חברות ההיי-טק הישראליות גייסו 673 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2014

נתח ההשקעות של קרנות הון הסיכון הישראליות צנח אל מתחת ל-16%, סקטור האינטרנט צמח ב-9% והשקעות בחברות בשלבי ביניים ובשלבים מתקדמים חזרו להוביל את מפת ההשקעות.

קרדיט תמונה: Shutterstock

קרדיט תמונה: Shutterstock

הרבעון הראשון של שנת 2014 בשוק ההון סיכון הישראלי היה מעניין במיוחד, ולמרות ירידה קטנה בגיוסים בהשוואה לרבעון האחרון של שנת 2013, עדיין מדובר על נתונים מרשימים למדי. על פי דו״ח של חברת המחקר IVC-Online, לא פחות מ-160 חברות היי-טק ישראליות גייסו 673 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2014. אמנם מדובר על ירידה של 16 אחוזים בהשוואה לרבעון האחרון של 2013, בו גויסו 801 מיליון דולר אך למרות זאת, ברבעון המקביל של שנת 2013 גויסו 439 מיליון דולר בלבד, מה שמלמד על קפיצה של 53 אחוזים בכמות הכספים שגויסו מהרבעון המקביל אשתקד.

סבב הגיוס הממוצע קפץ ב-21 אחוזים

גיוסי חברות היי-טק ישראליות  במיליוני דולרים. קרדיט תמונה: IVC-Online

גיוסי חברות היי-טק ישראליות במיליוני דולרים. קרדיט תמונה: IVC-Online

סבב הגיוס הממוצע ברבעון הראשון של 2014 קפץ ל-4.2 מיליון דולר, בהשוואה לממוצע רבעוני של השנתיים האחרונות, אשר עמד על 3.46 מיליון דולר לסבב גיוס. חשוב לציין, כי סבב גיוס מגובה הון סיכון עמד בממוצע על 6.13 מיליון דולר, בהשוואה ל- 4.19 מיליון דולר לסבב מגובה הון סיכון בממוצע בשנתיים האחרונות. בהמשך לרבעונים הקודמים, גיוסים מגובי הון סיכון המשיכו להוביל את השוק. 77 עסקאות גיוס הון סיכון בערך כולל של 472 מיליון דולר, אשר היוו 70 אחוזים מההון הכולל גויסו כהון סיכון, זאת בהשוואה ל- 75 אחוזים ברבעון הרביעי והראשון של 2013, בהתאמה. כמו כן, מדובר על ירידה של 22 אחוזים לעומת 604 מיליון דולר אשר גויסו ברבעון הרביעי של 2013, אך עליה של 43 אחוזים בהשוואה ל- 331 מיליון דולר שהושקעו ברבעון הראשון של שנת 2013.

קרנות ההון הסיכון הישראלית המשיכו לפעול במגמת האטה באופן יחסי, כאשר נתח ההשקעות שלהן מסך ההון שגויס עמד על 16 אחוזים בלבד, המהווים כ-106 מיליון דולר. מדובר על ירידה של 25 אחוזים בהשוואה ל-142 מיליון דולר שהושקעו ברבעון האחרון של שנת 2013, וירידה של 26 אחוזים בהשוואה ל-144 מיליון דולר שהושקעו על ידי הקרנות הישראליות ברבעון המקביל אשתקד. יחד עם זאת, ניכר כי הקרנות הישראליות שמשקיעות, מבצעות מעט יותר השקעות חדשות. השקעות ראשונות של הקרנות הישראליות ברבעון הסתכמו ב- 39 מיליון דולר או 37 אחוזים מסך ההשקעות, בהשוואה ל- 30 אחוזים מסך ההשקעות ברבעון הקודם.

סקטור האינטרנט ממשיך לגייס הכי הרבה כסף

גיוסי חברות היי-טק ישראליות לפי סקטור, קרדיט תמונה: IVC-Online

גיוסי חברות היי-טק ישראליות לפי סקטור, קרדיט תמונה: IVC-Online

חברות האינטרנט המשיכו להיות במוקד ההשקעות, כאשר ברבעון הראשון של 2014, 44 חברות אינטרנט גייסו 260 מיליון דולר, המהווים 39 אחוזים מסך ההון שגויס ברבעון. הנתח הגבוה וההון שגויס היו הגבוהים ביותר שנרשמו מאז שנת 2000. סקטור התוכנה קיבל נתח של 21 אחוזים מהסכום, בהשוואה ל-23 אחוזים ברבעון הקודם ו-31 אחוזים ברבעון הראשון של שנת 2013. חברות בשלבים מאוחרים גייסו את מירב הסכום, 227 מיליון דולר, כאשר חברות בשלב הביניים גייסו 221 מיליון דולר וחברות בשלב סיד גייסו כ-40 מיליון דולר, המהווים 6 אחוזים מכלל הכספים שגויסו ברבעון. זאת בהשוואה ל-5 אחוזים ברבעון הרביעי של שנת 2013 ו-7 אחוזים ברבעון המקביל אשתקד.

המחקר של IVC בודק השקעות הון סיכון בחברות היי-טק ישראליות בידי קרנות הון סיכון ישראליות וזרות וגופי השקעה אחרים (ישראלים וזרים), כגון חברות השקעה, משקיעים מוסדיים, חממות ומשקיעים פרטיים. מ-IVC נמסר כי בסקר הנוכחי השתתפו 87 משקיעים, מתוכם 39 קרנות הון סיכון ישראליות ו-48 משקיעים אחרים. המחקר מכסה השקעות כוללות בסקטור הון הסיכון הישראלי, כולל סבבים מגובי הון סיכון – בהם השתתפה לפחות קרן הון סיכון אחת ישראלית או זרה, ועסקאות שאינן מגובות על-ידי קרנות הון סיכון.

קרדיט תמונה: Heap of Dollar Bills isolated on white background with place for your text / Shutterstock.com

אבישי בר

מנהל מוצר. מפתח Web ו-React Native, חולה גאדג'טים, הולך נגד הזרם ואוהב את כל מה שקשור לגוגל, לאנדרואיד ולקוד פתוח. עיסוקו העיקרי הוא לפרק לחלקים כל צעצוע חדש שמגיע למשרד ואז לכתוב עליו מדריך.

הגב

הגב ראשון!

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: