להיפטר מהשעון החכם היה הדבר הכי חכם שעשיתי השנה

אתם נראים חצופים כשאתם משתמשים בהם בזמן שיחות, והם רק גורמים לכם להתמכר עוד יותר להתראות. השעונים החכמים עושים יותר נזק מתועלת, ועד שהם לא יציגו שימושיות אמיתית, אני חושב שהגיע הזמן לנטוש אותם

תמונה: Apple

כאשר אפל הכריזה על ה-Apple Watch בשלהי שנת 2014, לא יכולתי לחכות לרגע בו אניח את ידיי עליו. כמה חודשים לאחר מכן, כשאפל השיקה סופסוף קטגוריית מוצר חדשה לחלוטין, ניגשתי ל-Apple Store ורכשתי את השעון הראשון מבית אפל בהתרגשות רבה. בחודשים הראשונים לשימוש הרגשתי שהשעון משחרר אותי מהכבלים לאייפון ומהצורך לבדוק כל הזמן אם קיבלתי התראה חדשה. כמה שנים לאחר מכן החלטתי שאני עובר לצד האנדרואידי של הסמארטפונים. מאחר שאפל לא מעוניינת שתשחקו עם אחרים, לא ניתן לצמד בין Apple Watch לבין מכשירי אנדרואיד, ועל כן כל התכונות שהפכו את השעון ל"חכם" נעלמו כלא היו. ההפסקה המיידית הזאת, מבלי שום הכנה, היא ככל הנראה אחד הדברים הטובים ביותר שקרו לי השנה, ואני ממליץ על כך בחום.

רטט וצלילי התראה צריכים להיות מוגדרים כזיהום סביבתי

התראות מאפליקציות הן זיהום סביבתי. כמו שיש זיהום אוויר וזיהום רעש, כך צריך למצוא הגדרה לזיהום שנוצר עקב התראות. לצורך העניין נכנה זאת "זיהום התראתי". בשנים האחרונות המודעות למטרדי רעש עולה, ועימה מחקרים כמו זה של ארגון הבריאות העולמי שהכריז על זיהום רעש כאיום על בריאות הציבור. עם זאת, לא רבים מדברים על הזיהום ההתראתי. התראות הן ממכרות, אין ספק בכך. כשאנחנו שומעים את צליל ה"דינג" המוכר של וואטסאפ, אין אחד שלא ירצה לבדוק מיד במה מדובר; כל תיוג בפייסבוק מקפיץ את הדופק, כל הודעת פוש מאתר חדשות עוצרת את הנשימה. כל צלילי ההתראות ורעשי הרטט הללו גורמים לתגובה מיידית אצלנו, גם אם אנחנו לא רוצים להודות בכך. נסו להיזכר בפעם האחרונה שבה מצאתם את עצמכם שומעים צליל הודעה ממרחק ומתעלמים ממנו לחלוטין. אנחנו מכורים להתראות.

תמונה: Bloomberg, Gettyimages Israel

אלמנט ההתמכרות הוא אפילו לא האלמנט המסוכן ביותר של התראות, הן פשוט לא בריאות. סביר להניח שהתראות לא מזיקות לבריאות או לנפש כמו רעש קדיחה או קריוקי של השכנים, אבל יש לי תחושה שרטט או צלצול שמחוברים אליכם דרך פרק כף היד, לא יכולים להועיל לבריאותכם יותר מדי. ד"ר ירדן לוינסקי, פסיכיאטר בשירותי בריאות כללית, מסכים עם החשד שהשעונים החכמים יוצרים מנגנון בעייתי: "אפשר לומר כי הרטט של השעון החכם יוצר התניה ועלייה ברמת המתח. זהו מנגנון פסיכולוגי שיוצר ציפייה לרטט הבא ולמה שיבוא בעקבותיו (מידע חדש). ההתניה יוצרת לחץ והבדיקה יוצרת שחרור, כך שהמנגנון מחזק את עצמו. אגב, זה מה שיוצר את תופעת ה-Phantom Vibration, שקיימת גם במכשירים הניידים שבה אנחנו מדמיינים התראת רטט, מרוב שאנחנו רגילים ומצפים לה".

אנשים שמסתכלים על השעון שלהם בזמן פגישה פשוט נראים חצופים

תמונה: Michel Porro, Gettyimages Israel

אם יש לכם שעון חכם על הידיים, ואתם משתמשים בו במהלך שיחות רגילות עם אנשים שנמצאים מולכם, יכול להיות ששמתם לב שכולם חושבים שאתם קצת קצרים בזמן במקרה הטוב, או לא סבלניים במקרה הרע. זוכרים את כינוי הגנאי "Glassholes", שיועד לאנשים שמרכיבים משקפיים חכמים של גוגל? הקבוצה הבאה שעלולה לזכות בשם גנאי כתוצאה מחיבתם הטכנולוגית היא עונדי השעונים החכמים, שללא כוונה פשוט נראים כמו אנשים עצבניים ובוטים. באמת קצת נמאס לי להסביר לאנשים שאני לא ממהר לשום מקום, שבסך הכל קיבלתי עוד הודעת וואטסאפ לא דחופה ושאין לי יכולת להתאפק ולא להסתכל אל עבר השעון כשהוא טופח לי על פרק כף היד כמו ילד שרוצה תשומת לב. ואנשי עסקים ודאי כבר יודעים שיש מדינות בעולם שבהן אם אתם מסתכלים על השעון שלכם בזמן שאתם מדברים עם בנאדם, אתם באמת נחשבים לחצופים.

עם נטישת השעון, גיליתי מחדש את החדווה של פספוס שיחת טלפון. אני עדיין חווה מדי פעם תחושה של "אוי לא. מה אם זה חשוב?" אחרי שאני מגלה שיחה שלא נענתה, אבל אז התחלתי להרגיש שהכל, פחות או יותר, סובל דיחוי וששום דבר לא יקרה אם לא אענה מיד להודעה או לשיחה. מקום העבודה לא יקרוס, בני/בנות הזוג לא ייפרדו מכם, הילדים לא ישרפו את הבית וההורים לא ימותו מצער אם לא תראו מיד את ההודעות שלהם ותגיבו באותה השנייה. תחושת השחרור מהשעבוד להתראות היא פשוט נהדרת, וחוסר הזמינות המיידית מורידה איזו אבן כבדה מהראש המספיק טרוד בדאגות שלי. אני לא צריך להוסיף לחיים שלי טירדה שמסתכמת רוב הפעמים בהודעות גנריות במקרה הטוב, או פרסומת במקרה הרע.

כשאתם משתמשים בשעונים חכמים אתם מקצרים עוד יותר את מרחק התגובה שלכם להתראות, ובכך אתם יוצרים ציפייה לגבי רמת הזמינות שלכם אצל לא מעט אנשים. הצימוד בין המייל לסמארטפון שלנו גרם לכך שמקומות העבודה דורשים כמעט מכולנו להיות זמינים גם מחוץ לשעות העבודה, שלא נדבר על קבוצות וואטסאפ. ברגע שאנשים לומדים שאתם אמורים להגיב מהר, כך הם גם מצפים לתגובות הבאות. אי אפשר להחזיר את השעון לאחור (תסלחו לי על משחק המילים) בנוגע לחדירה של מיילים וקבוצות וואטסאפ אל שעות הפנאי שלנו, אבל עוד לא מאוחר לעצור את השעונים החכמים. אני כבר לא סבור שהחיבור הפיזי שלנו אל החיים הסלולרים שלנו הוא רעיון טוב.

רוצים לנטר פעילות גופנית? תקנו צמיד פשוט

צילום: גיקטיים

השעונים החכמים אמורים לנהל הרבה יותר פונקציות, כשהראשית שבהן היא ניטור פעילות גופנית. רצים ומתאמנים רבים רוצים להשאיר את הסלולרי מאחור, ולצאת לפעילות עם כמה שפחות מכשירים עליהם. אני לחלוטין מסוגל להבין זאת, ומהפכת המידע הרב והנגיש שבידינו יכולה לסייע רבות לתהליכי אימון ובריאות שונים, אבל הם אלמנט משני מאוד במכשיר כמו שעון חכם. מתוך השעות הרבות בהן אתם עונדים שעונים חכמים, אתם משתמשים בפונקציות הניטור למקסימום שעתיים ביום.

אם אתם לא צריכים את פסגת הטכנולוגיה בכל הנוגע לציוד ניטור על פרק כף היד, עדיף לרכוש מוצרים פשוטים וזולים יותר כמו ה-Mi Band 2 או כל צמיד ניטור פשוט אחר. הם עולים לעיתים עשירית משעונים חכמים סטנדרטיים כמו ה-Apple Watch או שעוני אנדרואיד ראויים, וככל שהם יותר ממוקדים בניטור פעילות ספורטיבית מאשר בהתממשקות אל המול הסמארטפון, יותר טוב. הם אולי לא ממותגים כהוגן, סקסיים, יוקרתיים ונוצצים, אבל בזמן פעילות גופנית סביר שגם אתם לא נראים כך.

הרבה אנשים יגידו שבעזרת השעונים החכמים הם מצליחים להישאר יותר מעודכנים, יותר פרקטיים ומסוגלים לבצע יותר משימות, אבל נסו לחשוב על השימושים האמיתיים שלכם בשעון החכם ועל הפעולות שבכל זאת אתם מעדיפים לבצע על גבי הסמארטפון שלכם גם בהינתן שעון חכם. אז כמו שלא הייתם מדביקים את האייפון שלכם לצד הגוף שלכם רק כדי לא לפספס שיחות, ועד שלא תימצא שימושיות אמיתית עבורם, אני מאמין שהשעונים החכמים הם פשוט מכונת התראות שעושה יותר נזק מתועלת. אתם בהחלט מוזמנים להעביר את השעונים שלכם ל"מצב טיסה" כדי להפסיק לקבל התראות, או פשוט להניח אותם במגירה ולשחרר את עצמכם מכבלי ההתראות. יש לנו מספיק הסחות דעת מהסמארטפונים והמחשבים שלנו, האנושות לא זקוקה לעוד מכשיר שכזה.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

8 תגובות על "להיפטר מהשעון החכם היה הדבר הכי חכם שעשיתי השנה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
יהושפט שונא האייפונים
Guest
יהושפט שונא האייפונים

כמה "מפתיע" שמוצר של אפל הוא יוזלז פיס אוף ג'אנק

יהושפט שונא האייפונים
Guest
יהושפט שונא האייפונים

כל מי ששם פה מינוס הוא פאן בוי של אפל שלא רוצה להודות לעצמו שבזבז כסף על החרטא הזה השעון חחחחחחח לפחות תהיו כנים עם עצמכם ;)

שאולי
Guest

פיקח לא נכנס למצב שחכם ידע איך לצאת ממנו. הכל עניין של איזונים בחיים .

aaarrrr
Guest

כמה גיק אתה צריך להיות בשביל ללכת עם שעון חכם של אפל

נועם
Guest

כתבה טובה

ישראל ישראלי
Guest

אז חלקנות או לא?(אנדרואיד וור 2) :-D

Asxvh
Guest

כמה שטויות בכתבה אחת..

inon
Guest

גם אני זנחתי את הטלפון בספורט אבל עדיין חסרה לי המוזיקה או האפשרות להאזין לפודקאסט – מכירים מכשיר ניטור שאפשר להוריד/להעלות אליו קבצי קול ולחבר לאוזניית בלותות'?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: