גיקטיים מתחדש בגרסת מובייל משודרגת

אחרי חודשים ארוכים של עבודה, תיקונים, איפיון, התייעצות עם לא מעט גורמים ובעיקר הקשבה לפידבקים שקיבלנו מכם – אתר המובייל החדש שלנו עלה לאוויר

 

geektime

כבר הרבה זמן שאנחנו מדברים על השקה של אתר מובייל חדש – אתר המובייל הישן שלנו (בסיוע חברת Zuznow) אמנם שירת אותנו נאמנה כבר זמן רב, אך החלטנו שהגיע הזמן לרענן ולחדש לקוראי המובייל שלנו שמבקרים אותנו בין היתר באמצעות שיתופים ברשתות החברתיות.

אז מה חדש?

1. ויזואליות – היינו חייבים שינוי עיצובי מרענן לגירסאת המובייל שלנו. לטובת העניין הזה גייסנו את סטודיו העיצוב הנפלא של David Luria. בעבודה צמודה של מספר חודשים עם דוד, הוא הצליח לייצר עבורנו קונספט חדש לפורמט הכרטיסים. החלפנו את דף הבית הישן, שהכיל את ה-Slider המסורתי (שגרם הרבה פעמים לפספס כתבות) בדף בית חדש שמתבסס על גלילה אינסופית.

דף הבית הישן (הימין) לעומת דף הבית החדש (משמאל).

דף הבית הישן (הימין) לעומת דף הבית החדש (משמאל).

2. חווית שימוש – המטרה החשובה ביותר אותה אנו באים לשרת כאתר תוכן, היא האפשרות לקרוא בנוחות את התכנים המפורסמים באתר. הבנו שחווית השימוש הקודמת, בה צריך לחכות שכל דף יעלה בנפרד בכדי לקרוא מספר כתבות באתר, על שלל המגה-בייטים שלהן היא שגויה במרחב הנייד, והחלטנו ליצור חוויה חדשה, שבה המשתמש טוען דף אחד בלבד דרכו הוא יכול להגיע (פוטנציאלית) לכל הכתבות שפורסמו באתר.

3. קריאות ושיתופיות – לאחר שבחנו כמות גדולה של פונטים, החלטנו לעשות שימוש ב-Google Font הנהדר Open Sans Hebrew, שנראה נהדר במיוחד בפלטפורמות המובייל השונות. הפונט גרם לטקסט בכתבות שלנו להיות ברור יותר, חד יותר, קריא יותר ולהשתלב עיצובית בצורה נהדרת עם האתר. כמו כן, החלטנו להציב כפתורי Share לפייסבוק, טוויטר, גוגל פלוס, מייל ו-WhatsApp בשביל שתוכלו לשתף את התכנים המעניינים ביותר עם חברים שלכם בצורה נוחה.

צילום מסך

צילום מסך

4. היברידיות – כשישבנו לתכנן את אפליקציות המובייל החדשות שלנו, אותן השקנו לא מזמן למכשירי האנדרואיד והאייפון, החלטנו כי נבנה אותן בצורה כזו שנוכל לעשות Reuse לקוד קיים ולהשתמש באמצעות WebView בעמוד כתבה אותו עיצבנו ופיתחנו עכשיו בממשק החדש. השימוש ב-Webview אפשר לנו לשנות את פורמט הצגת הכתבות באפליקציה במקביל לאתר המובייל, לגרום לכתבות להיטען מהר יותר ולהיראות טוב יותר.

5. מהירות – קיבלנו מספר תלונות משתמשים שטענו שאתר המובייל שלנו נטען לאט, ולכן שמנו לנו למטרה להפחית את זמן טעינת העמוד ואת כמות הדאטה שהוא צורך, זאת עשינו בעיקר על ידי עבודה עם טכנולוגיות המאפשרות לנו לתת למשתמשים את התוכן על פי דרישה, כאשר בעמוד הבית תראו אך ורק את התוכן שרלוונטי לנקודת הגלילה שלכם באותו רגע ורק כאשר תלחצו על כתבה מסויימת – העמוד יטען את תוכן הכתבה, כולל התמונות והתגובות.

הנתון העליון בכל צילום מסך מתייחס לאתר המובייל החדש שלנו. הנתון התחתון בכל צילום מסך, מתייחס לאתר המובייל הישן.

טעינה ראשונה, ללא Cache (צילום מסך).

טעינה ראשונה, ללא Cache (צילום מסך).

טעינה מה-Cache (צילום מסך).

טעינה חוזרת, עם שימוש ב-Cache (צילום מסך).

ניתן לראות שבעוד שהטעינה ללא Cache דורשת (פחות או יותר, בהתחשב בגדלי הבאנרים השונים באתר, ובגלל שהרוב הגדול מגיע בצורה א-סינכרונית) את אותה כמות דאטה, עדיין הצלחנו לשפר את זמן טעינת העמוד כולו בקרוב ל-2 שניות, ואת זמן טעינת התוכן מה-DOM בקרוב ל-1.5 שניות – שיפור משמעותי בחווית המשתמש. כאשר מדובר במשתמש שטוען תוכן מה-Cache, מדובר על חוויה שונה לגמרי – שיפור של קרוב לפי 9 בטעינת העמוד בהשוואה לאתר הישן, זמן טעינת עמוד מהיר יותר בקרוב ל-3 שניות וזמן טעינת התוכן מה-DOM מהיר יותר ב-2 שניות.

[דרך אגב, אל תבדקו אותנו בדפדפן של פייסבוק שידוע שהוא איטי יותר בכמה סדרי גודל]

אנחנו מקווים בזמן הקרוב לבצע מספר אופטימיזציות נוספות, שמטרתן יהיו להקטין את מספר ה-Requests שהאתר מבקש ושיפור זמן הטעינה של העמוד לרמה אפילו גבוהה יותר. אופטימיזציות כאלו יהיו מעבר לשימוש בספרייטים של תמונות, Minify של קבצי Javascript ו-CSS סטטיים שלא צפויים להשתנות בחודשים הקרובים, ואופטימיזציות נוספות שצפויות לשפר את מהירות טעינת האתר בכמה עשיריות שנייה נוספות.

צילום מסך

צילום מסך

ועדיין, יש באגים

יום לאחר ה-Soft Launch, החלו להגיע תלונות רבות על 2 מקרים עיקריים שאולי שמתם לב אליהם:

1. כאשר לוחצים על כתבה, התוכן אינו מופיע (כתבה ריקה).

2. כאשר לוחצים על כתבה, התוכן מגיע בקידוד unicode.

בעזרתו האדיבה של הגולש עומרי לוטן הצלחנו לאתר את מקור הבעיה: לדפדפן כרום לאנדרואיד יש פיצ'ר מיוחד שקוראים לו Data Saver. מבלי לפרט עליו יותר מידי, הוא מסייע למשתמשים להפחית מכמות ה-Data הנדרשת לטובת הצגת דפי אינטרנט בשיעורים מדהימים של כ-60-80 אחוזים (כך עולה מרוב המכשירים בהם ראיתי את הפיצ'ר בפעולה), וזאת באמצעות שרתי פרוקסי המאחסנים קבצים מסויימים של האתרים בהם הם מבקרים. כחלק מפעילות ה-Data Saver, קבצי JS ו-CSS עוברים בשרתים של גוגל בין היתר גם תהליך של Minify (הקטנת כמות התווים בקובץ) ומאוחסנים ב-Cache בשרתים של גוגל.

לאחר שהבחנו כי חלק מקבצי ה-JS הרלוונטיים לפונקציונליות שנשברה כבר לא התעדכנו בשרתים של גוגל מספר ימים, הבנו שאנחנו צריכים למצוא דרך "להכריח" את גוגל לעדכן אותם. למרבה הצער, לגוגל, בשונה מפייסבוק אין Debugger שמאפשר למשתמש לראות כיצד ה-Scrapper של פייסבוק רואה את הדפים ובמקרה הצורך, "להכריח" את פייסבוק לקרוא את הדפים מחדש, אז החלטנו לנסות פשוט לשנות את שם הקובץ. ברגע שהשרת של גוגל הבין שיש קובץ חדש בשרת, הוא פשוט קרא אותו והפונקציונליות חזרה לעבוד כמו שצריך.

עדכון לאפליקציות המובייל של גיקטיים

לאורך הדרך, מאז שהשקנו לראשונה את אפליקציות המובייל שלנו לאייפון ולאנדרואיד סבלנו לא מעט מבעיות עם מערכת ההתראות שלנו. כעת, החלטנו להיפתר מהבעיות הללו ולעבור לעבוד עם מערכת התראות חיצונית בשיתוף פעולה עם חברת הסטארטאפ הישראלית Pushapps.

הגענו להבנה שלמרות שמגניב במיוחד לפתח מערכות ניהול התראות בעצמנו, מדובר בעולם שלם שחוקיו משתנים ללא הרף ולכן עדיף לתת את המשימה לחברה חיצונית שתדע להתמודד עם הבעיות שצצות מדי פעם בצורה מהירה יותר.

צילום מסך

צילום מסך

על הדרך, החלטנו לפנק את משתמשי האנדרואיד שלנו במספר פיצ'רים חדשים במערכת ההתראות. כעת, כל משתמש יכול לבחור לקבל התראות ב-3 מצבים שונים:

סופר גיק – ברירת המחדל, קבלת התראה על כל פוסט שעולה באתר.

גיק חסכן – קבלת התראות בקבוצות בפורמט מאוחד (4 כתבות בהתראה אחת), לאחר פרסום ארבעה פוסטים באתר. בצורה הזו, תוכלו לקבל פחות התראות אך עדיין להישאר מעודכנים בכל מה שקורה.

גיק עצלן – חלק מהגולשים ביקשו אפשרות לקבל התראה אחת ביום עם הכתבות המעניינות ביותר – וכך עשינו. משתמשים שיבחרו באפשרות זו יקבלו בכל יום במועד לבחירתם (בוקר – 10:00, צהריים – 13:00 או ערב – 20:00) התראה אחת עם הפוסטים הנצפים ביותר ב-24 השעות האחרונות עד שליחת ההתראה.

בנוסף, החלטנו לאפשר לכם לבחור את עוצמת הסאונד של ההתראה – חזק, בינוני, חלש או ברירת המחדל של המכשיר.

צילום מסך

צילום מסך

כעת, אנחנו צריכים אתכם

אנחנו בטוחים שיש עוד מספר באגים שלא הצלחנו למצוא בעצמנו – וכאן אנחנו שמים את הפוקוס עליכם. בכדי שתוכלו לקרוא את התכנים האהובים עליכם בנוחות וללא תקלות, נשמח אם תוכלו לדווח לנו על באגים ישירות למייל [email protected] צפויים עוד עדכונים רבים ומרגשים בהמשך. טענות, מענות, הצעות לשיפור ושימור ניתן לשלוח אל אותה הכתובת – אנו מבטיחים לענות לכל מי שיקדיש מזמנו כמה דקות בכדי להפוך את גיקטיים לפלטפורמה טובה יותר (וגם למי שלא).

[interaction id="55212c957fdf079b4e26200a"]

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

2 תגובות על "גיקטיים מתחדש בגרסת מובייל משודרגת"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ב
Guest

windows phone??

Dor Pinhas
Guest

העדכון מבורך אבל לא כל המשתמשים שלכם משתמשים באנדרואיד.
האפליקציה לאייפון לא מעודכנת למכשירים החדשים

wpDiscuz

תגיות לכתבה: