ארוך מדי, כן קראתי: והפעם, בסימן קריאה (!)

סופ"ש נוסף בפתח, ועמו הטור השבועי הנהדר ביותר בהיסטוריה של האנושות!!!!

תמונה: Pixabay

שבוע נוסף עף וחלף. אנחנו קרבים לסיום החופש הגדול, ורחוקים רק מעט יותר מחגי תשרי. החזיקו מעמד. ועד שזה יקרה, תנו לנו להעניק לכן כמה שעות של שקט וקריאה ארוכה ואיכותית.

עתיד לא נוח

לכבוד חגיגות הפיכתו של פרופ' יובל נוח הררי לאייקון תרבות בינלאומי, גיבור טראנס- גלקטי וכוכב פאן- יקומי, ה-FT סקרו את ספרו האחרון על האנושות במאה ה-21. במקרה ממש וללא שום כוונה, Wired פרסמו השבוע טור של הפרופ' עצמו. הטור בוחן את סט הכישורים הנצרכים בכדי לשרוד את החיים במאה ה-21, את מערכת החינוך המערבית הנוכחית על כשליה, ומספק מספר תובנות. ללא שיפוט על נכונות הטענות, או עומק בניית הנראטיב, אם בא לכן להתבאס על העתיד, יובל הוא האדם בשבילכן. אזהרה: מים עמוקים, רצוי להצטייד במצופים ו/או במציל.

עולם נעלם

בפינת התוצאות הבלתי צפויות, כתבה (של ישראלי לשעבר- כבוד) ב-Motherboard. נינטנדו אוכפת (בצדק) את זכויות היוצרים על הרכוש האינטלקטואלי שלה ונלחמת באתרי ROM, ובעשותה כך מחסלת פינה נוסטלגית של גיימרים. מעבר ליכולת של העניים ביותר להחשף למשחקים, עד היום אתרי ה- ROM שימשו גם כגנזחים של היסטוריית הגיימינג. בנוסף, סטודנטים השתמשו בהם כעזר לימודי בעודם משחקים עם קודים ישנים כדי ליצור את העתיד. נראה שלא עוד.

פייס אופ

כתבת של האטלנטיק ביקשה וקיבלה לידיה קובץ של הפעילות שלה בפייסבוק. השיטוט ברחבי הקובץ העלה מגוון רחב מאוד של רגשות. למרבה חוסר ההפתעה המוחלט, הקובץ שנשלח בעקבות הדרישה לא כולל את הדברים העסיסיים ביותר ואת הדרכים האמיתיות שבהן מפיקה החברה את הרווח שלה על גבכן. הוא לא כולל הפרופיל המלא שיש לחברה ולא את כל המידע שנכרה על ידי החברה עליכן ברשת בעזרת גופי צד-שלישי. לא כולל את האיפיונים ואת מיפוי הפעילות שלכן. בנוסף, אם אינכן לקוחות פייסבוק, לא תוכלו להגיע לפרופיל אשר הם בונים עליכן בכל מקרה.

בדומה לניסיונות אחרים של החברה, גם יוזמה זו, והקובץ הנשלח הוא לא מעבר לפעולה סמלית המנסה לשלוט על נראטיב השיח על החברה תוך התחמקות וירטואוזית מהנקודות החשובות באמת, על ידי מצג שווא של פנייה לרגשות חמימים ולאיכפתיות. ובדיוק כמו אצל צוקרברג, זה נראה לא טבעי ורק מחדד את הרגשת הצד הלא נכון של ה-Uncanny Valley (וויקי טוענת שתרגום המושג הוא "עמק המוזרות", אבל התרגום… ובכן… נראה מוזר מדי) שנוצרת בנפשו של המשתמש המודע.

הבוס/האח הגדול

מעבר לגילוי של AP בנוגע למעקב גאו של גוגל אחר משתמשים (ואינספור כתבות כיצד להפסיק זאת), מסתבר שהחברה גם ממש רוצה לעזור לבוס שלכן לבלוש אחר מעשייכן במקום העבודה. כך עולה מבקשה להגשת פטנט של החברה לאחרונה. המגזין Wired רוצה לחזק את תחושת הפרנויה במקום העבודה מעט יותר, וכותב על דרכים יצירתיות בהן מנהלים בולשים אחר עובדיהם.

איך אומרים אח גדול בסינית?

בהמשך לסדרת הכתבות על מעבדת המעקב הדיגיטלי הגדולה בהיסטוריה שהיא סין, מסמכים של הממשל הסיני שהגיעו לידי רויטרס חושפים כיצד הממשל מיישם טכנולוגיות של סריקת סלולרי למעקב אחר אנשים השוהים בתחומי המדינה. טכנולוגיה ישראלית (איך לא) עוזרת לממשל הסיני במשימת ה(מ)שטור שלו.

אגב, אם כמוני, באמת תהיתן איך אומרים אח גדול בסינית, אז לחצו על כפתור ההשמעה של גוגל טרנסלייט.

המקום אליו חדי קרן הולכים למות

חברת קוואנרג'י, חד הקרן הלידאר (אין קרבת משפחה לעברי, בדקנו), מספקת מקרה בוחן מעניין של התחלה, גידול, התנפחות, (והתרסקות?) של חברה בעולם ההייטק. על הפער הגדול בין ההצהרות לבין המציאות שכה רווח באקו סיסטם, ועל חשיבותה של ההנהגה הבכירה להתנהגות הארגונית הכללית.

חלל של החלל

בעוד החלל הפך לסמל סטאטוס של המגה-עשירים ומאסק, ברונסון וטזוס מתחרים ביניהם על תואר הסטארלורד הבין-גלקטי, יש מסביב אנשים שממש מסכנים את חייהם כדי להגשים את החלום הקפריזי של כוכבי העל. זהו סיפורו (המפורט מאוד מאוד) של אחד מהם, טייס ניסוי לחלומו של ריצ'רד ברונסון.

פיסוק רחב

השבוע קיבלנו טוקבק זועם במיוחד לאחת הכתבות. התגובה היתה מחוררת מרסיסי פיסוק. המגיב הדגים בצורה מרתקת כיצד בבת אחת קורות שתי תופעות שפה רשתית הפוכות, כשמחד בני אדם מוותרים לגמרי על סימני פיסוק במקומות מסויימים, אולם מאידך, תרומים לאינפלציה חמורה בפיסוק בעודם מגזימים בשימוש בהם במקומות אחרים.

אז לכבוד המגיב, ששמו שמור בסל המחזור, בדקנו השבוע את נושא השימוש בסימן הקריאה בעולם הדיגיטלי. אנו מגישים לכם בזאת מקבץ שיעזור להבין כיצד הפך סימן הקריאה לסלפי של סימני הפיסוק.

אנטון צ'כוב (סופר דגול, מומלץ לשרות תרבות באשר הן) כתב בסוף המאה ה- 19 את "סימן הקריאה", סאטירה על בני ובנות זמנו, ובה מסופר על פקיד אפור העומד למשפט על שימוש שגוי בסימני הפיסוק בכתיבתו, אשר מגלה שבארבעים שנות חייו לא זכה אף לא פעם אחת להשתמש בסימן הפיסוק המיוחל, סימן הקריאה. מרגע זה, סימני הקריאה מתחילים לצוץ בחייו בכל מקום אפשרי. בן תקופתו, איש המילה הכתובה מצידו האחר של האוקיאנוס, סמואל לאנגהורן קלמנס, או מארק טוויין בשם העט שלו, המשיך את מגמת הזלזול המתנשא על המשתמשים תכופות בסימן הפיסוק, וציין ששימוש בסימן קריאה בכתיבה דומה לצחוק מהבדיחות של עצמך.

כיום, הן הסיפור והן הציטוט לעיל נראים כאקטואלים מתמיד. כתבה ב- WSJ גורסת כי השימוש בסימני הקריאה בתכתובת הדוא"ל גורם להגברה בחרדות המכותבים, ומתאר מה קורה כשמפסיקים את השימוש בבת אחת. הכתב של פאסט קומפני משתף כי כבר במקום העבודה הראשון שלו, הממונה ייעץ לו בעדינות לצמצם בכמות סימני הקריאה בהתכתבויות בנושאי עבודה. בכתבה של האטלנטיק, טוענים לאינפלציה של סימני פיסוק כביטוי לאינפלציית רגשות ושל אינפלצית אותות שבני אדם משדרים לסביבה בתרבות האונליין. בנוסף, גורס המחבר כי סימן הקריאה שינה את תפקידו מהדגשה למסמל רגש אמיתי וכן. בניגוד לאחרים, המחבר חושב כי מדובר בתהליך טבעי למשתמשי המרשתת. בניגוד לכתב המגזין האמריקני, תאגיד השידור הבריטי (ה- BBC), בשיא בריטיותו, הגיע לכתוב על הנושא בעקבות זעזוע מתחבירו של ראש וראשון לכוחות האור, נשיא ארה"ב, הדונלד, בעיסוקו האהוב, כתיבת טוויטים, ומהזעזוע האקטואלי הגיעו כל הדרך להמצאת סימן הפיסוק הפאלי וחזרה. הניו יורק טיימס מייחסים לנושא חשיבות כה רבה עד כי פרסמו שתי כתבות בנושא בהפרש של פחות מחצי עשור. הראשונה התמקדה בשימוש בסימן הקריאה בדוא"ל, והשנייה בהודעות טקסט (ושתיהן התחילו בפסקה כמעט זהה). מובן שגם כאן יש זווית מגדרית, וטור דעה במדיום גורס כי עקב העובדה שנשים נוטות להשתמש יותר בסימני פיסוק, הקריאה לצמצם בשימוש בהם תפגע בביטוי האישי של נשים יותר מאשר בגברים. אם אתן חושבות שזה מוגזם, אתר החדשות הסאטירי The Onion מדגים.

אנחנו במערכת עדיין מחכים ליום בו האימוטיקונים יהפכו לחלק בלתי נפרד מאטיקט כתיבת הדואר האלקטרוני העסקי. עד אז, כותב הטור מכריז בזאת על הקמת תנועת "הנמיכו" שתתמקד בהורדה דרסטית של כמות סימני הקריאה לשעה (מדד שהומצא ברגעים אלו ממש). בין מטרות התנועה יהיו גם הורדת כמות הרעש במרחב הציבורי והפרטי, כולל הרעש הויזואלי, רעשי הריח, והמתקפה חסרת הרסן על כלל חושי האדם במאה ה- 21.
מוזמנות לקחת על עצמכן את עמודי המדיה החברתיות של התנועה.

אליה כהן

הגב

1 תגובה על "ארוך מדי, כן קראתי: והפעם, בסימן קריאה (!)"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ג\'ספר
Guest

החלק האחרון נפלא! (כן זה היה בכוונה)

לקחת נושא מסויים ולהעמיק בו בכתבות מזוויות שונות ומזמנים שונים, מעלה עוד יותר את הרמה הגבוהה של הטור המצויין הזה.

מקווה מאוד שהחלק הזה יהפוך לפינה קבועה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: