Genieo: מגזין החדשות האישי שלך

אחת הבעיות הנפוצות בחיי היומיום האינטרנטיים שלנו היא שהמעבר שלנו לצריכת חדשות באמצעות האינטרנט רק הולך ומגדיל את המשקל והצורך להתמודד עם כמות גדולה של מידע שלא בהכרח מעניינת אותנו. סטארט-אפ ישראלי בשם Genieo, חשף היום גרסת בטא פומבית המציגה פתרון מעניין לבעייה בדמות דף בית אישי הנבנה באופן אוטומטי לפי העדפות המשתמש.

אחת הבעיות הנפוצות בחיי היומיום האינטרנטיים שלנו היא שהמעבר שלנו לצריכת חדשות באמצעות האינטרנט רק הולך ומגדיל את המשקל והצורך להתמודד עם כמות גדולה של מידע שלא בהכרח מעניינת אותנו. סטארט-אפ ישראלי בשם Genieo (לשעבר Anabel), חשף היום גרסת בטא פומבית המציגה פתרון מעניין לבעייה בדמות דף בית אישי הנבנה באופן אוטומטי לפי העדפות המשתמש.

genieo3אבל כבר יש כאלה

הרעיון של יישום דף בית מותאם אישית קיים כבר כמה שנים טובות, אפילו בפורטלים הגדולים שאפשרו התאמה אישית של עמוד הבית. הידוע ביותר שבהם הוא ה-iGoogle המאפשר לכם להוסיף ווידג'טים שונים המרכזים לכם את החדשות ואת המידע אותו אתם מעוניינים לקבל ממקורות המידע שמעניינים אתכם. בשנה האחרונה, התחום התקדם שלב אחד קדימה עם ה"בינה המלאכותית" והווב הסמנטי ומספר חברות כבר שחררו לעולם גרסאות שונות המבוססות על הטכנולוגיות החדשות (דוגמת meehive). אז היכן שונה Genieo מכל האחרים? Genieo הוא בעצם עמוד בית מתוחכם, המציג לכם חדשות מותאמות אישית ומידע התואם את תחומי העניין שלכם. עד כאן נשמע די דומה לאחרים, אבל כאן מתחילים הדברים להראות קצת אחרת. Genieo לא משתמש במילון ואינו מתבסס על קטגוריות. מאחורי הקלעים של Genieo רצה אפליקציה על-גבי המחשב האישי של הגולש אשר עוקב אחרי הרגלי הגלישה, שומרת אתרים שאתם מבקרים בהם ואת הזמן שביליתם בכל אתר ומסיקה מסקנות באופן אוטומטי לחלוטין וללא שום התערבות מצד המשתמש (ולפני שכל דורשי הפרטיות קמים בכל צעקה, תמשיכו לקרוא ותראו כיצד Genieo מתמודד גם עם הבעייה הזאת). זהו גם היתרון המשמעותי ביותר של המוצר שכן בניגוד לפתרונות האחרים הנמצאים היום בשוק, הוא אינו דורשת שום תוספות או מחיקות ידניות (Opt-in/Opt-Out) מרשימות RSS וכל התהליכים נעשים באופן אוטומטי לחלוטין. כדי להבין קצת יותר לעומק, מה ההבדל בין הפתרון של Genieo לבין פתרונות דומים דוגמת קוראי RSS עם מסננים (Filters) דוגמת my6sense הישראלית (מעבר להתנסות עצמית כמובן), אנו ממליצים לקרוא את התשובה של סול צבי, מנכ"ל ואחת ממייסדי Genieo בפוסט בבלוג האישי שלה לאחד מהגולשים שהתנסו בגרסת הבטא של המוצר.

איך זה עובד?

הפטנט של Genieo מתבסס על טכנולוגיה שנקראת Micro-Behavioral-Trageting (או MBT) אשר לומדת באופן מתמשך את כל הפעולות של המשתמש, עוקבת אחרי נושאי העניין שלו במהלך הגלישה באינטרנט ויוצרת באופן אוטומטי את הקשרים והקישורים בין האתרים השונים והתוכן הספציפי שנקרא על-ידי המשתמש. כדי להבין את ההבדל המשמעותי בין מה שהיה קיים עד היום לבין מה ש-Genieo מאפשרת, ניתן לעשות השוואה בין הפרסונליזציה הקיימת היום בשירותי הפרסום של גוגל, אשר יודעים להציג לכם פרסומות מאותם תחומי עניין של האתרים בהם אתם מבקרים, לבין השירות של Genieo האוסף עבורכם את המידע עד לרמה הספציפית של הנושא עליו קראתם ברשת. לדוגמה, כאשר תקראו מאמר בנושא שחקן כדורגל בקבוצה כדורגל מסויימת, גוגל יסיק מכך שאתם מתעניינים בספורט, או לכל היותר בענף הכדורגל וידע להציג לכם את תכני הפרסום בהתאם, בעוד Genieo תדע להסיק שמה שמעניין אתכם זה השחקן הספציפי וקבוצת הכדורגל הספציפית ותדע להציף אליכם את המידע הנוגע לתחום. כמובן שבמידה ורוב התוכן שאתם צורכים באופן כולל קשור לענף ספורט מסוים, תדע התוכנה להציף את החדשות והמאמרים הקשורים אליו. ברמה העקרונית, המערכת יודעת להתייחס גם למאקרו, אך היא מתמקדת בעיקר במיקרו והדבר מוכח בתוצאות.

תוכנת ה-Client שרצה על המחשב של המשתמש יודעת לזהות באופן אוטומטי את תחומי העניין של המשתמש על-ידי ביצוע Discovery לשירותי RSS בכל אתר אליו נכנס המשתמש ולאחר מכן מנהלת התוכנה את שטף המידע בצורה אוטומטית לפי התנהגות המשתמש ומבצעת תעדוף לתוכן ה"מעניין יותר" בהתאם לעניין שהראה הגולש באותם תחומי עניין כאשר גלש בהם.

Genieo1

עמוד הבית האישי של Genieo

אנו מלווים את Genieo כבר כמה חודשים, מאז גרסת האלפא של המוצר ואנחנו חייבים להגיד שהיינו ספקנים בהתחלה, עד כמה מוצר שכזה יכול להוסיף על חוויית צריכת המידע של משתמשים הצורכים כמות כה גדולה של מידע וחדשות כמונו. אך כנראה שהסינגולריות קרובה קצת יותר ממה שחשבנו, שכן המערכת הצליחה לאתר לא מעט פריטי מידע שאנחנו עם כל הידע והניסיון הצלחנו לפספס.

המערכת עצמה מעוצבת בצורה פשטנית למדי, אך מספקת תבנית נוחה לעין לצריכת התוכן ומבליטה את הנושאים החשובים על-מנת שלא נפספס אותם. עמוד הבית עצמו מורכב מכמה חלקים:

  1. כותרות ראשיות – כותרות אחרונות מהתארים והפורטלים האחרונים בהם ביקר המשתמש.
  2. כותרות חמות – כותרות מבוססות נושא המוגדרות לפי נושאי העניין החמים שלך ושל משתמשים אחרים שאינם קשורים אליך.
  3. כותרות Follow-up – אלו פריטים הקשורים בצורה כזאת או אחרת לנושאים אחרים שקראת עליהם בעבר, על מנת לאפשר לך להתעדכן בחדשות האחרונות הנוגעות לנושאים הללו.
  4. כותרות מעניינות – אלו כותרות המשלבות פריטי חדשות מאתרי עניין ותחומי עניין שונים, כאשר המערכת מסמנת עבורך את פריטי העניין המעניינים ביותר לפי הנתונים שנלמדו על-ידה עד כה.
  5. עדכונים חברתיים – עדכונים מסוננים מפייסבוק וטוויטר המעדכנים אותך בנושאי העניין האחרונים של החברים שלך.

אחד הדברים שאהבנו ב-Genieo היא ההתייחסות של המערכת גם למה שקורה מסביב למשתמש ולא רק לתחומי העניין האישיים שלו. כלומר, על אף שלעיתים ראינו כותרות ראשיות מ-YNET שלא בהכרח עניינו אותנו באופן ישיר, ההתעדכנות בתחומי העניין היומיומיים היא משהו שלא היינו טורחים לעשות בעצמנו (בעיקר כשאנחנו עמוסים בדברים אחרים), אך כשזה מופיע מול העיניים זה לא ממש מפריע ולעיתים קרובות אפילו מועיל.

עד כמה היא באמת מותאמת אישית?

Genieo נבנתה בצורה כזאת שהמשתמש לא יצטרך לעשות דבר על-מנת שהתכנים המתאימים ימצאו את דרכם אל עמוד הבית האישי שלו. אף על פי כן, מנגנון ההתאמה האישית המעולה, שהוא היתרון הגדול ביותר, כנראה השפיע על יצירת המגבלה היחידה שלו שאנחנו הצלחנו למצוא. במהלך הפיתוח החברה נתנה פוקוס למנגנון ההתאמה האישית של התוכן בעמוד הבית, אך נראה שהם קצת הזניחו את האפשרות להתאים אישית את עמוד הבית עצמו. צבי טוענת כי מנגנון ההתאמה האישית של התוכן עושה עבודה טובה וכי כל אפשרות משחק מעבר למה שקיים היום הם לא לא מעוניינים בשלב זה לאפשר יותר מזה מחשש לפגיעה בקונספט של המוצר. אף על פי כן, אנו מאמינים שכמה אפשרויות נוספות הנוגעות לסידור של מבנה עמוד הבית ואולי להוספת אפשרות התאמה אישית גם למנגנון ה-Privacy (במידה ויש אתרים נוספים שאנחנו לא רוצים שהמערכת תאנדקס) יש בהחלט מקום במוצר. גם ההתאמה האישית שהחברה כן בחרה לאפשר במוצר, מתרכז בעיקר בצד התכני של המערכת וכוללת אפשרות חסימה של RSS Feeds ספציפיים מהופעה בעמוד הראשי, אפשרות בחירה של האתרים שיופיע תחת הכותרות החמות והגדרת אפשרות ההתראות (המופיעות כבועה ב-Tray בעת עדכון כותרות חדשות בעמוד הבית).

הגדרות התאמה אישית ב-Genieo

הגדרות התאמה אישית ב-Genieo

ומה לגבי הפרטיות?

בניגוד לפתרונות אחרות התחום, היתרון הגדול ב-Genieo הוא שהתוכנה מותקנת בצד ה-Client וכל תהליך העיבוד ההתאמה למשתמש מתבצע על-גבי המחשב המקומי ולא באמצעות שרת הנמצא באינטרנט. באמצעות צורת העבודה הזאת, המערכת עצמה לא מעבירה שום מידע לחברה או לגורמים אחרים ואתם יכולים להנות מחוויית גלישה אישית ואינטימית בלי לחשוש מהשימוש שמישהו אחר עלול לעשות בנתונים על הרגלי הגלישה שלכם. מעבר לכך, Genieo מכבדת את הפרטיות שלכם בכל הנוגע לאתרים מאובטחים ומכבה את התוכנה באופן אוטומטי כאשר אתם ניגשים לאתרים באמצעות חיבור https , כאשר אתם קוראים מיילים ב-Gmail או Hotmail וכאשר אתם נכנסים לאפליקציות Web דוגמת Google Calendar ודומיו.

מאיפה יגיע הכסף?

Genieo הוקמה ב-2008, וגייסה מאז מספר מיליוני דולרים ממשקיעים פרטיים. החברה עומדת כעת בפני סבב גיוס שני ומבססת את צפי ההכנסות שלה על מודל הכנסה מפרסום מבוסס חיפוש (כפי שיכולתם להבחין, בראש עמוד הבית עומד סרגל החיפוש של גוגל) ועל שיתופי פעולה עם מספר חברות גדולות לצורך יישום הטכנולוגיה של Genieo כעמוד בית אישי מותאם ללקוחות של החברות השונות.

לסיכום

עכשיו ש-Genieo מאפשרת סוף סוף לציבור הרחב להוריד את גרסת הבטא של המוצר, אין לי ספק שבסיס הלקוחות המשתמשים של החברה יגדל באופן משמעותי. עמוד הבית של Genieo הפך אצלנו לכלי שימושי ביותר והוא הצליח להפתיע אותנו כל פעם מחדש, כשהוא הקפיץ לנו ידיעות שלא הגענו אליהם בעצמנו במסגרת העבודה. לפי ההתנסות האישית שלנו, קיים סיכוי לא קטן שעמוד הבית שלנו ישאר עם Genieo במשך הזמן הקרוב ולפי דעתנו, אחרי התנסות קצרה, גם אתם תצטרפו אלינו.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

10 תגובות על "Genieo: מגזין החדשות האישי שלך"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלמוג בקו
Guest

האמת? נשמע משעמם. כל הכבוד לח'ברה שם, אבל בשביל מה אני צריך את זה? להתקין תוכנה חיצונית, שתעקוב אחרי לאן שאני גולש(בעיית אבטחה אהם?) ואחר כך תרכז הכל באתר אחר..

הרי כל הרעיון הוא להיכנס לאתר אחד וזהו, אז מה יוצא לי מזה אם היא עוקבת אחריי באתרים?
ובכלל כל הקטע עם דף בית, זה פשוט לא נוח.

סול
Guest
הי אלמוג, אחד מהיתרונות הבולטים של הטכנולוגיה שאנחנו מפתחים זה דווקא לשנות את הפרדיגמה של מערכות לומדות שעוקבות אחר הרגלי הגלישה של המשתמש ומושכות את המידע לשרת חיצוני בכדי להשתמש בו לצרכי פרסום ממוקד. אנחנו הראשונים ששומרים לחלוטין על פרטיות המשתמש ומפתחים משהו בכדי לשרת אותנו המשתמשים, אותך ואותי. ל GENIEO אין שרת חיצוני, וכל המידע נשמר אצלך על המחשב בלבד!!! הדבר היחיד שתקבל מאיתנו זה עדכוני תוכנה מידי פעם…. יותר מכך, התוכנה מכבה את עצמה כאשר אתה קורא את המיילים שלך ברשת, מבצע טרנזקציות, נכנס לחשבון הבנק שלך או ליומן האישי שלך…. כך שאתה יכול להרגיש חופשי ובטוח להשתמש… Read more »
שונית
Guest

אלמוג, התקנתי את ג'ינאיו היום. ועכשיו אחרי שראיתי את הכתבה כאן, וגם את התגובה שלך, ביקרתי באתר שלך (יש לי חולשה למשקפי שמש רייבאנד, אני מודה). עכשיו לפתע הפתיע אותי גינאיו עם שיר שלך! ואני באמת מתעניינת בשירה. עלה והצלח ובהצלחה בבחינות הבגרות.
שונית

שונית חדה
Guest

שונית, אם זו לא בדיחה… זה פגיעה באינטילגנציה של הקורא!!!!!!!!!!!

דקלה
Guest

בעודי בתהליכי הורדה, אני רק אומר שזה נשמע מאוד מעניין ובעל פוטנציאל ממשי לשפר את חוויית הגלישה. עד עכשיו נמנעתי מלהשתמש באתרים מהסוג הזה, בדיוק מפני שהתעצלתי להתאים את הכל כך שזה ממש מתאים לי.
ובלי קשר, יפה לראות שאישה עומדת בראש החברה. שיהיה בהצלחה!

אמיר
Guest

התקנתי.. נבדוק
לא תומך בכרום לצערי.

ירון פישמן
Guest

הי אמיר,
עמוד הבית שלנו מוצג יפה בכרום אלא שהוא אינו מתייחס עדין לגלישה שנעשית באמצעותו. כלומר, אם אתה משתמש בנוסף בפיירפוקס או באקספלורר, תוכל עדין לחוות את ג'יניו היטב גם בכרום. בכל מקרה, תמיכה יסודית יותר מתוכננת בעתיד הקרוב.
תודה על התגובה

אבי
Guest

התקהתי נחמד, עדיף להשתמש ב RSS כמו כן מחייב התקנת JAVA ומעלה את צריכת המשאבים לא הייתי ממליץ בשלב זה אולי שיצא מבטה

אלון א.
Guest

נראה חמוד מאוד! אגב, מזכיר קצת תוסף פיירפוקס בשם new tab king שמציג רשימה של אתרים בטאב חדש. בשני המקרים יש ניצול טוב לעובדה שפתחתי דפדפן או לשונית ובמקום לראות דף ריק – השטח מנוצל לטובת חומר שעשוי לעניין אותי או להיות שימושי רגע לפני שאני גולש.
בשניהם, אגב, אין תמיכה בגוגל כרום וחבל.

בכל מקרה – שאפו!

אינדקס חדשות
Guest

אנו לא מוצא תועלת בנושא עבור הישראלי הממוצא, מגוון האתרים בשפה העברית לא רחב כמו בחו"ל ומלבד האתרים הגדולים הרוב אינו תומך בRSS.

כמו כן, מערכת שלא נכתבה מההתחלה עבור RTL לעולם לא תוצג בצורה חלקה בשפה העברית.
לא מאמין שמישהו כאן באמת היה קורא חדשות או תכנים שונים ביישור לשמאל.

זאת ההזדמנות להציג אתר המרכז את מיטב התכנים ברשת בשפה העברית:
http://www.OneNews.co.il האתר משמש כאינדקס חדשות ישראלי ומעדכן באופן שוטף בעזרת RSS.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: