פול גרהאם ליזמים: "אל תקחו השקעה מ-Google Ventures"

גרהאם מטפח את יזמיו ושולח עצות לרוב, באחת מהן הוא מזהיר מפני השקעה של Google Ventures, שלטענתו דורשת תנאים משופרים לעומת משקיעים אחרים. מה עומד מאחורי ההודעה?

הסערה האחרונה בכוס התה של עמק הסיליקון פרצה כאשר ה-Business Insider חשף כי פול גרהאם, מייסד חברת Y Combinator (שתיקרא מעתה YC), שלח ליזמים בהם הוא תומך אימייל ביום רביעי האחרון, בו הזהיר אותם מפני הצעות שונות למימון, ובעיקר כאלה המתקבלות מ-Google Ventures.

Flickr, cc-by Jolie O'Dell

העצה הזו, כמו רבות אחרות שהתקבלו ממנו והתפרסמו בעבר, היא חלק מתוכנית הליווי לסטארטאפים שמציעה YC ונמשכת על פני חודשים ארוכים. במהלך התהליך מסייע גרהאם ליזמים הצעירים לבנות את המוצר ולגייס כספים, כמו גם ללמוד לקרוא טוב יותר את מפת הדרכים בעמק התחרותי.

לטענת גרהאם, GV, חברה להשקעות הנתמכת על-ידי ענקית החיפוש, מציעה באופן עקבי לבצע השקעות ראשוניות בבוגרי התוכנית של YC, אך באמצעות הסכמים המעניקים לה תנאים טובים יותר מאלה של המשקיעים האחרים.

שאלה של גובה התקרה

למה גרהאם בעצם מתכוון? מרבית ההשקעות הראשוניות בסטארטאפים, אם לא כולן, מתבצעות בימים אלה בפורמט שנקרא "חוב הניתן להמרה" – משמעות הדבר היא כי מדובר בהלוואה אותה ניתן יהיה להמיר בעתיד לשווי מסויים של אלמנטים פיננסיים כלשהם.

אם לחוב יש תקרת גובה, המשמעות היא שיש תקרה מקסימלית לשלב בו החוב למשקיע הופך למניות. ככל שהתקרה גבוהה יותר, היזם מרוויח יותר, ככל שהתקרה נמוכה יותר, המשקיע מרוויח יותר, מכיוון שאז הוא יקבל את המניות שלו במחיר נמוך יותר.

לטענת גרהאם, GV פונה ליזמים ומציעה תנאים בהם גובה התקרה נמוך במחצית מזה אותו מציעים משקיעים אחרים. במלותיו שלו: "אם אתם מדברים עם Google ventures, אתם עשויים להיות חלק מתבנית. התבנית היא כזו: כבר גייסתם כסף בתקרה מסויימת של X דולרים. GV טוענת שהיא מעוניינת בכם ורוצה להשקיע בתקרה של X/2. אם אתם מבודדים בעולם אתם עשויים לחשוב שהתקרה שהצבתם גבוהה מדי, אך למעשה זו פשוט השיטה שלהם".

ביל מאריס, שותף מנהל ב-GV הכחיש את הטענות מכל וכל. "אני לא יודע מה פול חושב", אמר, "אבל זה פשוט לא נכון. הפורטפוליו שלנו מדבר בעד עצמו". מאריס הסביר כי GV ביצעה יותר מ-100 השקעות ראשוניות בסטארטאפים, כולל כאלה שעברו דרך YC. "אין לנו שום מדיניות בנושא הזה", הבהיר. "אנחנו מנהלים משא ומתן, וכן, לפעמים אנחנו משלמים את מחיר השוק כי זה מה שמונח על השולחן".

אינטרסים זרים הנובעים מתחרות?

כאמור, הודעתו של גרהאם עוררה לא מעט גלים בקרב קהילת הסטארטאפים האמריקנית, והתקשורת המלווה אותה. כך למשל ג'ולי או'דייל, כתבת ופרשנית ב-VentureBeat, טענה כי מקור ההודעה טמון בעובדה אחת פשוטה: גרהאם רוצה לשמור את הזכות להצעות נמוכות לעצמו. לדבריה, YC עצמה לוקחת בין 5 ל-7 אחוזים מחברות המגיעות לשווי שבין 12,000 ל-20,000 דולרים, כאשר שווי החברה מגיע לעתים לסכומים שבין 228,000 ל-287,000 דולרים.

בוגרי התוכנית עמם שוחחה הסבירו כי ההשקעה בחברות מתבצעת כחבילה אחת זהה וכוללת, המבוססת לא על שווי החברה, אלא על תחושת הבטן של גרהאם לאחר פגישה אחת עם הצוות. "היינו רוצים שהוא יראה את המוצר ויבצע הערכה מחודשת, אבל זה לא קורה", הסבירו. עם זאת, YC מעניקה לחברות המשתתפות חבילה שלמה של הטבות, כולל גישה לתקשורת, רשת נרחבת של יועצים, מנטורים ועמיתים, גישה למאגרי קורות חיים רלוונטיים ועוד.

למעשה, היא טוענת כי שתי החברות דומות לא רק בחבילה אותה הן מציעות, אלא בעקרון שעומד מאחוריהן. כך למשל שתיהן משקיעות כסף בעבודה ובהצלחה של יזמים בשלבים מוקדמים יחסית (אם כי השלבים בהם משקיעה YC מוקדמים יותר, ולכן גם משקיעה פחות כסף). בנוסף, שתי החברות לא משקיעות בחברות הנכונות, אלא מטפחות את האנשים הנכונים. אז מה מפריע לגרהאם? לטענתה, מדובר בכך שחברה שעושה משהו דומה מאוד למה שהוא עושה, משקיעה בחברות אותן כבר פיתח ובהן כבר השקיע, ועושה זאת בסכומים נמוכים מאלה שלו.

למען האמת, הוא גם אמר זאת בעצמו בשרשור שהתפתח בנושא: "הבעיה היא לא סכומי התקרה ש-GV מבקשת, הנמוכים בפני עצמם, הבעיה היא שהם נמוכים יותר מהתקרות בהן אותם סטארטאפים כבר גייסו בעבר". בעברית פשוטה, מטרתו של גרהאם היא למנוע ממכרות הזהב שלו לעבור למתחרים.

"היא מדברת שטויות, הוא רק ניסה לייעץ"

מייסד TechCrunch, מייקל ארינגטון, התייחס אף הוא לדברים בבלוג האישי שלו, ופתח בהסבר כי גוגל לא עשתה שום עוול. "זה לגמרי בסדר מצד המשקיעה להציע מה שהיא רוצה לסטארטאפ, וזה לגמרי בסדר אם הסטארטאפ לא מקבלת את ההצעה וממשיכה הלאה", הסביר. עם זאת, ארינגטון טען כי גרהאם אינו הבריון השכונתי שרק מנסה להרחיק את החבורה שלו מהכנופייה המתחרה. אומנם הוא עושה שימוש בכמה מלים קשות במיוחד, אבל לא בחירת המלים שלו היא זו העומדת כאן לדיון.

אז אם גוגל בסדר, וגרהאם בסדר, מה לא בסדר? לטענת ארינגטון הנקודה המשמעותית העיקרית בפרשה היא עצם דליפת המייל. יכול להיות שהסיבה לכך היא שכל כך הרבה חברות סיימו את פעילותן ב-YC, שכעת אין להן לויאליות לתוכנית. אפשרות אחרת היא שהיזמים הצעירים נלחצו בשל קשיי הגיוס בתקופה האחרונה.

זאת, ועוד: מרבית החברות הללו מנוהלות על ידי יזמים צעירים, ללא שום ניסיון מוקדם בשוק הסטארטאפים, ובטח שבלי ניסיון בגיוס. מכיוון שהם לא באמת מבינים בעולם הזה, מבחינת הערכת הקושי הטמון בסבבי גיוס בעולם האמיתי, ייתכן כי נעלבו מההצעה הנמוכה שקיבלו ופנו להתלונן אל קבוצת התמיכה שלהם – YC. סביר להניח שזו הסיבה הן לכתיבת המייל והן להדלפתו, ושעצתו של גרהאם למעשה מאוזנת לעילא.

לסיכום דבריו התייחס ארינגטון גם לדבריה של או'דייל, והגדיר אותם כ"שטות גמורה". לטענתו, אין במייל של גרהאם דבר מלבד נסיונו ללוות ולייעץ לסטארטאפים שלו. "אני מכיר אותו טוב", כתב ארינגטון, "וכמו רוב האנשים המצליחים הוא לא מודאג יותר מדי מהמתחרים (וממילא GV אינה מתחרה בו). למעשה, הוא משתמש במלים חמורות ביותר על מנת לדחות את מאמרה של או'דייל, עד כדי כך שהוא מציין: "רק דמיינו לעצמכם מה היה קורה לו הייתי כותב מאמר על אופנה או על פיזיקה חלקיקית או על כל דבר אחר בו איני מבין, וכל היידע שלי היה נשען על כמה דקות של קריאה בוויקיפדיה".

עוד הוא רומז כי הדיווח של או'דייל אינו חף מאינטרסים זרים בעצמו, וכותב כי "ב-VentureBeat צריכים לפרט במדיוק מהן הבעיות שיכולות להשפיע על השיפוט שלהם בנוגע ל-YC, אבל לא אפרט עוד בעניין".

ומי יהיו המפסידות העיקריות מריב הענקים הזה? נקווה מאוד שלא היזמים, שמתוקף היותם חסרי נסיון אולי צפויים לעשות המון טעויות, אבל לא היינו רוצים לראות אותם תקועים עם מוצר טוב ובלי משקיע.


.
בחסות StartTWS – כנס הסטארטאפים הגדול בישראל
.


בחודש אוקטובר הקרוב ייערך אירוע הסטארטאפים הבינלאומי הגדול ביותר בישראל, StartTWS שיכלול הרצאות ופאנלים בנושא סטארטאפים והון סיכון ואת ה-Startup Arena, תחרות הסטאטראפים הבינלאומית הראשונה שנערכת בישראל. השנה, בנוסף לאירוע עצמו, תערך מסיבה מיוחדת וסגורה למוזמנים בלבד בערב שלאחר הכנס. 100 הראשונים שירכשו כרטיסים במסגרת מבצע ה-Early Bird, יקבלו גם כרטיס כניסה למסיבה, יחד עם הכרטיס לכנס, ללא תוספת מחיר!

יש לכם סטארטאפ ואתם לפני השקה רשמית של המוצר? אולי תוכלו לחשוף אותו על הבמה ב-Startup Arena ולזכות לחשיפה למדיה הטכנולוגית בכל העולם. ההרשמה ל-Startup Arena נסגרת בעוד זמן קצר ועל כן מומלץ להזדרז ולהגיש את המועמדות שלכם בעמוד ההרשמה באתר האירוע.

נועה זהבי רז

נועה רז, בת 30. חיה באינטרנט מאז 1999, חובבת ג'אדג'טים אך לא יודעת מה עושים איתם, וכותבת, בעיקר על כלום.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: