מהנה, אבל ציפינו ליותר: Gears of War 4 [ביקורת משחק]

מדובר ככל הנראה במשחק הירייה בגוף שלישי הטוב בעולם. עם זאת, מי שמחפש חדשנות או שינוי ניכר מהכותר הקודם יאלץ להנמיך ציפיות

gears of war

שלוש שנים לאחר שחרור המשחק האחרון בסדרה הוותיקה הזו (Gears of War: Judgment) ויותר מ-5 שנים לאחר המשחק האחרון שנשא בגאון את המספר 3, מגיע אחד הכותרים המעניינים של השנה. הפעם The Coalition אחראים על הפיתוח (אין מה לדאוג לאותנטיות, מדובר באותו מפיק ראשי של המשחקים הקודמים שמוביל את הצוות) ובחודשים האחרונים שמענו שהם מבטיחים להביא רוח חדשה ומרגשת לשושלת המוצלחת. אז האם השחרור האחרון של אחד המשחקים החשובים ביותר מבחינת מיקרוסופט, מצליח לעמוד בציפיות של אוהדי הסדרה?

שוב, קשה מאוד לתת תשובה קצרה כי מאוד תלוי איזה סוג גיימרים אתם, וכמה אתם מכירים למשל את המשחק הראשון והשני בסדרה. בכל מקרה הסקירה תנסה לענות על השאלה הזו.

חשוב להדגיש, הסדרה הזאת בזמנה הייתה בהחלט מפורצות הדרך, וללא ספק אחת השושלות הכי מוצלחות של משחקי ירייה בגוף שלישי מאז ומעולם. המשחקים הראשונים במיוחד, יצרו עם השנים בסיס אוהדים רחב ומסור. הם הצליחו לרגש, להפתיע ולהעניק חווית ירייה מהנה במיוחד. זאת, בשילוב של גרפיקה יוצאת מהכלל, שילוב אבסורדי של ראליזם ומדע בדיוני, ומכניקה פשוטה, ובמיקרוסופט הבינו שהם עלו על מתכון מנצח. למי שלא מכיר וכדי להדגיש, מדובר על משחק אקסקלוסיבי לקונסולת ה-Xbox (ולמחשב).

gears of war

ואולי ההבדל של המשחק הנוכחי נעוץ בשלב שבו התחילו לעבוד עליו לפני 3 שנים. אז החליטו לקחת את כל מה שעבד נפלא במשחקים הקודמים ולהביא עוד הרבה ממנו. כל זאת, בשיפור הגרפיקה עד כמה שניתן בכלים של היום.

gears of war

אבל האמת היא, שלא ניסו באמת לחדש שום דבר ולהפתיע את השחקן הממוצע, בדיוק כמו שעשו אז המשחקים הראשונים. עדיין מדובר על משחק גוף שלישי, עם תזוזה די מוגבלת וריצה מוזרה במיוחד, משחק שהוא בעיקרו התכופפות וירייה כמו שאר המשחקים.

ודווקא משושלת כל כך מלאה בדימיון ועולם גרפי עשיר, המשלבת בני אנוש עם יכולות מגוחכות ועולם מלא ביצורים בדיוניים לחלוטין, הייתה ציפייה להביא משהו חדש למשחק שסוגר את שנת 2016.

gears of war

המשחק

בואו נתחיל רגע עם הסיפור והמשחק עצמו. אז הפעם אנחנו נפרדים מהצוות המקורי שליווה אותנו ופוגשים את צוות הדור הבא. אין ספק שהגיע השעה להחליף את הדם בסדרה ולהכין את הקרקע לשנים הבאות. המפתחים הבינו את זה, וכבר מציגים לנו את דור העתיד. תכירו את JD Fenix בנו של Marcus האגדי. הוא הגיבור שלכם, ומה נאמר, הוא הרבה פחות ״קול״ ממה שאבא המחוספס היה. אבל כדי להקל עלינו את החלפת הדורות, אתם תשתפו פעולה כבר בהתחלה עם מרקוס הבלתי נלאה, שימסור לבנו את המפתחות להמשך הלחימה בדרך הכי טובה שהוא מכיר – בהרבה יריות.

יחד עם ג׳יי די, תכירו את השותף והשותפה שלכם ללחימה Del Walker ו-Kait Diaz. זה אולי רק משקעי העבר אבל הצוות הזה חסר את ההילה המגניבה של הצוות הותיק והאהוב. אבל אולי אלה רק קשיי הסתגלות, נראה אם זה ישתנה בעתיד.

gears of war

הסיפור הפעם גם לא שונה יותר מדי מבעבר. את ״הארבה״ Locust אנחנו מכירים היטב מהמשחקים הקודמים והפעם תתקלו גם ב-Swarm שהם בעצם גרסה מתקדמת של מפלצות העבר. יש כמה סוגים מהם ולכל אחד כלי נשק אחר (שימו לב לזה עם הקשת במיוחד-חפשו את האור). היצורים הפעם הרבה יותר מתוחכמים ואגרסיביים. הם זזים כל הזמן ממחסה אחד לאחר ומתקדמים לעבר הצוות. לעיתים גם מסתערים בחמת זעם וכל מפגש פנים מול פנים איתם הוא די מאתגר. חלקם חזקים מכם בהרבה ולכן חשוב להתחמק מהר ולנסות לברוח למרווח ירייה נוח שיאפשר לכם לצלוף בהם מרחוק.

בגדול אתם צריכים להגן על המושבה שלכם אבל זה באמת משמש רק כתירוץ קלוש לקמפיין הראשי שמתמקד בעיקר בהמון מסכים, שנראים מדהים, ומלאים במקומות לתפוס מחסה.

האמת שכדי לחסוך לכם זמן בסיפור הראשי ובמה שעבר על הסדרה הזאת מבחינת העלילה עד היום, הנה סרטון קצר שמסכם הכל בצורה יסודית.

אז שוב, רוב המשחק הוא – להתכופף ולירות. וחוזר חלילה. ולא זה שזה לא כיף. מי שאוהב את משחקי היריות יקבל כאן מנה גדושה של ירייה. אבל ממש גדושה. מלאה בכל טוב ובשלל שפריצי דם ושמן (כן, שמן דביק ומגעיל במיוחד) שיעופו לכם על המסך. קשה לבוא בטענות, משחק ירייה קלאסי שיגרום לכם לא להוריד את האצבע מההדק.

והמפתחים דאגו שבאמת כך יהיה המצב. פחות לשים לב לכמות המחסניות והיריות ויותר להשתולל כמיטב המסורת. לאחר כל סשן קרב קצר תמצאו מספיק תחמושת וסוגי נשק כדי לעבור הלאה לקטע הבא באותה רמה של אגרסיביות. לא תאלצו לחשוב כאן לרגע למה האצבע שלכם קלה על ההדק. וחייב לומר שזה ממש מהנה. משחק ירייה שלא מעניש אותך על כך שבא לך לירות, אלא נותן לך לנוע ממסך למסך בצורה חלקה ומהנה במיוחד.

gears of war

אין הרבה משחקים שיכולים להתחרות עם הסדרה הזאת בהנאה הגדולה וחסרת המאמץ של חווית הירייה. גם הפעם החוויה נשמרת.

לעומת זאת, צריך לומר, החוויה מאוד מזכירה את משחקי העבר של הסדרה. מזכירה מדי. אם כבר אפשר לומר משהו זה שהכותר הזה מרגיש ממש כמו הרחבה מאוחרת לכותר האחרון עם שיפורי גרפיקה ושיפור מכאני קל ביותר. המשחק הנוכחי אולי טיפה יותר מהיר מהקודמים אבל זה ממש לא מהותי.

הגיבורים לא קיבלו יכולות מיוחדות חדשות ולא דאגו כאן לצייד את הצוות האימתני שלנו בכל מיני גאדג׳טים שממש מתבקש שיהיה להם.

הנה כותר שהביא איתו את העולם הבדיוני-אנושי-מפלצתי לרמה אחרת לפני כמה שנים, אבל שממש לא מצליח להמציא את עצמו מחדש הפעם. ראינו כבר במשחקים שיצאו בשנתיים האחרונות שלל חידושים שמעצימים את חווית המשחק. חליפה בלתי נראית, יכולות ריחוף וטיסה, כפפות מגנטיות לטיפוס ועוד כאלה רבים. הצוות שלנו לעומת זאת, מצויד כמו תמיד בכלי נשק מאסיביים ומגניבים אבל שום דבר באמת חדש. יריות או רימונים עם כמה ניסיונות לרענן שלא ממש עובדות (רובה רימונים מתוחכם, רובה שיורה דיסקים ועוד). לא משהו חדשני באמת. ובסוף שנת 2016 כבר יש ציפייה לעוד משהו. הגיבור שלנו לא יכול לקפוץ אפילו. נו באמת. המוגבלות הזאת אולי היתה בלתי נמנעת לפני 5 שנים אבל זה לא המצב היום. בכלל הדמות מרגישה די מגושמת.

gears of war

אתם תתנסו למשל בנסיעה של אופנוע (הנה ניסיון לעשות משהו מגוון) שמבחינה גרפית נראית אולי נהדר אבל בפועל המכניקה שלה מוזרה ביותר וגיליתי שגם אם לא ממש זזים עם האופנוע יותר מדי איכשהו אתם תצלחו את הדרך הכאוטית. ושוב, למרות שזה נראה נהדר, המפתחים היו צריכים לבדוק מכותרים אחרים שיצאו השנה כיצד לבצע סצנה כזו ברמה יותר גבוהה.

במהלך הקמפיין את תתקלו בסערות רוח אדירות שמעיפות כל דבר העומד בדרכם, גם את האויבים שלכם. הסופות האלו מלוות בברקים מחשמלים שבהחלט מייצרים אווירה אינטנסיבית. שימו לב אם תנסו לזרוק רימון במהלך הסופה אז הוא יעוף עם כיוון הרוח. קחו את זה בחשבון.

שוב, רוב המשחק מלווה בגרפיקה פשוט מעולה, עם שלל צבעים ומסכים עם אופי כפרי, תעשייתי, אפל ומואר. אין ספק שמבחינה זו המשחק הזה הוא תענוג לעיניים. אבל הפעולות שלכם מהר מאוד יחזרו על עצמם. לפתוח עוד דלת, לתפוס מחסה, לחסל את גל היצורים, למלא תחמושת וחוזר חלילה.

gears of war

לפעמים יהיו קרבות בוס כמיטב המסורת אבל גם הם חסרות אתגר מיוחד. קרבות ׳ספוג׳ קלאסיות. התוספת הפעם באה בדמות רובוטים, ומעופפים למינהם Drones שמוסיפים משהו חדש לאפשרויות החיסול שלכם. קשה לומר שזה מרגיש טבעי למי שגדל על משחקי העבר של הסדרה אבל בסך הכל מדובר בתוספת שרק מעצימה את הקרבות.

מדי פעם אתם תאלצו להדוף גלי התקפה ולצורך כך תוכלו להשתמש ב-Fabricator (גם במולטיפלייר), מעיין ארגז נשק מתקדם באמצעותו תוכלו להרכיב מגוון כלי נשק להגנה, ולמקם אותם לפי בחירתכם לפני גל ההתקפה הבא.

הגרפיקה של המשחק יוצאת מן הכלל, באמת שאין מה לומר מעבר לזה. אבל ממש אי אפשר לומר את האותו הדבר על שאר האלמנטים של המשחק. הסאונד בינוני מאוד, גם של הנשקים וגם של התנועה והאפקטים השונים, ועל פסקול מוצלח אין בכלל מה לדבר. חבל שלא לקחו דוגמא מuncharted 4 ,כותר שידע להמציא את עצמו מחדש רגע לפני סיומו ולהעניק לנו השנה חווית משחק מגוונת באמת. מכל בחינה אפשרית.

gears of war

מולטיפלייר

אין ספק שמדובר באחד היתרונות הגדולים של המשחק הזה. מפות מגוונות וחווית משחק חלקה ומהירה יחסית. כמו תמיד תפגשו גם הפעם את כל מצבי המשחק המוכרים ממשחקי העבר וכשהתוספת המשמעותית היא מצב הhorde 3.0. חווית קו-אופ של עד 5 שחקנים שבה תאלצו להדוף גלי התקפה ברמות קושי עולות (קרב בוס גדול בכל 10 גלים אז שווה להחזיק מעמד). גם כאן תוכלו להשתמש ב fabricator כדי לבחור את חבילת ההגנה האהובה עליכם.

שורה תחתונה

המשחק האחרון בסדרת gears מביא איתו הרבה מאוד מהחוויה האהובה של המשחקים הקודמים. קמפיין עמוס במסכים שנראים מדהים, ומשחק שיעניק לחובבי הירייה הנאה גדולה ומתגמלת. אין ספק שהסדרה הזו כבר מזמן מיצבה את עצמה בטופ העולמי של משחקי הירייה בגוף שלישי.

הקמפיין ארוך מספיק, והמפתחים בנו עבורכם צוות צעיר וחדש שיצעיד את המשחק הזה היישר לעבר השנים הבאות. אם אפשר לסכם במשפט אז נאמר שהכותר הנוכחי יותר מזכיר משחק קודם בסדרה, מאשר משחק חדש שיצא על סף שנת 2016. המכניקה לא השתנתה, התזוזה והריצה עדיין מוזרה ומגושמת יחסית ואין כאן אלמנטים חדשניים שיפתיעו אתכם.

למרות זאת, המפתחים ניצלו את כל יתרונות הסדרה עד היום, והביאו כאן הרבה מכל הטוב שאתם זוכרים – כלי נשק עוצמתיים, הרבה דם ויריות ומשחק שמכניס אתכם ישר לאווירה מבלי הקדמות מיותרות. אם אתם מחובבי משחקי הירייה ובעלי אקס בוקס אין בכלל מה לדבר, הכותר הזה מהנה במיוחד. אם חיפשתם משחק המשך חדשני שיביא איתו אלמנטים מתקדמים יותר אז זה לא הכותר שיעשה את זה. אולי במשחק הבא.

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: