דו׳׳ח גיקטיים חושף: הסטארטאפים הישראלים מעדיפים לגדול ולא למכור

הדו׳׳ח החצי שנתי של גיקטיים חושף שינוי מגמה בהייטק הישראלי – היזמים הישראלים כבר לא רצים לאקזיט, אלא מעדיפים לגדול

בדוח החצי שנתי שפורסם על ידי יחידת המודיעין העסקי שלנו, עולה כי המחצית הראשונה של שנת 2017 הסתיימה בהתאוששות מסוימת בהשוואה להאטה שראינו לקראת סוף שנת 2016. כמו כן, למרות שכמות ההשקעות בסטארטאפים ירדה, היקף הסכומים שהושקעו פר סיבוב בכל סטארטאפ גדל באופן משמעותי (או כמו שאומרים – זו לא הכמות, אלא האיכות). כמו כן, גילינו כי מגמת הירידה ברכישות ומיזוגים ממשיכה עוד משנת 2014.

הדוח המלא כולל בתוכו לא מעט נתונים וניתוחים על שוק ההון והסטארטאפים ברחבי העולם בכלל ובעיקר בישראל – ומציג תמונה מפורטת של הגיוסים, האקזיטים והמיזוגים המעניינים שהיו לנו במחצית הראשונה של 2017, לצד תחזיות לעתיד ותחומים שצפויים להפוך לדבר החם הבא. בין אם אתם יזמים, משקיעים, עובדי הייטק או סתם מתעניינים בתחום, הוצאנו עבורכם את הנתונים הכי עסיסיים מהדוח. או בקיצור, הנה האמ;לק.


להורדת הדו׳׳ח

הטופס נשלח בהצלחה

להורדת הדו׳׳ח לחצו כאן

סיד ו-Growth בעליה, ירידה בסבבי A

פרט מעניין ששמנו לב אליו הוא שחלה עלייה בסכומי הכסף שהושקעו בסבבי סיד ו-Growth, בעוד שהשקעות בסבבי A, השקעות "כבדות" מבחינת רמת הסיכון שלהן, דווקא פחתו. נראה כי משקיעים רבים בוחרים כעת "לשבת על הגדר", כלומר לא לקחת סיכוני השקעות מיותרים, גם אם מדובר במוצר או טכנולוגיה שכבשה את ליבם, אלא לשים את כספם על השקעות בטוחות יותר. משקיעים מעדיפים להמר על חברות סטארטאפ הנמצאות בשלב ה-Growth הנחשבות אמינות יותר, מה שהוביל לכך שסטארטאפים הנמצאים בתחילת דרכם קיבלו פחות השקעות בחצי השנה האחרונה מאחר שיש להם הרבה יותר מה להוכיח.

חלה עלייה בסכומי הכסף שהושקעו בסבבי סיד ו-Growth, בעוד שהשקעות בסבבי A ירדו. מקור: גיקטיים

הירידה המתמדת ברכישות ומיזוגים שומרת על קצב קבוע כבר משנת 2014. אחרי שלוש שנים של אקזיטים ומיזוגים בסכומים גבוהים ולעיתים חסרי פרופורציות, נראה כי אנחנו נכנסים לתקופה של הערכות שווי נמוכות יותר, או במילים אחרות – קצת יותר ריאליות.

אבל לפני שאתם נכנסים לפאניקה, הרשו לנו להרגיע; אין זה אומר שלמשקיעים יש פחות תיאבון או הון להשקיע בכם. למעשה, ההיפך הוא הנכון, מאחר ועוד הון פוטנציאלי להשקעה במיזמים בעתיד מצטבר. ההנחה שלנו היא שככל שהמצב בכלכלה העולמית יתבהר, כך גם יחזור אמונם של המשקיעים, כולל הפעילות שלהם בתחום ההשקעות בסטארטאפים בשלבים מוקדמים.

נקודה מעניינת נוספת היא שאי שם בעבר הלא מאוד רחוק סבבי הסיד נחשבו נחלתם של אנג'לים, אקסלרטורים או חממות. אלא שלאחרונה התחילו גם קרנות הון סיכון להיכנס לסבבי הסיד וכתוצאה מכך הם גם גדלו. כמו כן, יש היום עוד "מכשיר השקעה" שיכול לעזור לסטארטאפים מתחילים לקבל סבבי סיד כמו Equity Crowdfunding ו-SAFE.

המצב בישראל

במחצית הראשונה של שנת 2017 קמו 673 סטארטאפים חדשים, ירידה לא מבוטלת בהשוואה למחצית השנייה של 2016, במהלכה נוסדו 754 סטארטאפים חדשים. בחצי שנה האחרונה גייסו סטארטאפים ישראלים 2.17 מיליארד דולר ב-168 סבבים, ירידה זניחה מ-171 סבבים במחצית השנייה של 2016. בהמשך לטרנד העולמי, מספר זה ממחיש את הירידה הקלה במספר ההשקעות (במחצית המקבילה אשתקד גייסו 239 סטארטאפים), אך על גידול משמעותי של 17% בסכום הכסף שגויס בהשוואה למחצית השנייה של שנת 2016 (1.85 מיליארד דולר).

התחום שזכה למספר ההשקעות הגבוה ביותר בחצי השנה האחרונה הוא תחום הסייבר עם 28 סבבי גיוס בהיקף כולל של 434 מיליון דולר, אחריו תחום ה-AI עם 26 סבבי גיוס בהיקף של 186 מיליון דולר וסטארטאפים מתחום האנליטיקה עם 22 סבבי גיוס בהיקף של 355 מיליון דולר. תחומים שקצת פחות קרצו במחצית השנה האחרונה למשקיעים הם Agritech עם 8 השקעות, חברות רחפנים שזכו ל-5 השקעות וסה"כ 2 סטארטאפים בתחום ה-AR/VR קיבלו השקעה.

קצב הצמיחה השנתי (CAGR) של היקף ההשקעות עלה ב-16% לאורך השנתיים האחרונות.

סבבי גיוס בהיקף של אקזיט

במחצית האחרונה בוצעו 50 השקעות במסגרת סבבי סיד, 62 השקעות בסבב A ו-60 השקעות בשלבי Growth, מה שמעיד על עליה דרסטית של 40%. סכום ההשקעות הכולל בסבבי סיד מסתכם ב-111 מיליון דולר עם השקעה ממוצעת של 2.2 מיליון דולר, בסבבי A גויסו 478 מיליון דולר עם השקעה ממוצעת של 7.7 מיליון דולר ואילו בשלב ה-Growth שקורץ למרבית המשקיעים גויסו למעלה ממילארד דולר (1.57 מיליארד דולר), עם השקעה ממוצעת של 26 מיליון דולר. אם חושבים על זה, מדובר בסכום שעבורו לא מעט חברות החליטו לפרוש בשיא ולעשות אקזיט.

אם כבר באקזיט עסקינן, נראה כי לא חלו שינויים משמעותיים בסכום ובמספר המיזוגים והרכישות במחצית הראשונה של שנת 2017. מה שכן, חלה עליה דרסטית במספר ההנפקות, כאשר הבורסה הבולטת ביותר הייתה הבורסה לניירות ערך בתל אביב עם 3 הנפקות (מתוך 6 בסה"כ). כדי להמחיש עד כמה מדובר במחצית מוצלחת, בשנת 2016 כולה היו סה"כ 3 הנפקות של חברות ישראליות (1 ב-TASE). אם המגמה תמשיך גם במחצית הקרובה, אנחנו עשויים להשוות או לשבור את השיא של 2015 עם 12 הנפקות.

מגמת הירידה במיזוגים והרכישות חלה במקביל לעליה בגיוסי Growth והנפקות בבורסה. מקור: גיקטיים

העלייה בהשקעות ה-Growth בנוסף לקושי של חברות להגיע לאקזיט מביאה לכך שחברות בוחרות ללכת בנתיב ההנפקה. הקושי להגיע לרכישה מגיע מכך שסטארטאפים לאו דווקא מצליחים לקבל את הצ'קים הגבוהים התואמים את הוואלואציות שלהם בימינו ולכן מעדיפים להמשיך לצמוח ולגדול כחברה ציבורית ללא הטלטלות שיכולות לבוא כתוצאה מרכישה ע"י גוף אחר. היות ששוק ההון כיום נראה יותר יציב ובשל, זהו אפיק נוח יותר לחברות לביצוע אקזיט. עם זאת צריך לראות כיצד ההנפקות הבעייתיות של Snap ו-Blue Apron ישפיעו על מגמה זו בעתיד.

במהלך המחצית הראשונה של 2017 דווחו 37 עסקאות רכישה בסכום כולל של 1.6 מיליארד דולר. בין הרכישות הבולטות ניתן למנות את Lightcyber, העוזרת לארגונים לזהות איומים המגיעים מתוך הרשת הפנימית שלהם, שנרכשה על ידי פאלו אלטו ב-105 מיליון דולר, כמו גם SimpliVity, המפתחת טכנולוגיה לתשתיות מאוחדות בדאטה סנטרים של ארגונים, שנרכשה על ידי HPE תמורת 650 מיליון דולר.


להורדת הדו׳׳ח

הטופס נשלח בהצלחה

להורדת הדו׳׳ח לחצו כאן

אם צוללים פנימה לסקטורים רואים כי כמות האקזיטים הגדולה ביותר היא דווקא בתחום ה-AdTech עם 8 רכישות (עלייה של 167%) ולאחר מכן סטארטאפים בתחום הסייבר והאנליטיקה, כל אחד מהם עם 4 חברות שנרכשו. למרות שכמות האקזיטים בתחום ה-AdTech רבה יותר, הסכום המצטבר שלהם מסתכם ב-31 מיליון דולר בלבד, בעוד שארבעת הסטארטאפים מעולם הסייבר נרכשו תמורת סכום כולל של 272 מיליון דולר.

למרות ההישג המשמעותי, הדו"ח שלנו לא מתייחס לרכישת Mobileye על ידי אינטל. הסיבה לכך היא שבשנת 2014 הונפקה החברה בבורסה בניו יורק, מה שהפך אותה להנפקה הישראלית הגדולה ביותר אי פעם בארה"ב עם גיוס של מיליארד דולר לפי שווי של 5.3 מיליארד דולר. משמעות הדבר היא שהרכישה האחרונה היא בעצם רכישה משנית. נתון זה לא משנה את העובדה שמדובר ברכישה משמעותית ביותר עבור האקוסיסטם הישראלי. אחת ההשפעות היא כמובן יצירת מקומות עבודה נוספים, אחרי שהודיעה מובילאיי על הרחבת משרדיה בירושלים ובניית קמפוס ענק שיאפשר לה להגדיל את כוח העבודה שלה ל-4,000 עובדים (כיום היא מעסיקה 660).

יתרה מכך, הרכישה חיזקה עוד יותר את מעמדה של ישראל כ-"Startup Nation" כמו שאנחנו אוהבים לכנותה. בעקבות הרכישה ישראל מוקמה עוד הפעם על המפה (כמו עם רכישת Waze על ידי גוגל) וסייעה לה לחזק את מעמדה כשחקנית בולטת בתחום התחבורה החכמה, מה שללא ספק יתרום לעניין בסטארטאפים ישראלים בתחום בקרב משקיעים וקונים פוטנציאליים.

ישנה מגמת עלייה בממוצע סכומי הגיוס בכל השלבים. מקור: גיקטיים

תחזיות לעתיד

בששת החודשים הקרובים אנו צופים ירידה קלה נוספת במספר ההשקעות ועלייה משמעותית בסכום ההשקעות, בהתאם למגמות הנוכחיות והעולמיות. כמו כן, נראה כי סבבי הסיד ימשיכו להיות גבוהים מבעבר מאחר והמשקיעים הבינו עד כמה קשה לעבור משלב הסיד ל-A כיום. לכן, כדי שסטארטאפים יצליחו לשרוד את תקופת המעבר הזו, עליהם לגייס יותר הון בשלב הסיד. הגיוני להניח שמגמת הצמיחה בכל הקשור להנפקות תימשך, הן מבחינת מספר ההפנקות והן מבחינת היקף הגיוס והערך של החברות. הצפי שלנו הוא שיותר ויותר חברות סטארטאפ ישראליות יבחרו להנפיק בבורסה המקומית, הודות לתנאים משופרים ותמיכה.

בחודשים האחרונים טכנולוגית בלוקצ'יין כיכבה באופן תדיר בכותרות, ואין ספק כי מדובר באחת מהמגמות החמות ביותר בעולם הפיננסים וה-Fintech. גם מבחינת רגולציה נראה כי הן בישראל והן ברחבי העולם מדינות החלו להכיר ביתרונות של הטכנולוגיה. ישראל נחשבת למובילה בכל הקשור לבלוקצ'יין ו-Cryptocurrency, עם יותר מ-40 סטארטאפים הפועלים בתחום, נכון ליוני 2017.

לפי התחזיות שלנו תחומים שיעלו לכותרות בחצי שנה הקרובה הם מוצרי אבטחה בתחום ה-IoT, כמו חברת CyberX המציעה פתרון לגילוי בזמן אמת של מתקפות סייבר ותקלות תפעוליות באינטרנט תעשייתי ו-IoT, כמו גם תחום ה-IoT התעשייתי שבו פועלת Augury הישראלית שרק לאחרונה גייסה 17 מיליון דולר כדי "להקשיב" למכונות תעשייתיות ולנטר באופן רציף את פעילותן, לאבחן תקלות ולטפל בהן בזמן אמת. התחום השלישי שאולי יגרום לרבים להרים גבה הוא ה-Agritech, שרוצה להכניס חדשנות לעולם החקלאות המיושן. למרות שתחום זה נמצא בירידה, אנחנו שמים לב להתעניינות משקיעים לאחרונה, מה שבהחלט מעיד על כך שהתחום עשוי לפרוח בהמשך.

רוצים לדעת יותר?


להורדת הדו׳׳ח

הטופס נשלח בהצלחה

להורדת הדו׳׳ח לחצו כאן

הדוח החצי שנתי נעשה בשיתוף אלטשולר שחם בנפיטס ופירמת עורכי הדין שבלת ושות׳

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: