קיבלתם אופציות? הנה כמה דברים שחשוב שתדעו [טור אורח]

כמה באמת שוות האופציות שלכם ומה חשוב לדעת כשמתמקחים עליהן? מדריך ידידותי לכמעט כל עובד הייטק בישראל

startup PD

מאת אדן שוחט, שותף מייסד בקרן הון הסיכון אלף.

כמה מחבריי הצטרפו לאחרונה לחברות סטארטאפ, ובקשו ממני ללוות אותם בתהליך המו"מ על תנאי העסקה שלהם. מה שהכי הפתיע אותי היה חוסר הידע של העובדים, אפילו המנוסים ביותר, בכל הנוגע למענקי האופציות- ESOP, ופער הידע הקיים בין המעסיק לעובד.

לרוב העובדים אין מספיק מידע כדי לנהל מו"מ מוצלח ולהעריך נכון את ההצעה שקיבלו. פער ידע זה בין המעסיקים לעובדים יכול להצטמצם על ידי כך שהמעסיק יתן מידע נוסף לעובד בנוגע למענקי האופציות, בין השאר על ידי שימוש במסמכים סטנדרטים ועל ידי שיתוף ידע בין העובדים עצמם בנוגע לסטנדרטים הנהוגים בחברות סטארטאפ בישראל במתן מענקי האופציות.

לאור זאת, החלטתי לכתוב סדרת מאמרים, כאשר במאמר הנוכחי אספק מבוא ואתמקד במיסוי הישראלי על האופציות.

האם אופציות הן רק "בונוס"?

כתוצאה מהעמימות בכל הנוגע למענקי אופציות וערכן הפוטנציאלי, שמעתי מהרבה אנשים שהם מתעלמים לחלוטין מכל ההיבט של אופציות בחוזה העסקה שלהם. הם רואים אופציות כ"בונוס" שאולי יקבלו בעתיד, אך לא כחלק אנטגרלי מהשכר שלהם. תפישה זו אינה טובה לא לעובד ולא למעסיק. אני מאמין שגישה זו נובעת משלוש סיבות:

  • רוב המידע הזמין באנטרנט בנוגע לתוכנית האופציות מתייחס למיסוי אמריקאי ששונה מאוד מהמיסוי הישראלי.
  • יש חוסר שקיפות בנוגע למה שהעובד מקבל. על מנת לפתור בעיה זאת אני מציע מכתב סטנדרטי המכיל מידע נוסף בנוגע לתוכנית האופציות, ועוזר לעובד להעריך טוב יותר מה הוא מקבל. אני מאמין שהמסמך יכול לתת יתרון בגיוס עובדים לחברות שמאמצות אותו.
  • רוב העובדים אינם מודעים לגמישות שיש למעסיק בנוגע לתנאי מימוש האופציות, ידע זה יכול למקסם את הרווח של העובד ממענק אופציות.

סעיף 102 (לפקודת מס ההכנסה) הישראלי

למעט כמה חריגים, סעיף 102 לפקודת מס ההכנסה הישראלי הוא סעיף טוב לעובד. בין השאר, הוא מאפשר מיסוי של 25% של האופציות, במקום מס שולי שיכול להגיע עד ל- 52%. מנקודת מבטו של עובד שכיר, סעיף זה הרבה יותר טוב משיטת המיסוי בארה"ב:

  1. הוא משאיר את מחיר המימוש פתוח לשיקול דעת.
  2. הוא אינו ממסה רווחים לטווח קצר בשיעור גבוה מהמיסוי של רווחים בטווח הארוך.
  3. הוא מאפשר דחיית תשלום המס גם בעת מימוש האופציות.

ההבדלים הללו חשובים ונרחיב עליהם בהמשך.

מחיר מימוש

לכל אופציה יש מחיר מימוש. מחיר המימוש הוא מה שאתה צריך לשלם כדי להמיר את האופציה למניה. מס ההכנסה האמריקאי ממסה באופן מיידי כל הענקת אופציות שיש להן מחיר מימוש שהוא נמוך ממחיר "שווי שוק הוגן" (Fair Market Value). בניגוד לכך, בארץ אין ממסים את העובד אם מחיר המימוש נמוך. זה אומר שיש גמישות במחיר האופציה בטווח שבין הערך הנקוב (שהוא קרוב לאפס) ושווי שוק הוגן ( FMV). וההבדל במיסוי יכול להיות די גדול.

לדוגמא, אם חברה גייסה הון בשווי 5 מיליון דולר (נניח לצורך הדוגמא שהם מכרו מניות רגילות) והעובד קיבל 1% מהון המניות המונפקות של החברה, מחיר המימוש שהעובד צריך לשלם על פי מערכת המיסוי האמריקאית בשווי שוק הוגן יהיה 50,000 דולר. אם בהמשך החברה נמכרה בשווי של 10 מליון דולר, העובד יצטרך לשלם לחברה מחצית מה -% 1 שהוא מחזיק (100,000 דולר) כדי לממש את האופציות, מה שמשאיר את העובד עם 50,000 דולר. לעומת זאת אם ניתן היה לממש את האופציות במחירן הנקוב העובד היה מקבל 100,000 דולר.

למרות האמור, דירקטוריון החברה יכול להתנגד למתן מחיר מימוש לפי ערך נקוב לעובדים ישראליים, וזאת כדי להימנע ממצב שבו עובדים ישראליים ואמריקאים שעובדים באותה החברה יקבלו תנאי מימוש שונים.

startup stockסעיף 102 מענקים – השלכות מיסוי ישראליות

לפי סעיף 102, על מנת להעניק אופציות לעובד צריכים להתקיים מספר תנאים. מענקי אופציות צריכים להתבצע על פי תכנית שהוגשה מראש לרשויות המס. בסעיף 102 קיימים עבור החברה שני "מסלולי בחירה": מיסוי לפי רווחי הון (25%)  או מיסוי לפי הכנסה רגילה (מס שולי של עד 52%). מאוד נדיר שחברה תבחר במסלול של הכנסה רגילה (מעולם לא ראיתי את זה נעשה), אבל כדאי לוודא שזה לא המצב בחברה שלך.

דרישות נוספת בסעיף 102 היא שיש להפקיד את האופציות בחשבון נאמנות למשך שנתיים. ניתן להבטיח מענק אופציות לעובד עוד לפני שתוכנית האופציות אושרה, אך כל עוד התוכנית לא אושרה על ידי רשות המיסים, ספירת השנתיים איננה מתחילה.

במידה והחברה נמכרת או מונפקת לפני תום השנתיים, האופציות יהיו חשופות לשיעור מס גבוה יותר, או שהתמורה עבור האופציות תצטרך להישאר בנאמנות עד תום חלוף שנתיים, והעובד יפגוש את הכסף הרבה יותר מאוחר. מכיוון שתהליך אישור תוכנית האופציות כרוך בעלויות, פעמים רבות החברות דוחות את התחלת התהליך, דבר שכאמור עלול לפגוע בעובד בעתיד. לכן לגיטימי לחלוטין לשאול את המעסיק במהלך המו"מ אם אישור תוכנית האופציות החל.

בנוסף, ברגע שהעונקו האופציות לעובד, למעסיק יש 45 ימים לעדכן את רשויות המס. אם החברה מתעכבת מעבר ל-45 ימים, האופציות לא יזכו למיסוי המופחת של 25% וימוסו כהכנסה רגילה. העובד צריך להרגיש חופשי לשאול את המעסיק, האם החברה הגישה את המסמכים. זה לא צריך להחשב כנדנוד, מדובר בעתיד הכלכלי של העובד.

שימוש בתבנית ההצעה

אני סבור שבקשה מהמעסיק למלא את מכתב ההצעה (דוגמת המכתב הסטנדרטי שצוין מוקדם יותר) תסייע לעובד להבין אם המעסיק פתוח לשתף מידע ואם הוא מנהל מו"מ הוגן. שכן משמעות ניהול מו"מ הוגן היא לתת לעובד גישה למידע שיסייע לו להבין מה באמת הוא מקבל במסגרת תוכנית האופציות.

כמו כן, אני ממליץ בחום להתייעץ עם עורך דין שיש לו ניסיון בעבודה עם חברות סטארטאפ. כאשר אתה מנהל מו"מ על חוזה העסקה שלך יש שיקולים ייחודיים שעורך דין שאינו מתעסק בתחום לא בהכרח מודע להם.
אחרי שתחתמו על חוזה העסקה אתם מוזמנים לעדכן את הגיליון שיצרתי באחוז האופציות שקבלתם (באופן אנונימי כמובן), כדי שגם עובדים אחרים יוכלו להפיק ממנו תועלת, ויוכלו ולדעת מהן אמות המידה הקיימות בתעשייה בישראל.

בהצלחה !

הכתבה פורסמה לראשונה באנגלית ותורגמה לעברית בעבור גיקטיים.

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: