הציפייה והפספוס: GROW UP בסקירה על PS4 [גיימינג]

משחק ההמשך ל-Grow Home מבית Ubisoft מבטיח לקחת את פלטפורמת בניית העולמות של המשחק הקודם ולהביא איתו שדרוגים משמעותיים שיעצימו את החוויה. האם הוא מצליח? קשה לומר שכן

grow up game

יוביסופט ניסו ליצור במשחק הזה משחק המשך מוצלח יותר מקודמו, עם חידושים ושיפורים שיהפכו אותו לסיפור הצלחה בנישה המתרחבת של משחקי האינדי. אבל לא רק. Grow Up היה אמור להיות משחק שונה בנוף המשחקי הקיים, עם גרפיקה רטרואית משונה ומיוחדת שתעניק תחושת סיפוק אחרת לשעות הטיפוס הארוכות שילוו אתכם במעלה העולם. ובעוד המשימה הראשונה בהחלט הושגה, מכניקת המשחק המוזרה והמסורבלת, ומעט מדי עניין ברחבי העולם המופקסל, הופכים את המשחק הזה לחוויה מאכזבת ופחות מתגמלת ממה שהתכוונו.

הנה משחק שלא מתאים לכל אחד. ולא כי הוא משחק לא טוב, אלא מכיוון שהוא דורש סוג מסוים מאוד של משחקיות. כזו עם הרבה סבלנות, הקשורה יותר לצד היצירתי שלכם. האירועים כאן איטיים ודורשים השקעה מהשחקן. אז אם לא מפריע לכם לשוטט בעולם יפה למדי, שרוב הזמן שום דבר מעניין באמת לא קורה בו, יכול להיות שממש תאהבו את הכותר הנוכחי.

grow up game

קונסולות הגיימיניג של ימנו מאפשרות למפתחי המשחקים להגיע בצורה ממוקדת לסוגים שונים ומגוונים בתוך קהילת הגיימרים הכללית. Grow Up הוא בסך הכל משחק אינדי (פלוס) שלא פונה לקהל ההמונים ומכוון לסגנון משחק מאוד איטי, סבלני וסיזיפי. והאמת? עם כמה שינויים במכניקת המשחק ובפעילויות המפוזרות ברחבי העולם, ייתכן והוא גם הופך ללהיט משחקי בתוך תחום האינדי שהופך בעצמו בשנים האחרונות לרחב ומוצלח מאי פעם.

grow up game

אם אתם כבר מכירים את הסדרה אז רוב הסיכויים שממש תאהבו את המשחק כי הוא ללא ספק שיפור משמעותי לעומת קודמו. אבל אם אתם חדשים, ולא מכירים את BUD אז תחכו לסוף הסקירה כדי להחליט האם החוויה הזאת בשבילכם.

אז במה מדובר?

הכירו את (BUD (Botanical Utility Droid, הרובוט האדום והחביב. באד הוא רובוט שברירי משהו, שבגדול זורע צמחים ובונה עולמות. הסיפור של המשחק הזה הוא די פשוט, הספינה של באד התרסקה, ומטרתכם לחפש ולמצוא את החלקים השונים (קריסטלים) כדי להרכיב אותה ולטוס חזרה לכדור שלכם. על הדרך אתה תבנו ותגדלו צמחים, פלטפורמות ועולמות שונים ומשונים שיעזרו לכם למצוא את החלקים ולטפס לגבהים מרשימים למדי.

כבר בהתחלה צריך לומר, למרות שמדובר ביוביסופט זהו פרויקט צד שלהם. אין זה משחק AAA ולכן הציפייה צריכה להיות בהתאם. ראשית, די קשה להתרגל לתנועתיות המוזרה של באד. הדרויד החמוד הזה מרגיש יותר כמו בובת סמרטוטים שעומדת להתפרק בכל רגע מאשר רובוט. יש משהו מאוד מוזר בהליכה שלו, בקפיצה שלו ובוודאי בטיפוס שלו על כל צמח או מבנה שבעולם (מיד נגיע בהרחבה לנושא הטיפוס). תחושה מאוד מוגבלת. יוביסופט ניסו כאן בכוונה לייצר תחושה של רובוט קטן ושברירי שמאוד מושפע מהגרביטציה ומעצמים שסביבו.

לאחר שתתגברו על נושא השליטה על באד, עינכם תתקל בעולם יפה מאוד מבחינה ויזאולית אך יש תחושה שהוא אינו מפוקסל עד הסוף. גם כאן יש כוונת מתכנן מראש. המטרה הייתה ליצור עולם גרפי שהוא מעיין הכלאה בין הגרפיקה הישנה של שנות ה-80 וה-90 ובין הגרפיקה המהוקצעת של היום. מעיין גרפיקת רטרו משופרת. ואכן המשחק בהחלט מצליח לייצר עולם יפה ומוזר כאחד. הצמחים, החיות מסביב וכל דבר שתתקלו בו, יהיה יפה-מוזר כזה. ואם הצלחתם לרדת לסוף כוונת המפתחים אז אין ספק שמדובר במשחק שכיף לראות.

grow up game

אבל בואו נחזור לעצם המשחק. אז מטרתכם כאן תהיה לאסוף קריסטלים מיוחדים שיעזרו לכם לבנות את הספינה שלכם, וכדי להגיע לכל החלקים תצטרכו לטפס ולבנות את דרככם למעלה, דרך העולמות. מיד בהתחלה תבינו שיש לכם אפשרות לזרוע זרעים שמיד הופכים לצמח המבוקש. ישנם כמה סוגי צמחים ולכל צמח ייעוד משלו (יש כאלה גם שלא ממש ברור מה היעוד שלהם).

grow up game

אם כך, תוכלו לזרוע למשל פטריות בכל מקום, והפטריות האלו ישמשו כסוג של טרמפולינה שתקפיץ אתכם גבוה באוויר. צמחים אחרים יטיסו אתכם מהר וגבוה הרבה יותר, ושוב יהיו גם כאלה שלא ברור מה עושים? (יש מוזר ויש מוזר…)

בגדול, עליכם לתור את הכדור, לזרוע צמחים ואיתם לטפס לגבהים אדירים אל עבר הקריסטלים שלכם.
וכאן חשוב להדגיש, כי אתם תבלו זמן רב במשחק הזה בטיפוס. ומכניקת הטיפוס של באד היא ללא ספק אחד האלמנטים הכי מאתגרים של המשחק הזה. אתם תאלצו להשתמש ב-R1 ו-L1 כדי בכל פעם להשתמש ביד אחרת בכדי לטפס.

ובעוד שזה נשמע אולי בסדר ופשוט, בפועל זה ממש לא ככה. במיוחד לא לאורך זמן. יש משהו מאוד מסורבל ואיטי בטכניקה הזאת. ימין, שמאל, ימין שמאל. עם קצב התקדמות קצר ומוגבל יחסית. ולפעמים מדובר בטיפוס ארוך ומתיש במיוחד. בקיצור, היה כדאי לשפר את הטכניקה של הטיפוס כדי לייצר חוויה יותר חלקה ופחות מתסכלת. במיוחד כי מדובר באלמנט כה מרכזי במשחק. ובכלל, רוב המשחק אתם תבלו בצורה שמאתגרת את כוח המשיכה, ותזכרו – אחת המטרות הכי חשובות שלכם היא – לנסות לא ליפול.

לעומת המשחק הקודם, כבר בשלב מוקדם יחסית אתם תוכלו לשדרג את באד שלכם ב-2 תוספות קריטיות. אז, אם שרדתם את השעה הראשונה בערך תוכלו לצייד את הרובוט שלכם בחליפת רחיפה שתעזור לכם לשייט ביתר קלות בין העצמים השונים וכך לחסוך זמן יקר. כמו כן, תוכלו לקבל מעיין בולם נפילה, sky break, שיעזור לכם לא להתרסק כמו אבן לאחר שתפלו מהצמח החדש שהצמחתם, אי שם בגובה מטורף במעלה הכדור.

ברמת קונספט המשחק, אין הרבה מעבר. זה הקונספט – אתם משתמשים ביכולות שלכם לזרוע צמחים מוזרים ולעוף ביניהם כדי להגיע כמה שיותר גבוה ורחוק עד שהשלמתם את המשימה לבנות את הספינה.
משחק בניית עולמות קלאסי שמרגיש כמו ארגז חול אחד ענקי שרק מחכה שניצור בו משהו חדש ובמיוחד. יש אין ספור דרכים להגיע לאותו אזור מבוקש וזה מסוג המשחקים שאצל כל גיימר נראה שונה. ואם כבר התחברתם לקונספט, והצלחתם להתגבר על האכזבה משלל הנפילות, אז תגלו שהמשחק הזה הוא לא משחק ארוך במיוחד. 6-8 שעות אפקטיביות, ותוכלו לסיים אותו.

חשוב לציין, יש משהו מאוד מוזר ומפריע בדרך שבה המצלמה עוקבת אחרי באד ומתאימה עצמה אליו. אין ספק שגם זו נקודה טעונת שיפור שלא קל להתרגל אליה כשמתחילים את הקמפיין. בעיקר שאתה נתלה על חתיכת אדמה בגובה אדיר שחלק מהגוף של BUD תלוי חצי באוויר.

נכון, GROW UP מייצר רגעי גרפיקה עוצרי נשימה, במיוחד שאתם מגיעים לגבהים יוצאי דופן (יש מד מיוחד שיגיד לכם בכל פעם אם שברתם את שיא הגובה, ואם כן, מהו כרגע). אבל השאלה הגדולה היא האם תתגברו על המשחקיות המוזרה, כדי לחוות אותם. הקפיצה מוגבלת מדי, ההליכה מוזרה והטיפוס, כבר אמרנו בהחלט אתגר במשחק. זה מסוג המשחקים שאם יהיה לכם את הסבלנות בהתחלה אז ייתכן ותתחברו אליו ותאהבו את תהליך החיפוש המיוחד.

grow up game

מהרבה בחינות נדמה שזה מסוג המשחקים שמפתחים בנו לאנשים בדיוק כמותם. סוג של הגשמת חלום גיקית שלהם. אנשים שאוהבים לפתח ולבנות עולמות גרפיים. העניין הוא שרוב הגיימרים, במיוחד היום, קצת חסרי סבלנות לקונספט כזה ופחות יתחברו אליו. והאמת שחבל. כי לא יוצא לנו יותר מדי פעמים להיתקל במשחק מהסוג הזה. אחר, שונה. משחק שמחזיר את הסבלנות ומעניק יותר רגעי סיפוק שמזיעים עבורם לאחר מהלך משחקי ארוך במיוחד.

לסיכום נאמר, שיוביסופט ניסו לייצר משחק המשך איכותי ועשיר יותר מ-Grow Home. אז המשימה הזאת בהחלט הושגה. אבל עדיין כמשחק בפני עצמו, הכותר הנוכחי מעניק חווית משחק מסורבלת למדי ופחות מספקת. הגרפיקה הרטרואית יפה ומיוחדת ואין ספק שמדובר ביצירה לא שגרתית, אבל זה לא מספיק כדי למשוך את השחקן הממוצע לשעות רבות של משחק עם BUD החביב. אם בכל זאת התגברתם על הקשיים בהתחלה אתם תגלו משחק עם חוש הומור שמגרה ומעצים את הצד היצירתי שלכם. בסופו של דבר, הניסיון לייצר משחק קאלט שיגנוב את הצגה מתחת לכותרים הגדולים, נכשל עקב מכניקת משחק מאתגרת מדי.

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: