הפורש והיורש: נפרדים מג'ובס, מברכים את קוק

הוא ייסד את אפל עם ווזניק ווויין ונזרק ממנה על ידי בן חסותו – רק כדי לשוב ולהציל אותה מאוחר יותר. חילופי מנכ"לים באפל: ג'ובס עוזב, קוק נכנס

צילום: flickr, cc-by, acaben and lemagit, עיבוד תמונה

מייסד התפוח / רועי לטקה

מצבו הרפואי לא הותיר הרבה מקום לספק, אך התפטרותו של ג'ובס אמש, הצליחה להפתיע את העולם הטכנולוגי, ששינה את פניו מקצה לקצה בשנים האחרונות לא מעט בזכותו.

דרכה של אפל החלה ביוזמה של שני חברים טובים שהביטו בעולם המחשוב של אמצע שנות ה-70 והחליטו שאפשר לעשות את זה גם אחרת. את המחשבים המסורבלים והיקרים ביקשו סטיב ג'ובס וחברו הטוב באותם ימים סטיב ווזניק להחליף בקופסא נגישה וזולה יותר. אל היוזמה הטרייה צירפו אדם שלישי, רונלד וויין (Ronald Wayne) שהחליט לפרוש מהחברה הצעירה שנה לאחר מכן, מוכר את חלקו תמורת 800 דולרים בלבד, החלטה לא נבונה במיוחד ממרחק השנים.

בתחילת שנות ה-80 עמדה אפל בפני פרשת דרכים והיתה צריכה להכריע בין שני פיתוחים שונים כשג'ובס מצודד במודל הלא נכון. פרוייקט ליסה שהוביל ג'ובס לא הצליח לספק את הסחורה ולבסוף בשנת 1984 השיקה אפל לראשונה את מחשב המקינטוש שהתלווה להצטרפותו של אדם חדש ומשמעותי לחברה: ג'ון סקאלי.

הצטרפותו של סקאלי, הסתלקותו של ג'ובס

את סקאלי, ששימש באותה העת כמנכ"ל חברת פפסי, צירף ג'ובס לאפל כשהוא פונה אליו במשפט שהפך לאחד הציטוטים המזוהים ביותר עם ג'ובס במרוצת השנים: "האם אתה מעוניין להמשיך ולמכור מים מתוקים בכל שארית חייך או להצטרף אלי ולשנות את העולם?" סקאלי שהשיב בחיוב להצעתו של ג'ובס הפך למנכ"ל חברת אפל כבר באותה שנה. מעט לאחר מכן, בעקבות מחלוקות שנתגלעו בהנהלת החברה, היה זה גם סקאלי שהוביל להתפטרותו של ג'ובס שנאלץ לעזוב את החברה שהוא עצמו ייסד.

צילום: flickr, cc-by, Ed Bierman, אחת הדמויות של פיקסר

מיד לאחר עזיבתו החליט ג'ובס להקים חברת מחשוב אחרת וייסד את NEXT שהציעה בראשית דרכה פתרונות מחשוב לעולם העסקי אך חשפה גם מחשב אישי לקראת סוף שנות ה-80. בהמשך דרכה החלה NEXT להתרכז בפתרונות תוכנה והניחה את היסודות למערכות ההפעלה המוכרות לנו היום בכל הקשור לממשק הגרפי המאפיין אותן.

במקביל לנקסט פנה ג'ובס גם לכיוון מעט שונה ורכש חברת גרפיקה קטנה בשם Graphics Group שאת שמה יחליף מעט מאוחר יותר לפיקסר (Pixar) ואשר הפכה במהרה לחוד החנית בתחום האנימציה כשהיא זוכה להצלחה בעיקר עם יציאתו לאקרנים של הסרט "צעצוע של סיפור", פרי שיתוף פעולה בין פיקסר הצעירה לדיסני. במקביל ליוזמות החדשות של ג'ובס, התקשתה אפל להתמודד מול מתחרותיה, בעיקר מול מיקרוסופט שמערכת ההפעלה חלונות שהציגה הצליחה לכבוש את עולם המחשוב במהירות. בתחילת שנות ה-90 נפרד חבר המנהלים של אפל מג'ון סקאלי וחזרתו של ג'ובס אל אפל נסללה מחדש.

ג'ובס חוזר לאפל

בשנת 1996 רכשה אפל את חברת NEXT שהקים ג'ובס, במסגרת עסקה שהשיבה את המייסד הותיק חזרה הביתה, את תפקיד מנכ"ל חברת אפל קיבל ג'ובס מספר חודשים לאחר מכן כשהוא פותח בשורה של מהלכים שנועדו בראש ובראשונה להציל את החברה שעמדה באותה העת על סף פשיטת רגל.

בשנת 1997 הצהיר ג'ובס על שיתוף פעולה עם המתחרה הגדולה ביותר של אפל: מיקרוסופט. במסגרת פעולות השיקום של החברה ראה ג'ובס בשיתוף הפעולה ובהשקעה הכספית שהציעה מיקרוסופט לאפל גלגל הצלה חיוני. ג'ובס זכה אז לתגובות זועמות כשבחר לחתום על עסקה עם "האוייב" ושיחת וידאו שערך עם ביל גייטס באחד מכנסי החברה לוו בצעקות "בוז" כנגד המנכ"ל המתחרה מרדמונד.

בשנת 1998 חשפה אפל את מחשב ה-iMAC שהמיר את ההפסדים שרשמה החברה עד כה לרווחים, אך את הצלחתה הגדולה חייבת אפל למכשיר האייפוד שנחשף לראשונה ב-2001 וכבש את עולם המוזיקה בסערה. הצטרפותו של מכשיר האייפון בשנת 2007 והאייפד ב-2010 רק חיזקו את מגמת הצמיחה של חברת המחשוב שהפכה למעצמה טכנולוגית ואת ההצלחה הרבה ייחוסו רבים להנהגתו של ג'ובס.

מצבו הבריאותי

שבע השנים האחרונות והמוצלחות של ג'ובס לוו בערפל שהפך סמיך יותר ויותר ואשר העיב על הצלחתה המטאורית של ענקית המחשוב שהקים. בשנת 2004 הצהיר ג'ובס בפני עובדיו כי הוא סובל מגידול סרטני נדיר בלבלב שסיכוי ההחלמה שלו אינם נחשבים גבוהים. מאז ועד היום נטל ג'ובס שלוש חופשות מחלה כשבהעדרותו תפס את ההנהגה על החברה מי שעמד לימינו ושימש כסמנכ"ל התפעול של החברה: טים קוק.

לאחר הסרת הגידול עבר ג'ובס ניתוח להשתלת כבד באפריל 2009 וחזר להנהיג את החברה, אך בינואר השנה פירסם מכתב גלוי בו הצהיר כי הוא עוזב לחופשת מחלה נוספת, הפעם ללא הגבלת זמן.

אמש, כשהוא מקדים את גל ההשקות האופייני של אפל אותו נוהגת החברה לקיים בסתיו, הגיש ג'ובס את התפטרותו והמליץ למנות במקומו את טים קוק כמנכ"ל החברה: "תמיד ידעתי שאם יגיע היום בו לא אוכל למלא את התחיבויותי כמנכ"ל אפל, אהיה הראשון להודיע על כך. לצערי, היום הזה הגיע". את מקומו של ג'ובס יתפוס בקרוב קוק, אשר שימש כמנכ"ל בפועל מאז העדרותו בתחילת השנה וג'ובס ימשיך ללוות את אפל, הפעם מרחוק, כיו"ר חבר המנהלים של החברה.

הכירו את טים קוק / חן אידן

צילום: flickr, cc-by, lemagit

ידוע לכולם כי סטיב ג'ובס יש רק אחד, כך שהשאלה הנשאלת היא לא האם טים קוק יצליח לקחת את תפקידו של ג'ובס ולבצע אותו כמוהו, אלא האם הוא יוכל להמשיך להוביל את החברה בצורה הטובה והיעילה ביותר. מיהו טים קוק?

טים קוק, או בשמו המלא, טימותי ד. קוק, נולד וגדל בארצות הברית. הוא כמעט בן 50 ומחזיק בתואר ראשון בהנדסה ותואר שני במנהל עסקים. ההיסטוריה התעסוקתית שלו מרשימה ובמסגרתה עבד 12 שנים בחברת IBM כמנהל חטיבת צפון אמריקה, שם היה אחראי על פונקציות ייצור והפצה של המחשבים האישיים. כמו כן, היה קצין טכנולוגיות ראשי בחברת Intelligent Electronics ולפני אפל, כיהן כסגן הנשיא בחברת Compaq, בה היה אחראי על רכישות וניהול המוצרים.

הזמנה אישית מג'ובס

קוק הצטרף לחברת אפל ב-1998, לאחר שקיבל הצעת עבודה מסטיב ג'ובס, שלה היה קשה לסרב. מרגע הגעתו לחברה, קוק החל במסע ההבראה של אפל, במסגרתו הורה על סגירת מפעלים ומחסנים בכל רחבי העולם והעביר את עבודת הייצור אל קבלני משנה. פעולותיו הובילו להגדלת רווחי החברה תוך זמן קצר, מהלך שהרשים רבים ותרם להתפתחותו בתוך החברה.

במהלך השנים קוק הוכיח את עצמו וטיפס את דרכו במעלה מסלול הניהול,כאשר ב-2000 קיבל את תפקיד ראש המכירות הבינלאומיות, ב-2004 את תפקיד ראש חטיבת מחשבי Mac כבר שנה לאחר מכן מונה למנהל התפעול הראשי בחברה. במסגרת תפקידו זה היה אחראי על לוגיסטיקה, שרשרת האספקה של מוצרי אפל ולמעשה היה מעורב בכל המכירות והפעולות שבוצעו באפל. למרות תפקידיו הרבים, נשאר קוק מאחורי הקלעים והשאיר את הבמה לסטיב ג'ובס שזוהה כל השנים כסמל החברה.

לקוק יצא לכהן כמנכ"ל אפל מספר פעמים בעבר. במהלך 2004 הועבר לו התפקיד למשך חודשיים כאשר סטיב ג'ובס טופל עקב מחלת הסרטן שלקה בה, ב-2009 כיהן מספר חודשים לאחר חופשת מחלה שניה שג'ובס לקח. בינואר 2011, כשג'ובס יצא לחופשת המחלה השלישית, קוק הפך לאחראי על הניהול היומיומי של החברה, בעוד שג'ובס נשאר ברקע וביצע את ההחלטות החשובות בחברה.

רוח גבית מחבר המנהלים

במכתב ההתפטרות שהגיש סטיב ג'ובס המליץ בחום למנות את טים קוק למנכ"ל אפל. בהתחשב בכך שהייתה לקוק ההזדמנות להתנסות בתפקיד בעבר, היה זה מהלך הגיוני לבצע. קוק היה אחד מעובדיו הצמודים של ג'ובס ואף כונה לא מעט פעמים "יד ימינו". במכתב ההתפטרות שהגיש ג'ובס ויתר על תפקידו כמנכ"ל החברה, אך ביקש להמשיך לכהן כיושב ראש מועצת המנהלים, כך שעדיין יוכל למשוך בחוטי החברה ולהשפיע על החלטותיה. כדי לנסות ולהכנס לנעליו הגדולות של ג'ובס, על קוק להתמקד במוצרים ובחדשנות אותם מציעה אפל למשתמשיה כיום ולדאוג להמשיך לחדש ולהפתיע.

מעריצי ואוהדי אפל ואנשי טכנולוגיה ואנליסטים רבים בעולם רואים בסטיב ג'ובס כמוביל והפנים של אפל. היום, כאשר הפנים הללו השתנו, קיים חשש גדול כי החברה תשתנה איתם. למרות שקוק הצליח להוכיח את עצמו בעבר ונחשב לאחד הנכסים הגדולים באפל ולמרות שג'ובס עדיין ישאר ברקע, אין ספק שעזיבת הגורו והאחריות הכבדה המונחת על כתפיו של קוק, ימקדו את עיני כולם אליו כמי שיצטרך להוביל את אפל אל היעד הלא נודע של היום שאחרי העזיבה של ג'ובס.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: