מערכת סולארית וירטואלית על הבית שלכם עם Generaytor [סטארטאפ]

אם עד עכשיו חששתם מהתקנת מערכת סולארית על גג ביתכם, Generaytor רוצה להראות לכם כמה תוכלו לחסוך, על פי מידות הגג שלכם. טרנד ירוק שרק צפוי לצמוח בשנים הקרובות.

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

במדינתנו שטופת השמש, הרבה ישראלים חושבים שאנרגיה סולארית מסתכמת בדודי מים שמחממים אותם, אך בשנים האחרונות, יחד עם עליית המודעות לאנרגיה ירוקה ועם ההתייקרות המתמדת במחירי החשמל צומחת לה לאט ובשקט תעשייה חדשה, המתבססת על קולטי אנרגיה סולאריים הממוקמים על הבתים והופכים אור לחשמל. עדיין, תהליך המכירה של הקולטים הללו ארוך, יקר ומייגע, ואנשים רבים אינם מוכנים לקחת את הסיכון של השקעה גדולה יחסית בקולטים סולאריים בתמורה להבטחות של החזר השקעה לאורך זמן.

רוב האנשים בוחרים לא להתקין את המערכת הזו, משיקולים של זמן, כסף ובעיקר חשדנות. חברת הסטארטאפ הישראלית Generaytor מעניקה את המידע החיוני למתעניינים בהתקנות של מערכות כאלו. באמצעות פלטפורמה חברתית, כל אדם (במידה ויש ברשותו בית פרטי) יכול ליצור לעצמו מערכת סולארית וירטואלית באמצעות Generaytor ולבדוק האם הגג שלו בשל ומשתלם להתקנה של מערכת סולארית.

החברה נוסדה באמצע 2012 על ידי עמית רוזנר, מהעובדים הראשונים בסטארטאפ הקלינטק סולאראדג', שם שימש כמנהל השיווק, עידן עפרת, יוצא היחידה הטכנולוגית של חיל המודיעין, נמנה על הצוות המייסד של סטארטאפ שנרכש לפני כשנתיים, בו שימש כמנהל פיתוח ומנהל מוצר ופאולו טדונה, אשר ניהל פיתוח עסקי בינלאומי בתחום האנרגיה הסולארית לאורך שנים. נכון להיום החברה מעסיקה 6 עובדים בתל אביב ו-2 עובדים בברצלונה ושיקגו. עד כה, גייסה סבב סיד בהיקף של מיליון דולר בהובלת המשקיע הפרטי גיא גמזו, שגם הצטרף לצוות המייסד של החברה.

הישראלים לא ממהרים לאמץ

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

״יש בעולם סדר גודל של 7 מיליון משפחות אשר על גגן ניתן למצוא קולטים סולאריים שיודעים להפוך אור לחשמל.״ מספר רוזנר בריאיון. ״עם החשמל הזה ניתן לעשות שני דברים – להשתמש בו באופן ביתי ולקצץ את עלויות החשמל, או למכור את החשמל ישירות אל חברת החשמל ולהרוויח מכך כסף.״

איפה ישראל נמצאת במפה הסולארית?

״בישראל השוק היה יכול להיות מאוד מעניין, יש פה הרבה מאוד שמש ויש חדשנות גדולה בתחום הסולאר, אך סיבות בירוקרטיות ואינטרסנטיות בעיקר, לא מאפשרות לשוק הזה לצמוח. לעומת זאת במקומות אחרים, כגון גרמניה, בריטניה וארצות הברית, שוק הקולטנים הסולאריים נמצא בצמיחה אדירה. שני שליש ממספר ההתקנות הכוללת נעשו בשנתיים וחצי האחרונות.״

מאיפה הגיע הרעיון למערכת כזו?

״הרעיון עלה מתוך ההיכרות העמוקה עם השוק הסולארי והבנה שמרבית החברות הפועלות בתחום ממוקדות בפיתוח והתקנת חומרה, אך מפספסות את הקושי המהותי שחווה בעל הגג. דרך הייסורים שעבר אחי, המתגורר בקליפורניה במסעו לרכישת מערכת סולארית, המחישה את הקושי ודחפה אותנו לפתח פתרון המבוסס על הפוטנציאל האדיר הגלום במידע ובהקשר החברתי.״

התקנת גג סולארי וירטואלי, רק כדי שתוכלו לראות מהו פוטנציאל הרווח שלכם

הצוות מאחורי Generaytor. מקור: יח״צ

הצוות מאחורי Generaytor. מקור: יח״צ

בעוד שבישראל הותקנו מערכות סולאריות מעטות, מיליוני משפחות ברחבי העולם כבר משתמשות באנרגיית השמש כמקור הכנסה נוסף. לרוב מדובר בהשקעה סולידית, הממומנת בחלקה אף בהנחה על ידי המדינה עם החזר השקעה מבטיח ואפשרויות מימון נוחות, אך למרות זאת מרבית האנשים לא מתקינים את המערכות הללו. על פי רוזנר, אחת הסיבות הבולטות לכך היא הנטייה הטבעית לדחות החלטות ארוכות טווח ומורכבות המערבות חוסר ודאות.

אז למה אני צריך אתכם בעצם?

״המתעניינים במערכות סולאריות יכולים לערוך כמובן מחקר עצמאי, אתה יכול להיכנס לגוגל ולכתוב התקנת מערכת סולארית, כך סביר להניח שתגיע למתקינים להם יש את ה-SEO הכי טוב. אתה יכול להתחיל לקרוא על זה באינטרנט, לפנות לעסק ולהיפגש עם איש מכירות שישגע אותך. הבעיה העיקרית היא שזה ידרוש ממך הרבה זמן, מאמץ, ובסופו של דבר אחרי כל המאמצים הללו לא בטוח שתשתכנע להתקין את המערכות הללו. למתקינים מצד שני, עולה המון כסף להפעיל את האנשים הללו.״

״Generaytor היא קהילה למשתמשים בעלי מערכות סולאריות ממשיות, כך שהחוויה אצלנו מבוססת על נתוני אמת ונסיון רלוונטי. גם מחשבונים סולאריים אינם המצאה חדשה, אלא שאנחנו לא מסתפקים בתחזית על סמך נתוני עבר, אלא מתקינים ״מערכת חיה" על הגג של המשתמש שמוסיפה לשקף את התפוקה יום אחר יום בהתבסס על שכניו. מבחינה זו ניתן לדמות את ההבדל בין Generaytor לבין מחשבונים להבדל בין תמונה לבין סרט.״

מתבססת על נתוני ההמונים, בתקווה שיהיו המונים

בתחילת השנה, השיקה Generaytor רשת חברתית לבעלי מערכות סולאריות. החברה בעצם מתחברת אל נתוני התפוקה של מערכות סולאריות אמיתיות בזמן אמת, המבוססת על נתונים מקהל המשתמשים להם יש מערכות סולאריות על הגג. בזמן האחרון, השיקה החברה אפליקציה חברתית המאפשרת לבעלי בתים להבין האם משתלם להם להתקין מערכת סולארית או לא, על פי נתונים כמו צורת הגג שלהם, שטח הגג, זווית, כמות החשיפה לשמש ונתונים נוספים.

הסימולציה מתמשכת ומבוססת על נתונים המגיעים בזמן אמת ממערכות סולאריות בסביבה. המערכות שייכות לחברים ברשת החברתית הסולארית שהושקה מוקדם יותר השנה, כאשר המטרה העיקרית היא לעזור למשתמשים בקבלת ההחלטות, על ידי שימוש בשילוב בין תחזית ברורה בצד הויזואלי, לבין הניסיון המצטבר של חברי הרשת הקיימים, להם מערכות סולאריות בפועל. אלגוריתם החיזוי מתייחס לנתוני הגג כגון גודל, שיפוע והצללה, וכן תעריף החשמל וגובה התמריצים המוצעים לרוכשי מערכות סולאריות. מכיוון שהסימולציה מבוססת על מדידות ממערכות אמיתיות בקרבת מקום, היא משקפת באופן אוטומטי את תנאי מזג האוויר והתאורה באזור.

מקור: צילום מסך

מקור: צילום מסך

איקאה כבר קפצה על המציאה

בחודש אוגוסט, האפליקציה נכנסה לשימוש על ידי חברת איקאה באנגליה, והיא מאפשרת למבקרים בחנויות או באתר האינטרנט של איקאה להצטרף לקהילה של Generaytor, להתאים מערכת סולארית לגג שלהם ולהתנסות לאורך זמן בהכנסות ממכירת החשמל באופן מדומה (איקאה החלה למכור מערכות סולאריות ב-18 החנויות שלה באנגליה, כפי שהיא מוכרת מטבחים להרכבה עצמית).

״גילינו שקיים על הגגות פוטנציאל אדיר להכנסות משמעותיות ולתועלת סביבתית חשובה, הנותר בלתי מנוצל בשל פערי ידע וחוסר מודעות.״ מסכם רוזנר, ״המערכת שבנינו מעודדת קבלת החלטות מהימנה המבוססת על חווית בעלות על מערכת סולארית מבלי להידרש מראש להשקעה הנלווית. המשתמשים בקהילה שלנו מקבלים את הכלים לבחון בעצמם את הכדאיות, להיעזר באנשים "שכבר עשו את זה" ולקבל החלטות בקצב שלהם.״

השימוש במערכת הוא חינם למתעניינים במערכות סולאריות ולבעלי מערכות סולאריות קיימות. הכנסות החברה מגיעות בעיקר מהפניית לידים למתקינים חיצוניים, מיצרנים ומחברות מימון הנהנות מתנועה שמגיעה כתוצאה מהשימוש ב-Generaytor.

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

5 תגובות על "מערכת סולארית וירטואלית על הבית שלכם עם Generaytor [סטארטאפ]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עומר
Guest

ממש מגניב!
בהצלחה!

אור
Guest

אני לא מבין, זה הכל מסתמך על זה שהמוני אנשים יתרמו את המידע על המערכות הסולאריות שלהם ועל הרווחים שלהם. למה שמישהו יעשה את זה? מה האינטרס של בן-אדם להתחיל לשתף מידע כזה?

עמית
Guest
היי אור, כאשר בעלי מערכות סולאריות מתחברים לג'נרייטור ומשתפים את נתוני התפוקה שלהם עם שאר חברי הקהילה, מתאפשר להם לראשונה להשוות את הביצועים שלהם למערכות הסמוכות אליהם – מערכות אלו נתונות להשפעת מזג אויר זהה ואמורות להציג את אותה מגמת ביצועים (אלא אם ישנה תקלה, הניתנת לזיהוי כך) או למערכות של חברים. בניגוד לתפוקה, מידע על הרווחים נשאר פרטי ולא משותף עם אחרים. מעבר לכך, אנשים רבים גאים בכך שהתקינו מערכת סולארית (ובצדק לדעתי), והחיבור לג'נרייטור מקל עליהם להשפיע לטובה על המעגלים החברתיים והמשפחתיים שלהם באמצעות בחירה בחשיפה של "התרומה הירוקה" / חסכון החשמל שלהם בפייסבוק. כמו בכל קהילה די… Read more »
אייל
Guest

שלום
לי יש מערכת סולארית ואני לא מוכן לשתף לא אתכם ולא אף אחד אחר במידע של המערכת שלי למה שתעשו כסף על חשבונינו מבלי לתמלג אותנו??

אריק
Guest

אייל שלום. נולד בישראל סטארט אפ. תינוק למעשה. אתה מתיחס למיזם הברוך הזה מעט באכזריות ומעט בתאוות בצע… תן לתינוק לגדול להתפתח ולצבור פופולריות ואז תוכל לבקש טובות הנאה כלשהן. הרי המודל העיסקי של רוב הסטארטאפים לא יכול לתגמל כבר בהתחלה גורמים עוזרים ומשתפי פעולה. לפיכך אתה לא רוצה לעזור אל תעזור, אך אל תהרוס.
ועל זה היה אומר ידידינו רודריגז מסרטי הקואובויס.
אם לא תהיו תלויים זה בזה תהיו תלויים זה לצד זה..
אזרח מין השורה
אריק

wpDiscuz

תגיות לכתבה: