Garmin Edge 1000: ידידו הטוב ביותר של רוכב האופניים [סקירה]

על אף שלא כל חובבי הטכנולוגיה מכירים את השם 'גרמין', בקרב חובבי הספורט מוכרת החברה כאחד המותגים המובילים בעולם בכל הנוגע לניטור פעילות גופנית. לקחנו את דגם ה-Edge 1000 החדש המיועד לרוכבי האופניים לסקירה אצל רוכב מקצועי. אלו המסקנות

garmin edge 1000

הפוסט נכתב על ידי יואב רייך, רוכב אופני הרים נלהב, החבר בקבוצת HD-Trek בראשות חנוך רדליך ודרור פקץ. כמו כן יזם וסטארטאפיסט בשלוש השנים האחרונות.

ברגע שקיבלתי לידי את ה Garmin Edge 1000 למבחן, ידעתי איך ומה אני צריך לעשות. ברשותי כבר מכשיר Garmin Edge 810 אותו רכשתי לפני כשנה ושימש אותי נאמנה ברכיבות רבות. המטרה שלי הייתה להוכיח לעצמי ששדרוג לגרמין 1000 יהיה מיותר. כמו כל רוכב אופניים רציני, אני יודע שהתחביב יקר במיוחד עקב מחלת השדרגת המצויה (מחלה בה אתה משדרג באופן קבוע ,ולאו דווקא הגיוני, את האופניים ומרכיביהם השונים) ולכן אני חייב לעצמי ולשכמותי הוכחה שאין צורך הפעם. לצערי, המבחן הוכיח לי שהגרמין 1000 הוא מכשיר הניטור והניווט הטוב ביותר הקיים כרגע לרכיבת אופניים.

מה בקופסא?

גרמין 1000 מגיע בשתי תצורות: תצורת מכשיר בלבד ותצורת החבילה (bundle). תצורת המכשיר בלבד (2,950 ש"ח אצל היבואן) מגיעה עם המכשיר, סט החיבור לאופניים (שב-1000 מגיע לא רק עם מתקון הגומיות הרגיל של גרמין אלא גם עם התושבת הקדמית המוצלחת שעד למכשיר זה נמכרה כתוספת) ומטען USB. תצורת החבילה (3,400 ש"ח) כוללת גם את רצועת הדופק האיכותית, מד מהירות המתיישב על נאבת הגלגל ומד קאדנס (שיושב על זרוע הקראנק ואינו מצריך מגנט בצד השני על השלדה). החבילה מגיעה בתוספת של 450 שקל יותר (כמעט ההבדל בין החבילות בארה"ב – 100$) ולדעתי בהחלט מצדיקה את תוספת המחיר.

מראה והרגשה ביד

אני פותח את הקופסא וקודם כל מתעצבן על גרמין – כמו כל חברות המכשור המודרני, בשנייה שאתה מחזיק ביד את הדגם האחרון של החברה, הדגם ה"כמעט" חדש שברשותך נראה ארכאי ועתיק משהו. הפעם גרמין ממש עשו זאת. אם כאשר עברתי מגרמין 500 לגרמין 810 הרגשתי קפיצה מסוימת, פה ההבדל מאד ניכר. המכשיר ארוך ורחב משמעותית (5.8 X 11.2 X 2.0) לעומת ה-810 (5.1 X 9.3 X 2.5) אבל מכיוון שהמכשיר דקיק, הוא לא נראה גדול מדי והבדל המשקל זניח (עלייה של 16 גרם). לעומת זאת איכות החומרים, גודל (3 אינצ') ואיכות המסך (240X400 לעומת 160X240) משדרים קפיצת מדרגה משמעותית. איכות החומרים וההרכבה נראים שעברו שדרוג משמעותי והמכשיר משדר מודרניות וקשיחות. כמו כן גרמין עשו שיעורי בית וחשבו על כל הפרטים הקטנים (דוגמא קטנה זה צמיד האבטחה לכידון שכבר היה קיים בגרמין 500, נעלם ב-810 וחזר לשמחתי ב-1000).

garmin edge 1000

תמונה: גיקטיים

תפעול

הגרמין 1000 נוח מאד לשימוש ונותן לרוכב האופניים כמעט כל מה שהוא צריך במינימום מאמץ ובנוחות מירבית, כמה נקודות ראויות לציון בתחום הזה:

זמן ההדלקה – זמן ההדלקה של המכשיר התקצר משמעותית (ב-810 לקח כחצי דקה עד שהמכשיר פעל מרגע הלחיצה על כפתור ההפעלה וב-1000 הזמן מתקצר לפחות מ-10 שניות). אחרי שהמכשיר דולק ההפעלה והקונפיגורציה הראשונית שלו נוחה וקלה ותוך שתי דקות המכשיר מוכן לתפעול ברכיבה.

איפוס GPS – שיפור גדול עוד יותר הוא זמן האיפוס של ה-GPS (הזמן שלוקח למכשיר כדי להתאכן על מספיק לווינים על מנת שיציג מיקום מדוייק) – אם ב-810 הייתי לעיתים מוצא את עצמי ממתין דקה ואף יותר לאיפוס GPS ב-1000 האיפוס כמעט מיידי עם ההדלקה. (נכון, זמן האיפוס תלוי מאד באיפה מפעילים את המכשיר ומתי אבל השתמשתי ב-1000 מספיק פעמים כדי לעשות את ההכללה).

גודל המסך – כמו שציינתי בפתיחת הקופסא, ההבדל של גודל המסך ב-1000 בולט מאוד ולחיוב, קל לראות את הנתונים בתפריטים ובמסכי הנתונים. ניתן גם להוסיף נתונים רבים יותר על גבי כל מסך. החיסרון המרכזי בגודל המסך/המכשיר הוא רגישותו למכות בזמן נפילה או החלקה במיוחד אם המכשיר מחובר בעזרת המחבר הקדמי שמגיע איתו. אני כבר שברתי מחזיק גרמין קדמי אבל למזלי (או אולי עקב איכות המכשיר) המחזיק ניזוק ואילו המכשיר עצמו לא נפגע כלל.

תפעול מגע – גרמין מציעים תפעול מגע על גבי מסכי המכשירים כבר בכמה דורות. בצד החיובי ניתן להגיד שיש שיפור ב-1000 לעומת ה-810 בתפעול מגע. בצד הדורש שיפור, בימינו שמכשיר נייד חכם כבר זמין לכולם, יש פער גדול בין נוחות בשימוש במגע בגרמין לבין כמעט כל מכשיר נייד בסיסי (לטובת הניידים כמובן). מה שגרמין טוענים שיכול להסביר חלק מהפער זה שניתן להשתמש במגע גם בזמן רטיבות (גשם) וגם תוך כדי שימוש בכפפות.

זמן סוללה – נקודה קצת חלשה באופן מובן (עקב המסך הגדול) היא זמן הסוללה. גרמין טוענים לירידה מ-17 שעות פעולה ב-810 ל-15 שעות פעולה ב-1000 (בשני המקרים מדובר בזמן תאורטי המצריך כיבוי חצי מהפיצ׳רים של המכשיר). מניסיוני לרכיבה של עד 5-6 שעות 1000 יספיק. מעבר לזה זמן הסוללה יתחיל להיות פקטור בעייתי.

garmin edge 1000

מה חדש ספציפית בגרמין 1000

בנוסף לשיפורים והשינויים לעומת הדגמים הקודמים, ישנם מספר יכולות הקיימות רק מדגם זה:

קישוריות WiFi – ניתן להגדיר רשתות WiFi אליהן המכשיר יכול להתחבר וכך בעצם להעלות את נתוני הרכיבה מיד בהגעה לאזור הרשתות המוכרות (למשל בבית או בעבודה). נחמד ושמיש.

תכנית אימונים – הגרמין 1000 תומך בהגדרת ומעקב על תוכנית אימונים אישית המאפשרת מעקב אחרי ביצועים ועמידה בלוחות זמנים. לדעתי מכיוון שיכולת זאת עדיין בחיתוליה לדעתי, כמעט כולם יעדיפו להשתמש בתוכנה ייעודית (אפילו ב-Garmin Connect).

סגמנטים – כמתבקש מההצלחה המסחררת של אפליקציית סטרבה, גרמין מציגה אף היא חלוקה של מקטעי רכיבה לסגמנטים בהם הרכיבה שלך מושוות לזו של רוכבים אחרים. היתרון הוא שניתן לראות על המכשיר את המיקום המדויק של התחלת וסיום הסגמנט, אך בניגוד לסטרבה שהיא אפליקציה שניתן להעביר אליה נתונים מכמעט כל מכשיר, הסגמנטים של גרמין מחייבים מכשיר של גרמין ומכאן החסרון. במאמר מוסגר הייתי מצפה שגרמין תרכוש את סטרבה כמוצר משלים ולא תנסה לחקות אותה.

ניווט לנקודה – כבר במסך הראשי של הגרמין 1000 יש כפתור Where To? המאפשר לנווט לנקודה. האלגוריתם של הניווט טוב בעיקר בשימוש בכבישים בעוד שבדרכים לא סלולות וסינגלים הניווט בלבל אותי יותר מאשר עזר לי. בשימוש בדרכים לא סלולות אני ממליץ על העלאת מסלול מראש.

garmin edge 1000

מפות וניווט

אחת היכולות החשובות של הגרמין 1000 (כמו גם של ה-810) היא היכולת לנווט בעזרת המכשיר. ברכיבת אופני הרים מדובר בעיקר בהעלאת קובץ (בדרך כלל בפורמט GPX אך גם פורמטים אחרים נתמכים) ורכיבה תוך כדי קבלת הוראות ניווט מהמכשיר. בנושא זה, הגרמין 1000 מציע שיפור גדול כמעט בכל פרמטר. גודל המסך ואיכותו מציע תצוגה גדולה וברורה כמעט בכל מזג אויר ומצב תאורה. המעבד של המכשיר התחזק וחלקות התנועה בתצוגת המפות משופרת. כמו כן ניתן לשנות את התצוגה מתצוגה עילית רגילה, לתצוגה תלת מימדית שעוזרת לניווט. סך הכל מכשיר ניווט מצוין.

חיבוריות לחיישנים חיצוניים (Ant+):

כמו רוב מכשירי גרמין, גם הגרמין 1000 מתחבר לאוסף של חיישנים חיצוניים כמו מד מהירות, מד קאדנס, מד דופק, מד וואטים, מערכת ההילוכים החדשה של שימאנו Di2 ואפילו ניתו להתחבר למשקל (המכשיר המודד את משקל גופנו) יעודי. תצורת החבילה שקיבלתי כללה את מד המהירות (יתרונו בכך שהוא מראה את המהירות גם ללא קליטת GPS), מד הקאדנס (מראה את מהירות סיבוב הפדאלים ואינו מצריך מגנט או חיישן מצידו השני) ורצועת הדופק האיכותית של גרמין. כל החיישנים התחברו בקלילות למכשיר ומתפקדים ללא רבב. בעזרת החיישנים ניתן לאסוף כמעט כל פרמטר הקשור ליכולת הרכיבה והביצועים ולנתח אותם בכל רמה (מרוכב מתחיל הרוצה לדעת את המהירות הממוצעת שלו וזמן הרכיבה ,לרוכב המקצועי המנתח את תנודתיות הוואטים שהוא הפיק ברכיבה).

מצב חיבור לנייד (Connected):

לגרמין 1000 יכולת חיבוריות Online ע"י Bluetooth למכשיר הטלפון הנייד. על מנת לאפשר זאת, מפעילים את ה Bluetooth במכשיר ומורידים את אפליקציית Garmin Connect לנייד. מגדירים בעזרת האפליקציה את הסינכרון ואת הפרמטרים שיועברו (יותר פשוט ממה שזה נשמע). במצב מחובר למכשיר יכולות חדשות, חלקן מצאתי כמאד שימושיות:

Live tracking – יכולת לשדר בזמן אמת את מיקומך על מפה. ברגע שמפעילים את השידור ניתן לשלוח במייל למספר אנשים מוגדר לינק לאתר של גרמין בו ניתן לראות את המסלול והמיקום המדויק של הרוכב. היכולת מצוינת לרכיבות ארוכות או רכיבות שעושים לבד (שידור המיקום למקרה של תאונה/תקלה).

התראות שיחה והודעות – ניתן לקבל על המכשיר גרמין התראות של קבלת שיחה/הודעה (שמיש כאשר הנייד בתוך תיק גב או בכיס אחורי של החולצה). המלצה לגרמין – לפתוח את החיבוריות לשימוש של כל אפליקציה (כמו למשל לאפשר קבלת הודעות WhatsApp על המסך תוך כדי רכיבה).

העלאה אוטומטית של נתוני רכיבה לאתר גרמין וסטרבה – אם יש משהו שחשוב לרוכב הממוצע יותר מהרכיבה עצמה זה לשדר לעולם את כל נתוני הרכיבה ואת הביצועים שלו בכל סגמנט בסטרבה. בגרמין 1000 ברגע שמסיימים רכיבה הנתונים נשלחים לאתר גרמין אוטומטית ומשם ניתן להגדיר העלאה אוטומטית גם לסטרבה.

סיכום

לצערי הרב, יותר נכון לצערו של ארנקי, הגרמין 1000 החדש הוא קפיצה אמיתית לעומת הדורות הקודמים, ושווה לדעתי את מחיר הפרמיום שלו. המכשיר מאד איכותי ונוח לשימוש ומציע כל מה שצריך לניטור הרכיבה. נכון, לא כל רוכב מתחיל צריך לרוץ ולקנות אותו יחד עם זוג האופניים הראשונים, אבל רוכב רציני שהרכיבה חשובה לו, מנווט עם המכשיר ועוקב אחרי הפרמטרים הרבים של הרכיבה, ימצא את הגרמין 1000 (במיוחד כ-bundle) כחבילה שלמה ואיכותית שעוזרת ומקדמת אותו. ממליץ.

וידאו: גרמין מציגה את Edge 1000

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

8 תגובות על "Garmin Edge 1000: ידידו הטוב ביותר של רוכב האופניים [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ביקורטי
Guest

אם אתם כותבים פרסומת ככה מן הראוי לציין שזאת פרסומת

יואב
Guest

זוהי לא פירסומת ו אני לא קשור או מקבל כסף מרונלייט או גרמין. שים לב שמובנית גם ביקורת על המכשיר אבל מה לעשות … מכשיר מצוין.

Agree With1
Guest
פרסומת יפה. באמת. אבל מי שעוסק בטכנולוגיה ויש לו זמן לחקור יחשוב פעמיים האם שווה להשקיע אלפי שקלים כדי לקבל עוד מכשיר. אני רוכב לא מעט שטח, כביש, טריינר, ספיניינג ומה לא ולמען האמת שניסיתי גם לא מעט ציוד נלווה כולל שעוני טריאתלון ומחשבי גרמין ומה לא עד שצצו הסמרטפונים שטרפו את כל הקלפים והפכו את המכשירים האלה לסוג של דינוזאורים. היום, אני מפעיל גם ברכיבות ארוכות (150 קילומטר ויותר) 4 אפליקציות שלא אפרסם את שמן, בו זמנית, בנייד שנותנות לי הכל מכל. פשוט משלם להם כמה דולרים בודדים בחודש כדי לקבל שירותים נוספים ומקבל את רוב הפונקציות אם לא… Read more »
דביר
Guest

הכל נכון עד שהנייד מאבד נתונים שנראים כקו ישר
דווקא ברכיבה שידעת שהפצצת……
לי זה קרה יותר מדי פעמים ואז רכשתי גרמין 910XT שמסנכרן בבית למחשב

רוכבן מצוי
Guest

אפליקציות (לא חסר, גם של גרמין עצמה, וגם טובות בהרבה לארץ ובוודאי לחו"ל, tow nav, עמוד ענן, strava ועוד ועוד), יחד עם מכשיר סמארטפון פשוט, סוללת גיבוי חיצונית וכיסוי/מתקן עושים את כל זה בלי בעיה והרבה יותר טוב. אפילו טאבלטים קטנים הפכו לפופלאריים מאוד (יש מכשירים טובים עם קישוריות 3g גם ב75$). פשוט פרסומת מגוחכת. בערך כמו לפרסם טלפון מחוגה, אבל 'ממש' טוב… או אלה שבטוחים שתקליטים נשמעים יותר טוב.
הגיע הזמן להתקדם.

אמיר
Guest

רוכבן, אהבתי את הטלפון מחוגה. הוא גם מצייר עיגולים?
אבל אתה צודק. כל סמארטפון עושה את העבודה. אבל תמיד יש כאלה שרוצים יותר. שיהיה להם לבריאות.

דביר
Guest

לכל אחד היתה רכיבה שהנייד מאבד נתונים שנראים כקו ישר
דווקא ברכיבה שידעת שהפצצת……
לי זה קרה יותר מדי פעמים ואז רכשתי גרמין 910XT שמסנכרן בבית למחשב
אני בעד רכישת שעון או מכשיר יעודי.

אודי
Guest

לא מצליח לעלות קובץ ניווט לגרמין אדג' 500

wpDiscuz

תגיות לכתבה: