Boxee Box: שתי משתמשות, שתי דעות

הפקדנו את מזרים המדיה של בוקסי בידיהן של שתי משתמשות. אחת חזרה מרוצה והשנייה מאוכזבת. קבלו סקירה כפולה עם שתי דעות מנוגדות. ומה אתם חושבים?

צילום: יח"צ

הפעם, במקום סקירה רגילה החלטנו להפקיד את מזרים המדיה של בוקסי בידהן של שתי משתמשות שכל אחת מהן חזרה להפתעתנו עם תובנות ודעות שונות לחלוטין על המוצר. מאחר וכך חשבנו לחלוק את הדילמה כאן איתכם.

בוקסי בקצרה

למי שלא מכיר, בוקסי בוקס הוא מזרים מדיה מעוצב, פרי פיתוח ישראלי של חברת Boxee שחברה ל-D-Link הטיוואנית. המכשיר הושק לראשונה בחודש נובמבר האחרון ב-33 מדינות ברחבי העולם והגיע באיחור קל גם לישראל, כשהוא כולל תמיכה מלאה בעברית. את מכשיר הבוקסי בוקס אפשר לרכוש היום בישראל תמורת 1,200 ש”ח.

הקופסא מציעה תכני וידאו עצמאיים לצד שורה של תכנים נוספים ברשת כמו יוטיוב, פנדורה ותכני מדיה אישיים כמו מאגר התמונות והמוזיקה שלכם, אך תכנים הסגורים לקהל האמריקאי כמו נטפליקס או פנדורה ידרשו שירות VPN נפרד. המכשיר עצמו מעוצב להפליא וכולל שלט וממשק מרהיב שזכה כבר לאינספור שבחים, עליו אחראית בוקסי הישראלית.

מבחינת חומרה, הבוקסי בוקס מצוייד במעבד אטום 1.2GHz של אינטל, זיכרון פנימי בנפח 1GB, והוא מזרים וידאו באיכות 1080p לכל טלויזיה בעלת חיבור מתאים, משמע, הקופסא לא מתאימה לחיבור לטלויזיות שאין להן HDMI ו-RCA. פרט לכך המכשיר כולל גם דפדפן Webkit ומאפשר להוריד אפליקציות שונות שמרחיבות את היכולות השונות שהוא מציע. מורן בר וחן אידן חיברו את ה-Boxee Box בבית וכל אחת מהן חזרה עם חוות דעת שונה על המוצר:

מקור: יח"צ, עיבוד תמונה

הכירו את החבר החדש שלי / חן אידן

העיצוב

את הבוקסי בוקס קיבלתי לאחר שהיה ברשותי סטרימר מסוג אחר, בעל מבנה סטנדרטי, מלבני ומוכר לכולם. כתוצאה מכך, העיצוב המעט משונה ולא סטנדרטי של המכשיר הצליח להרשים אותי כששלפתי את הקוביה מהקופסה. בהתחשב בעובדה כי מפאת חוסר מקום על כוננית הטלויזיה, עליי להניח את הסטרימר מאחוריה – העיצוב הופך לפרט שולי במכשיר ואינו תורם או מפריע.

השלט

בפעם הראשונה שהשתמשתי בשלט, חששתי כי העובדה שהוא דו צדדי עלולה להוות בעיה עבורי. צורת האחיזה של השלט גורמת להרגשה כאילו אנו לוחצים על כפתורים משני הצדדים, אך הממשק ידע להתמודד עם בעיה זאת יפה מאוד ובעצם לא ייחס כל משקל ללחיצות על המקלדת, אלא אם כן תיבת הטקסט הייתה פתוחה.

ניווט בתוך אתרי אינטרנט היה אמנם אתגרי בהתחלה, אך איננו בלתי אפשרי. מעבר לכך, שעם היצע האפליקציות הקיימות במכשיר המאפשרות לגשת לממשק מותאם של מגוון אתרים כגון יוטיוב – לא מצאתי סיבה הגיונית להשתמש בדפדפן דווקא בסטרימר, בשביל זה יש לי את הסמארטפון שלי לצידי.

הרשת

החיבור לרשת האינטרנט האלחוטית עברה בצורה קלה למדיי. המכשיר ידע לזהות אותה במהירות, ביקש את הסיסמה לצורך התחברות ופשוט התחבר. צפייה בסטרימינג, גלישה באינטרנט וקבלת מידע נוסף אודות הסרטים היה מהיר, קל וכיפי למדיי. למרות זאת, במידה וזה אפשרי – לטעמי עדיף לחבר את הקופסה לאינטרנט באמצעות כבל, שכן החיבור הופך למעט יותר מהיר.

הממשק

אני חייבת להודות, שלאנשים שאינם טכנולוגיים הממשק עלול להיות בעייתי בתחילה. אבל, בדיוק כמו הממשק הקיים ביס מקס או בהוט VOD, מדובר בכמה דקות של הסבר לדור המבוגר ולאחר מכן גם הם יוכלו להתמצא בו בקלות. לאחר חיבור הקופסה לטלויזיה, המסך הראשון בו אנו נתקלים בו הוא מסך ההרשמה. רק לאחר יצירת משתמש ניתן להתחיל להנות מהממשק ויש הרבה הנאה ממנו.

אחד הדברים הנחמדים שהממשק מציע הוא מידע נוסף עבור הסרטים והסדרות הנמצאים על גבי מכשירי המחשב החולקים את אותה הרשת, או הכוננים הקשיחים שחיברנו בעזרת USB לבוקסי. ניתן לראות את פוסטר הסרט (או תמונה מתוכו במקרה והמערכת לא מצאה את תמונת הפוסטר), תקציר אודותיו וכמובן אורך הקובץ. הממשק מציע הוספת כתוביות, בהתאם לאלה הקיימות ברשת המתאימות לקובץ ובאופן כללי מציע למשתמשים עיצוב חמוד ומזמין שהופך את החוויה לעוד יותר משתלמת.

מקור: יח"צ, שלט דו צדדי

התוכן

בעוד שניתן לצאת מנקודת הנחה כי במידה ואתם רוכשים סטרימר, הוא מיועד לצפייה בתוכן האישי שלכם ולא בתוכן נוסף הנמצא באינטרנט, במידה ותהיו מעוניינים למצוא עוד תכנים, אין זאת בעיה. מעבר לאפליקציות הקיימות הנותנות לצרוך תכנים בסטרימינג, במידה ויש ברשותכם פרקים של עונה אחת מתוך סדרה מסויימת, הממשק מציע לכם את שאר העונות, תמורת תשלום כמובן. לשם ההגינות יש לציין כי לא ניסינו לבצע רכישה של פרקים נוספים, כך שאיננו יודעים אם הם זמינים בארץ.

במידה ואתם מעוניינים בתוכן ישראלי, ייתכן כי תתאכזבו ממה שיש לקופסה להציע. התכנים המוצעים מוזרמים ישירות מאתרי האינטרנט, אליהם ניתן לגשת מכל דפדפן, אך בכל זאת עלינו להודות שהתפתנו לנסות ולראות מספר סדרות דרך האינטרנט, תהליך שעבר בהצלחה, למרות מסגרת האתר שנשארה לאורך כל הצפייה.

גזר הדין שלי

ישנם הרבה סטרימרים בשוק המציעים את האפשרות לראות את התכנים שברשותכם בצורה קלה ומזמינה, אך אף אחד מהם לא יכול להציע את הממשק שבוקסי מציעה, כמו כן האפשרויות הרבות והנוספות כגון הוספת תרגום, צפייה בתקצירי הסרטים וכמובן דפדפן אינטרנט מובנה המאפשר לנו לגשת לכל אתר שנרצה.

למרות המחיר היקר, במידה ואתם מחפשים ערך מוסף בצפייה בסרטים, בין אם הם שלכם לבין אם הם מוזרמים מהרשת – ייתכן כי בוקסי בוקס היא בדיוק מה שהיה חסר לכם עד היום. במידה ואתם עדיין לא בטוחים, באפשרותכם להתנסות בחינם בממשק שמציעה הקופסה במחשב הביתי שלכם ולראות בדיוק מה אתם מפסידים.

מקור: יח"צ, עיבוד תמונה

איפה לעז**ל אפשר להניח את הקופסא הזו? / מורן בר

העיצוב

את הקופסא של בוקסי לקחתי אלי הביתה בשמחה. אני אוהבת גאדג’טים, ומאוד אוהבת תחליפי טלויזיה (גילוי נאות – אני לא מחוברת לערוצי טלויזיה כבר 4 שנים). הידיעה שיהיה לי מה לראות בערב בבית והתמונות השובבות של קופסא קטומה וזוהרת הצליחו להלהיב גם אותי לנסות את המכשיר, אך אבוי, כבר בשלב ההוצאה מהקופסא הבנתי שאין לה בדיוק מקום בשום מקום. מדובר בסופו של דבר בקוביה מרובעת השעונה על צידה, שאי אפשר להניח עליה שום דבר ובסופו של דבר עומדת ככה, בכיעור מפתיע, על המערכת.

השלט

השלט של הבוקסי הוא הדבר הכי מעוצב שתתקלו בו. יש לו מקלדת מלאה הנכנסת לגודל סטנדרטי של שלט טלויזיה ואפשר להכניס אותו למעמד של השלטים ללא בושה. מהצד השני יש כפתורים מעוצבים אשר מהווים תחליף לעכבר. בהתחלה אני מודה שזה היה נחמד שאפשר להזיז את הסמן בקלות, בעיקר בממשק של בוקסי, אך כאשר נכנסים לתוך עמוד אינטרנט, הזזת הסמן ממקום למקום הופכת למשימה לא נעימה בכלל.

חיבורים, הגדרות וגישה לרשת

לפני הגלישה, נעבור לחיבורים וההגדרות. בגזרת ההגדרות נתבקשנו ליצור משתמש למערכת, לבחור את האפליקציות, התכנים, לבטל את ה-Parental control (מה שהתברר כשגיאה חמורה) וכמובן להתחבר לרשת האלחוטית. כאן כבר הייתי צריכה לשנות מספר פעמים לא מבוטל את הגדרות האבטחה של ה-Wifi שלי כי המכשיר סירב לזהות אותה. ההגדרות אצלי מסובכות אף יותר, כי הרשת מוכנה לקבל רק מכשירים שה-mac address (כתובת כרטיס הרשת הייחודית של כל מכשיר) שלהם הוזן למערכת מראש. למצוא את הכתובת של הרכיב האלחוטי לקח לי לא מעט דקות בתוך הממשק, כי בצורה תמוהה הכתובת אשר היתה מודפסת על קופסת המכשיר היתה רק זו של כרטיס הרשת הרגיל. חשוב להדגיש שבלי רשת הקופסא המוזרה היא פשוט עוד סתם רהיט.

הממשק

הממשק של התוכנה ידידותי ואינטואיטיבי לכאורה. אפשר להגיע אחרי שיטוט קל לכל מיני אפליקציות מעניינות, לבחור את התכנים שיהיו מוצגים ולשנות הגדרות. אבל גלגל השיניים של ההגדרות, נסתר בהתחלה מהעין, ועומס ההגדרות שצריך להתעסק איתן כדי להתחיל לעבוד עם המכשיר, הצליח לבלבל אותי. כמות המסכים שצריך לעבור לכל הגדרה הוא טכני מדי, חסר סוף והוא מאוד לא ידידותי.

הדפדפן של בוקסי נחמד, לא יותר. הוא לא מהיר מדי, הוא לא מטריד מדי, אבל השילוב בין הגלישה באמצעות העכבר המוזר (זוכרים? ארבעה כפתורים בצורת גלגל וכפתור אמצעי לבחירה) והצורך להפוך את השלט ולהתחיל להקליד, כבר הופכים את המטלה למשהו איטי ולא כיפי. אתרים מסויימים גרמו לדפדפן לקרוס ואתרים אחרים פשוט עלו ממש לאט.

מקור: יח"צ

התוכן

לי לא אכפת לשלם על תוכן, באמת. כמה שקלים כדי לצפות בתכנית האחרונה באתר אינטרנט, או כמה עשרות שקלים בחודש כדי לצפות בסטרימינג בסרטים נתפסים בעיני כמחזירים את ההשקעה בקלות, ובעיקר, בלי התחייבות. עושר התכנים והאפליקציות שיש לבוקסי התחלף במהרה בתהיה – מה יש שם בכלל? התכנים עצמאיים ברובם, בשפות מאוד מוזרות, האפליקציות הישראליות מובילות למעשה לאתר האינטרנט של ספקיות התוכן ולא מותאמות בצורה נעימה, ובכלל, בשביל מה כל זה אם בסוף אני מוצאת את עצמי מתמרנת את הדרך אל ה-Play בנגן רגיל בתוך אתר?

כמות האפליקציות הרלוונטיות והנוחות לתפעול (כמו TED לדוגמא, או יוטיוב) הן ספורות, ולא ממש מצליחות להחזיק אותי יותר מדי מול המסך, ורוב הזמן שוטטתי בניסיון למצוא משהו שהוא לא הודי, או בשפה זרה אחרת, משהו שיזכיר לי משהו שאני מכירה. בעוד שהתוכן האיכותי נמצא רק בתשלום נוסף, דרך VPN. גם כבר שנכנסתי לראות את תוכן מסויים (לדוגמא פרק של Southpark) הוא היה מפוקסל אלא אם כן המתנתי קצת שה-Buffering יעבוד. הדבר היה נכון גם כשניסיתי להזרים סרט שנמצא על מחשב אחר בבית, שאני לא אלאה אתכם בכמות ההגדרות שהייתי צריכה לעבור. בהחלט לא ידידותי למי שאינם גיקים ושולטים באפשרויות שיתוף וסוגי מערכות קבצים.

גזר הדין שלי

לא הכל רע, באמת שלא, אבל זה עדיין לא מספיק. מעבר להתלהבות הראשונית, הצורה של המכשיר מעיקה והוא נשאר מונח ללא שימוש לאחר שבוע של נסיונות להפיק ממנו את המיטב. אולי בגרסאות הבאות, או כששיתופי התוכן המקומיים יהיו רלוונטיים יותר והגדרות המכשיר יהיו ידידותיות יותר, אשמח לקבל אותו לסיבוב נוסף. אבל זו רק דעתי, ועוד לא דיברתי על המחיר.

את גזר הדין הסופי אתם תקבעו – לקנות או לא לקנות?

[poll id=”17″]

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

2 תגובות על "Boxee Box: שתי משתמשות, שתי דעות"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
עידו
Guest
למי אכפת לעזאזל מגלישה באתרים? אכפת לנו מאיכות תמונה, מזה שהמכשיר מוצא תרגומים בשניה. מהממשק הגאוני. מהמערכת המלוטשת שאין אחרת שנראת טוב כמוה. מזה שאפשר להוסיף ולהסיר כתוביות יותר טוב מבכל מע’ אחרת. מזה שהיא תומכת בכל סוגי קידוד אם אפשרות לשינוי תוך כדי הסרט. ודרך אגב, כל אידיוט יודע שכתובת ה MAC נמצאת מתחת לכל מכשיר אלקטרוני. יכולת פשוט להביט בסטיקר בתחתית המוצר והיית רואה את המדבקה כמו בכל ראוטר או מוצר אחר שבא עם כרטיס רשת. את פשוט כזאת אישה~! שזה אבוד מראש. ועוד משהו, אף אחד לא לוקח בוקסי בשביל TED. אלא בשביל נטפליקס לדוגמא שבארץ אין… Read more »
כתבה נחדשה על בוקסי בוקס
Guest
כתבה נחדשה על בוקסי בוקס

חוות דעת מנוגדת, אהבתי.
אפרופו, מצאתי כתבה חדשה על בוקסי בוקס הכוללת את כל הפיצ’רים שיש במכשיר כולל פתרון בעיות וכד’, ראו http://itbananas.com/boxee-box/

wpDiscuz

תגיות לכתבה: