גיקבוקסינג – אתם קובעים: פלייסטיישן, אקסבוקס או PC?

איזו פלטפורמה מנצחת את כולן כסביבת המשחקים הטובה ביותר. שלוש דעות, החלטה אחת, הצבעה אחת

במסגרת סדרת הגיקבוקסינג, בכל שבוע תעמוד סוגייה טכנולוגית אחת במחלוקת בה תתבקשו אתם ליטול צד ולהצביע. הפעם אנו מעוניינים לשמוע את דעתכם בנוגע לעולם הגיימינג. איזו פלטפורמה מהווה את סביבת המשחקים האטראקטיבית ביותר לדעתכם?

PlayStation: היצע משחקים חסר מתחרים / איתי חורב

כשהתבקשתי להסביר מדוע הפלייסטיישן 3 עדיפה על האקסבוקס ב-250 מלים, הבנתי שאני בבעיה. הרי 250 מלים מספיקות בקושי בשביל רשימת מכולת של יתרונות הפלייסטיישן, ואני אצטרך לבחור איזה יתרונות בדיוק אני רוצה להדגיש. האם לכתוב על בקר התנועה, הזוז, שהוא אמנם פחות מהפכני מהקינקט, אבל בניגוד אליו מאפשר משחקים עמוקים ורציניים? או אולי על לקיחת האחריות של סוני, כפי שבאה לידי ביטוי במהירות שבה לקחה אחריות ונתנה פיצוי על נפילת הרשת, בזמן שמיקרוסופט התעלמה במשך תקופה ארוכה מהעובדה שהדור הראשון של קונסולות האקסבוקס עלו בסערת אש השמיימה?

ואולי עדיף שאכתוב על כח העיבוד הגדול משמעותית? על השימוש בתקנים פתוחים שמאפשר לחבר לפלייסטיישן בקרים, אוזניות וכוננים קשיחים לא מקוריים בקלות, בזמן שבאקסבוקס חייבים לקנות רכיבים מקוריים ויקרים? אולי על כונן הבלוריי, שמאפשר לשחק במשחקים גדולים בלי לקום ולהחליף דיסקים? תלת מימד? פורמטי האודיו החדשים? היכולת לצפות בסרטי בלוריי? הסרת המגבלה האיזורית ממשחקי הקונסולה? יכולת הזרמת מדיה בקלות?

צילום: יח"צ

בסופו של דבר בחרתי ביתרון החשוב ביותר – פלייסטיישן ואקסבוקס הן קונסולות משחקים, ולפלייסטיישן פשוט יש משחקים טובים יותר. אם נספור את המשחקים הבלעדיים של האקסבוקס, לא נגיע הרבה יותר רחוק מ-halo ו-Gears of War, שניהם משחקי יריות, בזמן שבפלייסטיישן נוכל לשחק באנצ'רטד, God of War, קילזון, ראצ'ט וקלאנק, Little Big Planet, אינפאמוס, רזיסטאנס, סוקום ועוד רבים וטובים, ממגוון ז'אנרים. ומה עם משחקים שרצים על שתי הקונסולות? פעם הם נראו טוב יותר על האקסבוקס, אבל הימים האלה עברו מזמן והיום לא ניתן להבחין בהבדלים בעין בלתי מזויינת ברוב המשחקים.

אז נכון, הרשת בפלייסטיישן פחות טובה, אבל היא מספיק טובה. בתור הבעלים של שתי הקונסולות, אני יכול להגיד שלפני ששיחקתי ברשת של האקסבוקס, לא הייתה לי שום בעיה עם הרשת של סוני. אז אם אתם מתכוונים לשחק אך ורק ברשת – קנו אקסבוקס, אבל אם יש לכם עוד תכניות לקונסולה שלכם – פלייסטיישן 3 היא הבחירה הנכונה.

גיימיניג ב-PC / מאת נדב דופמן-גור

קונסולות, קונסולות… אח, כמה כיף לשחק בהן. אבל, לכולן חסרון גדול ומשמעותי אחד, שהופך את ה-PC לפלטפורמת המשחקים המנצחת, והוא היכולת לשדרג. בקונסולה, לא משנה אם זה Wii, WiiU, פלייסטיישן או אקס-בוקס, אתה בסופו של דבר תקוע עם המפרט הטכני שמגיע מהמפעל, ואם יש לך מזל, אז יש לך קונסולה שאפשר רשמית, או באמצעות קצת האקינג, לשדרג לה את הזכרון או להחליף את הדיסק הקשיח באחד גדול יותר. ב-PC, זו בכלל לא מגבלה.

צילום: יח"צ

בזמן ששחקני הקונסולות תקועים שנים על-גבי שנים עם המפרט הטכני של הקונסולה שלהם, משתמשי ה-PC יכולים לשדרג אותו כל חצי שנה, או בכלל מתי שמתחשק להם. אמנם, ישנן עלויות נלוות למהלך של שדרוג, אך עלויות אלה תהיינה גם בשדרוגים ושפצורים לקונסולות, ולכן העלויות מתבטלות. עצם העובדה ששחקן PC יכול, אפילו רק פעם בשנה או פעם בשנתיים לשדרג את כרטיס המסך שלו לכרטיס מסך שזה עתה יצא, הופך את חוויית המשחק שלו לטובה מזו של שחקן קונסולה. למעשה, זה הופך את כל הרעיון של רכישת PC למשחקים לעדיפה לעומת השקעה בקונסולה.

מה עושים לגבי משחקים? אז אמנם אין את חלק מהמשחקים שיצאו בלעדית לקונסולות (אלא אם אתם משתמשים באמולטורים למיניהם), אך המבחר הכולל של משחקים גדול משמעותית בעולם ה-PC מאשר בעולם הקונסולות, שבו יצרן החומרה שולט גם על ייצור התוכנה (שכן זו הסיבה שהיצרניות יצרו את הקונסולות מלכתחילה). אם סוני ומיקרוסופט משחחרות רק כמה מאות משחקים לקונסולה שלהם, הן בכלל לא מתקרבות למה שיש בשוק הפתוח של עולם ה-PC. למעשה, על רקע הפער הזה שתי החברות מתחילות לנסות להרחיב את היצע המשחקים שלהן, ולאפשר להוריד לקונסולה תכנים דרך האינטרנט.

אז כשחושבים על זה, משחקים הם נחמדים על קונסולה, אבל אם יש לכם תקציב למחשב גיימינג רציני, המחשב יוכל להציע לכם הרבה יותר אפשרויות שדרוג, בכל רגע נתון, והרבה יותר אפשרויות משחק, ממה שהקונסולות יודעות להציע היום.

Xbox360: מהפכני, לא פחות / חגי יעקובסון

קונסולת האקסבוקס 360 נמצאת בשוק כבר מ-2005, ועל אף מהמורות טכניות קשות בדורות הראשונים של החומרה בשנים האחרונות התחזק מעמדה כחלק מדריסת הרגל הרשמית של מיקרוסופט בסלון – או , לפחות בסלון שלי.

הדגמים הקיימים לאקסבוקס 360 הינם רבים ומגוונים, ישנם 2 דגמים עיקריים לקונסולה – 360 ו-360S , כאשר ה-360S הינו הדגם שמשווק "רשמית" כיום על ידי מיקרוסופט, פרט למפרטי החומרה השונים הדגמים נבדלים זה מזה ע"י נפח הזיכרון הפנימי, ואביזרים נוספים המגיעים עם החבילה.

יתרונה של הקונסולה לעומת המחשב האישי זה שלא משנה מתי רכשת את הקונסולה – משחק שיוצא היום ותואם לאקסבוקס 360 – ירוץ על הקונסולה שרכשת לפני שנים.

טווח המחירים של הקונסולה נע בין 200$ לקונסולה הבסיסית ביותר עד 400$ לגרסה עם דיסק קשיח של 250GB ובקר קינקט. חשוב לציין לאקסבוקס 360 אין תמיכה רשמית בישראל של מיקרוסופט (על אף ההצהרות השונות של בכירים אי אלו ואחרים בארגון).

רוב הכותרים ה"גדולים" היום משיקים גרסה גם לאקסבוקס 360 וגם לפלייסטיישן, אולם לאקסבוקס ישנם כמה כותרים בלעדיים שמושכים את "הקהל" שלהם, כדוגמת Halo , Gears of war וסדרת Fable , כותרים מצוינים לדעתי האישית, אולם אינם דווקא הנקודה המכריעה ל"למה דווקא אקסבוקס", מה שכן היה נקודה מכריעה לטובתי ל"למה אקסבוקס" היה שירות האונליין של מיקרוסופט – האקסבוקס לייב.

צילום: יח"צ

לאקסבוקס לייב יש שתי רמות רישום – כסף וזהב, כאשר הכסף הינה חינמית והזהב כרוכה בתשלום חודשי.

אחד מהדברים שקנו אותי בקונסולה הינו רמת השירות של הלייב Marketplace שמאפשר לך לרכוש תוספים למשחקים קיימים, להוריד גרסאות הדגמה למשחקים חדשים או לרכוש משחקי ארקייד או כותרי אינדי שהמשחקיות של חלק מהם אינה נופלת מהפקות ענק, הרכישה של המוצרים מבוצעת באמצעות "נקודות" שניתן לרכוש ע"י כרטיסים נטענים מראש או אונליין באמצעות כרטיס אשראי, יכולת שנפתחה לאחרונה גם לתושבי ישראל באמצעות חיבור חשבון Paypal לחשבון האקסבוקס.

פרט ליכולת ניגון המדיה המובנית בקונסולה יש באקסבוקס יכולת לשמש כ-Windows Media Center Externder , שזו תכונה שמגיעה כיום מובנית עם חלונות 7, המשמעות היא שלאחר התקנה זריזה הקונסולה מנגנת על הטלויזיה את המדיה מהמחשב, ללא צורך בביצוע המרה זו או אחרת. מבחינת איכות המדיה האקסבוקס סוחב רק עד קבצי 720p , ללא פיצ'רים נוספים כגון תרגום או מספר ערוצי שמע, בונוס נחמד שאשמח אם מיקרוסופט תשפר בגרסאות התוכנה הבאות.

ואי אפשר לסיים ללא כמה מילים על הקינקט. הקינקט הוא תוסף לקונסולה המאפשר לשחקן להשתמש בכל הגוף שלו כבקר, ללא שלטים ועזרים אי אלו ואחרים, מבחינה טכנית – הקינקט עובד לא רע בכלל, וילדים שמשחקים באמצעותו מאוד נהנים – אני , כשחקן בוגר – לא מצאתי כותר קינקט שהדביק אותי למסך וגרם לי להזיע את נשמתי החוצה, אבל כפי שכבר אמרתי בעבר – נחכה ונראה.

לדעתי האישית האקסבוקס 360 הינו שילוב מנצח של כותרים טובים, שירות אונליין לא רע בכלל, מזרים מדיה (בסיסי) ומחיר תחרותי לכל הדעות, מיקרוסופט הצליחה יפה מאוד לעלות מענן האפר של הפיאסקו הטכני של השנים האחרונות ולהפוך את האקסבוקס 360 ואת האקסבוקס בכלל – למותג שנותן תחרות בשוק הגיימינג.

ומה אתם חושבים, מה היא סביבת הגיימיניג המועדפת עליכם?

[poll id="15"]

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

4 תגובות על "גיקבוקסינג – אתם קובעים: פלייסטיישן, אקסבוקס או PC?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
א.ג.
Guest
יתרון נוסף ומשמעותי לPC הוא היכולת לרכוש משחקים ברשת להורדה ישירה (סטים, אימפולס וחבריהם…) בלי להעמיס על המדפים המסכנים עוד קופסא מיותרת… כמו כן ההיצע של כותרים ישנים בPC גדול (GOG), בזמן שלקונסולות הוא כלל לא קיים, או לפחות לא זמין באותו אופן. גם המחירים יותר זולים (אני לא מתכוון לפיראטיות, שהיא אחד החסרונות הגדולים בPC ), במיוחד אם מחכים בסבלנות מספר חודשים לסייל אטרקטיבי. ועוד מקודה קטנה – אם לא ממש חייבים לשחק כל משחק בהגדרות גראפיות מקסימליות, אז גם לא ממש חייבים מחשב גיימיג מטורף ב7000 ש"ח. מחשב ב3000-4000 יריץ היום את רוב המשחקים בצורה שתגרום למשחקי קונסולות… Read more »
גל
Guest

אני חובב משחקי אסתרטגיה, ואני מאמין שאלו הם המשחקים שמסוגלים לבדר גם אחרי שסיימתה את כל השלבים ובאמת יכולים לאתגר. ובשבילם PC זה הבחירה הטבעית.
(פונקציונלי, יעיל, ומאוד מאוד קוסטיומייז.)

ירון
Guest

XBOX – בגלל שאני לא קונה משחקים רק צורב.

need4steer
Guest

אחלה סיקור. כל הכבוד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: