גיק-על-אחת: שרון שרייבר, מנכ"לית zeZebra

שרון שרייבר, מנכ"לית חברת zeZebra מסבירה מה היתרון של החברה שהקימה מול המתחרים בשוק, מהי ההרגשה של אישה בתחום היזמות ומה היא חושבת על זירת הסטארטאפים המקומית

מקור: שרון שרייבר

שרון שרייבר היא בוגרת ממר"ם עם תואר ראשון בפסיכולוגיה ו-MBA מהתכנית של קלוג – רקאנטי. היא בעלת נסיון נרחב במכירות ופיתוח עסקי מחברות כגון איי.סי.איי, טלקום וקבוצת רד, יזמית לשעבר שהקימה חברה שעסקה במסחור טכנולוגיות אוניברסיטאות ובתפקידה האחרון שימשה כסמנכ"לית פיתוח עסקי בחברת Xfone Inc הנסחרת בארה"ב.

כיום, שרון היא מייסדת שותפה ומנכ"לית חברת zeZebra המשווקת תוכנה חינמית שמטרתה לעזור למשתמשים להעביר קבצים בין מחשבים שונים – ללא שימוש בעזרים כמו דיסק און קי, אימייל ועוד. בראיון עימה היא מסבירה לנו כיצד הרעיון עבור החברה נוצר, כיצד הגיעה לעולם היזמות, איך מרגישה אישה ב'עולם של גברים' ועוד.

למי שאינו מכיר, נשמח אם תספרי לנו מעט על Zezebra ועל תפקידך שם.

את zeZebra הקמתי יחד עם ירון אדלר, לשעבר ממייסדי אינקרימייל לפני כשנה ובה למעשה אני מנכ"לית. החברה מתמקדת בהענקת "TA"- "זמינות דיגיטלית מוחלטת" למשתמשים, ובחינם.

אנו מציעים תוכנה חינמית המיועדת להעברה של קבצים בין מחשבים, ללא מגבלת גודל. הרעיון הוא פשוט: משתמשים ממילא קנו מחשב עם כונן קשיח שלרוב מספיק לכל צרכיהם, כמו גם הם בוודאי משלמים על חיבור לרשת ועל רוחב פס מספק האינטרנט שלהם. למה שישלמו שוב על איחסון המדיה בשרת של מישהו אחר, רק כדי שחבריהם יוכלו להגיע אל הקבצים האלה, או לחילופין יצרבו דיסק או מדיה מגנטית אחרת ויכתתו רגליהם להעביר אותה פיזית?

מבחינה טכנולוגית זה מאפשר לנו למקסם את היכולות שכבר קיימות בתשתית של המשתמש ומבחינה יישומית – העברת הקבצים היא רק קצה הקרחון. בקרוב מאוד נרחיב את התמיכה גם לטלפונים חכמים ובהמשך נציע שירותים נוספים כשכאמור, החזון הוא להעניק למשתמשינו פתרון מקיף של נגישות לחומרים דיגיטליים, מכל מקום ובאמצעות כל מכשיר.

בפועל, פיתחנו תוכנה להעברת קבצים גדולים ברשת. כיום, ברוב הפתרונות המוצעים, על מנת להעביר תמונות וסרטים המשתמשים נדרשים לאחסן את המדיה הדיגיטלית שלהם על גבי שרתים בענן, אליהם ניגשים חבריהם על מנת להוריד את אשר נשלח אליהם. המגבלות של פתרונות מסוג זה הינן רבות: ראשית, המשתמש נדרש לשלם מעבר להיקף קבצים מסוים. שנית, המדיה נשמרת בענן וחשופה לבעיות של אבטחה ופרטיות. שלישית, העלאה לענן גוררת זמני העלאה ארוכים. התוכנה שלנו מאפשרת העברה ישירה של מדיה דיגיטלית בין המשתמשים, חינם, ללא מגבלות גודל, במהירות רבה תוך שמירה על פרטיות ואבטחה.

כיצד הגעת לעולם הסטארטאפים? מה גרם לך להחליט לצאת לדרך עצמאית ולא להיות שכירה?

כבר מילדות הייתי יזמית, ובסופו של יום, מדובר בחיידק יזמי שאין דרך לברוח ממנו.

כיצד עלה הרעיון עבור zeZebra?

חזרתי מחופשה ארוכה עם מצלמה עמוסה בתמונות ובסרטונים שרציתי לחלוק עם חבר שמתגורר בחו"ל. כל ניסיונותי למצוא פתרון טוב ונוח להעברת החומרים באיכות גבוהה, במהירות, בחינם ומבלי לחשוף אותם לעין כל – פשוט נכשל. מכאן התחיל דבור ביני לבין ירון על כך שלצרכני מדיה יש בעיה להעביר קבצים גדולים לחברים, ואם אנחנו – שעובדים בתעשיה ונחשבים משתמשים יחסית מתקדמים לא הצלחנו להעביר קבצים, בטוח שמשתמשים מנוסים פחות נתקלים באותה הבעיה.

במהלך החיפוש נוכחנו לדעת כי האלטרנטיבות נעות בין תשלום לאתרים שונים מהקף קבצים מסוים ומעלה, ועד לשימוש עתיק היומין בדיסק און קי או בצריבה לדיסק. הרעיון נולד מתוך ראיית העליה המשמעותית בדרישה לתכני מדיה ברשת והבנת הצורך האדיר בפיתוח פתרונות פשוטים וידידותיים למשתמש, שהינם חינמיים לכל אורך הדרך להעברת קבצים גדולים.

באילו אתגרים נתקלת כשרצית לגייס הון עבור החברה? מדוע לדעתך קשיים אלה התעוררו?

האתגר המרכזי הוא היכולת לשמור על האמונה בדרך ועל המומנטום בגיוס לאורך כל התקופה, והיא זו שהופכת אותך מיזם עם עוד רעיון מוצלח, ליזם מחושל שמוכן יותר להתמודד עם הקשיים שימשיכו ויצוצו לאורך כל חיי החברה.

כרגע המוצר שלכם מיועד בעיקר עבור צלמים וגרפיקאים, מדוע בחרתם להתמקד דווקא במשתמשים אלה?

המוצר שלנו מיועד לכלל המשתמשים הביתיים- כל מי שרצה לחלוק תמונות או סרטונים מהחופשה האחרונה ובסוף מצא את עצמו מעביר אותם בדיסק און קי, או שולח עשרות אימיילים כשבכל אחד תמונה אחת. כל אחד מהמשתמשים הללו מרגיש את הצורך- לבחור עם מי לחלוק ולעשות את זה ישירות, בלי שהמידע יאוחסן או יעבור אצל צד שלישי וללא סיכונים של אבטחת מידע.

מקור: אתר החברה

צלמים וגרפיקאים מרבים להעביר קבצי מדיה גדולים יחסית ולכן עשויים להזדקק למוצר שלנו בתדירות גבוהה יותר מהמשתמש הממוצע. בעקבות זאת אנחנו מעריכים כי הם עשויים לשמש "מקדמי שיווק" עבורנו ולעזור לנו להפיץ את התוכנה באופן ויראלי.

כיצד אתם מתכננים להרחיב את המוצר, כך שיתאים לכלל המשתמשים?

ראשית, המוצר תוכנן בקפידה כך שממשק המשתמש יהיה פשוט ונגיש למשתמשים שאינם מומחים, ובכוונתנו לשמר על הקו המנחה הזה. בנוסף, אנחנו מכינים שלל הפתעות וביניהן גרסה למוצרי iOS כגון אייפד ואייפון כמו גם מוצרים עבור פלטפורמת אנדרואיד שיאפשרו להעביר קבצים מכל מקום, בכל גודל ומכל מכשיר.

מדוע לדעתך יש פחות נשים בעולם היזמות בישראל ובכלל? האם הרגשת שהתייחסו אלייך אחרת בגלל שאת אישה במה שנחשב 'שוק של גברים'?

הסיבות לכך רבות והן מתחילות בהעדר מודלים נשיים בתחום ההייטק להזדהות איתן, כמו גם בצורך בתמיכה משפחתית על מנת לקחת סיכון, ולעבוד בסטארט אפ שסיכויי ההצלחה שלו אינם ידועים מחד ודורש שעות עבודה מרובות מאידך. לבסוף, נשים רבות נטולות Network מהסוג שגברים מייצרים בצבא ומקומות נוספים, התומך בהם בדרך להקמת סטארט אפ מצליח.

אבל אם הייתי צריכה לבחור סיבה מרכזית אחת, אני מאמינה שהסיבה נעוצה בכך שנשים בגיל צעיר אינן נהנות מחינוך משפחתי וסביבתי שאמור לכוונם בהכרח להאמין בעצמן, לשאוף גבוה ולהגשים את יכולותיהן עד למקסימום.

בראש ובראשונה הכורח הכלכלי והקושי לפרנס משפחה על בסיס משכורת אחת מעודד נשים לצאת למעגל העבודה, ובהתאם מייצר תמיכה סביבתית ומשפחתית. שנית, יש נשים רבות שהן מבריקות, מוכשרות ושאפתניות ששמות לעצמן למטרה להגשים את עצמן אישית ומקצועית ועל כן, מתעקשות ומצליחות לתמרן בין עבודה למשפחה. שלישית, מקומות עבודה איכותיים (אם כי מעטים מדי) מכירים בעובדה שלעובד/ת מוצלח/ת אין מחיר, ומוכנים להתגמש כדי לענות על צרכיהם של נשים עובדות.

כרגע המוצר שלכם מוצע בחינם, מהו המודל העסקי שלכם וכיצד אתם מתכננים להמיר את המשתמשים לרווחים בעתיד?

מאחר ואיננו מאחסנים את המדיה הדיגיטלית של המשתמשים בשרתים שלנו, נחסכות מאיתנו עלויות כבדות של אחסון ותעבורה המאפשרות לנו להשאר חברה רזה המציעה מוצר חינמי. בהמשך הדרך, אנו מתכננים להפעיל מודלים המקובלים בעולם ה-Downloadable Clients.

עם כניסתן של חברות גדולות כגון BitTorrent לתחום שיתוף הקבצים על גבי הענן, כמו גם התחרות הקיימת מצד Dropbox ודומיהן, מה מייחד אתכם מול המתחרים הקיימים בשוק ומה היתרון המשמעותי אותו אתם מציגים למשתמשי הקצה?

בסופו של יום – משתמשים בענן נדרשים לממן את האחסון בענן. כאמור, אנשים כבר משלמים על תעבורה לספק האינטרנט ועל האחסון במחשב שהם קנו, למה שישלמו שוב על איחסון המדיה בשרת של מישהו אחר, רק כדי שאנשים אחרים יוכלו להגיע אל הקבצים האלה, או לחילופין יצרבו דיסק או מדיה מגנטית אחרת ויכתתו רגליהם להעביר אותה פיזית? היחוד שלנו בראש ובראשונה הוא האפשרות להנות משרות ללא הגבלות גודל או סוג, שאינו עולה כסף. שנית – יתרונות המהירות, האבטחה והפרטיות משמעותיים עבור לא מעט משתמשים.

מהי דעתך על סצנת הסטארטאפים בארץ?

מקור: אתר החברה

היופי בישראליות בכלל ובסטארטאפים בפרט, מתבטא באנרגיות מטורפות מחד, תשוקה עזה להצליח מאידך – אבל בעיקר בנכונות לשיתוף ידע ומוכנות הדדית לעזור, ואני נדהמת לראות את ההשלכות של זה כל פעם מחדש. בנוסף, התחושה היא שהסצנה מרובת רעיונות מלהיבים, אבל לתפיסתי, הדבר שיהפוך חברה למצליחה – הוא לא הטכנולוגיה, שהיא סוג של קומודיטי, אלא ה-DNA של הצוות והיכולת לממש את מטרות החברה – כלומר היכולת להגדיר יעדים ולעמוד בהם.

כיצד את חושבת שתחום שיתוף המדיה על גבי הענן יתפתח בעתיד הקרוב?

מצד אחד ניכרת מגמה תחרותית ברורה ומספר השירותים המציעים איחסון מסוגים שונים הולך ומתרבה. סביר שהמחירים יהיו במגמת ירידה לזמן מסוים ושנראה את מרבית השירותים הקטנים יותר נעלמים או נבלעים ע"י שחקנים גדולים.

אנחנו פנינו במודע כנגד מגמת הענן, מפני שאנחנו מרגישים שיש בה עדיין בעיות מובנות רבות וקשות כמו עניין אבטחת המידע, שליטה עליו מרגע מתן נגישות למישהו חיצוני, קצבי העלאה והורדה ועוד. סביר להניח שהפתרון האולטימטיבי בטווח הרחוק ישלב חלק מיתרונות הענן, עם טכנולוגיות של תקשורת ישירה על מנת שישילימו זה את זה ויתנו פתרון מיטבי. אנחנו מאמינים שלשם פנינו מועדות.

מהם שלושת הטיפים שלך ליצירת מוצר מוצלח?

  • ממשק משתמש פשוט וידידותי
  • מענה לצורך אמיתי
  • הקשבה למשתמשים

לסיום, תני טיפ אחד ליזם הישראלי המתחיל

צאו לעשות נטוורקינג! הנטוורק הוא זה שעזר לנו לגייס כסף, לגייס עובדים, לייצר מודעות ולאפשר להנות מידע רב שנצבר בשוק. כדי לקבל נטוורק – תנו אותו. ככל שתכירו אנשים רלבנטיים אחד לשני, הם ישמחו להכיר לכם אנשים רלבנטיים עבורכם.

מקור: אתר החברה

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

6 תגובות על "גיק-על-אחת: שרון שרייבר, מנכ"לית zeZebra"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אחד שיודע!!!!!
Guest

תותחית על !!!!!!!!!!!!!!!!! אין ספק בכלל !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

היא עוד תייצג אותנו בנסדק

שיהיה בהצלחה
Guest

כמובן שאני מאחל לה ולחברה שלה הצלחה. השאלה שלי היא מה ההבדל בין התוכנה שלהם לבין לשלוח את אותם קבצים לחבר דרך סקייפ, ICQ, AOL או כל תוכנת IM אחרת.
מצד אחד זה חוסך את הצורך לפתוח חשבון לאותם חשבונות, מצד שני עדיין צריך להתקין את התוכנה… בקיור מה ההיתרון הגדול על פני האלטרנטיבות?

אלונסו
Guest

אולי זה ידפוק את SOPA

אלירן פאר
Guest

אני חושש שזה כבר קיים במליון וריאציות: בקוד סגור ובקוד פתוח, בחינם ובתשלום, ב- Web וב- Desktop ובעיקר: בגוגל.

http://www.google.co.il/search?hl=iw&q=ptp+file+transferring+software&oq=ptp+file+transferring+software&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=e&gs_upl=9166l13653l0l13783l12l11l3l3l5l2l215l864l0.3.2l5l0

אלירן פאר
Guest

וכמובן, כפתרון לבעיית התמונות מחו"ל הספציפית שמתוארת בכתבה:
בתור בוגרת ממר"מ את תמיד מוזמנת להעביר את המידע שלך כמו שאנחנו עושים בצבא – עם קליינט SSH פשוט, אפילו גראפי אם בא לך. זה הכי מאובטח והכי פשוט בעולם למשתמש המתקדם.

גלית זמלר
Guest

בהצלחה!
נהניתי לקרוא.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: