גיק-על-אחד: קובי כליף, מנהל מוטורולה מוביליטי ישראל

קובי כליף, מנהל מוטורולה מוביליטי בישראל חושף כיצד הגיע לתפקיד, מה היתרון של מוטורולה על פני המפעילות האחרות ומדוע בחרה החברה לתמוך דווקא במערכת ההפעלה אנדרואיד?

מקור: יח"צ

קובי כליף, מנהל מוטורולה מוביליטי ישראל, נכנס לתחום הסלולר לפני כשש עשרה שנים, בשנת 1995 כאשר התחיל לעבוד בחברת סלקום בתור נציג מכירות – מיד עם הקמת הרשת. במסגרת תפקידיו הראשונים מכר את מכשיר מוטורולה אלפא ועד היום נדהם לראות כיצד התעשיה והטכנולוגיה התפתחה בשנים האחרונות – ממכירת מכשיר המסוגל להוציא ולקבל שיחות ועד מכשיר סלולרי המתפקד בעצם כמחשב יד מתוחכם.

קובי, כיום בן 40, נשוי ואב לשלושה, התקדם בסלקום במסלול הסטנדרטי: ממכירות עבר להיות מנהל צוות, מנהל מרכז שירות, מנהל איזור ומנהל תחום עסקי, כשתפקידו האחרון היה מנהל מכירות ארצי. מסלקום עבר למוטורולה בתור מנהל לקוח סלקום ובשנה האחרונה מונה למנהל מוטורולה מוביליטי ישראל.

נשמח אם תוכל לספר לנו אודות פעילותה של מוטורולה מוביליטי בארץ.

מוטורולה מוביליטי ישראל אחראית על שיווק מוצרי הליבה של מוטורולה – טלפונים ניידים, טאבלטים, אביזרים ועוד. הפעילות מתמקדת במפעילות הסלולר הגדולות בישראל, כשלאחרונה התחלנו לעבוד מול ח.י. כמפיץ של מחשבי הלוח שלנו ושל אביזרים נוספים. בנוסף, יש לחברה צוות פיתוח מתחום ה-Home Connected שעובד על פיתוח שירותי VOD מתקדמים, בעיקר מול לקוחותינו בארצות הברית.

מדוע מוטורולה בחרה דווקא באנדרואיד כמערכת ההפעלה של המכשירים שלה? האם יש לה תוכניות עתידיות לעבוד עם מערכות הפעלה אחרות כגון Windows Phone?

לא קל להמר על מערכת הפעלה חדשה. לפני כמה שנים הבינה מוטורולה שתחום הסמארטפונים צפוי להתפתח, לגדול ולהרקיע שחקים, המשתמשים ירצו מקסימום תכונות ואפשרויות במכשירים שלהם מעבר לשימושי הבסיס – חיבור למייל, שירותי תוכן, מדיה חברתית ועוד. מערכת ההפעלה אנדרואיד היתה אז עוד בחיתוליה, אולם כבר אז זיהינו את הפוטנציאל האדיר שלה בתור זו שתוכל לענות על צרכי המשתמשים בצורה הטובה ביותר. עם השנים למדנו שהבחירה באנדרואיד היתה נכונה מאוד – כיום זוהי מערכת ההפעלה הפופולארית ביותר בעולם לטלפונים חכמים.

מה דעתך על התחרות הקשה בשוק האנדרואיד עצמו?

השוק נעשה צפוף ותחרותי מאוד בשנים האחרונות, אולם מי שמרוויח הוא הצרכן. צריך רק לראות איזה חומרה מציעים היום – מעבדים כפולי ליבה, מצלמות באיכות שמונה מגה פיקסל ועוד. היצרניות ימשיכו לפתח מכשירים בעלי יתרונות יחסיים שונים כגון איכות שמע, ממשק גרפי עשיר ופונקציונליות, כשגוגל, מצידה, תמשיך לפתח את התוכנה ותשפר את מערכת אנדרואיד עצמה. בשורה התחתונה, השוק קשוח, אבל מכשירי מוטורולה מציגים בו שלל יתרונות שקשה להתעלם מהם.

איזה יתרונות אמיתיים מוטורולה מביאה על פני המתחרות שלה? האם ישנם טרנדים מסויימים שהחברה עומדת מאחוריהם, שהצליחו להתפתח בזכותה?

מקור: יח"צ

כדי להבין את היתרון המשמעותי של החברה, מספיק להציץ במכשיר ה-RAZR שיצא לאחרונה, להחזיק אותו ביד ולהניח עליו אצבע. המכשיר קל, דקיק – 7.1 מילימטר בלבד, חזק – מעבד כפול ליבה במהירות 1.2 ג'יגה הרץ, זכרון RAM רחב בנפח של ג'יגה כמו גם עמידותו הודות למיגון פנימי וחיצוני. מעבר לסקס אפיל, מוטורולה שמה דגש על איכות התצוגה עם מסך Super AMOLED Advanced, סנכרון חי עם מכשירים אחרים, כמו גם תמיכה בתכני וידאו HD.

שימו לב כיצד ערוצי הטלוויזיה השקיעו באפליקציות המובייל שלהם: ערוץ 2 עם מאקו, ערוץ 10 וכמובן האפליקציה החדשה של HOT – מכשירי מוטורולה מוציאים את המקסימום מתכנים אלה באמצעות איכות התצוגה העילאית והמעבד החזק שמאפשר פעולה חלקה גם בחיבור למסכים חיצונים. עם הזמן נראה עליה בצריכת תכני וידאו בסלולר ובתחום זה קל לראות שמוטורולה מציגה פער גדול מול המתחרים.

יתרון נוסף שמציע המכשיר הוא פונקציונליות – יישום Smart Actions מאפשר למשתמש לבנות בעצמו את הפרופיל המתאים לו שיעזור לו לחסוך בזמן סוללה, יציג לו את האפליקציות המתאימות בכל סיטואציה שיגדיר כגון פגישה, נהיגה, שהייה בבית ועוד. אני מכיר משתמש שהגדיר את המכשיר להפעיל בהירות מקסימלית, להתחבר לרשת המקומית ולהפעיל את תוכנת זיהוי השירים בכל פעם שנכנס אל הפאב השכונתי שלו.

כמו כן, מוטורולה אחראית גם ל-LapDock, תחנת עגינה שהיא נקודת שילוב בין סמארטפון ללפטופ. שוק המחשוב הנייד הוא עצום ואין ספק ששוק הסמארטפונים צפוי להשפיע עליו משמעותית. הטלפון הנייד נעשה חזק יותר ומסוגל כיום להציג ביצועים שלא נופלים בהרבה מאלו של מחשבים ניידים מסויימים. בעתיד, יהיה הסמארטפון מוח נייד עבור מגוון פלטפורמות – ואין ספק שיתפקד כך גם עבור המחשבים הניידים. מוטורולה הייתה הראשונה שזיהתה את המגמה והציגה את ה-LapDock עבור מכשיר האטריקס. הפיתוח בכיוון זה צפוי להמשיך הלאה ולהתפתח למגוון כיוונים מעניינים.

מהם לדעתך חמש התכונות החשובות ביותר שצרכנים כיום מחפשים במכשירים סלולריים שהם רוכשים?

הצרכן רוצה מכשיר שמשלב חוויית משתמש עשירה וכיפית, פעולה מהירה וחלקה, מבנה עמיד ועיצוב כובש – ואת כל זה, במחיר הגיוני. את כל אלה אפשר למצוא היום במכשירי מוטורולה, והחברה עומלת על שיפור כל תכונה כדי להבטיח משתמשים מרוצים.

כיצד אתה רואה את שוק הסלולר בעוד כמה שנים בהתחשב בתחרות כפי שהיא מתפתחת כיום?

אני מעריך שנמשיך לראות חידושים והתפתחויות בעולם המסכים. המשתמש רוצה מסכים גדולים יותר, חדים יותר ואיכותיים יותר כדי להעשיר את חוויית הצפייה שלו, במיוחד לאור העלייה במהירות הגלישה הניידת, מה שמאפשר צפייה בתכני וידאו HD אונליין. כדי לתמוך בכך, נראה שיפור גם בתחום המעבדים והפיכתם לחזקים ויעילים יותר. בנוסף אני מאמין כי נראה שיפורים בביצועי המצלמות כמו גם רכיבי NFC, שיהפכו לחלק אינטגרלי מהסמארטפון שלכם. הטלפון הסלולרי יהפוך להיות מסוף טכנולוגי לרשת – ואת כל הפעילות שלכם באינטרנט תבצעו דרכו, במקום דרך המחשב האישי.

ניתן להניח כי שוק הסלולר צפוי להמשיך ולהישלט בידי אנדרואיד של גוגל. לפי הערכה של חברת המחקר IDC ממרץ האחרון, עד 2015 תגיע תפוצת אנדרואיד לכדי 45 אחוז מהשוק – ולא בכדי; מערכת ההפעלה של גוגל משלבת בין תוכנה נוחה, נגישה וקלה להתאמה לבין שלל מכשירים בטווחי מחיר שונים. אני מאמין כי במהלך השנים הבאות נראה עליה בכיסוי הסלולר בעולם השלישי, מה שיאפשר החדרת סמארטפונים גם אל שווקים אלה – שכיום נשלטים בעיקר על ידי מכשירים בסיסיים.

המתחרה העיקרית של גוגל עשויה להיות דווקא מיקרוסופט ולא אפל, בגלל ההתבססות על מספר יצרניות וקבוצות מחיר. עם זאת, Windows Phone 7 פחות גמישה מאנדרואיד בכל הנוגע ליישומים מובנים ומיקרוסופט הגדירה מגבלות חומרה ליצרניות, שעשויות לייקר את המכשירים. כתוצאה מכל אלה, החברה שתשלוט בשוק תהיה זו שתציע מקסימום גמישות הפעלה, ליצירת חוויית שימוש אישית עבור המשתמש – ותמכור מגוון מכשירים ברמות מחיר שונות וכך תצליח לשבות גם את חברות הסלולר וגם את הצרכן.

לפני כחצי שנה נרכשתם על ידי גוגל והצפי שהרכישה תושלם בתחילת 2012. כיצד זה הולך להשפיע על החברה? במה זה יתבטא?

מקור: cc-by AndroidMac.com

אני לא יכול להגיב בנושא, אבל אני משוכנע שהשילוב בין התוכנה של גוגל והחומרה של מוטורולה יובילו לחידושים מעניינים בתחומים רבים וגם לכמה הפתעות.

האם אתה רואה הבדל משמעותי בין שוק הסלולר הישראלי ליתר השווקים בעולם?

השוק הישראלי מאוד דומה לשווקים מובילים באירופה ובארה"ב; מפעילות הסלולר מובילות אותו ומסבסדות מכשירי עילית נבחרים, מפתחות את הרשתות ומציעות שירותי תוכן עשירים. חיסרון מהותי בשוק הישראלי הוא היעדר מיסוד בשוק הקמעונאי – "השוק החופשי". לקוחות רוכשים מכשירים בחנויות נידחות למיניהן בכדי להימנע מהעלויות שכרוכות ברכישה דרך המפעילות ואני צופה התפתחות בשוק זה – שחקנים חדשים צפויים להיכנס אליו, למסד אותו ולהפוך למתחרה של ממש למפעילות הסלולר בכל הנוגע להפצת מכשירים, כפי שקיים במספר מדינות באירופה. בנוסף, חשוב שרשתות דור רביעי LTE יופיעו בישראל בהקדם, על מנת להעניק למשתמשים את חוויית האינטרנט המהירה והטובה ביותר במכשירים הניידים, וכמובן להתחרות בספקיות האינטרנט.

במידה ויזם מעוניין להכנס לשוק המובייל, מהי העצה הטובה ביותר שעליו לקחת איתו?

שוק הסלולר מאוד תחרותי ויש בו יותר ויותר יזמים – הרבה יותר מאשר לפני חמש שנים. רק הפרוייקטים הטובים ביותר ישיגו השקעה, במיוחד לאור הצפי למשבר כלכלי בשנה הבאה. מה עושים? מוודאים שהשוק אליו אתם מכוונים נמצא בצמיחה ומתמקדים במקומות אליהם מתפתח אותו שוק. לראייתי, בתחום הסלולר, רצוי לפתח אפליקציות לאנדרואיד ולהתמקד בשירותי VOD בתשלום. בנוסף, כדאי לפתח יישומים שמשלבים תכנים ממכשירים שונים – מכל המדיות האפשריות שיש לצרכן בבית. בנוסף, שווה להשקיע בתחום ה-NFC, טכנולוגיית התקשורת שיכולה להפוך את הטלפון שלכם לארנק, שכן התחום צפוי רק להתפתח ולהתרחב בשנים הקרובות. אחת העצות החשובות שאוכל לתת ליזם היא להתמקד – במובייל. יש אלפי תת-תחומים ולהם עוד אלפי תת-תחומים וחשוב שלא להתפזר. מיקוד חכם יוכל להביא הצלחה לסטארטאפ שלכם, לחסוך זמני פיתוח וטעויות.

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

7 תגובות על "גיק-על-אחד: קובי כליף, מנהל מוטורולה מוביליטי ישראל"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אופיר ברקוביץ
Guest
קודם כל אני אגיד כל הכבוד לקובי כליף על התהליך שעשה והמון בהצלחה בהמשך דרכו אבל . . . לא יתכן שחברה בסדר גודל של מוטורולה מוביליטי ישראל לא תיתן את השרות הראוי ללקוחות הנאמנים שלה ויתייחסו רק לחדשים. אני מדבר על בעלי מוטורולה מיילסטון, מי שהיה מכשיר הדגל של מוטורולה בזמנים הפחות טובים של החברה ולמרות זאת לא מעט אנשים האמינו בחברה ובמכשיר ורכשו אותו רק כדי להתאכזב ולא לקבל את התמורה לכסף. לא יתכן שבמכשיר כזה יהיו כל כך הרבה בעיות ואף אחד לא יקח אחריות.קובי כליף בתור אחד שיצא ממערכת שרות הלקוחות של סלקום וודאי לא ישמח… Read more »
רונן
Guest
ראיון נפלא! גם אני מצטרף לאיחולי ההצלחה לקובי – נשמע כמו בן אדם רציני ביותר. בתור לקוח של מוטורולה בשנים האחרונות, ובעל מכשיר מיילסטון כיום, אני לא יכול להסכים עם מה שנכתב בתגובה לפני… גם אני מחזיק במוטורולה מיילסטון (בקרוב מאוד מתכנן להתקדם לרייזר החדש) ואני רוצה להגיד שזה מכשיר חיה! יש לי אותו כבר דיי הרבה זמן וחוץ מתקלה קטנה שהייתה לי הוא מתפקד מעולה. הסוללה שלו חזקה מאוד, איכות שמע מצויינת, אחלה מצלמה, בקיצור עובד מצויין! כמו בכל מכשיר, יש את אלה שמתפקדים פחות טוב אבל זה לא מעיד על הכלל. אני חושב שהמיילסטון מכשיר חזק ביותר אבל… Read more »
אופיר ברקוביץ
Guest

כדי שתיכנס לקצת פורומים או קבוצות פייסבוק של בעלי מיילסטון ותבין שכנראה שאתה היוצא דופן.
יש מגוון בעיות עיקריות שחוזרות על עצמן והן בעיה בטעינה, המכשיר נכבה ונדלק אקראית, בעיה בשליחת וקבלת הודעות, ותקיעה של המכשיר.
כמובן שבסלקום יודעים עליהן וטוענים שאלו בעיות ידועות שיש במכשיר ומאשימים את מוטורולה כי לטענתם הם (סלקום) אינם מייצרים את המכשירים ורק משווקים אותם ולכן אין מי שיקח אחריות על המכשיר.
כמו שחברות רכב יודעות לעשות איסוף מכוניות ולתקן בעיות שנמצאו כך היה ראוי שינהגו במוטורולה.

ראובן סגל
Guest

האם מוטורולה מוביליטי ישראל מתכוונת לשדרג באופן רשמי את גירסת האנדרואיד ללקוחות שמחזיקים במכשירים עם גירסאות אנדרואיד ישנות? כמו מיילסטון או דפיי שנמכר עוד היום עם 2.1?

מאיר המהיר
Guest

כל הכבוד למוטרולה על השינוי שהם עשו לעצמם ועל החזרה שלהם להיות מהחברות המובילות בשוק בתחום המובייל! כנראה שהרבה בזכות הבחור הזה…
אגב, גם אני מאוד מרוצה מהמיילסטון שיש ברשותי כבר דיי הרבה זמן אבל בכל זאת מת לשדרג לרייזר החדש שנראה פשוט מושלם..!

שרגא
Guest

איזה טעות,
האדם לא מבין כלום עובדה שמסתכמת כשלא יצא עדכון למכשירי מוטורולה בארץ לגרסא 2.2 בישראל לעומת כך שיצא בשאר העולם ועם התירוצים המטומטמים בדף של מוטורולה על כך שהמעבד לא חזק בשביל 2.2 [והאם הוא שונה בין המעבד בארץ או בין בחו"ל]?בין בהתעלמויות,בין בהרחקה מהעמוד בשל הדרישה הבסיסית.
לא רק מכשיר המיילסטון אלא כל מכשירי מוטורולה[למעט החדשים יותר שברגע ההשקעה מתעדכנים ומובטחים להתעדכן,
התשובה של מוטורולה הייתה "תשדרג לדיפיי,יש לו 2.2]..
טמבלים!
למה לא שאלו את השאלה הזאת והאם תוכלו לעשות זאת?

קובי
Guest
שרגא, קצת התעניינות לא תזיק לפני שאתה מגיב. הסיבה שלא יצא עדכון גרסה ל-2.2 למכשירים בארץ זה בגלל הגיור של הגרסה. הרי זה לא באמת בעיה לעדכן גרסה לבד אם אתה באמת רוצה. אני לא יודע איפה אמרו לך שזה בגלל המעבד אבל אני בספק אם זאת הייתה תשובה אמינה. בכל מקרה אם אתה באמת רוצה אתה יכול להיכנס לפה: http://iandroid.co.il/forum/forum43.html?sid=ee1f4e7f63834302f25aa69725caa167 או סתם לשוטט באינטרנט ועם קצת מאמץ לעדכן גרסה לבד ובכיף, זה כמובן בהנחה שאין לך בעיה שלא תהיה לך עברית במכשיר… אני הייתי עם הדיפיי עד לא מזמן ולאחרונה שידרגתי לרייזר החדש ואין לי מילה רעה אחת להגיד… Read more »
wpDiscuz

תגיות לכתבה: