקראת היקום המשחקי של מארוול?

כשהמותג חשוב יותר מהכל: זה מה שחשבנו על שומרי הגלקסיה

לפני קצת יותר משנה יצא המשחק המאוד מצופה של ״הנוקמים״ (The Avengers), ולמרות שהוא משחק בינוני להחריד, לא יכולתי שלא להרגיש דיסוננס משונה מאוד: מצד אחד, בעיות רבות, גרפיקה איומה ונוראית ועלילה מחרידה. מצד שני, משחקיות זורמת, כיפית ואפילו קצת ממכרת. וזה גרם לי לחשוב ״מה זה בעצם משחק טוב? יכול להיות שמותג הוא פשוט מספיק חזק בימינו כדי להשאיר את השלט ביד שלי? ואז הגיע המשחק "שומרי הגלקסיה", שהוא ההפך הגמור מהנוקמים – וזה חידד לי עוד יותר את המציאות הבעייתית שאנחנו חיים בה בכל הקשור לגיימינג, מותגים ומה שבינהם.

נתחיל מהסוף, ונחזור להתחלה

״שומרי הגלקסיה״ הוא משחק עם גרפיקה פשוט מצויינת, מגוון רחב של עיצוב מרחבי מרהיב וגם עלילה יחסית מורכבת שמצליחה לתת במה לכל הדמויות האהובות ולספר סיפור מעניין על כל אחת מהן – אבל בשורה התחתונה, המשחקיות שלו איטית מידי, לא מספיק מעניינת ובטח שלא סוחפת אותך.

אבל הביקורות בעולם? מהללות. למה? האם ככה אנחנו רוצים שהמשחקים שלנו ייראו? רק טוב? האם זו הרמה שלה אנחנו מייחלים? האם מספיק לנו שסטודיו ייקח מותג מוכר, וזה לא משנה איזה מותג, ילביש עליו גרפיקה מרהיבה ויוציא את זה החוצה? באיזה שלב המשחקים הגדולים שלנו נהיו all about the גרפיקה ו-less about the משחקיות?

אני אתן לכם דוגמא הפוכה, קחו למשל את Hades המוצלח שכבר הוכתר בקרב מחלקת כתבי הגיימינג של גיקטיים כמשחק השנה לשנת 2021 ו-2020. משחק קטן, פשוט, לא כזה שמתהדר בגרפיקה מצויינת, משוחק כולו מזווית אחת. אבל המשחקיות – אלוהית. ממכרת. מהירה, מורכבת ופשוטה בו זמנית, מחושבת. כל מה שטוב במשחקי וידאו, וכל מה שהמשחקיות של שומרי הגלקסיה היא לא.

שומרי הגלקסיה? יותר כמו שומר הגלקסיה

"שומרי הגלקסיה" מתהדר אמנם בקמפיין לא קצר בכלל באורך 16 שעות, אבל חלק בלתי מבוטל ממנו מתבסס על דיאלוגים ארוכים מידי בין הדמויות. ניכר שנעשה כאן מאמץ לנסות ולשחזר את הקסם הכה ייחודי של סדרת הסרטים, המשלב בין קומיות חסרת גבולות לבין דמויות עגולות שחובות בתוכן גם התמודדויות עם טראומות. גם כאן, הטקסטים אמנם משעשעים ויצליחו לגרום לכם לצחוק, אבל ישנם חלקים בלתי מבוטלים של עלילה מיותרת או דיונים מתייסרים של הדמויות שפחות הצליחו לשכנע אותי. גם קו העלילה עצמו לא מספיק ברור תמיד ולא מצליח לייצר תחושה של הרפתקאה מסויימת שמתחילה בנקודה אחת ומסתיימת באחרת או לייצר חיבור לדמויות הפחות מוכרות שאינן חלק משומרי הגלקסיה עצמם.

אתם משחקים את פיטר קוויל, ו… זהו בעצם. יוצרי המשחק בחרו, בניגוד מוחלט ל-"נוקמים" (ואפילו לספיידרמן ששילב את מרי ג'יין לכמה רגעים), שלא לאפיין ולפתח משחקיות לאף אחד מארבע הדמויות הנוספות של שומרי הגלקסיה – למרות שהן מלוות אתכן לאורך כל המשחק. ניהול הקרב שלכם מתבצע בצורה כזו שבה אתם משחקים את סטאר-לורד, ותוך כדי גם מחלקים פקודות להתקפות שונות לשאר שומרי הגלקסיה שנלחמים איתכם כך שאתם בעצם שולטים בלא פחות מ-5 דמויות שונות במקביל כמעט בכל קרב שלכם לאורך המשחק.

זאת לא הפעם הראשונה שתפגשו מערכת כזו, וחלקכם אולי מכירים אותה מ-Final Fantasy אבל כאן משהו פשוט לא עובד. בפועל, מדובר בקומבינציות מתקפה מאוד איטיות (ואפילו לפעמים מסובכות ללחיצה, לפחות בשלט של הפלייסטיישן 5 עליו שיחקתי) שלא רק שמקפיאות את הקרב, אלא גם כאלה שלא מספקות תחושה טובה כשתוציאו אותן לפועל. לעומת מערכת הקרב המצויינת של Final Fantasy, משהו כאן מרגיש איטי יותר ולמרות ההשהיות בקרב שנועדו לתת לכם את הזמן לבחור את ההתקפה הבאה שלכם – הביצוע פה לא מספיק מהיר וסוחף, בעיקר כיוון שהתנועתיות של הדמויות במרחב פשוט איטית מידי ומפריעה לזרימה הכללית של הקרב. גם המתקפה המשולבת של חמש הדמויות כאן מסתכמת בהשהייה של לא פחות מ-60 שניות בהן הדמויות מנהלות דיון עם עצמן ובעודכם צופים במילים וציטוטים שלהן מופיעים על רקע סגול וילדותי כאילו היה לקוח מקלטת ילדים שלומדים לקרוא לראשונה. כן, זה כזה מביך.

גרפיקה מצויינת שמרחיבה את היקום הקולנועי

ובכל זאת, יש את גולת הכותרת של המשחק הזה מבחינתי והוא הגרפיקה המצויינת שלו. עיצוב הגלקסיה והכוכבים שתעברו בניהם לאורך המשחק נעשה כאן בצורה מעולה ומאוד מגוונת. כל כוכב אליו תגיעו מתאפיין בעיצוב ייחודי משלו עם מגוון צבעים המאפיין אותו, יצורים חלליים ייחודיים אליו וגם לא מעט הפתעות. כך, המשחק מצליח לשחזר ואפילו להרחיב משמעותית את העולם של שומרי הגלקסיה שזכינו להכיר בשני הסרטים הקיימים שלהם שבלטו גם הם במקוריות הדמויות והסביבות שלהם.

גם האוייבים בהם תפגשו לאורך המשחק מגוונים מאוד וכמעט אינם רפטטיביים כך שנראה שהחברה המפתחת השקיעה לא מעט זמן באפיון כמות גדולה של דמויות והלכה צעד קדימה עם הדימיון כאשר קיבלה לידה משחק בו הייתה צריכה לאפיין חייזרים בכוכבי חלל שונים. עם האינטרפטציה המעניינת הזו, יש סיכוי טוב מאוד שתרגישו באמת בעולמם של שומרי הגלקסיה ובכך המשחק הזה מצטרך לספיידרמן ולנוקמים כמשחקים שיגשימו למעריצי הסדרה כמה מהחלומות שלהם וכאלו שיצליחו לגרום להם להרגיש שהם באמת משחקים את הדמויות האהובות עליהם, גם אם סטאר-לורד הוא לא הכוכב הגדול של הסדרה הזו (ותודה ששברתם לי את הלב כשגיליתי שלא אוכל לשחק את גרוט).

גם מערכת הדיאלוגים בין הדמויות מספקת לפחות בחירה מסויימת של תגובות שתוכלו לבחור ובכך להניע את העלילה לכיוונים קצת אחרים ולחשוף אתכם לכמה מיקומים מקוריים או קרבות שיתנהלו בצורה אחרת. זה אמנם לא מתפתח לכדי כמה סופים שונים שתוכלו להגיע אליהם, אבל זו לפחות דרך טובה להעביר את השעות הרבות כאן של דיבורי סרק בין הדמויות.

וכמובן – אי אפשר שלא להתייחס לפסקול של המשחק, שמאופיין גם הוא בשלל קלאסיקות ששמעתם (וגם כאלה שלא) בסדרת הסרטים. הפסקול הזה ילווה אתכם בקרבות אינטנסיביים ויכניס אפקט קומי, ברגעים מעט דרמטיים יותר וגם בלי להיות חלק מהעלילה – בספינת החלל של שומרי הגלקסיה ישנו נגן מוזיקה שתוכלו לבחור מה תרצו שינגן בעודכם משחקים. לא משהו שאתם לא יכולים לעשות עם ספוטיפיי בקונסולה שלכם, אבל לגמרי מגניב.

אז למי זה מתאים?

תראו, בסופו של דבר שומרי הגלקסיה הוא לא משחק רע, אבל הוא כן מייצג בעיניי את כל מה שנהייה רע בתעשיית הגיימינג בשנים האחרונות. יש כאן מספיק עבור כל מי שאוהב את שומרי הגלקסיה והיה רוצה לחוות את המותג גם בצורה של משחק, וזה בהחלט שינוי כיוון מתבקש אחרי הנוקמים שלא הספיק אפילו למעריצי מארוול העיוורים ביותר – ועדיין, לא נמצאה בעיניי הנוסחה הנכונה להגיש את המשחקים המקוריים של מארוול (ספיידרמן שהיה יוצא מן הכלל, היה מבוסס לחלוטין על משחקי עבר ולא שימש ככותר מקורי).

באופן כללי זה מרגיש כאילו החברה המפתחת לא החליטה עד סוף מי יהיה קהל היעד של המשחק הזה, כשהיא משלבת בו אלמנטים ילדותיים למדיי יחד עם מילות גנאי ועלילות צד דרמטיות ואפילו טראגיות. זה מרגיש לפעמים כמו ניסיון מקושקש, קצת כמו הפסקה האחרונה הזו שבה אני לא מצליח להחליט אם זה המשחק שהייתי ממליץ לכם להעביר איתו את הבידוד הקרוב ובא. אבל היי, אם אתם מעריצי מארוול כנראה שכבר מזמן סיימתם אותו. אם לא, חכו למבצע מזדמן.

עותק לסקירה סופק באדיבות עדלי יונייטד

העבודה הבאה שלכם מחכה לכם בגיקטיים אינסיידר העבודה הבאה שלכם מחכה לכם בגיקטיים אינסיידר כנסו לראות את כל המשרות השוות בהייטק

עידו אלרון

הגב

3 תגובות על "האם שווה להעביר את הבידוד עם Guardians Of The Galaxy?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Jeff
Guest

מה נסגר עם האתר הזה?
מה הקטע של לעשות ביקרות על משחק ואז לדחוף את הקורונה לכל חור?
מה נדפק איתכם?
גם בבידוד נצחי לא ההיתי נוגע במשחק הזה איך בכלל אפשר להמליץ על כזה זבל טהור?
גיקטיים אתם מתדרדרים רמות של צהובונים אולי זה מה שאתם כבר אני לא יודע…

עידן
Guest

למה לקח לכם חודשיים להוציא ביקורת?
בכל אופן משחק טוב אבל הסוף זוועתי. כלכך גרוע שהורס את המשחק בדיעבד.

אלון בלון
Guest

אני חולק עלייך דווקא המשחקיות ממש מגניבה, מיוחדת, אם כבר המשחקיות בנוקמים הייתה מאוד חזרתית..
גם אתרי הגיימיניג של ארה"ב כולם הסכימו שהמשחקיות של שומרי הגלקסיה היא צעד משמעותי קדימה.
בכל מקרה, משחק מעולה, יש מבצע עכשיו בstore אני ממליץ בחום????

wpDiscuz

תגיות לכתבה: