ראש בראש, רחפנים מתקפלים: מי יותר טוב, GoPro או DJI?

תוך שבוע חשפו גם DJI, יצרנית הרחפנים המובילה בעולם, וגם GoPro, החברה שהמציאה את צילום האקסטרים, את הרחפנים המתקפלים שלהן. השוואה של הרחפנים, מציגה מנצחת אחת ברורה

הוא מתקפל. מקור: יח"צ GoPro

מצד אחד, Karma של GoPro. מקור: יח”צ GoPro

בשנים האחרונות היו עסוקות יצרניות הרחפנים הגדולות דוגמת DJI, 3DR ו-Parrot בייצור רחפנים שיהיו עמידים יותר, יציעו זמן טיסה ארוך יותר ויכולות צילום מרשימות יותר. אולם בשנה האחרונה אנחנו אנחנו רואים 2 מגמות מעניינות. האחת, שילוב של יכולות טיסה אוטונומיות לרחפן, כפי שהציגה DJI ברחפן הפאנטום 4 המרשים שלה. המגמה השנייה, שהגיעה לשיאה בשבוע האחרון, היא הפיכת הרחפן, מכלי מגושם, שדורש מארז מיוחד וגדול – למכשיר קטן ונייד שנכנס לתוך תיק גב ומתאים לנשיאה בטיולים או בפעילויות אקסטרים.

ומהצד השני, Mavic של DJI. מקור: DJI

ומהצד השני, Mavic של DJI. מקור: DJI

הראשונה להציג רחפן מתקפל מתוצרתה היתה חברת GoPro האמריקאית עם Karma, הרחפן הראשון של החברה שהיתה מזוהה עד עכשיו עם מצלמות האקסטרים; שלשום, הצטרפה לחגיגה, או יותר נכון הרסה ל-GoPro את החגיגה, חברת DJI הסינית, יצרנית הרחפנים הגדולה בעולם, שהציגה את ה-Mavic, הרחפן המתקפל הראשון מתוצרתה.

למרות הדימיון הראשוני וההגדרה “רחפן מתקפל”, הרי שרב השונה על הדומה. הנה השוואה בין הרחפנים החדשים והמסקרנים.

מימדים ומשקל

מקור: DJI

מקור: DJI

פרמטרים כמו גודל ומשקל, שלא שיחקו תפקיד מרכזי עד עכשיו, מקבלים חשיבות יתרה ברחפנים המתקפלים, שצריכים להיות ניידים ככל האפשר. מימדי ה-Karma במצב סגור הם אורך: 365.2 מ”מ, רוחב: 224.3 מ”מ וגובה: 89.9 מ”מ; מימדי ה-Mavic הם: אורך 198 מ”מ, רוחב: 83 מ”מ וגובה: 83 מ”מ. ה-Karma שוקל 1006 גרם, בזמן שה-Mavic שוקל 743 גרם.

אמ;לק: ה-Mavic קטן יותר וקל יותר

ביצועים

מקור: GoPro

מקור: GoPro

ה-Karma של GoPro מגיע ל-56 קמ”ש ולגובה של 4,500 מטר, בזמן שה-Mavic מגיע ל-65 קמ”ש (במצב ספורט) ולגובה של 5,000 מטר.

אמ;לק: ה-Mavic מהיר יותר ומגיע לגובה רב יותר

זמן טיסה

אחד הפרמטרים החשובים ביותר ברחפנים הוא זמן הטיסה. ה-Karma יספק לכם 20 דקות טיסה (ללא רוח, ובמהירות טיסה קבועה), כשה-Mavic יספק לכם באותם תנאים 27 דקות טיסה.

אמ;לק: ה-Mavic יעניק לכם יותר זמן טיסה

טווח טיסה

את ה-Karma תוכלו להטיס עד למרחק של קילומטר אחד מכם; את ה-Mavic, לעומת זאת, תוכלו להטיס עד למרחק של 7 ק”מ מכם, יותר אפילו מהפאנטום 4. עם זאת חשוב לזכור שההמלצה היא להטיס את הרחפן, כך שתמיד הוא יהיה בטווח ראייה שלכם.

אמ;לק: ל-Mavic טווח טיסה גדול פי שבעה מה-Karma

בקר שליטה

מקור: GoPro

מקור: GoPro

מקור: DJI

מקור: DJI

אחד ההבדלים הגדולים בין הרחפנים הם בקרי השליטה שלהם. הבקר של Karma מגיע בתצורת ‘צדפה’ סטייל לפטופ וכולל מסך LCD מובנה. גם הכפתורים והסטיקים זעירים ונועדו, על פי GoPro לספק למטיסים חוויית הטסה דמויית קונסולות; ב-Mavic בקר השליטה הוא אופציונלי. כלומר, תוכלו להשתמש בסמארטפון שלכם כדי להטיס את הרחפן. אם תרצו, תוכל להשתמש גם בבקר וגם בסמארטפון או רק בבקר השליטה.

אמ;לק: ה-Karma כולל מסך מובנה; ה-Mavic ניתן להטסה בעזרת הסמארטפון בלבד

יכולות טיסה אוטונומיות

מקור: DJI

מקור: DJI

ה-Karma צנוע יחסית ביכולות האוטונומיות שלו ומציע בעיקר יכולת Return to home, כלומר, במקרה של מקרה חירום, אובדן שליטה או בעיית סוללה, ינווט הרחפן את דרכו בעזרת GPS היישר לנקודה ממנה המריא; ה-Mavic, לעומת זאת, כולל את כל יכולות הטיסה האוטונומיות המתקדמות שמציע הפאנטום 4, ביניהן ‘נעילה’ ומעקב אחרי אובייקט או אדם, סיבוב 360 סביב אובייקט או אדם.

אמ;לק: ל-Mavic יכולות טיסה אוטונומיות מרשימות

הימנעות ממכשולים

כמו הפאנטום 4, גם ה-Mavic מצוייד במערכת הימנעות ממכשולים שכוללת 4 מצלמות ומערכת אולטרה-סונית. בפועל, מה שזה אומר הוא שגם אם תנסו לרסק את ה-Mavic לתוך קיר או עץ, לא תצליחו. והרחפן פשוט ימשיך לרחף במקום – זאת בהנחה שכיוון הטיסה הוא קדימה או למטה כמובן. ה-Karma לא כולל מערכות המנעות ממכשולים.

אמ;לק: ל-Mavic יכולות המנעות ממכשולים

איכות הצילום

חשוב לזכור שהרחפנים משמשים לרוב כמצלמה מעופפת. אז אמנם נאלץ להמתין לבדיקות שלנו, כדי להתרשם מאיכות התמונה, אבל לפחות על פי המפרט, קיימים מספר הבדלים. ראשית, ה-Mavic כולל מצלמה מובנית, בעוד שה-Karma מוצעת עם מצלמת ה-Hero 5 של GoPro.

2 המצלמות כוללות חיישן CMOS בגודל 1/2.3 אינץ’ ו-12 מגה-פיקסל שמאפשר לכם ללכוד תמונות JPEG או RAW וסרטוני וידאו ברזולוציית 4K.

אמ;לק: מפרט המצלמות דומה

גימבל (מייצב מצלמה)

מקור: GoPro

מקור: GoPro

2 המצלמות מצויידות במייצב תמונה 3-צירים. בעוד שה-Karma מאפשר תנועה של 90 מעלות, הגימבל של Mavic מאפשר תנועה של 120 מעלות (30+ עד 90-). עם זאת, יתרון נחמד של ה-Karma הוא האפשרות לנתק את המייצב, להלביש אותו על ה-Karma Grip, ולקבל מעין מוט סלפי עם מייצב, המקביל ל-Osmo של DJI.

אמ;לק: המייצב של Mavic עדיף

מחיר

בגלל האופי המודולרי של הרחפנים, ההשואה קצת טריקית.

ה-Mavic של DJI עולה לבדו 750 דולר, כולל מצלמה מובנית, אבל לא כולל את בקר השליטה. אם אתם לא רוצים להסתפק בשליטה בסמארטפון תצטרכו לרכוש גם את השלט מה שיקפיץ את מחירו ל-1,000 דולר.

מחיר ה-Karma של GoPro עומד על 800 דולר והוא כולל את בקר השליטה, אבל לא את המצלמה. כך שאם יש לכם מצלמת GoPro תוכלו להשתמש בה. אם תרצו להוסיף את ה-Hero 5, יעלה לכם הרחפן 1,200 דולר.

אמ;לק: בגדול, ה-Mavic משתלם יותר; בקטן, תלוי בצרכים שלכם.

מסקנה

מקור: DJI

מקור: DJI

כן, אם זה לא היה ברור עד עכשיו, עושה רושם ש-DJI ניצחה ובגדול.

הרחפן החדש שלה מציע מימדים אטרקטיביים יותר, יכולות טיסה וצילום עדיפות ואפילו בגזרת המחיר הוא ישתלם להרבה יותר אנשים. ב-GoPro חיכו להכרזה החגיגית על הרחפן הרבה זמן, אבל ההכרזה של DJI, שבוע בלבד אחרי, טרפה את הקלפים והנחיתה את GoPro לקרקע.

עם זאת, דיסקליימר קצר: ההשוואה מתבססת על נתוני היצרנים ולא על בדיקות שערכנו בעצמנו במסגרת סקירה. לכן, מה שעל הנייר יכול להיות מבטיח, יכול להתגלות בשטח ככישלון. מבטיחים לעדכן.

לקריאה נוספת:

גו פרו מכריזה על Karma הרחפן החדש והמתקפל שלה

עכשיו תור DJI: חושפת את הרחפן המתקפל המתקדם ביותר בשוק

מרחפים מעל החוק: הפעלת רחפנים בישראל, חוקי או לא?

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב-yaneev@geektime.co.il

הגב

5 תגובות על "ראש בראש, רחפנים מתקפלים: מי יותר טוב, GoPro או DJI?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אביחי
Guest

ככה זה נראה כעושים השוואה של מפרטים ולא של המוצרים עצמם.
בינתיים בכל הדוגמאות שעולות לרשת, איכות התמונה ב-KARMA עדיפה משמעותית על איכות התמונה של ה-MAVIC. כלומר אם אתם צריכים את הניידות או היכולות האוטומטיות, לכו על ה-MAVIC. אם מה שחשוב לכם זו איכות התמונה, או הגמישות להשתמש במצלמה בתור מצלמת אקסטרים (גופרו 5) או במייצב ידני, לכו על ה-KARMA.
שניהם מוצרים מעולים.

shay
Guest

מדוייק.
אפשר למצוא השוואת סייד-ביי-סייד שעשה קייסי נייסטאט (casey nistat)
בבירור עולה שDJI עדיף כשזה נוגע לפרקטיקה וניידות, אבל הגו פרו מתעלה באיכות הצילום בצורה ברורה מאוד.
המחירים די דומים, סה״כ בגו פרו אפשר להגיד שמקבלים גימבל ומוט סלפי בנוסף.

יבגני
Guest

סקירה שטחית ולא מדוייקת, אפילו ברמת מפרט יצרן. 1 – ה-KARMA הוא בסה”כ תוספת לאקוסיסטם הרחב של GOPRO, מזה התעלמת לגמרי. כך שההשוואה מלכתחילה בעייתית כי לא מדובר בדיוק באותו מוצר. מי שרוצה רחפן וזהו, DJI עדיף. מי שכבר משתמש GOPRO ורוצה לשדרג את אפשרויות הצילום, אז יש על מה לדבר. 2 – ביכולות אוטונומיות ל-KARMA דווקא יש מספר פיטשרים. בהשוואה ל-DJI הם כ-2 דורות מאחור, אבל יכולת לציין אותם.

דור
Guest

ככה לא עושה השוואה, תעמידו מפרט מול מפרט ואז תבצעו את ההשוואה לא “מסיפורים”

Orel Koli
Member

אמ;לק: כתבה לעצלנים ;)

wpDiscuz

תגיות לכתבה: