האם ה-Hero5 Black תציל את GoPro? בדקנו [סקירה]

ה-Hero5 Black כוללת ממשק חדש, שליטה קולית, GPS מובנה והחידוש המרכזי – עמידות בפני מים בעומק של עד 10 מטר, בלי כיסוי. האם המצלמה החדשה תצליח להוציא את GoPro מהמצב העגום אליו נקלעה, עם ירידה של קרוב ל-50% במכירות? לדעתנו – יש מצב שכן

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

מצלמת הדגל החדשה של GoPro (גופרו), ה-Hero5 Black מוגדרת על ידה כ״חזקה והנוחה ביותר לשימוש״; היא כוללת מספר פיצ׳רים חדשים כמו עמידות בפני מים (ללא צורך במארז חיצוני), הפעלה קולית ו-GPS מובנה. מבחינת צילום, חיישן המצלמה לא שונה מהותית מגרסת ה-Black Hero4 והוא מאפשר צילום וידאו באיכות 4K בקצב של 30 פריימים לשניה וצילום סטילס באיכות של 12 מגה פיקסל. רענון נוסף בדגם הנוכחי מתבטא במצב צילום RAW, מצב ייעודי לעיבוד התמונה לאחר מכן בתוכנות עריכה. לקחנו את המצלמה למספר טיולים ברחבי הארץ ובדקנו האם מדובר כאן במוצר שמצדיק רכישה או שדרוג.

רושם ראשוני

מקור: GoPro

מקור: GoPro

מצלמת ה-Hero5 מגיעה בעיצוב מינימליסטי בהשוואה לדגם הקודם; המצלמה כוללת כפתור צילום בחלקה העליון וכפתור קטן ורב תכליתי נוסף בצידה. אותו כפתור משמש גם ככפתור ההפעלה של המצלמה והוא לא הכי אינטואיטיבי בעיניי; מדובר בכפתור קטן הממוקם בצד שכתוב עליו ״mode״. כדי להפעיל את המצלמה יש לבצע לחיצה קצרה, כאשר לחיצה ארוכה יותר תכבה אותה. בעזרת אותו כפתור ניתן גם לעבור בין מצבי הצילום (וידאו, סטילס).

מאפיין נחמד ומאוד שימושי הוא מצב הצילום המהיר; לחיצה על כפתור הצילום, גם כאשר המצלמה סגורה, תדליק את המצלמה וזו תתחיל לצלם באופן אוטומטי (ניתן לבחור מראש האם יהיה זה צילום וידאו או סטילס). כאשר המצלמה פתוחה, לחיצה קצרה תוביל לצילום וידאו ולחיצה ארוכה תפעיל צילום Time Lapse.

יציאת ה-HDMI וה-USB Type C של המצלמה ממוקמים בצד ימין שלה, בעוד שהסוללה הנשלפת והחריץ לכרטיס ה-microSD ממוקמים בתחתית. שימו לב שערכת המצלמה כוללת רק כבל USB, כך שבמקרים בהם לא תוכלו להטעין את המצלמה דרך המחשב, תצטרכו להשתמש במתאם מתח ישראלי שיש לכם בבית.

עמידות בפני מים

חידוש די מרכזי ב-Hero5 הוא עמידותה של המצלמה בפני מים עד עומק של 10 מטר – היישר מהקופסה – ללא צורך במארז חיצוני. מדובר בפיצ'ר שאותו הציגה לראשונה החברה במצלמת ה-Hero4 Session שלה משנה שעברה, והוא קיים גם בדגמים הנוכחיים של החברה – Hero Session ו-Hero5 Session. אין ספק שהאופציה לצלם במים או במקומות בהם יש חשש שהמצלמה תירטב הוא פרקטי וחוסך זמן. יחד עם זאת, שמנו לב שהשילוב של מסך מגע ורטיבות לא ממש הולכים טוב ביחד, שכן במצבים אלו המסך לא הגיב טוב יהיה צריך לחזור מספר פעמים על תנועות.

בגלל שהמצלמה כולה עמידה למים, כדי לחבר אותה לכבל ההטענה או להוציא את כרטיס הזיכרון נדרשת פעולה פיזית לא מאוד נוחה, שעשויה לדרוש מכם לגדל ציפורניים. גם אחרי שמבינים את ׳הטריק׳ עדיין לא מדובר בפעולה ידידותית ונוחה כמו ב-Hero 4 לדוגמא. בקיצור, כמו תמיד – בחיים צריך להתפשר ואי אפשר גם ליהנות מעמידות במים וגם לצפות שלא יהיה שימוש בחומרים עמידים יותר במצלמה.

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

שליטה קולית

עוד אפשרות חדשה ושימושית היא הפעלה של המצלמה באמצעות מחוות קוליות. ההפעלה הקולית נתמכת כרגע במספר שפות די מוגבל כאשר עברית היא לא אחת מהן, אך שפות אחרות צפויות להתווסף בהמשך. מספר דוגמאות לפקודות קוליות הן ״GoPro start recording״ (לצילום וידאו), ״GoPro take a photo״ (לצילום תמונת סטילס) או ״GoPro turn off״ לכיבוי המצלמה. בסה״כ מדובר בפיצ׳ר נחמד, רק שימו לב שאין אפשרות להקליט פקודות משלכם, אלא עליכם ׳לשנן׳ את הפקודות השונות. ממה שניסינו, גם עם המבטא הישראלי המצלמה עבדה מצוין, הגיבה מהר ועשתה בדיוק את מה שביקשנו. במידה והמצלמה קלטה את הפקודה שלכם ישמע לפני הפעולה צליל שיעיד על כך. במקרים שהפקודה לא הייתה ברורה או מדויקת פשוט לא ישמע צליל. באופן טבעי, מתחת למים, המיקרופון לא יוכל לקלוט את הפקודות שלכם.

צפו בסקירת הוידאו שלנו

מסך מגע ותפריט מעודכן

שדרוג נוסף ומשמעותי לא פחות ב-Hero5 נוגע לממשק המשתמש שעבר מתיחת פנים די רצינית בהשוואה ל-Hero4. בניגוד לממשק הקודם שהרגיש סופר מיושן, כבד ולא כייפי לשימוש, הממשק של ה-Hero5 מרגיש הרבה יותר עדכני, נקי ואינטואיטיבי. אמנם גם ה-Hero4 בעלת מסך מגע, אבל אין באמת מה להשוות בין שני הדגמים. מבחינת העיצוב והממשק, נראה כאילו עבר לפחות עשור מאז שהושקה ה-Hero4, ומדובר בשינוי מבורך ולגמרי מתבקש. הודות למסך המגע והממשק החדש, ניתן להגיע לכל אחד מהתפריטים השונים (גלריה, הגדרות ומצבי צילום) באמצעות תנועת Swipe לאחד מארבעת קצוות המסך.

יכולות וביצועים

ה-Hero5 מציעה 4 מצבי צילום; SuperView  – צילום וידאו באיכות 4K בקצב מקסימלי של 30 פריימים בשניה; Wide – צילום באיכות 4K בקצב של עד 24 פריימים בשניה; Medium – צילום בוידאו באיכות של 2.7K בקצב של עד 60 פריימים לשנייה; Narrow – צילום Full HD בקצב של עד 80 מגה פיקסל בשניה. כמו כן, GoPro ציידה את המצלמה החדשה במצב צילום חדש שנקרא Linear; מצב צילום זה מציע פרספקטיבת צילום טבעית יותר, כך שבמקום שהרקע יוצג בצורה מעוקלת, הוא יהיה שטוח, כמו במציאות. מדובר באחלה אופציה עבור אלו מכם שנהנים מהקומפקטיות והאיכות של המצלמה, אבל מעדיפים לשמור על ׳לוק׳ סטנדרטי יותר לוידאו, ופחות אקסטרימי.

dev

התוצרים של הGoPro הם מרשימים, גם כאשר לא מצלמים באיכות 4K או 2K. כאשר צילמתי באיכות 1440p (של 1920 × 1440), בקצב של 80 פריימים לשניה, הוידאו יצא ברור, חד ובצבעוניות מדויקת. (רזולוציה זו די דומה ל-1080p, רק שהיא גבוהה ויותר ריבועית, מה שמאפשר ללכוד יותר מהרקע סביב). האמת היא שבמרבית מהזמן צילמתי ברזולוציה של 1920 × 1080 והתוצאות היו מרהיבות. מדובר גם באיכות צילום אידיאלית לשיתוף תכנים בקלות ברשתות החברתיות. בתנאי תאורה לא אידיאליים הGoPro הצליחה לייצר וידאו קצת מפוקסל אמנם, אבל בהחלט נסבל בהתחשב בנסיבות (מבלי ששיניתי את ההגדרות למצב לילה).

כמובן שאחד השימושים הכיפיים בGoPro הוא צילום מתחת למים, וכמו בדגמים הקודמים – התוצאות יוצאות מצויין ולא דורשות עיבוד. הצבעים בתמונות מטה מדוייקים למדי, ׳והלכלוכים׳ שאתם רואים לא קשורים למצלמה, אלא מדובר ׳במרקם׳ הטבעי של המים.

goprofish

צילום: גיקטיים

fish

צילום: גיקטיים

goprowater

סלפי מתחת לפני המים, צילום: גיקטיים

מצב צילום נוסף הקיים ב-Hero5 הוא ה-WDR, קיצור ל-Wide Dynamic Range. מצב צילום זה מזכיר במעט את ה-HDR, והוא מאפשר לצלם תמונות שיראו כאילו הן עברו עריכה, אך כל התהליך מתבצע באופן אוטומטי. פיצ׳ר אחר שמשתמשי GoPro רבים בוודאי ישמחו לעשות בו שימוש הוא מייצב תמונה דיגיטלי אוטומטי. בניגוד למייצב אופטי, תוכנה היא זו שתנסה להתגבר על הרעידות שלכם. אמנם לא מדובר בשינוי קיצוני, אבל התוצאה המתקבלת היא כן תמונה חלקה ונעימה יותר לצפייה.

אפליקציה

בתחילת הדרך השתמשתי במצלמה באופן עצמאי, כלומר בלי לסנכרן אותה עם אפליקצית Capture המצוינת. בניגוד לדגמים קודמים, מובטח כי בדגם הנוכחי השליטה במצלמה גם בלי האפליקציה היא נוחה, זאת הודות לממשק המעודכן ומסך המגע. כדי לחבר את הסמארטפון והמצלמה ביחד יש להוריד את האפליקציה (הזמינה בחינם לאנדרואיד ו-iOS) ולהתחבר לרשת ה-WiFi של המצלמה (לא ניכנס לאיך עושים את זה, אבל התהליך די פשוט ולכל אורך הדרך תקבלו הנחיות מדויקות לגבי מה עליכם לעשות). למרות ההבטחות, השימוש במצלמה בלי האפליקציה הוא עדיין מסורבל פי כמה. בסופו של דבר עדיין מדובר בצג בגודל של 2 אינץ׳ כך שלפעולות בסיסיות כמו שינוי סוג הצילום (וידאו, סטילס או Time lapse) הוא בהחלט מספק, אבל לא להגדרת פעולות מתקדמות יותר. לחיצה על כפתור ההגדרות באפליקציה תציג בפניכם את כל האפשרויות במקום אחד ובממשק נוח מוכר בסמארטפון שלכם. כך לדוגמא ניתן לשנות כמות הפריימים לשניה, איזון הצבע הלבן או הרזולוציה. בנוסף, באמצעות Capture ניתן לצפות בתוכן המצולם בזמן אמת או בתצוגה מקדימה של התכנים ולשתף אותם בקלות.

סוללה

ה-Hero5 מגיעה עם סוללת 1,220mAh נשלפת, כשאורך החיים שלה בין הטענה להטענה נמשך משהו כמו שעתיים. כמובן שהכל תלוי בכמה זמן המסך פועל, האם ה-WiFi וה-GPS דולקים ובכמה פעמים השתמשתם בשליטה הקולית. שמנו לב שכאשר שיחקנו עם הגדרות המכשיר דרך מסך המגע דקות ארוכות, חייה הסוללה התקצרו באופן משמעותי ומהיר. לכן, מומלץ להצטייד בסוללה נוספות (או יותר) ולא לשחק יותר מידי עם ההגדרות, אלא לקבוע מראש את הצילום שמתאים לכם ולהישאר איתו. אפשר להגיד שסוללת המצלמה היא אחת מנקודות החולשה העיקריות של ה-Hero5.
con

איכות השמע

מבחינת סאונד, ה-Hero5 מגיעה עם 3 מיקרופונים ונטולת קייס, מה שמשפר באופן אוטומטי את איכות השמע. בנוסף, ניתן לשלוט בהגדרות האודיו באופן ידני, ולבחור האם להקליט בסטריאו או עם ׳משתיק רוח׳ (אי אפשר גם וגם). אפשרות אחרת היא להשאיר את המצב על אוטומט, ולתת למצלמה להחליט לבד. הגדרות נוספות שניתן לשחק איתן במצלמה הם צבע –  GoPro color לצילום רגיל או Flat – סוג של צילום RAW לוידאו, כך שניתן יהיה לערוך אותו אחר כך, לשחק עם איזון הצבע הלבן, צילום לילה ו-ISO.

השוואה בין ה-Hero4 ל-Hero5

gopro1

התוצרים דומים, אבל הדרך אליהם שונה לגמרי. צילום: גיקטיים

ה-Hero5 קצת יותר גדולה לעומת הדגם הקודם. מה שבטוח הוא שהיא מרגישה גם יותר מאסיבית, ׳משוריינת׳. כמו כן, עדשת ה-Hero5 מכוסה זכוכית להגנה, בעוד שזו של ה-Hero4 לא. בGoPro ניסו לפשט קצת את העניינים, ולכן ה-Hero5 מגיעה ללא כפתור ההפעלה הייעודי שקיים ב-Hero4. כמו כן, שוני נוסף ויתרון של ה-Hero5 מתבטא בכך שכפתור הצילום בה מאפשר לצלם וידאו באופן מידי, גם כאשר המצלמה כבויה. בדגם הקודם, יש ללחוץ על כפתור ההפעלה ולאחר מכן על כפתור הצילום. ה-Hero4 אינה עמידה למים, ולכן חריץ הזיכרון וה-USB שלה חשופים לעיני כל. מעבר לכך שתי המצלמות כוללות את אותן מצבי צילום – וידאו, סטילס, Time lapse ו-Burst לצילום רציף.

צילום: גיקטיים

מימין – Hero5, משמאל – Hero4 צילום: גיקטיים

בסופו של דבר השינוי הכי מהותי בין שתי המצלמות הוא כאמור ממשק המשתמש. אפשר לראות די בקלות את ההבדלים בין שתי המצלמות – החל מהתפריט עצמו ועד לתצוגת הגלריה שכעת נוח יותר לנבור בה בין התכנים המצולמים ולצפות בהם.

gopro2

תצוגה מרווחת ונוחה יותר ב-Hero5, צילום: גיקטיים

לסיכום

ה-Hero5 היא מצלמת אקסטרים מצוינת שבהחלט מתעלה על הדגמים הקודמים; היא מאוד נוחה, פשוטה לתפעול ומייצרת וידאו איכותי. ביחד עם האביזרים המשלמים שלה, ובראשם ׳מקל הסלפי׳, ניתן לצלם וידאו יציב בכל שעות היממה. בכלל, מה שאני אוהבת במצלמות אקסטרים, זה שלא משנה מה מצלמים, זה תמיד יראה טוב יותר, מגניב יותר. הדגם האחרון של המצלמה בהחלט מוכיח שGoPro מוכנה לחזור לעניינים ולהיות הדבר החם הבא, ולהציע מוצר פשוט ותכליתי, שעושה את העבודה באופן מדויק.

יתרונות: צילום מהיר בלחיצת כפתור, איכות הצילום, הגנה ממים בלי קייס, שליטה קולית, מתאימה לכל אביזרי GoPro הקיימים כולל KARMA.

חסרונות: חיי סוללה, בגלל העיצוב ׳המשוריין׳ לוקח זמן להבין איך פותחים את הכיסוי לכרטיס הזיכרון ויציאת ה-USB.

בשבוע שעבר פרסמה GoPro את הרווחים שלה לרבעון השלישי של השנה. באופן לא מפתיע, מכירות החברה ירדו ל-240.5 מיליון דולר וחצי מ-400 מיליון דולר בשנת 2015, ירידה קיצונית למדי של 40%. בדו״ח הקודם שפרסמה החברה, שהיה הדו״ח הראשון של השנה, הירידה בהכנסות עמדה על 49.5%. כרגע אנו נמצאים בזמן הזה של השנה, כשחלק נכבד מאזרחי העולם מתחילים בבהלת הקניות לחג המולד. לדעתנו – עם תג מחיר של 400 דולר (1,526 ש״ח) בארה״ב, בהחלט מדובר במתנה שרבים ישמחו לקבל לחג.

המחיר המומלץ לצרכן של ה-Hero5 Black בישראל עומד על 1,999 ש״ח דרך DAA, היבואן הרשמי

 

הילה חיימוביץ׳

גיקית, Deal With It

הגב

4 תגובות על "האם ה-Hero5 Black תציל את GoPro? בדקנו [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ABD
Guest

אני מקווה שמי שעשה את הכתבה היה עם המצלמה הזאת לפחות חודש היא פשוט כל כך לא כמו שאתם מציגים אותה היא נשברת כל כך בקלות בלי המגן שעולה 105$ (405₪)

קובי
Guest

אני חושב שהסיבה שהם מאבדים לקוחות לא קשורה לפיצ'רים כמו לתג המחיר. כשיש אופציות שנותנות אומנם פחות פיצ'רים, פחות איכות אבל מצד שני מספיק מהכל בתג מחיר שפוי בהרבה, ברור למה מעטים בלבד ייקנו את המקור

ליעד
Guest

איך זה מצלם ב80 fps,אם האיחוד בעולם הוא ב60 או 50 הרץ?
זה לא יצא מרצד??

צור
Guest
סקירה חביבה אבל לא מקצועית. 1. אופציית הצילום עם ההדלקה קיימת כבר מלפני 3 דגמים לפחות. אין כאן חידוש ובטח שלא מול הדגם הקודם. 2. בנושא התאימות לאביזרים קודמים, יש לזכור שלא מדובר רק במצלמת סלפי מגניבה. על כן, מוטב היה לבדוק ולהראות תאימות לשאר האביזרים המשמשים בצילום תת-מימי עמוק, קסדה, חזה, כידון וכו'. 3. מבחינת ביצועי וידאו, צריך לבצע צילום מקביל מול הדגם הקודם אם טוענים לאיזשהו שיפור באיכות הוידאו. אם לא ביצעתם כזה, כדאי היה לקשר לאחד כזה. היתרון הגדול ביותר של גופרו על פני מתחרותיה לאורך השנים היה התמודדות עם רעידות בוידאו ועומק הצבע במצבי תאורה לא… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: