נפרדנו מהמייל ועברנו ל-Slack. ואנחנו ממש לא מתגעגעים

מרגע שעברנו בגיקטיים להשתמש ב-Slack, הפסקנו להשתמש במייל בתוך החברה. Slack מהיר יותר, נוח יותר לחיפוש, כולל ממשק נוח ואפילו רובוט שניתן לתכנות. לא במפתיע מוערך הסטארטאפ הצעיר ביותר ממיליארד דולר

חיפוש רב עוצמה. מקור: Slack

חיפוש מרשים. מקור: Slack

תביטו רגע בתיבת הדואר שלכם. לא, לא הג'ימייל או התיבה הארגונית. תיבת הדואר הפיזית. מה אתם רואים שם? חשבון חשמל, ארנונה, פלייר של אינסטלטור, עוד אחד של פיצה, מכתב ממס הכנסה, מגנט של מרחיק יונים, זוג שמעוניין לנקות וזוג שמעוניין לקנות דירה באיזור. הבעיה, ככה בדיוק נראית גם תיבת המייל של לא מעט מאיתנו, וככה קשה לעבוד, להיות יעיל או לגרום לדברים לקרות.

ואז הגיע Slack.

אפשר להגדיר את Slack כשירות לתקשורת פנים-ארגונית, אבל זה יעשה לו עוול. אז ננסה להגדיר אותו כוואטסאפ פוגש את פייסבוק, שפוגש את דרופבוקס, שפוגש את האח המגניב של המייל, עם בת הדודה המגניבה של היוטיוב – וכולם נפגשים ביחד בבית של הדוד הסטארטאפיסט חובב הגאדג'טים.

משנה את כל התקשורת בחברה

Slack בנוי לפי עיקרון של ערוצים, בהם מתכתבים האנשים הרלוונטיים להגדרה שלו. אולם, לא מדובר פה בקבוצה סגורה, כל עובד שירצה יוכל להצטרף לערוץ או לבקר בו ולקרוא את ההתכתבויות. לנושאים קצת יותר דיסקרטיים (פיתוחים עתידיים, השקות מתוכננות) מיועדות הקבוצות הפרטיות, שכל אחד יכול לפתוח. אולם ההצטרפות אליהן יכולה להיעשות רק לאחר שקיבלתם הזמנה מידי אחד החברים בה. כמובן שאתם יכולים לנהל צ'אטים פרטיים עם כל אחד מחבריכם לעבודה.

עד פה, נחמד, אבל גם מתבקש. מה שעושה את סלאק כל כך מיוחד הוא הממשק. מדובר בממשק פשוט ויעיל, בלי הסחות דעת, שאינו מצריך הכשרה ארוכה. תוכלו לכתוב את ההודעה, להדגיש או להטות את הטקסט, להוסיף אמוג'י (כולל אמוג'י שאתם יכולים ליצור לבד מכל תמונה או אייקון), ולהדביק לינקים. ברגע שתדביקו לינק, תקבלו מייד תצוגה מקדימה (בדומה לפייסבוק): אם זה מאמר, תקבלו תמונה וכותרות, אם זה לינק ליוטיוב או SoundCloud, תקבלו נגן מובנה, שיאפשר לכם לנגן את הלינק מתוך ה-Slack, מבלי שתצטרכו לעבור לטאב אחר. פיצ'ר מגניב נוסף הוא, אם תרצו, הדרופבוקס קילר של Slack. במקום להעלות קובץ לדרופבוקס, לחכות שיעלה, לקבל לינק ואז לפתוח מייל, לבחור מכותבים ולשלוח את הלינק, תוכלו פשוט לגרור קובץ לערוץ או לקבוצה הרלוונטיים וכולם יקבלו אותו, עם תצוגה מקדימה. כמובן שכל אחד יוכל לצפות בקובץ, להוריד אותו ולהגיב.

ממשק מהיר ויעיל גם בסמארטפון. מקור: Slack

ממשק מהיר ויעיל גם בסמארטפון. מקור: Slack

נקודת חוזק נוספת של Slack היא אפליקציות המובייל שלו שמאפשרות לכם ליהנות מכל חוויית השימוש גם סמארטפון וגם בטאבלט. האפליקציה, שזמינה גם לאנדרואיד וגם ל-iOS, מציעה התראות (לפי בחירתכם), כך שתוכלו להישאר זמינים גם כשאתם לא ליד המחשב, שוב, פיצ'ר חובה לרובנו, שלא יכולים (או לא רוצים) להתנתק מהעבודה.

פיצ'ר אהוב מאוד על המשתמשים של Slack הוא האינטגרציה עם שירותים חיצוניים. כך תוכלו למשל לשלב לתוכו שירותים כמו ניהול המשימות של Asana, איחסון בדרופבוקס או בגוגל דרייב, או לשלב את GitHub, התראות שמגיעות מ-IFTTT, טוויטר ו-Yo ועוד עשרות שירותים אחרים.

רובוט שניתן לתכנות ומנוע חיפוש מרשים

הכירו את ה-SlackBot, החבר הכי טוב שלכם. מקור: צילום מסך

הכירו את ה-SlackBot, החבר הכי טוב שלכם. מקור: צילום מסך

ואחד הפיצ'רים שהכי קסם לגנים הגיקיים שלנו הוא ה-Slackbot. אם תשאלו אותו מה נשמע הוא עשוי להגיד לכם שהוא מבואס או שמח; ואם תשאלו אותו מה עדיף אייפון או אנדרואיד, אז ברור שהוא יגיד אנדרואיד. הסוד? Slackbot הוא למעשה רובוט-צ'אט שלומד מה שתלמדו אותו וישמח לעזור. אתם אלו שקובעים מה הוא יגיד בכל פעם שתוזכר מילה מסויימת או ביטוי. כך שברגע שתכתבו שם של ספק, הוא מייד יתערב בשיחה ויציג את מספר הטלפון שלו; הוא גם יכול לשלוף בכל פעם תשובה רנדומלית מתוך בנק של תשובות שתלמדו אותו, והוא גם יכול לשמש כ"מחסן" שלכם אליו תוכלו לגרור קבצים, לכתוב הערות, כשהכל נשמר, זמין וכמובן ניתן לחיפוש.

ואם כבר הזכרנו חיפוש, אחת היכולות המרשימות של Slack הוא החיפוש. פעם כשרצינו לחפש פרט כלשהו, היינו צריכים להיזכר האם זה היה במייל או בקבוצת ווטסאפ ואז להתחיל לחפש. ב-Slack יש לכם חלון חיפוש מרכזי, עם השלמה אוטומטית, שמוצא לכם כל פרט שתרצו תוך שניות. החיפוש גם כולל אפשרויות לחיפוש רק בשיחות או סוגי קבצים מסויימים וכו. אגב, החיפוש הוא בכל ההיסטוריה של הערוץ ולא רק מרגע שהצטרפתם אל הערוץ או הקבוצה, כך שדבר לא הולך לאיבוד. אתם אפילו יכולים לגרור PDF (באנגלית כרגע) לתוך הסלאק, וכל הטקסט שבתוכו, יאונדקס, כך שתוכלו לחפש אפילו בתוכו, הכל כאמור מחלון אחד מרכזי.

מבאס, אבל זמני. מקור: צילום מסך

מבאס, אבל זמני. מקור: צילום מסך

עם זאת קיימת נקודה אחת בעייתית ב-Slack, והיא התמיכה ב-RTL. כברירת מחדל, תומכת כמובן האפליקציה בכיוון קריאה וכתיבה LTR, שמתאים לאנגלית. אבל אם תנסו לכתוב משפטים בעברית שבהם משולבת מילה באנגלית, אתם עלולים לקבל משפטים מקוטעים כשהמילה האנגלית מופיעה במקומות לא צפויים. לא קריטי, אבל בהחלט מפריע. בתגובה, מסרה לנו דוברת Slack שהחברה תוסיף תמיכת RTL בעתיד, אבל לא בשנה הקרובה. מצד אחד מאכזב, מצד שני גורם לנו להעריך עוד יותר את מיקרוסופט על המאמצים והמשאבים שהשקיעה בגיור של מוצריה לאורך השנים. למרות זאת, לא מדובר בבעיה קריטית, ובהחלט ניתן להסתדר טוב מאוד גם במצב הנוכחי.

אז באוגוסט 2014, זה קרה. נפרדנו בגיקטיים מהמייל הוותיק, שמשמש אותנו מאז בעיקר לתקשורת עם סטארטאפים, קרנות, דוברים, קוראים ושאר העולם החיצון. המהירות שבה זה קרה הפתיעה אותנו מאוד, כנראה שככה זה כשהחלופה שלך מעולה.

סטארטאפ בן שנה שווה יותר ממיליארד דולר

סטיוארט באטרפילד שהביא לנו את פליקר, מביא עכשיו את Slack. מקור: Slack

סטיוארט באטרפילד שהביא לנו את פליקר, מביא עכשיו את Slack. מקור: Slack

כסטארטאפ צעיר, עשתה Slack דרך מדהימה למדי. החברה נוסדה לפני כשנה וחצי, וכבר הספיקה לגייס סכום בלתי נתפס של 180 מיליון דולר, הגיוסים שמעמידים את ערכה של החברה על 1.12 מיליארד דולר. סטיוארט באטרפילד, היזם שעומד מאחורי החברה, כבר חתום על סטארטאפ אחד שהצליח בגדול – אתר שיתוף התמונות flickr, שנמכר ליאהו. באטרפילד הצליח לגייס ל-Slack קרנות נחשבות ומובילות כמו Andreessen Horowitz, Accel Partners ו-Google Ventures.

Slack מתחרה בשירותים מקבילים שנועדו לתקשורת פנים ארגונית כמו Yammer של מיקרוסופט, HipChat והמתחרה החדשה, Facebook at Work. רק אתמול (ה') הודיעה Slack כי רכשה סטארטאפ אחר בשם Screenhero, כדי לשלב בשירותיה גם שיחות וידאו, שיתוף מסכים ועבודה משותפת בין עובדים באותו ארגון. כמו שניתן לשים לב, הן מיקרוסופט והן פייסבוק כבר מנסות לכבוש את נתח השוק הארגוני. במצב כזה נשאלת השאלה האם גוגל תשאיר למתחרותיה את פלח השוק הנחשב הזה? אל תתפלאו אם  שיתוף הפעולה הקיים כבר בין זרוע ההשקעות של גוגל ו-Slack יהפוך לעסקת המולטי-מיליארד דולר הבאה.

מצחיק: הוידאו שמסביר כיצד עובדת Slack

יניב אביטל

עורך אתר גיקטיים. יש לכם רעיון לכתבה? טיפ סודי? הדלפה? מחכה לכם ב[email protected]

הגב

6 תגובות על "נפרדנו מהמייל ועברנו ל-Slack. ואנחנו ממש לא מתגעגעים"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אדם
Guest

כתבה מעולה, כמו כל הכתבות מהסוג הזה!
סקירה טובה, מקיפה וכמו שאומרים from the trenches.

אור
Guest

נראה מעניין

אפרת
Guest

אצלנו משתמשים ב daPulse שמראה לכולם את התמונה הגדולה. זה הופך אותי למנהלת מעולה.

יח"צ
Guest

בדיוק כמו שהפרסומת שלהם אומרת! מדהים! :)

איתי
Guest

במה זה שונה מהתוכנה של JIVE ?

huze
Guest
סלאק בהמון מובנים הוא התגלמות עכשווית של ה-IRC העתיק והנוסטגלי (שעוד מתשמשים בו בעולם אבל משום מה כבר כמה וכמה שנים שאין בו יותר פעילות בעברית או שרתים ישראליים, למרבה הצער). גם שם; בתוכנת הקליינט שהייתה בזמנו הכי פופלארית עבור ה-IRC, ה-"mIRC" או כמו שהיו מכנים אותה בארץ אז הילדים והנוער של הנייטיז; "מירק" היה ממשק מאוד דומה לסלאק, קצת 'old school' מדי להיום ובלי הטמעות וקישורים לשירותי אינטרנט מודרניים, אבל ועוד איך היו ערוצים עם "#" בצד שם הערוץ ובוטים שאפשר לתכנת (בין היתר גם לכתוב דאחקות) וחדרים שכל משתמש יכול להקים + עוד מגוון רחב של פיצ'רס שימושיים… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: