גיק-על-אחד: בראד טמפלטון, מייסד חברת ה-dot.com הראשונה

בראד טמפלטון הקים את חברת הדוט.קום הראשונה לגמרי במקרה בעקבות תשוקה שנשא עימו תקופה ארוכה. בראיון לניוזגיק מספר כיצד עשה זאת ולאן זה הוביל

מקור: יח"צ

בראד טמפלטון ידוע בעיקר בזכות מי שהקים את חברת האינטרנט הראשונה בהיסטוריה בשנות ה-80 המאוחרות. לאחר שכיהן כיושב ראש 'קרן החזית האלקטרונית' (EFF), מוסד ללא כוונת רווח שמטרתו המוצהרת היא לחנך את הציבור בנושאים שונים כגון חרות הפרט, חופש הביטוי ופרטיות בהקשר של מחשבים, ממשיך טמפלטון את עבודתו כיום בתחום הטכנולוגיה, כמרצה באוניברסיטת הסינגולריות, שמטרתה להרכיב, ללמד ולעורר השראה למנהיגי העתיד, ששואפים להבין ולאפשר את התפתחות הטכנולוגיה ובמקביל עובד על פרוייקט המכונית האוטונומית של גוגל, הידועה גם בשם 'המכונית ללא הנהג'.

בראיון לניוזגיק מספר טמפלטון כיצד הקים את חברת האינטרנט הראשונה ומה בדיוק הוביל לכך, מתייחס לעבודתו במגוון התחומים השונים בהם הוא עוסק, מציע את דעתו על התפתחות הטכנולוגיה בתקופה הקרובה ורומז למשתמשים לשמור על הפרטיות שלהם, כל עוד הם יכולים.

הקמת את חברת ה-dot.com שלך כאשר האינטרנט היה עוד בחיתוליו, כיצד הרעיון לחברה עלה? וכיצד האינטרנט נראה באותה התקופה?

קודם כל, נתחיל בהגדרות – מבחינתי, חברת dot.com היא חברה שמטרתה היא למנף את האינטרנט כפלטפורמה לעסקים, בין עם להצעת עסקאות או לקבלתן. כשרק התוודעתי לאינטרנט לראשונה, הוא למעשה היה USENET – סוג של לוח מודעות המתפרש על פני מגוון רשתות. Usenet למעשה הצליח ליצור קהילה על גבי האינטרנט, בה משתמשים בעלי נושאי עניין משותפים יכולים לחבור יחדיו על מנת לצרוך תכנים בנושאים אלה.

באותה התקופה מצאתי את עצמי מבלה את מירב זמני על גבי האינטרנט, בזמן שהמשכתי בעבודתי הרגילה כמפתח תוכנה. בשלב מסויים הגעתי לצומת דרכים בה היה עליי להחליט – או להוריד את המינון של הגלישה, או להתחיל להרוויח מהאינטרנט כסף. באותה התקופה, אחת מקבוצות הדיון עליה הייתי אחראי – rec.humor נסגרה והוסרה לחלוטין, מה שלמעשה הוביל אותי לחשוב: האם יש כאן עסק?

לשם הבהרה, הקבוצה עצמה היא זו שגרמה לי לחשוב – היא כללה אלפי משתמשים שהציעו את הבדיחות שלהן, שהיו מצחיקות עד דמעות ושימחו את כלל המשתמשים. למעשה, הקומיקאים האלה היו "מומחים לצחוק" – מה שגרם לי לחשוב, האם אוכל להציע שירותי תמיכה דומים על ידי מקצועניים בתחומים שונים ולהרוויח מכך כסף? האם אכן המשתמשים יסכימו לשלם עבור ייעוץ שיתבצע על גבי האינטרנט? באותם הזמנים, התשובות לא היו כל כך ברורות מאליהן – אך עדיין הייתה התשוקה האישית שלי: להקים מוצר שמתבסס על האינטרנט ומניב רווחים.

לאחר ניסיון ראשוני במהלכו חברתי לקומיקאי דייב בארי, שהתברר כהצלחה מסחררת – יצא שלמעשה הקמתי את חברת ה-dot.com הראשונה. בעוד שזה נשמע כמו תהליך פשוט, באתרי פירטתי את התגלגלות האירועים והתהליכים שהובילו ליצירה זאת, על מנת שתוכלו להבין כי גם באותה התקופה, בדיוק כמו היום, הקמה של חברה היא לא תהליך קל והיא מצריכה הרבה מאוד עבודה – גם אם היא היחידה בתחום.

כיהנת כיושב הראש של ה-EFF במשך 10 שנים. האם תוכל להסביר לקוראים שאינם מכירים את הארגון, מה משמעות ה-EFF עבורך?

רוב המשתמשים מבינים שאנחנו נמצאים היום בעיצומה של מהפכה דיגיטלית, במהלכה העולם הופך להיות בחלקו הגדול מקוון. בתוך כל הבלאגן של מהפכה כזו, ישנם הרבה מאוד אלמנטים הנוגעים לזכויות האזרח והחוק שהשתנו – וישנם אנשים שרוצים להחליש זכויות חשובות המגיעות לאותם משתמשים, כגון חופש הדיבור, פרטיות, חופש לקודד ועוד. כך, בשלב זה חיוני שיהיה ארגון שדואג להגן על אותן זכויות – וזוהי הסיבה לשמה הוקמה קרן החזית האלקטרונית.

זה מדהים כמה קורה מסביבנו בתחום הטכנולוגיה וזה נראה כי בכל יום יש מקרה או בעיה חדשה שצריך לפתור. הקרן היא אינה קרן הגנה משפטית, אלא מחפשת מקרים בהם החוק הוא הטועה וצריך לתקן אותו, אבל אפילו מקרים אלה שומרים על הצוות הגדול והגדל שלנו עסוק. העבודה בארגון גורמת לך להבין כיצד רוב העולם אינו רואה את השינוי בנוף בתחום הפרטיות, כמו גם שלרובם פשוט לא איכפת מה הולך מסביבם. למרות שהצוות, כמו גם הוועדה מורכבים מאנשים מדהימים – אנחנו לא תמיד מנצחים, אבל תמיד מובילים לשינוי כלשהו בעולם, לטובה.

כיצד הגעת לעסוק בפרוייקט המכונית האוטונומית של גוגל?

מקור: תמונת מסך מאתר משרד הרישוי של מדינת נבאדה, עיבוד תמונה

זה זמן מה שאני עוקב אחר DARPA – סוכנות ממשלתית העוסקת בפיתוחים הטכנולוגיים של צבא ארצות הברית והאתגרים השונים שמציעה. נפגשתי עם סבסטיאן ת'רון (Sebastian Thrun), מדען מחשבים שזכה במספר פרסים בתחרויות עבר של הסוכנות ומה שהוא הציג לי פשוט פתח את עיני בכל הנוגע לכיוון אליו הטכנולוגיה מתקדמת וכיצד היא מיושמת מעבר לשימושים צבאיים.

התחלתי לחקור את ההשלכות, כמו גם לעצב גישות בכל הנוגע ליישום הטכנולוגיה והבנתי שיש לה יכולת אדירה לשנות את העולם – ופשוט התחלתי לכתוב על הנושא. הטקסטים שלי הגיעו אל מספר חברים שעבדו בגוגל, כמו גם לבכירים בחברה שהביעו עניין בנושא – ובכך ב-2010 נעשתי מעורב בפרוייקט, ביחד עם סבסטיאן.

כיצד לדעתך הפיתוח של מכונית ללא נהג ישפיע על תחומים אחרים, כגון רובוטי מחקר במהלך העשור הבא?

אין ספק שיהיו צעדים ענקיים בתחום זה. אני מאמין כי בין הדברים שנוכל לצפות להם בעתיד יהיו גם רובטים מהלכים, בעלי שיווי משקל טוב המסוגלים להתנייד גם בשטח פתוח ולא רק על גבי רצפה ישרה. פיתוחים בכיוון זה ניתן לראות כבר היום עם Bigdog או Alphadog שהוצגו כחלק מפרוייקט של DARPA. בנוסף לכך, אני מאמין שחיישני התנועה, כמו גם חיישני תלת מימד יצליחו להפוך את הרובוטים לחכמים הרבה יותר ויעשו שינוי גדול בתחום – כך שיעזרו לחוקרים בצורה גדולה יותר מבעבר.

פיתוחים טכנולוגיים ומדעיים רבים כיום מבוססים על רעיונות שהופיעו לראשונה בספרות המדע הבדיוני. איזה רעיונות לדעתך נוכל לראות כבר בעתיד הקרוב?

אני מאמין שאנשים שנולדים היום, יצליחו להגיע לנקודה בה הטכנולוגיה תמנע מהם להזדקן, כך שיוכלו להנות מחיים ארוכים עוד יותר ממה שאנחנו מצפים. כמו כן, אני מאמין כי כפי שהספרות רומזת, בעתיד נוכל להוריד את כל הזכרונות שלנו ישירות אל המחשב, כמו גם להמשיך ולשמר את המוח האנושי גם לאחר המוות – ושימשיך לעבוד בצורה תקינה ומלאה.

במסגרת עבודתי באוניברסיטת הסינגולריות, אנחנו כבר היום מכסים את האופק של 10 עד 15 השנים הבאות. אנחנו מציגים תוכניות רב תחומיות בהן אפשר ללמוד מדעי המוח, אנרגיה, רובוטיקה ומחשוב באותו היום. המשימה האישית שלי היא ללמוד, כמו גם לפקח אחר התקדמות לימודי המחשבים והרשתות, שהם אחד מהנושאים החשובים ביותר, שכן התפתחות הטכנולוגיות בתחומים אלה, היא מה שמניע את כל השאר.

אך מה יקרה בעוד 20 שנים? כנראה שנאלץ להמתין ולראות לאן המוח האנושי יוכל להתקדם ולהתפתח.

מהם שלושת הטיפים שלך ליזמים אשר שוקלים לבנות את חברת ה-dot.com שלהם?

אל תדאגו לגבי שמירת הרעיון שלכם כסודי. אנשים אינם מעוניינים בגניבת הרעיונות שלכם, שכן החלק הקשה ביותר הוא הביצוע. כמו כן, אל תתמקדו בפטנטים, אלא אם כן מישהו אחר מתעקש על כך ומוכן לשלם עליהם. לבסוף, הקשיבו ללקוחות שלכם – אבל לא יותר מידי, הרי בסופו של דבר המוצר אמור לעקוב אחר החזון האישי שלכם, לא של אחרים.

חן אידן

אוהבת גאדג'טים, אפליקציות ואת עולם הטכנולוגיה בכלל. שלל עיסוקיה כוללים הריסת מכשירים סלולריים לצרכי בדיקה, התעסקות בלתי פוסקת ברשתות חברתיות, סקירת אפליקציות חדשות, סטארטאפים מבטיחים והתנסות עם (כמעט) כל מוצר חדש שיוצא לשוק.

הגב

1 תגובה על "גיק-על-אחד: בראד טמפלטון, מייסד חברת ה-dot.com הראשונה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Itai Nathaniel
Guest

היה הראשון לזהות וכו'.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: