גיק-על-אחד: תום ביורן, ראש חטיבת מעבדות אריקסון

תום ביורן, מנהל המחקר וראש חטיבת מעבדות Ericsson מפרט על פעילותה של החברה, כיצד האפליקציות הסלולריות יכולות לתרום לעולם והיכן כדאי לכם להתחיל

מקור: יח"צ, עיבוד תמונה

תום ביורן הוא מנהל המחקר וראש חטיבת מעבדות Ericsson, בעל נסיון של 25 שנים במולטימדיה ואפליקציות למובייל. הוא בעל תואר פרופסור בעיבוד אותות, אותו קיבל מאוניברסיטת Lulea שבשבדיה. נושאי המחקר העיקריים שלו הם בתחום החיישנים, Geo, Context Aware וכמובן בתחום ה-M2M, הידוע גם כ-Mobile to Mobile עם התמקדות בתעבורה, שימושיות, מדיה ועוד. הפוקוס העיקרי שלו בתקופה האחרונה היה סביב חדשנות ופיתוח לסביבה הסלולרית.

ביורן מוביל את הקבוצה שמאחורי מעבדות אריקסון במטרה לשפר את יכולותיה, ללמוד כיצד לייעל ולשפר את הרווחים מהשירות תוך כדי שחרור API לאפליקציות סלולריות ולמפתחים. מי שמעוניין להתחקות אחר פעילותו של ביורן יוכל לעשות זאת דרך חשבון הטוויטר הרשמי של מעבדות החברה אותו הוא מנהל בקישור הבא – www.twitter.com/ericssonlabs.

ספר על מעבדות אריקסון? מהו תפקידך שם?

מעבדות אריקסון הן יוזמה של Open Innovation – תבנית המניחה כי חברות יכולות וצריכות להשתמש ברעיונות חיצוניים כמו גם רעיונות פנימיים, במטרה לקדם את הטכנולוגיה שהן מפתחות. מדובר באתר בו אריקסון מפרסמת טכנולוגיות עתידיות ומאפשרת למי שמעוניין בכך להתנסות בהן. כמובן שקבוצות היעד הן מפתחים, מהנדסים, סטודנטים או חוקרים מאונברסיטאות, מוסדות או חברות אחרות.

באתר ניתן למצוא מגוון API, SDK ודוגמאות קוד לבניית אפליקציות ווב בעזרת שימוש בשירותי הענן של אריקסון. בין השחרורים האחרונים מהחברה ניתן למצוא שירות מבוסס מקום בתוך מבנים (Indoor LBS) הכולל קבצי SDK של אנדרואיד, מפת סטודיו, קליינט ביסוס מקום פנימי ואת webRTC – דפדפן פשוט המבוסס על webkit ויכול להציג וידאו ואודיו בזמן אמת, ללא התקנה נוספת של פלאגאינים.

כיצד הגעת לתפקיד ראש מעבדות אריקסון?

ובכן, בעיקרון מדובר ברעיון שהיה לי ושנתן לי השראה לאורך זמן, כך כשהקבוצה שלי התחילה לעבוד בכיוון בניית המעבדות, היה זה מהלך טבעי עבורי לקחת את האחריות ולנצל את ההזדמנות להוביל אותה.

מהם Ericsson Application Awards?

מדובר בדרך עבורנו לגרום למפתחים להכיר את מעבדות אריקסון. זה התחיל כתחרות המיועדת לסטודנטים, אך בשנה שעברה החלטנו להוסיף לרשימת המתחרים גם ארגונים קטנים ובינוניים, כך שכיום מדובר בתחרות פיתוח אפליקציות עם מעט מרכיבים נוספים מלבד שליחת אפליקציה והמתנה להכרזה האם ניצחת או לא.

התחרות פונה לשלב ההתחלתי של בניית אפליקציות, כך שיש לנו עוד תחרות קטנה לפני מועד ההגשה של האפליקציה המקורית, בה אנו רוצים לראות את הרעיונות והבעיות שהקבוצות מתמודדות איתם. כמו כן, אנחנו מבצעים בדיקות לגרסאות הבטא עם כ-3,000 בודקים מכל רחבי העולם ורק שלוש האפליקציות המגיעות לשלב הסופי נבדקות על ידי שופטים שנבחרו מראש ולאחר מכך מוכרז על המנצח. התוצאות שמתקבלות לאורך כל התהליך על ידי הבודקים נשלחות בחזרה אל הצוותים, על מנת שיוכלו לשפר את הרעיונות שלהם.

בתחרות האחרונה שנערכה, זכתה חברת HipSnip. המיקוד בשלבים הראשונים של עבודתם הוא מה שהוביל למוצר מנצח וכתוצאה מכך עזר להם להשיג מימון מקרן הון סיכון עבור המוצר שפיתחו.

האם וכיצד הפרידה של סוני ואריקסון השפיעה עליכם?

סוני אריקסון היא שותפה ב-Ericsson Application Awards ואנו תומכים אחד בשניה, כמו גם במפתחים של החברה. נכון לעכשיו כלום לא השתנה ואנו נמשיך לתמוך אחד בשניה גם בהמשך הדרך.

מהן המערכות האקולוגיות והשותפויות שאריקסון מייצרת מסביב לעולם?

בכך שאנו מוכרים בצורה גלובלית בעקבות הקמת מעבדות אריקסון ובעקבות תחרות Ericsson Application Awards יוצא לנו לפגוש ולהכיר המון חברות חדשות שיכולות לעזור ולתרום ללקוחותינו ולשותפינו ומדובר במאמץ שאנו מעוניינים להגביר. בשנה שעברה היו לנו 158 קבוצות מ-50 מדינות שונות בתחרות האפליקציות, כמו גם שכיום במעבדות אריקסון יש 15,000 מפתחים רשומים מכל רחבי העולם.

מקור: צילומסך מאתר החברה

לאן אתה רואה את שוק התקשורת מתפתח, במיוחד לאור הצמיחה של צריכה אינטרנטית דרך מכשירי הסלולר?

אני חושב שאנחנו רואים את ההתחלה של מהפכת הסמארטפונים והשימוש הגובר בהם על מנת לגשת לאינטרנט. ככל שיותר מכשירי סמארטפון בעלות נמוכה יצאו לשוק והמשתמשים ממשיכים להתרגל לעובדה שכל המידע והקישוריות שצריכים נמצא בכף ידם, כך השימוש והביקוש עבור אפליקציות ימשיך לגדול מעבר לציפיותנו. אנו צופים כי 50 מיליארד מכשירים יהיו מחוברים לאינטרנט עד שנת 2020 והם יהפכו את הערים עצמן לחכמות יותר, יפשטו ויקלו על אורך החיים וכמובן יעזרו להקים מפעלים יעילים יותר.

מהו פרוייקט ה-Social Web Of Things עליו אתם עובדים?

Social Web Of Things הוא קונספט המיועד לעזור למשתמשים להבין יותר לגבי חיבור מכשירים. המשתמשים אינם מבינים כיצד רכיבים תקשורתיים מתקשרים, אך כן מסוגלים להבין תקשורת חברתית בצורה טבעית. אם כל המכשירים שברשותי הם חבריי ואני יכול לתקשר איתם בדיוק באותה הצורה כמו עם חבריי – מדובר בדרך הרבה יותר קלה להבנת הקונספט של כיצד הכל מחובר וכיצד רכיבי תקשורת באמת עובדים. המטרה שלנו היא להסביר למשתמשים בדיוק כיצד מוצרי היום יום שלהם עובדים ומתפקדים, בצורה קלה ומובנת.

מהם הטרנדים "החמים" ביותר שאתם רואים כיום בשוק הסלולרי?

הטרנד החם ביותר היום בתחום הסלולרי הוא בתחום התשלומים. ישנם פתרונות רבים ושחקנים חדשים שמנסים לקחת חלק בנושא ומציעים פתרונות הנעים מתשלומים באשראי בתוך האפליקציה, תשלום בעזרת שבב ה-NFC ועד רעיונות חדשניים כמו Square.

הטרנד החם שאינו נכנס לכותרות הוא בתחום החברות המרושתות, פתרונות חדשים הכוללים שימוש בטכנולוגיות סלולריות על מנת לשפר את התהליכים בתוך החברה נמצאים בעלייה. לא מדובר בתחום מפואר, כך שכנראה לא תוכלו לקרוא עליו יותר מידי בבלוגים או באתרי חדשות.

מהן התוכניות העתידיות של Ericsson Labs? 

תוכניותנו בעתיד הן להמשיך לדחוף את יוזמת מעבדות אריקסון וליצור עוד שותפויות וקשרים שיעזרו לנו לפתח אותן, על ידי חדשנות, פתרון בעיות ואפשרות לתת לאותם שותפים לגדול בתוך הקשר שלהם איתנו. הנושא הבא בו אנו מעוניינים להתרכז הוא במטרופולינים – איזורים המונים הכוללים מעל ל-10 מיליון תושבים. להם יש בעיות גדולות במיוחד ואנו מעוניינים לנסות לפתור אותן, או לפחות לאפשר לאחרים לפתור חלק מהבעיות בהן המטרופולינים נתקלים.

איזה טיפ תתן למפתחים המעוניינים לנסות את מזלם בתחום אפליקציות המובייל?

מצאו את הנישה והשארו מפוקסים. למדו תוך כדי עשייה. זכרו כי גם הצלחת המשחק אנגרי בירדס הגיע לאחר הרבה מאוד נסיונות לא מוצלחים של חברת Rovio.

וידאו: Indoor Maps and postioning


הפוסט מפורסם בחסות אריקסון


אריקסון היא הספקית המובילה בעולם של טכנולוגיה ושירותים למפעילי טלקום. אריקסון היא המובילה בטכנולוגיות ניידות של הדור השני, השלישי והרביעי ותומכת ברשתות המשרתות יותר משני מיליארד מנויים בנוסף להיותה בעלת מעמד מוביל בשירותי מיקור חוץ.

אריקסון עורכת בימים אלה את תחרות האפליקציות השנתית של החברה – Ericsson Application Awards. השנה התחרות בסימן "יישומים לחברת הרשת" –  Applications for Networked Society. מטרת התחרות היא לקדם חדשנות במגוון סביבות, מקומות, מצבים וכו', כמו גם לחבר אנשים, עצמים ומקומות ולהעצים את בני האדם והחברה. "חברת הרשת" (Networked Society) הינה החזון של אריקסון השואף לשלב ניידות, פס רחב, מחשוב ענן, יישומים ושירותים לתועלת אזרחי העולם.

ניתן להגיש אפליקציות חדשות לתחרות עד לתאריך ה-28 בפברואר 2012. באמצע חודש מרץ יוכרזו הצוותים העולים לחצי הגמר, חמישה בכל קטגוריה. בשלב ההערכה השני של ההצעות (הצפוי להערך בסוף אפריל) שעלו לחצי הגמר יתבצע בעזרת 1,000 איש מ-4-5 ארצות בעולם ובסופו ייבחרו הצוותים העולים לגמר, השניים הטובים ביותר בכל קטגוריה. שלב ההערכה השלישי יתבצע בטקס התחרות על ידי חבר שופטים (פאנל של מומחים) אשר יבחרו את המנצחים.

פרטים נוספים על התחרות ניתן למצוא ב: www.ericssonapplicationawards.com

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: