בלי ספוילרים: למה ׳׳משחקי הכס׳׳ של אתמול נראה כל כך גרוע על המסך שלכם?

הפרק האחרון של Game Of Thrones היה הפרק הגדול והשאפתני ביותר בסדרה, אבל עורר לא מעט מחלוקת. בין אם ראיתם את הפרק ובין אם לא, ספוילרים לא תמצאו כאן. מילה שלנו

תמונה: HBO

אמש (ב׳) שודר בישראל פרק 3 בעונה ה-8 של ״משחקי הכס״ ובו התרחש הקרב הגדול ביותר בתולדות התוכנית, אך צופי התוכנית נותרו מאוד מבולבלים במהלך הצפיה, כי הם פשוט לא הצליחו לראות הכל, ומה שהם כן ראו, זה הרבה בעיות טכניות שמעידות על בעיות חמורות בשיטות השידור של שנת 2019. אז מבלי להכנס לשום פרט עלילה חשוב (מבטיחים), בואו ננסה להבין על מה כל המהומה.

רבים התלוננו שהפרק חשוך מדי, אבל זה רק חלק מהבעיה הגדולה יותר

נתחיל בלהפריד בין התלונות. לא מעט צופים טענו שהפרק פשוט חשוך מדי, והם לא טועים לחלוטין: ״הלילה הארוך״ או ״הקרב על ווינטרפל״ צולם במשך לא פחות מ-55 לילות אמיתיים, ובניגוד לצילום באולפן או בסט אחר, יוצרי הפרק בחרו שלא להאיר אותו בצורה שתיראה מלאכותית אלא באופן שירגיש כמה שיותר אותנטי וחשוך. ההחלטה הזו הובילה ללא מעט רגעים שבהם הצופים תוהים האם משהו מתרחש מולם והם לא מצליחים לראות אותו, או שמה השוט באמת חשוך. בשילוב עם העריכה המאוד ברוטלית, היה קשה לעיתים להבחין האם אתם צופים כרגע במותה של דמות אהובה, או שזה סתם ניצב מספר 343 שנפגע כרגע. מדובר בהחלטה אומנותית ומכוונת, וזו ״תקלה״ שדי מזכירה את הזעם שהתעורר בקרב צופי הפרק האחרון של הסופרנוס.

ב״יס״ למשל, ככל הנראה ראו את הזעם האינטרנטי שהתגבר בעקבות שידור הפרק, והוסיפו הערה לתקציר הפרק בה הם מבקשים להבהיר שלא מדובר בתקלה, אלא בצילום מכוון של הפרק. אולי כדי למנוע את התלונות העתידיות מצד צופים, ואולי כדי להכין אותם למה שהם עומדים לחוות.

צילום: גיקטיים

אבל ההחלטה לצלם את הפרק בלילה וליצור סצנות כל כך חשוכות גרמה לבעיה אחרת שצופים רבים זעמו עליה. אחת לכמה רגעים, במקום לצפות בחשכה מוחלטת או במשחקי הצללות מדהימים כמו שיוצרי הפרק התכוונו שתראו אותם, הצופים, כולל כותב שורות אלו, נחשפו לפיקסולים, עיוותים, כתמים ומריחות שונות בעיקר באיזורים המוחשכים בשוטים. גם צופים עם טלוויזיות משוכללות ומתקדמות והתרגלו שהסדרה נראית פשוט נהדר, מצאו את עצמם צופים בתמונות בעייתיות שלא נראות תואמות לאיכות הכללית של הסדרה, והסיבה לך היא פורמט הדחיסה והשידור של הפרק.

מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם מעכשיו גיקטיים גם בטלגרם להצטרפות לערוץ הטלגרם שלנו לחץ כאן

למה אנחנו צופים בטלוויזיה באיכות לא טובה?

כדי שתוכלו לצפות בפרק של משחקי הכס, בין אם זה באמצעות ה-VOD של יס, הוט או סלקום טי וי (ואפילו אמצעים פחות כשרים), כולם צריכים לדחוס את קובץ השידור כדי שהוא יצרוך פחות תעבורת רשת ולא יקטע לכם באמצע הצפייה (רק לפני כמה שנים סבלנו עוד מ-Buffering בצפיה בסרטונים).

עכשיו, מכירים את האודיופילים שמתלוננים שמאז ה-MP3 – שירים נשמעים פחות טוב? הם לא בדיוק טועים: ממש כמו ששירים נדחסים ומאבדים חלק מהמידע כדי שתוכלו להזרים אותם בקלות ולהוריד אותם למכשירים שלכם בלי שהם יתפסו את כל נפח האחסון, כך גם עם תוכן וידאו. בתהליך הדחיסה מידע נמחק מקובץ המקור כדי ליצור קובץ קטן יותר, מה שמתבטא בסופו של דבר במריחות וקיטועים בסצנות מהירות, תמונות מפוקסלות ולתופעות שמכונות Macroblocking ו-Color Banding.

מאקרובלוקינג היא תופעה במסגרתה אתם יכולים להבחין בדרך כלל באיזורים עם צבע אחד בתמונה, כשלפתע מופיעים ריבועים ובלוקים גדולים בגוונים אחרים. התופעה מתרחשת לא מעט בסצנות חשוכות ובמשחקי אור וצל. תופעה נוספת שאולי הבחנתם בה בפרק, Banding, מופיעה בעיקר ברגעים עם הבדלי תאורה משמעותיים, ואז באיזורי החפיפה בינהם אתם רואים מעין פסים או קשתות מפוקסלות של גוונים מוזרים, במקום מעבר חלק בין התאורות השונות וגווני הצבע השונים. זאת תוצאה ישירה של פגיעה בכמות המידע שבקובץ, ופגיעה במנעד הצבעים האפשרי לתצוגה.

אחד האלמנטים החשובים ביותר שקובעים את איכות הקובץ בו אתם צופים, הוא ה-Bitrate. ככל שהוא גבוה יותר, כך בדרך כלל האיכות גבוהה יותר, וגם משקל הקובץ גדול יותר. בעוד קובצי 720p זקוקים בעיקרון ל-5Mbps לתצוגה איכותית, קובצי 1080p כבר מגיעים ל-8Mbps ואף 10Mpbs אם התוכן הוא ב-HDR. כדי לחסוך בנפח הקובץ, כל ספקיות התוכן בדרך כלל מורידות את ה-Bitrate של התכנים, ובכך פוגעות באיכות התוכן המשודר.

השילוב של ההחלטה האומנותית והמגבלות הטכניות הוביל לבעיה גדולה יותר

התופעות הללו לא הופיעו בפרק של אתמול בפעם הראשונה, ורוב הסיכויים שהבחנתם בהן בעבר, או שפשוט לא ייחסתם להן חשיבות. בפרק של ״משחקי הכס״ משחקי האור והצל קיבלו דגש גדול יותר כתוצאה מההחלטה האומנותית של היוצרים, והסצנות הלא מוארות היוו חלק נכבד יותר בפרק, ולכן אותן בעיות שנובעות מדחיסה הופיעו בצורה יותר בולטת. נסו לחשוב מתי בפעם האחרונה ראיתם סרט או פרק של שעה וחצי שהתרחש כמעט כולו בחשכה מסוימת. כשדבר שכזה קורה בסדרה עם סדר גודל אדיר של צופים כמו ב״משחקי הכס״, אז יותר אנשים נחשפים לבעיה ובוודאי פונים לאינטרנט כדי להתלונן עליה.

היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? היי-טק, סטארטאפים וטכנולוגיה - רוצים להקדים את כולם? להורדת אפליקציית גיקטיים לאייפון ולאנדרואיד לחצו כאן

כשאתם צופים למשל בדיסק Blu-ray, אתם מקבלים פורמט הרבה, אבל הרבה פחות דחוס, והתמונה שמתקבלת היא חלקה, אבל נזכיר שבלוריי יכול לאחסן 25-50 גיגה של תוכן. אם הייתם מנסים לצפות בפרק של משחקי הכס ששוקל 10 גיגה בסטרימינג, אולי הייתם מקבלים תמונה נקיה וחלקה הרבה יותר, אבל רוב הסיכויים שחיבור האינטרנט שלכם לא היה מצליח לסחוב את השידור, וחברות הטלוויזיה לא בהכרח היו יכולות לשדר כל כך הרבה מידע לכל כך הרבה לקוחות בו זמנית. בעוד הקובץ המקורי של הפרק וודאי שוקל מאות גיגות אם לא מעבר לכך, הקובץ שמשודר בסופו של דבר לסלון שלכם חייב להיות קטן יותר, ולכן גם באיכות פחות טובה.

בארצות הברית הזעם היה רב יותר מאשר בישראל, כיוון שחלק נכבד מהצופים של התוכנית משתמש באפליקציות HBO Go ו-HBO Now, שבהן עשרות מיליוני איש ואישה מנסים לצפות בו זמנית בפרק ברגע שידורו, והעומס על השרתים מכריח את HBO להוריד את איכות השידור כדי להבטיח סטרימינג חלק, גם אם זה על חשבון איכות התמונה. צופים בעלי יכולת איפוק יכולים לצפות באיכות טובה יותר מאלו שצפו בשידור חי, אם רק יחכו יום או אפילו מספר שעות.

כמו שבוודאי שמתם לב בשירותי סטרימינג אחרים כמו נטפליקס ואפילו יוטיוב, איכות התמונה נוטה להשתנות בעקבות שינויים בחיבור האינטרנט שלכם. כשאתם עם חיבור חזק ויציב, אתם תצליח לראות תוכניות וסרטים באיכות 4K ו-HDR, וכשאתם עם חיבור לא טוב, תצטרכו להסתפק באיכויות פחות טובות. HBO, אגב, לא תומכת בשידור 4K בשום אפיק שהוא.

אפשר למנוע את הבעיה עם טלוויזיה טובה יותר, או עם יותר תשומת לב מצד HBO

גם לטלוויזיה שלכם יש חלק בבעיה. טלוויזיות OLED פועלות על עיקרון הארה של כל פיקסל ופיקסל בנפרד, וכאשר הפיקסל אמור להציג תמונה שחורה, הוא פשוט לא נדלק, ובכך מתקבל ״שחור מוחלט״ בו הן מצטיינות, אך טלוויזיות שכאלו לא נמצאות בסלון של צופים רבים. טלוויזיות ה-LED וה-LCD, לעומת זאת, נפוצות הרבה יותר, והן בעצם צריכות להאיר איזורים בטלוויזיה על ידי הפעלת מתח חשמלי מדויק, גם כאשר התמונה חשוכה, מה שבסופו של דבר רובן לא יודעות לעשות בצורה מדויקת, ומוביל לעיתים לאיזורים מוארים מדי או לאיזורים חשוכים מדי, כשהם לא אמורים להיות כאלו.

שלבו עם בעיית הטלוויזיות את הדחיסה הבעייתית, וקיבלתם איכות תמונה בעייתית אף יותר. אפילו אם אתם מחזיקים בטלוויזיה משובחת, תנאי התאורה שבאיזור הטלוויזיה עשויים להשפיע על חווית הצפיה שלכם. השתקפויות וזוויות צפיה לא אופטימליות מוסיפות גם הן לשרשרת הבעיות שהופכת את הצפיה בפרק לכזו שמעוררת תחושה של תקלה ותסכול. כזו שמצריכה ארגון מראש של הגדרות הטלוויזיה, כיבוי אורות וסגירת חלונות ותריסים, דברים שקצת פחות קשורים לרובנו עם צפיה סטנדרטית בטלוויזיה טובה.

בסופו של דבר, אחת האשמות הגדולות ביותר באיכות הפרק היא דווקא HBO עצמה. כאשר היא עורכת ומכינה את הפרק לשידור, מצופה ממנה לבדוק איך בסופו של דבר הקהל בבית יראה את הפרק, ולאו דווקא דרך המוניטור הטוב ביותר שכסף יכול לקנות, שבו היא משתמשת. לרוב הקהל שלה אין טלוויזיות OLED, חיבור אינטרנט עוצמתי וחברות כבלים, לווין וטלוויזיה שיכולות להזרים את הפרק באיכות מקסימלית, ובפרק מורכב כל כך כמו ״הלילה הארוך״, מן הראוי שתספק הוראות שידור יותר מדויקות כדי שהצופים יוכלו להנות מהפרק, ולא לתהות מה הם רואים.

אז ככל הנראה גם הסדרה היקרה ביותר בהיסטוריה, עם ערכי ההפקה הגבוהים ביותר בהיסטוריה, לא יכולה להתחמק כמו שצריך מהמגבלות הטכניות שקיימות בסלונים וברשתות של כולנו. אם אתם באמת רוצים לצפות בפרק כמו שהוא אמור להראות, כנראה תצטרכו לחכות לעותק ה-Blu-ray.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

31 תגובות על "בלי ספוילרים: למה ׳׳משחקי הכס׳׳ של אתמול נראה כל כך גרוע על המסך שלכם?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
גרביל מצוי
Guest

אז הוא מת בסוף?

אליהו
Guest

הגמד? כן… הורידו לו את הראש.

מה שלא רואים לא כואב
Guest
מה שלא רואים לא כואב

וואלה לא שמתי לב אפילו – יהי זכרו ברוך

דוד
Guest

ולמי שהוריד בטורנט ונתקל בעיוותים?

אליהו
Guest

בשביל איכות, רק rargb, בלי עיוותים.

טטט
Guest

הורדתי משם. עם אולד עדיין היו עיוותים. מה בדיוק הורדת…

אליהו
Guest

Game.of.Thrones.S08E03.1080p.WEB.H264-MEMENTO[rartv]
שוקל כמעט 5gb

יואב
Guest

עדיין היה חשוך מאוד וביטרייט מאוד נמוך
לא פתר את הבעיות היה קשה מאוד לצפות בפרק

אליהו
Guest

יואב זו הטלוויזיה שלך… אין שום סיבה שלא תראה טוב. רוב התלונות ככל הנראה מאנשים עם טלוויזיות ישנות או חדשות שלא עברו Clibration.

טטט
Guest

אני שאלתי במקור. גם אני הורדתי את זה…אם טלוויזיה oled חדשה ועדיין היה פיקסלייטיד רקע… אמרו שזה המקור טעות של ההכנה לצפיה ולא בקובץ

U1211
Guest

עיוותים? ראיתי הרוב פשוט חשוך גם בפורמט 720P

לורד
Guest

הורדתי בטורנט, 1080p 5 GB לקובץ.
ראיתי על מסך 2K.

נהניתי לגמרי. לא הבנתי בהתחלה את התלונות של החברים בוואטצאפ.

נקודה
Guest

גם שם אותו דבר כי המקור הוא שירותי הסטרימינג.
הקובץ הכי גדול היה של 4.5 גיגה מאמאזון סטרימינג.

azur ahai
Guest

עם טלויזית led עם local dimming ראיתי טוב את רוב הסצינות ואהבתי את הרוויה הקודרת של הפרק שרק העצים את החוויה .לפחות לי. אה וצפיתי בחושך ככה שאולי באור באמת הייתי יותר מתוסכל :^)

בושה וחרםה
Guest

הפרק עם הפוטנציאל הכי אדיר שראיתי בחיים שלי, פשוט הרסו אותו, כאילו חמאס צילמו אותו..

אליהו
Guest

לא מבין מה אנשים מתלוננים, צפיתי בפרק בטלוויזיה Samsung 9QFN רואים מצוין, כנראה אותם אנשים שהתלוננו לא צפו בHD או שיש להם טלוויזה שלא עברה calibration

Ran
Guest

מצידי שיחלקו את זה לאזורים, גוש דן למשל בשעה 19 צפון 20 וכך הלאה רק שלא ידחסו לנו כאלה פרקים חשוכים. היה מאד מתסכל.

שי
Guest

לא קשור לתזמונים במקרה של ישראל
גם ב-VOD אתה תראה מחורבן כי הקובץ המקורי דחוס מדיי בהזרמה

אדר
Guest

מחכה שכל העונות יהיו במארז אחד בבלוריי, מעניין איך הפרק הזה יהיה באיכות הזאת

טוב
Guest

בסלקום הפרק שקל פחות מגיגה, ועד שלא העברתי את הטלוויזיה למוד סרטים ראיתי לרוב חושך

מישהו
Guest

קשור בעיקר להגדרות הדחיסה של H264 265 שהחברות משתמשות בהם (גם אם המימוש חומרתי). יש מאות פרמטרים שאפשר לכוון שם אבל כמובן שזה דורש ידע מעמיק מאוד, וכנראה שאף אחד לא הושיב מישהו מומחה שיטרח לכוון את הקידוד של הפרק הזה אלא השתמשו בפריסטס המוכנים מראש. אם כן היה אפשר להגיע לתוצאות די יפות גם בביטרייט די נמוך.

יואב
Guest

כתבה מצויינת, תודה.
לכל אלה שחושבים שהורידו קבצים איכותיים ב TORRENT.
אתם טועים, הסיבה שאפשר להוריד את זה כ"כ מהר זה בגלל שלוקחים את זה מהשירותי סטרימינג השונים, ביטרייט נמוך מאוד ביחד ל BLUERAY

אבי
Guest
ראיתי דרך הויאודי של יס והיה יחסית בסדר גמור. אכן נדרשת מהצופים אינטיליגנציה מינימלית ותשומת לב לתנאים שבהם הוא רואה את הפרק. זאת אומרת להחשיך את החדר. לסגור תריסים ולכבות אורות…קשה מידי? לא חושב. כל דבר שמצולם בתנאי חושך מוחלטים מצריך הכשחה של התאורה. לא יעזור. בנוסף לכך רבים מחזיקים טלוויזיות ענקיות אך גרועות מבלי להבין בכלל מה קנו. חשוב לראות את הפרק בטלוויזיה טובה. זבל סיני עם מסך ענק לא יעשה את העבודה. צריך כאן טלוויזיה עם יכולת הארה טובה שדאגתם מראש לעשות לה כיוונון של רמות תאורה אחורית ובהירות. (סמסונג באופן יחסי דיי טובות…) וכן אם אתם צופים… Read more »
liran elisha
Guest

מה הקשר סיני?

רועי
Guest

פתרון – qwilt :-)

דודו
Guest

יש לי טלויזיה QLED של סמסונג וראו פצצה את הפרק

מחדל קולוסאל
Guest

אנשים חיכו 7 שנים לקרב הזה ובסוף לא רואים כלום וחבל כי השקיעו ימבה כסף ומאמץ
לא קונה את הסיפור על הדחיסה ושזה אשמת הספקים
HBO יודעים טוב מאוד מה זה טלוויזיה ויודעים מה האיכות הממוצעת של השידורים והחליטו להקריב את הצופים בשביל איזה החלטה "אומנותית" מטופשת
לא הרגיש לי בכלל כמו "לילה אפל" אלא כמו תקלה אחת מתמשכת וזה אחרי ששמת בהירות במקס

תאיר
Guest

פרק מדהים, עושים קצת משהו שונה וכבר לכולם יש תלונות הקטע של הפרק זה שמכניסים אותכם לאיך שהדמויות רואות את הכל ועל החושך והפחד. נדהמתי מהצילום מהחושך ומהאור , ומהיופי ששילבו וגם הפרידו בינהם.

בזיל
Guest

איזה ריבועים של שחור ואפור! וואוו איזה פרק!
סרט תעודי על קוביזם בקולנוע האמריקאי

liran elisha
Guest

הורדנו, היה 6 גיגה, צפינו, לא ראיתי שום פיקסל
עד שלא הגעתי לעבודה לא ידעתי שהיה למישהו בעיה

שמשם
Guest

את הפרק הראשון ראיתי מקובץ והיה נהדר, לפרק השני קמתי ב 4 לראות בהוט, הוידאוי היה לגמרי flat מבחינת גוונים, על הפנים ומה ששבר אותי ששידרו רק סטראו ולא דולבי כמו שכן משדרים שם סדרות אחרות, חזרתי לישון צפיתי יום אחרי מקובץ, אין כמו לשמוע את הדרקון בדולבי עובר מאחורי לקדימה, את הפרק השלישי ראיתי גם מקובץ ועד הכתבה לא ידעתי שהייתה בעייה חחח

wpDiscuz

תגיות לכתבה: