לוח הארדואינו של אינטל עושה חיים קלים למייקרים

אינטל היא לא בדיוק השם שעולה לראש כשמדברים על מייקרים, גאדג'טים קטנים ומוצרי IoT; לפני מספר חודשים הודיעה ענקית השבבים על Genuino 101, כרטיס פיתוח חדש שפותח בשיתוף פעולה עם ארדואינו הפופולארית. לקחנו את הלוח להתנסות

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

לרוב, אנחנו רגילים לקרוא על אינטל בהקשרים של מעבדים רבי עוצמה ומרובי ליבות שמכוונים לגיימינג, VR או לשוק הארגוני; אולם כבר לפני מספר שנים זיהו בחברה את הצורך הגובר במעבדים קטנים, זולים וידידותיים ומחשבים-על-לוח (SBC) דוגמת ה-Raspberry PI והארדואינו. לאחר שהחברה כבר השיקה לוחות תואמי ארדואינו עם סדרת ה-Galileo שלה, הרי שלאחרונה עלתה החברה מדרגה. אינטל שיתפה פעולה עם המפתחים המקוריים של ה-Arduino, כדי לייצר לוח תואם Arduino, שמתבסס על המעבדים המתקדמים של החברה והשיקה את ה-Arduino 101 או Genuino 101, כפי שהוא נקרא מחוץ לארצות הברית. לקחנו אותו לבדיקה.

פיצול בממלכת הארדואינו

צילום: גיקטיים

יותר קטן מחוברת ההפעלה שלו. צילום: גיקטיים

ה-Genuino 101 הושק לאחר הקרע שנוצר בין המפתחים המקוריים של הארדואינו. הקרע הזה, שנבע ממחלוקת על הדרך שאליה החברה צריכה לפנות, גרם לאחד המייסדים, ג'יאנלוקה מארטינו, לעזוב את Arduino LLC ולהקים חברה בשם Arduino Srl. שאר המייסדים, מאסימו בנצי, דייויד קווארטיילה וטום איגואה מיהרו להגיש תביעה כנגד מארטינו – ובעקבות כל הממבו ג'מבו המשפטי הזה, זכינו ללוח חדש עם 2 שמות – ה-Arduino 101 שתקף בארצות הברית וה-Genuino 101, שתקף בשאר העולם. אבל עם כל הכבוד לענייני השם ולרכילות הגיקית, בואו נתקדם.

מעבד מתקדם יותר

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

הדבר הראשון שקפץ לעין כאשר הבטנו במימדים ובמיקום יציאות החשמל והדאטה והפינים השונים של ה-Genuino 101 – הוא הדימיון ללוח ה-Arduino Uno. עם זאת ה-Genuino 101 כולל מודול מתקדם יותר, ה-Curie של אינטל, עם מעבד Quark x86 כפול-ליבה במהירות 32MHz עם 24kB של RAM ומעבד נוסף כפול ליבה בארכיטקטורת ARC, גם כן במהירות 32MHz ונפח איחסון מובנה 196kB. מדובר על מעבד 32BIT, בניגוד לארדואינו הבסיסי שכולל מעבד 8BIT, ובשילוב עם הזיכרון הגדול יותר, יוכלו המשתמשים להריץ תוכניות מורכבות וארוכות יותר עם עבודה של מספר ת'רדים (תהליכונים) במקביל.

מקור: גיקטיים

מקור: גיקטיים

למעשה, השילוב של ה-Curie הופך את ה-Genuino 101 ממיקרו-בקר למיקרו-מחשב שמריץ מערכת הפעלה. אגב, לפני כמה שבועות, ובהמשך להבטחה שלה עם ההשקה, שחררה אינטל את קוד המקור ל-RTOS, מערכת ההפעלה עליה הוא מתבסס.

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

עוד תמצאו על הבקר 2 כפתורי איתחול – העליון לאיתחול ולמחיקה של התוכניות (סקצ'ים) והתחתון לאיתחול כללי – Master Reset. בקצה הלוח בצד ימין נמצא גם את אנטנת ה-Bluetooth. במרכז הלוח, נמצא את צ'יפ ה-Curie. בקצה השמאלי של הלוח ניתן למצוא את חיבור ה-USB TYPE-B, שמשמש הן לחשמל והן להעברת נתונים וכן חיבור חשמל סטנדרטי.

צילום מסך: גיקטיים

הרצת סקצ'ים ב-IDE. צילום מסך: גיקטיים

ה-Genuino 101 כולל אקסלרומטר (מד תאוצה) 6-צירים, ג'יירוסקופ וקישוריות BLE או Bluetooth Low Energy – מובנים בלוח, כך שתוכלו לחסוך הוספה של הרכיבים האלו אחר-כך.

הלוח מגיע עם 14 פיני GPIO דיגיטליים שמיועדים לחיבור של עזרים חיצוניים ולשליטה עליהם כמו מנועים, נורות LED, מצלמות ועוד. מתוך 14 הפינים, 4 הם PWM או Pulse Width Modulation, כלומר מאפשרים לקבל ערכים ל'עמעום' למשל של נורות; בנוסף, קיימים 6 פינים אנלוגיים. מתח הפעולה של הלוח הוא 3.3V, אולם הוא כולל הגנה עד 5V, כך שאם יש לכם רכיבים שפועלים ב-5V, לפחות בתיאוריה, אתם לא אמורים לטגן את הלוח.

מכיוון שה-Genuino 101 זהה במימדים ל-Arduino Uno ובסידור של המודולים השונים על גביו, תוכלו גם לחבר לו את כל השילדים התואמים כמו למשל מנועים, תקשורת או מסכי LCD.

התקנה פשוטה ומהירה

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

ההתקנה פשוטה למדי – גם למתחילים. ראשית, התקנו על המחשב את ה-IDE, סביבת הפיתוח של ארדואינו דמויית ++C, והדרייברים – שזמינים להורדה באתר החברה; לאחר מכן, חיברנו את ה-Genuino 101, ליציאת ה-USB של המחשב בעזרת כבל של USB-B ל-USB-A, שלא מסופק עם הערכה, ואחראי הן על אספקת הכוח לכרטיס והן העברת הדאטה. והשלב האחרון היה כתיבה של התוכנית (Sketch) והעלאת התוכניות ללוח עצמו. אגב, אם אתם מתחילים בתחום, נדמה שאחת הדרכים הטובות ביותר ללמוד את יסודות התכנות היא פשוט לטעון אחת מהתוכניות הרבות שמגיעות בברירת המחדל, לעקוב אחרי שורות הקוד השונות, לשחק ולשנות פרמטרים, להעלות ללוח ולראות את ההשפעה.

התנסות ראשונה

 

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

הפרויקט הראשון אותו ניסינו היה חיבור פשוט של נורת LED ושליטה בה. לאחר החיבור ללוח ולהארקה, העלנו את התוכניות (סקץ') ללוח ושלטנו כך ללא בעיה בהדלקה ובכיבוי שלה, הבהוב, עימעום ושינוי הצבעוניות שלה. לאחר מכן, בדקנו את קישוריות ה-Bluetooth של הלוח והשליטה עליו מרחוק בעזרת הסמארטפון. ישנן מספר אפליקציות שיאפשרו לכם לשלוט בארדואינו מהסמארטפון שלכם, כשהמועדפת שלנו היא nRF Master Control. כמובן שהקישוריות היא דו-כיוונית ותוכלו גם לקבל נתונים מהאקסלרומטר למשל לטלפון או למחשב. אם תרצו תוכלו גם להניף את הלוח באוויר או לסובב אותו ואז לקבל את נתוני הג'יירוסקופ ישירות מהלוח למחשב בעזרת Processing software. בכל מקרה, כמובן שמדובר רק בכלים הטכניים, כשאתם, המייקרים, אחראים על היישומים המגניבים.

סיכום: ארדואינו חזק עם רכיבים מובנים

צילום: גיקטיים

צילום: גיקטיים

שיתוף הפעולה של אינטל וארדואינו בפיתוח של ה-Genuino 101 אינו מקרי. מדובר על החלטה אסטרטגית של צ'יפזילה לחבק את תחום ה-IoT ולהגיע לקהלים שלא היו טבעיים עבורה עד עתה. כמובן שקהילת המייקרים הגדולה והפעילה של ארדואינו היא דריסת רגל מצוינת עבורה.

ה-Genuino 101, התוצר הראשון של שיתוף הפעולה הזה, הוא לוח מצוין למייקרים מתחילים ולמתקדמים כאחד. תמורת כ-125 ש"ח (לא כולל מיסים ומשלוח) תקבלו לוח חזק יותר עם יכולות Bluetooth וחיישנים מובנים, מבלי שתזדקקו לרכוש אותם בנפרד, ביחד עם מעבדים חזקים יותר וגם איכות המוצר שאתם יכולים לצפות לקבל מאינטל. התאימות ל-Arduino Uno תאפשר לכם להרכיב עליו שילדים או מארזים שכבר רכשתם או לרכוש חדשים מתוך המבחר הגדול שקיים ברשת ולפתח רובוטים, את הנעליים מ'בחזרה לעתיד' או כל פרויקט מגניב אחר שרק תרצו.

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

10 תגובות על "לוח הארדואינו של אינטל עושה חיים קלים למייקרים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
צופה המצד
Guest

הפסקתי לקרוא ב ״PWM או Pulse With Modulation״

השולח של הפולסים
Guest
השולח של הפולסים

הנה, שלא תעבדו קשה
https://en.wikipedia.org/wiki/Pulse-width_modulation
אפילו לא צריך להכנס ללינק – רק לקרוא אותו

ASD
Guest

איזה גבר גבר אתה. היית צריך אות אחת פחות מדי בשביל שתוכל לזעוק כמה שאתה חכם יותר מכולם. בטח מדהים איתך במסיבות

אייל
Guest

בדיוק מה שרציתי לכתוב
כתבה שלמה מעולה, אבל מה, נפלה אות
אני בטוח שהחבוב הזה לא טועה אף פעם

גיל אלמוגי
Guest

כתבה מעולה!

משה
Guest

אני לא מומחה – אבל נדמה שהרסברי פאי עדיף בהרבה… (?)

שלמה
Guest

אני גם חושב

צביק\'ה
Guest

כתבה מעולה!
הייתי שמח לדעת מה קורה מתחת למכסה המנוע… הגלילאו למשל שהתחיל כהבטחה הגדולה התגלה שמבצע אמולציה נחותה לארדואינו מעל מחסנית ה-runtime המגושמת… פינים של PWM, למשל, עבדו בתדרים חד ספרתיים :/ נקוה שהפעם זה יהיה יותר טוב

אייל
Guest

סיקור מעולה
עושה חשק לנסות
הייתי שמח לעוד פירוט על ההבדלים מול הרספברי פאי 2 שלי

אריה
Guest
לא תודה.. למה זה טוב? עדיף תמיד לפתח על חומרה פתוחה וזולה, אם אני רוצה לפתח מוצר בסיסי אני תמיד יכול להשתמש בat238 שעול 1$ ואם אני רוצה גם wifi אפשר להשתמש בesp8266 שעולה 2$… הרבה יותר פתוח, הרבה יותר זול… אמנם זה מתקדם וחזק, אבל יהיה מאוד מאוד קשה למייקרים להפוך את זה לpcb עצמאי בלי לתקוע את הבורד פיתוח היקר הזה בתוך הפרוייקט… מי שרוצה בלוטוס או גיירוסקופ יש מודולים זולים בשביל זה 2$-$3… אני לא הייתי משלם 120 שקל על כזה דבר… דברו איתי כשזה יהיה ב20 שקל ויהיה אפשרות לתכנת ולהשתמש בציפ באופן עצמאי ושהוא יהיה… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: