גיק-על-אחת: רוני רוס, מייסדת ונשיאת חברת פנורמה

רוני רוס, היזמית הישראלית הראשונה שמכרה טכנולוגיה שפיתחה לענקית התוכנה מיקרוסופט, מדברת על האם כדאי לחברה להתמקד בארץ או בחו”ל וכיצד השתנה השוק ביחס לנשים בשנים האחרונות

רוני רוס, מקור: יח"צ

רוני רוס היא נשיאת חברה פנורמה, אותה ייסדה בעצמה בשנת 1994. בעלת תואר ראשון במתמטיקה וסטטיסטיקה מאוניברסיטת תל אביב, תואר שני במדעי המחשב ממכון ויצמן למדע ועוד תואר שני במנהל עסקים מבית הספר על שם רקאנטי באוניברסיטת תל אביב. כמו כן נחשבת רוס לאחת מחלוצות ההיי טק הישראלי והיזמית הראשונה שמכרה את החברה שהקימה לחברת הענק מיקרוסופט – ובכך סללה את הדרך לעשרות יזמים אחרים שביצעו אקזיטים במהלך השנים האחרונות.

רוני שימשה גם כדירקטורית ודירקטורית חיצונית למספר חברות. כמו כן, השתתפה בתכנית הטלוויזיה “הכרישים”, במסגרתה הגיעו יזמים צעירים אל מול משקיעים וביקשו כסף עבור המוצר שלהם.

חברת פנורמה עוסקת בפיתוח מוצרי תוכנה לתחום הבינה העסקית (BI) ובשנת 1996 מכרה את טכנולוגית OLAP (ראשי תיבות של On Line Analytical Processing) שפיתחה, לידי מיקרוסופט. אחריה החלה החברה להתמחות בפתרונות בינה עסקית המשלימים את טכנולוגיה זו.

חברת פנורמה התפתחה והינה היום חברה גלובלית עם משרדים בקנדה, ארהב, בריטניה וישראל ועשרות שותפים עסקיים ברחבי העולם. לאחרונה הוציאה החברה לשוק מוצר חדש בשם NECTO, שהינו המוצר הראשון בעולם שמשלב את עקרונות המערכות החברתיות דוגמת פייסבוק עם מערכות מידע למנהלים ומגדיר תחום חדש שנקרא SOCIAL BI. המערכת זכתה לתגובות נלהבות מהמדיה ומאנליסטים ונמכרה כבר לעשרות לקוחות בארץ ובעולם.

באילו קשיים נתקלת כשרצית לגייס הון עבור החברה הראשונה שלך? מדוע לדעתך קשיים אלה התעוררו?

לצערי ולשמחתי לא הצלחתי לגייס הון סיכון לחברה הראשונה שלי, אלא רק סכום קטן ממשקיעים פרטיים. זה נובע מכך שתעשיית ההון סיכון הייתה בחיתוליה באותה תקופה והמשקיעים העדיפו ללכת “על בטוח” ולהשקיע בטייסים לשעבר או בגברים יוצאי 8200. התוצאה היתה שכשעשיתי את האקזיט הייתי בעלת 80% ממניות החברה – ואז זה כבר לא היה חסרון.

מהם שלושת הדברים החשובים ביותר, לדעתך, שעל חברה לעשות לפני שמתחילה לגייס כספים?

  • להוכיח שיש דרישה למוצר – שיש מי שיקנה / ישלם כסף. או, במונחים של היום, לדאוג לכך שיש מודל עסקי לפיו יגיעו הלקוחות וישתמשו במוצר בצורה שתביא הכנסות נוספות או אחרות.
  • להוכיח שיש שוק למוצר שמפתחת החברה.
  • להוכיח שיש צוות שמוכן לקחת על עצמו את המשימה, לדבוק בה ולגדול לתוך המשימות שיתפתחו בדרך.

האם לדעתך סטארטאפ ישראלי יכול להפוך לחברה גדולה, בהתאם לתנאים שקיימים כיום בשוק הישראלי – או שהאקזיט המהיר זה משהו שנכפה על היזמים כחלק מתנאי הסביבה?

יש סטארטאפים ישראלים שהגיעו להיות חברות גדולות, אבל זה נכון שלהרבה סטארטאפים ישראלים יש “פתיל קצר”. זה נובע בחלקו מההעדפות של המשקיעים שאוהבים להתפאר בהצלחות הפיננסיות שלהם, אבל גם מההעדפות של היזמים עצמם. הרבה יזמים מעדיפים להגיע להצלחה הראשונה מהר יחסית ואז הם יכולים להמשיך להשקעות וליזמויות נוספות בתנאים עדיפים.

מדוע את חושבת שיש פחות נשים בעולם היזמות בישראל ובכלל? האם הרגשת שהתייחסו אלייך אחרת בגלל שאת אישה, במה שנחשב “שוק של גברים”?

ראשית זה נכון שיש פחות נשים יזמיות. לדעתי זה נובע מכך שגנטית אנחנו “מתוכנתות” מראש לא לקחת סיכונים, לאורך המאות הקודמות היו אלה הגברים שנאלצו להתמודד עם סיכונים – גם במלחמה וגם בחיים, בעוד שהנשים ישבו בבית וגידלו ילדים – סיטואציה שהפכה אותן באופן טבעי לדוחות סיכון. מצד שני, סיכויים גדולים בדרך כלל מצריכים לקיחת סיכונים גדולים. אז אם אנחנו רוצות להרוויח הרבה ולהצליח בגדול, אנחנו צריכות ללמוד לקחת סיכונים.

כפי שציינתי, בתור יזמית מתחילה התקשיתי לגייס כסף ואני מאמינה שזה נבע בעיקר מהיותי אישה. לדעתי היום קל יותר לנשים לגייס, גם לאור העובדה שהיום יש הרבה נשים בקרנות ההון סיכון, מה שלא היה נכון בזמנו. מה שכן, היה דוקא כיף להיות אשה יחידה בעולם של גברים.

מקור: יח"צ

כיצד לדעתך השתנה שוק העבודה בשנים האחרונות, שגורם ליותר נשים לצאת למעגל העבודה ולא “להשאר בבית עם הילדים”?

ראשית, כבר הרבה שנים יש לגיטימיות מלאה לנשים להמשיך לפתח את הקריירה שלהן גם כשהן מגדלות משפחה. שנית, השינויים הסוציואקונומיים גורמים לכך שרוב הנשים יהיו חייבות לפרנס את עצמן במוקדם או במאוחר. זה נובע גם מהגידול באחוז הגירושים וגם מהעובדה שיש לא מעט גברים שמאבדים את יכולת ההשתכרות שלהם בגיל יחסית צעיר (45-50) ונטל הפרנסה נופל על כתפי האישה.

לכן, להתמדה בקריירה יש חשיבות גדולה במיוחד. נכון שתמיד יהיו נשים שיבחרו להשאר בבית לתקופה ארוכה יותר, אבל בדרך כלל גם הן חוזרות למעגל העבודה בסופו של דבר ובדרך כלל משלמות מחיר די כבד מבחינת היצע המשרות, הסטטוס, יכולת ההשתכרות ורמת שביעות הרצון לטווח ארוך. לכן לדעתי עדיף לשמור על מסלול קריירה סדיר, פחות או יותר, גם תוך כדי גידול הילדים.

כמישהי שהייתה הרבה על קו ישראל-חו”ל, מהי האסטרטגיה שלך בנוגע להעברת חברות ישראליות לארצות הברית, או לחו”ל בכלליות?

פנורמה פתחה את הפעילות הבינלאומית שלה ב-2003 וזה היה צעד הכרחי לקראת הפיכה לחברה גלובלית שמשווקת, מוכרת ותומכת בלקוחות בכל העולם. אי אפשר למכור תוכנה ארגונית ללקוחות גדולים בעולם ללא נוכחות מקומית בשווקי המטרה הגדולים. מצד שני, העדפנו – ואני ממליצה על כך בחום – להשאיר את מרכז הפיתוח בישראל. כלומר, מרכז פיתוח בישראל ומרכזי שיווק, מכירות ותמיכה בחו”ל. אני גם ממליצה להשאיר את מחלקות הכספים בארץ ,כי עלויות רואי חשבון וכ’ו בחו”ל הן יקרות להחריד.

מקור: יח"צ

אנחנו בחרנו לבנות את הסניפים שלנו ממיקס של עובדים ישראלים ומקומיים. כשפתחנו את הסניף בטורונטו למשל, שלושה עובדים עשו רילוקיישן מתל אביב – עינב, תומר ואני, כששאר העובדים גוייסו במקום. זו היתה החלטה נכונה והיא הוכיחה את עצמה. לאורך השנים הקפדנו לגייס עובדים מקומיים ומפעם לפעם עוד עובד ישראלי. בעקבות המדיניות הזו, יש לנו אינטגרציה טובה בחברה והרבה פחות חיכוכים ואי הבנה בין הגופים בחו”ל ומרכז הפיתוח בארץ. מבחינת החברה, הכי טוב לשלוח עובדים שעבדו בחברה בארץ ואחרי כמה שנים להחזיר אותם – העובדים הישראלים עוזרים לאמריקאים להבין את המנטאליות של מרכז הפיתוח הישראלי וכשהם חוזרים, הם יודעים להסביר לישראלים את המנטאליות של האמריקאים.

חברה שהיא ישראלית במקור, בעלת מרכז פיתוח בישראל ושמעוניינת לשמור על ציביון ישראלי – וזה דבר חיובי! – כדאי לה לגייס מיקס של עובדים ישראלים ומקומיים.

אם היו נותנים לך את האפשרות להעניק טיפ אחד ליזם הישראלי, מה היית אומרת?

ההמלצה הכי טובה שאני יכולה להציע היא: You only see obstacles when you take your eyes off your goal. נכון שזה נשמע כמו קלישאה, אבל החיים של היזם מלאים במכשולים הרבה מעל הממוצע ולכן היכולת להתמקד במטרה היא הכרחית על מנת להצליח.

רוצים לפגוש את רוני? רוני רוס תשתתף באירוע “אתגרים בשנה הראשונה של הסטארטאפ” של פורום MIT ליזמות שיערך בעוד כשבועיים באוניברסיטת תל-אביב. לפרטים נוספים והרשמה.

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

2 תגובות על "גיק-על-אחת: רוני רוס, מייסדת ונשיאת חברת פנורמה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
סמי הסוס
Guest

כתבה יפה מאד. סחטיין על המוצר החדש שהשקת. ראיתי את הוידאו והתרשמתי
http://www.panorama.com/solutions/business-intelligence-3-0.html

גיתית ביכלר
Guest
הנדון : שיתוף פעולה עם חברתכם – ספורטאית שלום , אני פונה אליך בבקשה לשיתוף פעולה. אני ספורטאית המתאמנת ומתחרה בסקי אלפיני מזה 10 שנים. כספורטאית הנלחמת ומשקיעה בתחום מחצית מחיי בספורט זה והוא חשוב לי מאין כמוהו. חשוב לי להמשיך ולהתאמן והשאיפה – להגיע לאליפות העולם שתתקיים ב 02/2015 ב VAIL U.S.A. ובהמשך, גם לייצג את ישראל באולימפיאדת החורף הבאה בשנת 2018. אני חברה בנבחרת ישראל בסקי אלפיני. ומצרפת מכתב מ”התאחדות הסקי בישראלית” ומייצגת את “מדינת ישראל”. להלן מס’ פרטים עלי : שמי גיתית ביכלר, בת 21. מת”א. בצבא – שיתרתי כמורה חיילת. השתחררתי בחודש יוני השנה. הוכרתי כספורטאית… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: