שלא תיזכרו מאוחר מדי: המדריך המלא להסכם מייסדים

ההתחלה של סטראטאפ היא מרגשת ומלאה אופטימיות, אבל כמות הבעיות שיכולות לצוץ בהמשך הדרך היא עצומה, וחשוב להסדיר את כל התנאים והמחויבויות של המייסדים בהסכם ברור. מה צריך להיות בו? הכנו לכם את כל הסעיפים החשובים ביותר

 Jedrzej Kaminski / EyeEm/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Jedrzej Kaminski / EyeEm/ Getty Images Israel

מאת עו"ד בן ענבר

הסטארטאפ שלכם סוף סוף מתחיל לקבל צורה. יש לכם רעיון ושותפים, והגיע הזמן להפוך את הקשר ביניכם למחייב. ייתכן שעכשיו, כשאתם באותו הראש והאופטימיות באוויר, זה נראה לכם טריוויאלי שכולכם במערכת יחסים טובה, אבל אל תשכחו שברגע שיש כסף (או מחסור ממנו) על השולחן, הוויכוחים מתחילים לצוץ.

קיומו של סטארטאפ, במיוחד בתחילת דרכו, תלוי בעיקר במחויבותם של המייסדים למיזם; וסיכוייו להצליח, שאינם גבוהים מלכתחילה, קטנים אפילו יותר ללא הירתמותם המלאה של המייסדים, שלא פעם צריכים לעזוב את עבודתם במקומות אחרים ולהשקיע את מלוא זמנם ומרצם במיזם החדש. אך לא חסרים מקרים שבהם המיזם אינו מצליח לגייס משקיעים ראשונים במהרה, כפי שהמייסדים ציפו, ובהיעדר ההשקעה הנדרשת למימון משכורות המייסדים, חלקם נאלצים לחזור לעבוד כשכירים ואף לפרוש מהמיזם. אם מצב כזה לא הוסכם מראש, סביר שהוא יוביל לדיון סוער סביב אחוז ההחזקה של המייסדים הפורשים במניות הסטארטאפ, ואין לדעת לאן זה יכול להידרדר.

זוהי רק דוגמה אחת לסיבות שבגינן חשוב מאוד כבר בתחילת הדרך לתאם ציפיות בין המייסדים בנוגע לזכויותיהם והתחייבויותיהם בקשר למיזם, והדרך הנכונה לעשות זאת היא באמצעות הסכם מייסדים. מה חשוב שיהיה בו ועל מה אסור בשום אופן לוותר? הכנו עבורכם מדריך של הנושאים העיקריים שעליכם לקחת בחשבון בעת ניסוח הסכם המייסדים.

1. חלוקת הון מניות

חלוקת הון מניות נכונה צריכה להביא בחשבון את הציפיות בין המייסדים בנוגע לתרומה של כל מייסד לחברה בעבר ובעתיד. כדאי גם לשקול לחלק הון (מניות או אופציות) לא רק למייסדים, אלא גם למי שהיו מעורבים בפיתוח ולא קיבלו תגמול, שכן הדבר עשוי למנוע טענות עתידיות של אי תשלום בעתיד.

2. מימון

המייסדים לרוב תורמים לחברה באמצעות הזמן והאנרגיה שהם משקיעים, אולם הם יכולים להשקיע גם כסף. אם ההשקעה בחברה נעשית באמצעות הלוואת בעלים, אז רצוי שתנאי ההחזר יהיו מפורטים בהסכם המייסדים.

 Westend61/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Westend61/ Getty Images Israel

3. העברת מניות והקצאות

– תקופת חסימה (No Sale) – סעיף הכולל תקופת זמן בה אסורה העברת המניות על ידי המייסדים. המטרה היא שלפחות לתקופה מסוימת יהיה למייסדים עניין בחברה בתור בעלי מניות.

– זכות סירוב ראשונה (Right of First Refusal) – הזכות לרכוש, על בסיס פרו-ראטה (כלומר, באופן יחסי לאחוז ההחזקות של כל בעל מניות), מניות המוצעות למכירה על ידי מייסד אחר לצד שלישי. הזכות נועדה לאפשר לשמור על הון המניות של החברה בין בעלי המניות הקיימים, וכן לאפשר לבעל מניות קיים להגדיל את חלקו בחברה במקרה של מכירת מניות.

– זכות הצטרפות (Right of Co-Sale) – הזכות להשתתף, על בסיס פרו-ראטה, במכירה מוצעת של מניות על ידי מייסד אחר לצד שלישי. ככל שהמייסדים האחרים יממשו זכות זו, מספר המניות שיימכרו על ידי המייסד המציע יופחת בהתאם.

– זכות קדימה/מצרנות (Preemptive Right) – הזכות של בעלי המניות להשתתף, על בסיס פרו-ראטה, בהקצאת מניות חדשות של החברה, במטרה לשמור על חלקם היחסי בה. ניתן לשקול גם לאפשר לבעלי מניות אשר מימשו זכות זו במלואה להשתתף גם ביחס לחלק פרו-ראטה של בעלי מניות אחרים אשר בחרו לא לממש את זכותם (מה שנקרא בעגה המקצועית “Over-Allotment”).

4. חלוקת תפקידים

רצוי מאוד להגדיר מראש מה יהיה תפקידו בחברה של כל אחד מהמייסדים וכן את היקף הזמן שכל מייסד יהיה חייב להקדיש לחברה. שימו לב שמשקיעים בדרך כלל יבקשו שהמייסדים יתחייבו להקדיש 100% מזמנם לחברה.

5. רכישה חוזרת (Repurchase)

כדאי לשקול להכפיף את מניותיו (או אחוז מסוים ממניותיו) של כל מייסד למנגנון, שלפיו אם העסקתו בחברה, בין אם כעובד או יועץ, מסתיימת במהלך תקופת זמן מסוימת, החברה תהיה רשאית לרכוש חזרה את מניותיו תמורת הערך הנקוב בלבד של המניות (פעולה זו תגדיל, פרו-ראטה, את אחוז ההחזקות של בעלי המניות האחרים). מנגנון זה לרוב יכלול תנאי לפיו רק אם המייסד מתפטר ללא “סיבה טובה” או שפוטר על ידי החברה עם “סיבה מוצדקת” (כפי שמונחים אלו יוגדרו בהסכם המייסדים), יהיה ניתן לרכוש חזרה את המניות. מניות המייסד ישתחררו בהדרגה מהגבלה זאת בתום כל תקופת זמן שנקבעה בהסכם, ובדרך כלל זה נעשה בסוף כל חודש או רבעון של העסקת המייסד בחברה.

6. מינוי דירקטורים וקבלת החלטות

היקף הסמכות של המייסדים למנות דירקטורים בחברה צריך להיות מוסדר בהסכם המייסדים. כמו כן, רצוי לקבוע שבכל מה שנוגע לנושאים קריטיים בחיי החברה (לדוגמה, שינוי פעילות החברה, מיזוג או מכירת החברה, או פירוק החברה) ההחלטות יתבצעו פה אחד או ברוב מיוחס.

 Dan Dalton/ Getty Images Israel

צלם/תמונה: Dan Dalton/ Getty Images Israel

7. המחאת קניין רוחני

מעבר לסעיפים הסטנדרטיים הנוגעים להמחאת הקניין הרוחני שפותח על ידי המייסדים לחברה, יש לבחון אם יש צורך בהעברת קניין רוחני ספציפי, כגון פטנטים. להעברות מסוג זה עלולות להיות השלכות מס ויש צורך בייעוץ משפטי מתאים.

8. סודיות ואי תחרות

אמנם מדובר בסעיפים סטנדרטיים בהסכם מייסדים, אך חשוב לדעת כי בתי המשפט בישראל נוטים להגביל את יכולת ההתחייבות לאי תחרות. כמו כן, יש לשים לב להבדל בין ההתחייבות של המייסד בכובעו כבעל מניות לבין ההתחייבות שלו בכובעו כעובד. במקרה הראשון, בתי המשפט נוטים לקבל את הבקשה לאי תחרות, אך במקרה השני הם נוטים להטיל הגבלות על משך והיקף ההגבלה.

הכתבה בחסות משרד עו"ד שבלת

משרד עו"ד שבלת הוא אחת מפירמות עורכי הדין המובילות והבולטות בתחום המסחרי-בינלאומי. המשרד מתמחה בייצוג חברות ותאגידים מחו"ל הפועלים בישראל ובסיוע ללקוחות ישראליים בפעילויותיהם ברחבי העולם, לרבות ייצוגם בעסקאות בינלאומיות מורכבות. בנוסף למשרד בישראל, לשבלת משרד בניו יורק ודסק ישראלי בסין.

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: