גיק-על-אחד: דב מורן, מייסד ומנכ"ל Modu

לכבוד השקת המכשיר החדש, תפסנו את מורן לשיחה קצרה על הדרך הארוכה שעשה מאז M-System, על עולם הסלולר והצרכנות, על יזמים ושיטות ניהול, על סקפטיות ועל מה שבאמת צריך כדי להיות להיום יזם

בתחילת השבוע השיקה חברת הסטארטאפ הישראלית מודו את הדור השני של המכשיר הסלולרי מתוצרת החברה, ה-Modu-T וחשפה מכשיר נוסף שנמצא בפיתוח, ה-Modu-W.

ההשקה של השבוע האחרון היא עוד אבן דרך בשביל החתחתים הארוך שעברה החברה בשנים האחרונות. דב מורן, מייסד החברה המשמש כיום בתור המנכ"ל ומוביל החזון של הטלפון המודולרי עליו מתבססת החברה, פתח את החברה בשנת 2007 אחרי שמכר את חברת M-Systems, שפיתחה את הקונספט של ה-Disk-on-Key, לחברת Sandisk.

תחילת דרכו של מורן עם מודו הייתה קצת יותר פשוטה, כאשר קרנות ישראליות מובילות כגון Gemini ו-Genesis נתנו את גבן לחברה והשקיעו בה כ-20 מיליון דולר עוד לפני שבכלל היה מוצר להראות. בשלושת השנים שעברו מאז, הספיקה מודו לשחרר מכשיר אחד באיחור של שנה וקצת ורק השבוע היא השיקה את הדור השני. במהלך שלושת השנים האחרונות, גם מודו סבלה מתקופת המיתון שעברה על העולם הכלכלי ועל אף שהצליחה לגייס כמה עשרות מיליוני דולרים נוספים בהמשך, נכנסה החברה לקשיים שהצריכו את מורן להצטמצם ולפטר עשרות מעובדי החברה.

לכבוד השקת המכשיר החדש, תפסנו את מורן לשיחה קצרה על הדרך הארוכה שעשה מאז M-System, על עולם הסלולר והצרכנות, על יזמים ושיטות ניהול, על סקפטיות ועל מה שבאמת צריך כדי להיות להיום יזם.

שאלה: אחרי שמכרת את M-Systems ועזבת, אילו לקחים ומסקנות עיקריות לקחת איתך ליישום במודו?

שצריך תשתית טובה של אנשים, ידע, לוגיסטיקה וכו'. שצריך להיות עיקבי ונחוש ולמרות הקשיים לא להכנע. שאפשר להקים בישראל חברות גדולות וחברות בתחום מוצרי צריכה ושאפשר להלחם בחברות ענק ולנצח.

שאלה:מהיכן הגיע הרעיון המקורי של מודו וכיצד חשבת עליו לראשונה?

מהיכן שמגיעים מרבית הרעיונות הטובים. צורך אישי. נסיון להבין לאן השוק הולך, מה יקרה עוד 5 שנים, 10 שנים.

שאלה:מדוע מכשיר המודו הראשון יצא בעיכוב כל-כך גדול וכיצד זה השפיע על החברה?

חברת השבבים עימה עבדנו במודו 1 (טקסס אינסטרומנטס) הפסיקה את פעילות הצ'יפים למובייל וחברת התוכנה שהיתה אמורה לספק לנו את סביבת העבודה ומערכת ההפעלה סביב צ'יפ התקשורת פשטה את הרגל וכך נאלצנו להשלים את התוכנה לבד. זה שאב כסף, מאמצים, פוקוס וכל אנשי הפיתוח שלנו נאלצו להקדיש את כל זמנם להשלמת הטלפון במקום להשקיע מאמצים בג'אקטים.

שאלה:מה הלקחים העיקריים שהפקתם מהדור הראשון וניסיתם ליישם על הדור השני? האם היו כאלה שלמדתם ולא הצלחתם\הספקתם להכניס?

למדנו על הצורך בפונקציונליות טובה של הטלפון עצמו גם כאשר הוא פועל ללא הג'אקטים. למדנו על הצורך בטלפון דור תקשורת 3.5. למדנו שטאץ' זה הכרח – אפילו בטלפונים קטנים ועוד המוני פרטים שצר המקום לפרטם.

שאלה:המכשיר הבא שאתם עומדים להוציא יהיה מבוסס על אנדרואיד של גוגל, אך לא יהיה ממש טלפון אלא מכשיר ל-VoIP באמצעות רשת אלחוטית. מדוע החלטתם ללכת דווקא לכיוון הזה? החלק הארי של הרשתות האלחוטיות בעולם כיום סגור בתשלום והמצב רק הולך ונהיה גרוע יותר, מה שקצת פוגע בפוטנציאל של המכשיר הזה, לא?

למודו W יש איפיונים ייחודים ואני מאמין שיש לו היכולת לבצע פריצת דרך. בשלב זה איננו מפרטים בנושא זה. אגב, הטרנד בעולם זה בניית תשתיות wi-fi עירוניות. אפילו בישראל יש wi-fi חינם בקמפוסים, בתי ספר,ואפילו באוטובוסים.

שאלה:מנסיונך בתחום, היכן אתה רואה את עולם הסלולר בשנים הקרובות? איזה טרנדים ומגמות עיקריות אתה צופה וכיצד אתה רואה את תחום הטאבלטים משתלב בו?

הטאבלטים יוצרים מהפכה חדשה ומקרבים מאוד את עולם המובייל לעולם ה-PC.

שאלה: ציינת השבוע כי אתם רואים בעולם הטאבלטים ובמערכת ההפעלה אנדרואיד פוטנציאל אמיתי ואתם עובדים כרגע על כל מיני פיתוחים. האם אפשר להסיק מכך שאתם עובדים על טאלבט Modu מבוסס אנדרואיד?

בשלב זה אין תגובה.

שאלה: מהכרותך עם עולם הסלולר, אתם באמת רואה מקום לחברה, ישראלית, קטנה, להתחרות בשוק מול כל הגדולות? מה היתרון התחרותי שלכם, איך אתם מתכננים "לכבוש את העולם" כשאתם יושבים כאן בישראל?

ומה לגבי יכולות של חברה שיושבת למשל ב… פינלנד? העולם של היום הוא עולם שטוח ומישראל קל "לקפוץ" גם לאירופה וגם לסין. אפשר להתחרות עם הגדולות. כל העולם כולו גשר צר מאוד והעיקר: לא לפחד גם. צריך להעז. צריך לפעול בחוכמה ולנצל את יתרון הקוטן. מה היתרון התחרותי שלנו? יזמות ויצירתיות.

שאלה: בהקשר לשאלה הקודמת, מה העתיד שאתה מתכנן למודו כשאתה עוצם את העיניים ומסתכל 10 שנים קדימה?

חברת טלפונים גדולה, מכובדת שייחודה הוא במקוריות המוצרים שלה. חברה שמביאה ערך לעובדיה, בעליה, עם ישראל והעולם כולו.

שאלה: חלק לא קטן מהמבקרים שלך אומרים שהסיבה היחידה שעדיין עומדים מאחוריך משקיעים היא ההצלחה שלך עם M-System ושמודו זה בזבוז של זמן. איך אתה מתמודד עם הביקורת בתור יזם? זה לא מתסכל אותך לשמוע את זה כל פעם מחדש? מה הכוח שמניע אותך קדימה?

הדבר היחיד שלא חסר בארצנו הקטנה זה מבקרים ומלעיזים למיניהם. מה שמניע אותי קדימה זו האמונה בצורך הזה ליצור ערך.

שאלה: בשנתיים האחרונות החברה עצמה נקלעה לקשיים פיננסיים והייתם צריכים לפטר לא מעט עובדים, אחד הדברים הכי קשים בעבודה של מנהל. איך התמודדת עם הנושא וכיצד עמדת מול העובדים שהאמינו בך ובמוצר, ואמרת להם שהם צריכים ללכת הבייתה לטובת החברה?

בצער רב. צער אמיתי.

שאלה: אחד הדברים המרשימים ביותר שרואים בעובדי החברה הוא הנאמנות שלהם. יש לי חבר שאישתו עובדת במודו והוא מספר שהיא לא מוכנה להוציא מילה על מה שהולך שם. ממש שב"כ יש לכם שם. כיצד אתם מצליחים לשמור על הרוח הזאת אצל העובדים?

משתפים אותם בקשיים ובאמונה.

שאלה: בתור יזם שכבר מכיר את שוק ההון סיכון הישראלי והזר בצורה די טובה, מה אתה חושב על מצב ההון סיכון בארץ ובעולם? האם הקרנות הם באמת Out-Dated?

נושא כואב וטעון. קצרה היריעה.

שאלה: האם אתם מחפש כרגע פרויקטים נוספים? האם אתה משקיע בסטארטאפים אחרים בצורה כזאת או אחרת? אם כן, אז מה אתה מחפש בסטארטאפ שאתה מוכן להשקיע בו?

אני משקיע את כולי במודו ומודו צריכה להשקיע את כולה במודו…

שאלה: אם היית מקבל את האפשרות להעביר טיפ אחד בלבד לכל היזמים הישראלים באשר הם, מה הוא היה?

זו דרך ארוכה וקשה. תחליט אם אתה באמת מוכן לזה ואם כן (על כל המשתמע) לך עם זה עד הסוף.

יניב פלדמן

לשעבר העורך הראשי של גיקטיים ומייסד שותף של האתר. יזם, טכנולוג, כלכלן בהשכלה והיסטוריון חובב. התחביב האהוב עליו הוא מציאת פתרונות מסובכים לבעיות פשוטות במיוחד.

הגב

3 תגובות על "גיק-על-אחד: דב מורן, מייסד ומנכ"ל Modu"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
נברא
Guest

מאחל לכם הצלחה מלאה! ומייחל לרגע שתייצרו שעון יד עם טלפון (ושאר ירקות) שמשדר ישירות לתיבת התהודה של הגולגולת. זה יהיה נפלא!

דניאל
Guest

שיהיה לדב ולמודו בהצלחה.
זה יעשה טוב לכולנו.

(ולכל המשטינים בל תהי תקווה)

דניאל

ירון
Guest

אני באמת מאחל בהצלחה לכל חברה ישראלית באשר היא, אבל עושה רושם שאדון מורן למרות שבחר להתראיין התקמצן במילים.
מוזר, ראיון שבו השאלות ארוכות מהתשובות.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: