ספינת קרב מתוחכמת היא נשק יום הדין נגד שודדי הים

המטרה העיקרית שלה היא להלחם בשודדי ים שהפכו למגפה של ממש באזורים שונים בעולם, בעיקר בסומליה. הכירו את Ghost

ה-Ghost שט על פונטונים ארוכים שבקצותיהם מדחפים, שיושבים בעומק 1.8 מ׳ מתחת לפני המים. צילום: מדע פופולארי

ה-Ghost שט על פונטונים ארוכים שבקצותיהם מדחפים, שיושבים בעומק 1.8 מ׳ מתחת לפני המים. צילום: מדע פופולארי

הכתבה פורסמה לראשונה במגזין Popular Science ישראל בגיליון 252 שראה אור באפריל 2015 ונכתבה במקור על ידי אריק פורג׳.

כשהיא מאוחסנת במזח של מספנת הצי בפורתסמות', ה-Ghost נראית יותר כמו מעבורת חלל מאשר ספינת קרב. בעודנו מתקרבים בסירת קומנדו קטנה, אני זוכה לתצוגה מלאה של הקבינה – חדה וזוויתית כמו מטוס קרב חמקן – ומתנשאת מעל המים האפלים. על הגג מוצבת חצובה למקלע ומשגר טילים. גרג סנקוף, מייסד חברת הסטארט-אפ מניו-המפשייר Juliet Marine Systems, מבקש מהנהג לשוט סביב הירכתיים. הוא מצביע על שתי תומכות באורך 3.65 מ', שכל אחת מהן מתחברת לפונטון חלק. במהירות מירבית, הוא מסביר, הבידונים מחליקים ממש קרוב לפני המים, בעוד הקבינה מתרוממת לגובה של שישה מ' מעל הגלים. הספינה נועדה להיות מכונה מפחידה שטסה על פני האוקיינוס.

סנקוף מספר לי שה-Ghost (רוח-רפאים), תוכל לשמש למטרות רבות, כולל ספינה יוקרתית או ספינת התקפה עבור אריות הים של הצי האמריקאי. אבל המשימה שמתאימה לה יותר מכל היא להילחם בפירטים. עם מהירות אדירה ועם טווח הפלגה הגדול פי שלושה מהטווח של כל כלי שיט בגודל דומה, ה-Ghost היא מיירטת אולטימטיבית. וכיוון שהיא נתמכת על ידי בידונים המיוצבים באופן אוטומטי, היא נשארת יציבה בכל מצב, פרט לים הסוער ביותר. בעוד התוקפים צריכים להיאבק כדי לכוון את הנשק מסירה מתנדנדת, אנשי הצוות החמושים על ה-Ghost יוכלו להיכנס לפעולה בקלות יחסית.

מתאימה גם לפעילות בלתי מאויישת. צילום: מדע פופולארי

מתאימה גם לפעילות בלתי מאויישת. צילום: מדע פופולארי

על אף שפירטיות ימית אינה מעסיקה את מרבית האנשים, היא מהווה איום תמידי עבור אלה המתפרנסים מהים. היסטורית, התגובה הייתה תמיד זהה: מאבטחים חמושים זה יעיל, אבל זה אמצעי זמני. כמעט תמיד כאשר השומרים החמושים עוזבים, הפירטים חוזרים. לאחרונה, החליטו מספר חברות למצוא פתרון סופי יותר לבעיה. חלקן התמקדו באיתור מוקדם של הפירטים, בניסיון להבטיח שהספינות לעולם לא יתקלו בהם. אחרים עיצבו ציוד המיועד להדוף את התוקפים בטווח קרוב, כולל דופנות מחומרים פלסטיים עמידים לאחיזה ומלכודות שיורקות גז מדמיע המופעלות בשלט רחוק.

ה-Ghost של Juliet Marine היא אולי הדוגמה המאיימת והמתקדמת ביותר במגמה הזאת. כשאני צועד דרך הפתח במספנה בקיטרי, מיין, ברור שכלי השיט הזה הוא רק אב-טיפוס. הרצפה שלו היא סבכת מתכת, והדופנות הן מסה פתוחה של כבלים ומתגים המחווטים בצורה גסה. יש רק קומץ של מושבים בקבינה, אבל יש מקום ל-18, אומר סנקוף – יותר מכיתה של לוחמי מרינס, שכולם מגיעים למפגש רעננים ומוכנים לקרב.

בעודי מתחגר במושב נוסעים, חולפת במוחי מחשבה: כלי נשק יכולים להילחם בפירטיות – אבל אולי הטכנולוגיה המתקדמת תוכל לשים לה קץ.

מגפת הפירטים בסומליה

לפני כעשר שנים, הפכה סומליה לחסרת חוק. עשורים של ממשלות כושלות ובצורות הרסו את המדינה. מליציות ניהלו קרבות בעיר הבירה, מוגדישו, וארגון הטרור א-שבאב השתלט על רוב הדרום. מעטים עסקו באבטחת קו החוף. התנאים היו בשלים לפירטיות.

בדרך כלל, פיראטים סומלים היו יוצאים אל הים על ספינת אם. כשהם היו מזהים מטרה (פעמים רבות מכליות בדרכן למפרץ סואץ), הם היו משגרים אחת או יותר דוגיות ליירט אותה. גברים חמושים ברובי סער ובטילי נ"ט היו לוקחים בשבי ספינות וצוותים שלמים. גל הפשע הזה הגיע לשיאו ב-2011, כשפירטים סומלים תקפו 237 כלי שיט. אז הגיעה התגובה: ספינות מלחמה, קבלנים פרטיים ומל"טים. עד שסרטו של טום האנקס קפטן פיליפס יצא לאקרנים ב-2013, ההתקפה על ה-MV Maersk Alabama נראתה כמו הספד על משבר שעבר. בשנה שעברה ירד מספר ההתקפות המדווחות שמקורן כנראה בסומליה -לשבע, הן נהדפו כולן על ידי מאבטחים חמושים. על אף שלמראית עין מדובר בהצלחה, המאמץ נגד הפירטיות בתוך וסביב מפרץ עדן רק משקף מחזור היסטורי בעל שורשים עמוקים. פיראטיות בים הפתוח קיימת מאז שהאנושות למדה לשייט. השומרים תיעדו התקפות פיראטיות כבר בשנת 3000 לפנס"ה. בין המאה ה-16 וה-19, הטילו פיראטים ברברים אימה על צפון אפריקה כמעט ללא הפרעה. בדומה לפשע עירוני, קשה ביותר לעצור אלימות ימית. כשהלחץ נגדו הופך לגדול מדיי, הוא פשוט משנה את מיקומו.

השנה שעברה הייתה אולי שקטה לחופי סומליה, אבל הפעילות השתוללה במקומות אחרים. על פי הסוכנות הימית הבין-לאומית, כנופיות חמושות באזור מערב אפריקה גנבו ציוד ופריאטים אישיים, שאבו דלק ממכליות ולקחו בשבי 144 אנשי צוות. חטיפות התרחשו גם בדרום-מזרח אסיה. על פי הידיעות, פיראטים מחזיקים כיום בשבי, ברחבי העולם, לפחות 30 אנשי צוות של ספינות אזרחיות.

אפילו במים שלחופי סומליה, במקום שם חברות אבטחה פרטיות מגנות על רוב ספינות המשא, אורב איום הפירטיות. סירות דיג חשודות ממשיכות לעקוב אחרי כלי שיט גדולים יותר, והם נוטשים רק כשמתברר להם שיש מאבטחים חמושים על סיפונם. על פי איאן מילן, סמנכ"ל תפעול Dryad Maritime, חברת שילוח ואיסוף מודיעין סיכון באנגליה, ארבעה גורמים מרסנים כיום את איום הפירטיות הסומלי: נוכחותם של ספינות מלחמה, נוכחותם של מאבטחים חמושים, אמצעי פשוטים למניעת יכולת טיפוס על הספינות באמצעות סולמות, בין היתר על ידי התקנת חוטי תיל חוסמים, ותקשורת עם רשויות אזוריות. "אבל", הוא אומר, "אם אחד מהרכיבים הפעילים האלה יעלם, אתה עלול לראות היפוך במגמה".

בעתיד הן ינועו וילחמו לבד

אם ההיסטוריה מצביעה על העתיד לבוא, אחד המרכיבים האלה יעלם. תפעול מספר קטן של ספינות מלחמה וכלי טיס באזור סומליה יעלה לאיחוד האירופי 8.3 מיליון דולר בשנה, במהלך השנתיים הקרובות. העלות הממוצעת של צוות אבטחה חמוש לכלי שיט מסחריים עומד על 2,000 עד 4,000 דולר ביום. ואין אחריות לכך שהרובים, המאבטחים וספינות המלחמה יעבדו. אחת ההתקפות הקטלניות ביותר בשנה שעברה התרחשה על סיפון מכלית במפרץ גינאה, שהיה עליה צוות אבטחה פרטי. המאבטחים הרגו שני פיראטים לפני שהם נסוגו לחדר בטוח, אבל ההתקפה נמשכה, ואחד המאבטחים נהרג.

ממשלות וחברות תובלה יוכלו להמשיך להילחם בפירטים באותה צורה כמו שהם פעלו תמיד. מה שחברות כמו Juliet Marine מציעות היא גישה פרואקטיבית יותר, אחת שתוכל להרתיע פיראטים לפני שהם עוזבים את החוף.

כמובן, שהמצב האידאלי היה אילו הספינות לא היו צריכות את ה-Ghost מלכתחילה. זו המטרה של מייקל סקוט, מייסד ה-Matrix RSS, גם הוא מאנגליה. החברה מפתחת מערכת לזיהוי מוקדם סביב הספינה, שמשלבת דימות תרמית עם תצפיתנים שיעמדו על המשמר באופן קבוע. על פי סקוט, 68 אחוז מההתקפות של פיראטים על ספינות שדווחו בשנה שעברה הצליחו בגלל טעויות אנוש. "בן אדם שנמצא על סיפון הספינה הוא האמצעי הגרוע ביותר שאתה יכול לבחור לאבטחה נגד פיראטים", הוא אומר. תשומת ליבם של אנשי צוות מוסחת בקלות במהלך משמרות של 8 – 12 שעות של צפייה, או שהם עלולים לא להמצא בכלל בדקות הקריטיות על הסיפון או על גשר הפיקוד.

חיילים צרפתים עוצרים פירטים שניסו להשתלט על ספינה במפרץ עדן ב-2009. צילום: מדע פופולארי

חיילים צרפתים עוצרים פיראטים שניסו להשתלט על ספינה במפרץ עדן ב-2009. צילום: מדע פופולארי

מערכת ה-Matrix אמורה להחליף התצפיתנים. שתי מצלמות מסתובבות (בכל צד של כלי השיט) יסרקו באופן רציף את האוקיינוס סביב הספינה יקרינו בתצוגה פנורמית צילומים תרמיים במסופים מאויישים במקומות כמו וייטנאם או הפיליפינים. "התצפינים" ישבו ויצפו במסופים בכל עת (וכמו במקרה של ה"אח הגדול", יצפו המסופים בתצפיתנים וישמיעו אזעקת אזהרה אם הם יעלמו מהתמונה). באמצעות המערכת, יוכלו התצפיתנים לזהות כלי שיט חשודים במרחק של עד 25 ק"מ ולהזהיר את הצוות על ידי השמעת אזעקת. סקוט טוען שהמערכת תתן לצוותים זמן מספיק כדי לצאת מהטווח או להתכונן להדוף את הפולשים – במחיר, הוא צופה, של אפילו 300$ ליום, או 15 אחוז מהשכר של צוות חמוש רגיל.

כדי לענות על מקרה שבו הפירטים מזהים ספינה ללא שמירה, פיתחה חברת סטארט-אפ בריטית אחרת, Guardian Maritime, מכשול פלסטיק תלוי שמתחבר אל מעקה הסיפון ומונע מהתוקפים לתפוס אחיזה. "אף אחד לא הצליח להתגבר עליו", אומרת ג'ין ווינפילד, דוברת החברה. כששלב העיצוב הראשוני הסתיים, ביקשה החברה מהצי הבריטי המלכותי לעשות כמיטב יכולתו כדי לעקוף אותו. על אף שהוצבו בפני ה"תוקפים " תנאים אופטימליים – ספינה עוגנת בים רגוע – היחידה נכנעה אחרי שעתיים. אפילו כשעושים סימולציה של סיוע שניתן לפירטים מאיש על הסיפון, שזורק חבל מהסיפון, הם לא הצליחו לעבור את הסף הבולט. "הוסיפו לכך את התנודות של הים, את הרוח, ואת העובדה שאין בידי התוקפים כלים מתאימים", אומרת ווינפילד, "אנחנו מקווים שהתוצאה תהיה שלעולם לא יצליחו לעבור אותו".

גם ה-Matrix RSS מפתחת מערכת הרתעה, שנקראת ה-Possum. כשפירטים מתקרבים, הצוות משחרר מתאים שמקיפים את הספינה ענן של גז מדמיע וחומרים שיפגעו במדחפים של הסירה. ה-Possum מתוכנן לנטרל מטרות למשך עד שעה, זמן מספיק כדי לאפשר לספינה להימלט וכדי שספינות קרב יספיקו להגיע ולהתעמת עם התוקפים.

העימות הוא הנקודה בה ה-Ghost תיכנס לתמונה. היא תפעל באזורים מוכי פיראטים, כשאסדות או ספינות ישמשו כבסיס האם שלה, ותגיב לקריאות מצוקה של כלי שיט. שתיים או שלוש ספינות Ghost באזור יוכלו להחליף עשרות מאבטחים חמושים וספינות מלחמה. וכיוון שהן יהוו כוח קבוע, הן לא רק ינטרלו איומים קיימים, אלא גם ירתיעו איומים חדשים.

זה, לפחות, החזון של גרג סנקוף. אב-הטיפוס הנוכחי יכול להגיע ל-30 קשר בלבד (מהיר בעשרה קשרים בלבד מסירה סומלית משודרגת), אבל לדברי Juliet Marine, מהירותו של דגם הייצור תהיה כמעט כפולה. הסוד, אומר סנקוף, היא קוויטציית-על (מיעור), תהליך שבעבר רק טילי טורפדו עשו בו שימוש. ברגי המדחף המסתובבים בכיוונים הפוכים, המופעלים על ידי מנועי דלק 4,000 כ"ס, ופתחים הממוקמים באופן אסטרטגי, יוצרים כיס גז מסביב לכל פונטון. "אם מצליחים ליצור שכבת גז מסביב לגוף כלי השיט הזה", אומר סנקוף, בהתייחסו לפונטונים, "אפשר יהיה להפחית את החיכוך פי 900. אנחנו למעשה קודחים שתי מנהרות קצף, בעומק 1.5 עד 1.8 מ', ואנחנו טסים דרכן". בנוסף למהירות, קוויטציית-על יוצרת יציבות וחוסכת דלק. ה-Ghost תוכל לצלוח גלים בגובה שני מ' כמעט בלי להתנדנד וטווח ההפלגה שלה אדיר: 1,290 ק"מ.

בשיחות עם Juliet Marine, פרט משרד הפנים האמריקאי את רשימת הדרישות שלו ממערכות אנטי-פיראטיות עתידיות. "העדיפות היא: לא לאפשר להם לעלות על הספינה. תדאגו שיופיע משהו במים שאומר, 'עופו מכאן לכל הרוחות'", אומר סנקוף. "ה-Ghost היא הדבר היחיד שיש לו את הטווח, המהירות והסיכוי לעשות את זה".

סרטון: Ghost בפעולה

ככל שניתן לראות, סנקוף צודק. שום כלי שיט קיים, או שנמצא בשלבי פיתוח, לא נראה מוכן כמו ה-Ghost הן להגיב להתקפת פיראטים והן לגבור עליה. אך עם זאת, גורלה של הספינה, כמו רוב הטכנולוגיות האנטי-פיראטיות, קשורה לזמני תגובה ולשיעורי הצלחה. בסופו של דבר, ההחלטה מסתכמת בכסף. תעשיית ההובלה הימית היא עסק אדיר מימדים: יותר מ-85,000 כלי שיט מובילים 17 מיליארד טון של מטענים בשנה. בקנה המידה הזה, שום דבר לא מניע או גוזר את גורלם של מאמצים אנטי-פיראטים, כמו החשבון האפל של מי ישלם עליהם.

שאלות שכאלה הטביעו מאמצים אנטי-פיראטים בעבר. במהלך ההתפרצות בסומליה, חברת והאבטחה BAE Systems הציעה שתי טכנולוגיות שונות – סירה רובוטית חמושה שנקראת ה-Protector, שהיתה מתוכננת לפטרל במים רגישים, ולייזר לא קטלני שהיה מבלבל ומרתיע פיראטים בטווחים קיצוניים. על פי הידוע, אף אחת מהמערכות לא נכנסה לשימוש נגד פיראטים, ותכנית הלייזר נעלמה בצורה כל כך מוחלטת שכשהיא הועלתה, BAE לא הצליחה למצוא תיעוד לגבי ההחלטה לבטל אותה.

10 מיליון דולר לספינה אחת

מקרב הטכנולוגיות שפותחו לאחרונה, מחסום הפלסטיק של ה-Guardian הוא אולי זה שהתקבל בצורה הטובה ביותר עד כה. מאז השקתו ב-2013, התקינה אותו החברה על 209 כלי שיט, כולל אניות מכולה ומכליות דלק, הנושאות מטענים בשווי 55 מיליארד דולר. ל-Juliet Marine יש הר גבוה יותר לטפס עליו – היא צריכה לבנות כלי שיט מוכן לקרב, עם ברכת הפנטגון, אך לא במימונו. "ה-Ghost היא פלטפורמת הנשק הראשונה שפותחה בארצות הברית באופן בלעדי על ידי חברה פרטית מאז מלחמת העולם ה-II", אומר קווין קינסלה, מייסד Avalon Ventures וחבר במועצה ליחסי חוץ. קינסלה מאמין, שאילו חברת אבטחה הייתה מפחת את ה-Ghost תחת חוזה קבלנות מהממשלה, מחיר האב טיפוס היה מגיע בקלות 250 מיליון דולר. אבל חברת הסטארט-אפ דחתה חוזה עם DARPA – שהייתה כופה עליה לחלוק את הזכויות שלה על שלושה פטנטי ליבה – והוציאה 15 מיליון דולר בלבד; כולל חמישה מיליון דולר מסנקוף (שלאחר ייסוד Juliet Marine התעשר לאחר שהקים ומכר חברות לייצור מכשירים רפואיים). "זהו שימוש יעיל בהון", אומר קינסלה, שהצטרך לדירקטוריון של Juliet ב-2012. "בסופו של דבר, זה יביא לנצחון בקהילת האבטחה".

Juliet Marine טוענת ששתי ספינות Ghost, במחיר של עשרה מיליון דולר כל אחת, יוכלו להגן על אלפי קילומטרים רבועים. הצי האמריקאי, עדיין בשיחות עם החברה, אבל טרם חתם על הסכם. למרות שהאב-טיפוס נראה מטיל אימה, החברה סירבה לבחון אותו עבור ״מדע פופולארי״ בתנאים של ערפל, רוח וקרח בחורף ניו-אינגלנד טיפוסי (אחרי לפחות ארבעה ביטולים, מעולם לא הגענו לשלב של מעבר לכלי השיט העגון ברציף). סנקוף מאמין כעת שהלקוח הראשון שלו יגיע מעבר לים – מדינות כמו בחריין, סינגפור, ואיחוד האמירויות הערביות הביעו עניין רציני, הוא אומר. "אתה לא צריך שתהיה לך משחתת אם אתה קטאר או איחוד האמריות הערביות או ערב הסעודית. מה חשוב לך באמת? חשוב לך לוודא שייצוא הנפט שלך יצליח להגיע ליעדו".

אם יש דרך חדשה לעשות את זה, עם פחות אנשים ופחות רובים, יכול להיות שהפירטיות תשתנה לעד. ובעוד לקוחות פוטנציאליים שוקלים את הסיכונים והגמולים של הצעות מסנקוף ואחרים, הפירטים ימתינו. הם יהיו בים הפתוח, באזור כזה או אחר, בחיפוש אחר המטרה הבאה שלהם.


אוהבים מדע ולא מקבלים מספיק ממנו בגיקטיים? Popular Science ישראל וגיקטיים יוצאים בשיתוף פעולה במיוחד במסגרתו יוכלו 100 הגולשים הראשונים להנות מגיליון חינם של Popular Science מתנה, ללא כל התחייבות. לפרטים נוספים

מדע פופולארי

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: