אגם קפוא ורעם: מה עומד מאחורי הדור העשירי של מעבדי אינטל ואיך זה ישפיע על הלפטופ הבא שלכם?

לפני מספר שבועות הכריזה ענקית השבבים על הדור הבא של המעבדים שלה. האם הדור ה-10 קשור ל-10 ננומטר? מה מהפכני כל-כך בחיבור ה-Thunderbolt החדש? ומהי הגאווה הישראלית? 

כולנו רוצים שהמחשבים שלנו יהיו חזקים יותר, שהלפטופים יהיו עם ביצועים גבוהים מחד, אך קלים יותר, דקים יותר ועם זמן סוללה ארוך יותר מאידך, אבל התכונות האלה סותרות בדרך כלל זו את זו. אחת הדרכים ליהנות מכל העולמות האלו, היא בעזרת מעבד מתקדם שהוא הלב הפועם שמגדיר את תכונות המחשב כולן. אחרי שנים של המתנה הציגה אינטל את אחד המעבדים המעניינים ביותר כיום בעולם המחשבים, Ice Lake, הלא הוא מעבד ה-10 ננומטר הראשון של החברה שמיוצר בייצור המוני, ושפותח כאן בחיפה. כדי להוסיף על החגיגה, המעבד החדש הוא גם הדור ה-10 של סדרת המעבדים של החברה. אז מה חדש בו? ומה חדש בסדרה? ומה בעצם אומרות כל העשיריות הללו? בואו נעשה לכם סדר

ננומטר – הגודל לא קובע

בדיוק כמו שנתוני מגה-פיקסלים במצלמות לא בהכרח מעידים על איכות המצלמה והתמונות – כך גם שיטת הייצור של המעבדים נתונה לפרשנויות. אז נכון, אין ספק שטכנולוגיית ייצור זעירה יותר מאפשרת את מזעור המעבד או לחילופין הוספת יכולות בגודל נתון, וכן משפרת את צריכת האנרגיה, אך הלב הפועם של החומרה תלוי בעוד הרבה משתנים וטכנולוגיות שמתחדשות לנגד עינינו כל הזמן. באינטל בחרו במספר אופטימיזציות, שמאפשרות לטענתם למעבד ה-14 ננומטר שלהם להציג ביצועים טובים בהרבה ממעבדי ה-10 ואפילו ה-7 ננומטר של המתחרות. ולמרות הדמיון המפתיע בספרות – אין קשר חד ערכי בין הדור ה-10 של המעבדים לטכנולוגיית הייצור ב-10 ננומטר.

בשורה אמיתית בתחום

Ice Lake מגיע אלינו אחרי ארבע שנות פיתוח, במקביל להשקת רצף מוצרים בטכנולוגיית 14 ננומטר – נצח במונחים של חברות טכנולוגיות שמקפידות להציג חידושים אחת לשנה ולפעמים אפילו יותר במירוץ להיות הטובה ביותר. באינטל מסבירים כי צוות הפיתוח הישראלי שעומד מאחורי הדור העשירי של המעבדים שלה עבד במשך שנים על מנת ליצור ליבה מושלמת שתעבוד בסינרגיה עם שאר הרכיבים, ונראה שהיא הצליחה הרבה מעבר למצופה: “נכון להיום מה שנתפס כלא הגיוני – מחשב שנעשה קטן יותר ודק יותר הופך לחזק יותר ומסוגל לעשות מספר פעולות מסובכות בו זמנית – הופך למציאות בעזרת המעבד החדש”, אומר איציק סייליס, אחראי על פיתוח מעבדים בחברה.

לצד תכונות ששופרו בהשוואה לדורות קודמים, כמו הגדלה משמעותית של ה-Data Cache, L2 Cache ועוד – הדור העשירי של אינטל מציג טכנולוגיות חדשות ותכונות שלא היו קיימות עד כה בסדרת המעבדים של אינטל.

אחד האלמנטים המעניינים ביותר בדור החדש הוא שילוב AI ו-Machine Learning. אם גם לכם החיבור הזה נראה קצת משונה, באינטל מרגיעים ומסבירים כי תכונות ה-AI נמצאות עדיין בראשית דרכן ונכון להיום כוללות בעיקר התאמה של המחשב לשימושים השונים של המשתמש, לטעמו האישי ולצרכיו. “מה שהתחיל רק כתכונה לשיפור עריכות וידאו הפך במהרה לכלי שנטמע בהרבה אספקטים אחרים של המעבד וכולל גם אנליזה של תמונות, סרטונים וטקסט. כשאתה מתחיל להקליד משהו, המחשב יציע לך את המשך המשפט. כשאתה עורך תמונה, המחשב יכוון אותך לאלמנטים שכדאי שתסתכל עליהם”, מספר עדי יועז מאינטל.

צילום: אינטל

באינטל בחרו להדגים לנו את היכולות המשופרות הללו בסיטואציה מוכרת לכולנו שבה אנחנו מנסים לתפוס רגע מיוחד ומהיר במצלמה ומקבלים תמונה מטושטשת (דרישת שלום לידידינו ההולכים על ארבע). בעזרת טכנולוגיית ה-AI המוטמעת במעבד החדש, חידוד התמונה נעשה בתוך שש שניות בלבד.

טכנולוגיית ה-AI מסייעת למעבד לנהל את הספקי החשמל שלו, להאיץ תחת עומסי עבודה ולדעת להתקרר ולהוריד הילוך בזמן הנכון, כך שהמעבד יידע להניח מתי תסתיים הפעולה שלכם עוד לפני שאתם החלטתם לסיים אותה. עוד דוגמה לשימוש ב-AI היא עזרה בחיפוש וניווט במחשב, כאשר הזנת מילת מפתח אחת באלבום התמונות שלכם תעלה מייד תוצאות מתאימות (למשל, Lion או Outdoors). ניתן להגיד בבירור כי כל עולם ה-AI, לפחות מבחינת הצרכן הפרטי, נמצא רק בתחילת דרכו ועתיד להשתלב במגוון רחב יותר של אלמנטים בשימוש היומיומי שלנו בלפטופים, כשהשינוי המהותי בעתיד הנראה לעין הוא שילוב זיהוי קולי בלפטופים שלכם. מה שהתחיל מהסמארטפונים שלנו, והתפתח לרמקולים חכמים, עומד לעבור בקרוב גם ללפטופים כך שתוכלו לדבר עם קורטנה, גוגל אסיסטנט, אלכסה ואולי אפילו עם סירי ישירות מהלפטופ שלכם.

באינטל מקשרים את מעבדי הדור העשירי, למרבה ההפתעה, לעולם הגיימינג, כאשר הם מדברים על היכולות של המעבד, ובעיקר על העובדה שהוא מצליח להגיע לכוח חישוב וקטורי של TFLOP שלם, מה שיאפשר לכם לשחק בכל המשחקים המוכרים ברזולוציה של – P1080, ובמינימום fps30 גם על לפטופים דקים וקלילים, ולא רק על מפלצות גיימינג. אורי פרנק, סגן נשיא ומנהל בקבוצת תכנון ופיתוח שבבי העתיד של החברה, מתגאה בכך שהבן שלו נרגש ומתלהב מהעובדה כי הוא יכול לשחק בפורטנייט על הלפטופ של אביו, ואפילו מוסיף ואומר “הוא כבר יקנה את המוצר”.

בכל הנוגע ל-Content Creation התשתית בפיתוח המעבד הורחבה על מנת לתמוך ברזולוציות גבוהות שאנחנו בהחלט לא רגילים לראות בלפטופים פשוטים, החל מהטמעת מקודד K8 שיהיה מסוגל למשל להריץ סטרימינג של משחקי האולימפיאדה ביפן ברזולוציה של K8  ובפורמט HDR קצה לקצה, 10 bit per color ואיכויות צבע ותמונה שטרם נראו, כהכנה לעתיד שעוד יבוא והתאמה מראש למכשירים תומכים שעוד יגיעו.

הדור הבא של הרשתות האלחוטיות

מתי בפעם האחרונה פתחתם את תפריט הוויפיי במחשב שלכם וראיתם כמה רשתות כרגע נקלטות בדירה הקטנה שלכם? כמה פעמים ביקשתם מחברים שלכם להתנתק מהרשת האלחוטית בבית שלכם כדי שהסרט בנטפליקס ירוץ בלי קטיעות? כמות המכשירים שמחוברים לרשת שלכם, ואלו שסתם מציפים את התדרים שלה, פוגעים באיכות הגלישה והחיבור שלכם לרשת באופן קבוע, גם אם יש לכם כבל תת ימי.

כל אלו ועוד הן בדיוק הבעיות ש-Wi-Fi6 עתיד לפתור לכם, ובמקום שיהיה מדובר בעוד תקן שאולי יאומץ ואולי לא, אינטל מטמיעה אותו ישירות לדור ה-10 שלה. איך זה בדיוק קורה?
ההתקן של Wi-Fi6 במעבדי אינטל כולל מעבר למינימום הבסיסי שמחייב התקן, גם הרחבות אופציונאליות שהותאמו במיוחד לשימושי PC. החבילה הזו נקראת Gig+ והיא זו שמשפרת את בעיית העומס ברשת על ידי הפרדה ערוצית. באינטל מבטיחים כי מעבד ה-Ice Lake עתיד להציג רוחב סרט כמעט משולש מאשר (Wi-Fi5 (11ac וכדי להדגים זאת, באינטל הציגו לנו שיחת וידאו בסקייפ בשני מחשבים בזמן אמת: האחד פועל על Wi-Fi5 והשני פועל על Wi-Fi6 Gig+. ברגע שהתחילו להעמיס על הרשת, המחשב עם המעבד החדש של אינטל הצליח לשמור על תמונה חלקה ומוצלחת, בעוד המחשב בעל תקן הרשת הישן הציג את התמונה עם דיליי לא קל, קיטועים והרבה בעיות שהמציג הצליח לחדד בתור “שיחת הסקייפ הגרועה בעולם”. באינטל מגדילים להסביר ש- Wi-Fi6 שלה (Gig+) אף משתמש בערוצים של MHz160 במקום בערוצים של MHz80 (המהירות הסטנדרטית לדור השישי) אשר גם הם מהווים שיפור רוחב סרט ביחס ל-Wi-Fi5.

אלקנה בן סיני, נשיא פתרונות חיבור באינטל, מסביר כי 90% מתעבורת הרשת בסמארטפונים מתבצעת דרך רשת הוויפיי, ובמקביל, מכשירים רבים בבתים מתחברים לרשת ודורשים ביצועים טובים יותר כל הזמן. Wi-Fi6, לשעבר 11ax – משנה את חוקי המשחק לא רק משום שהוא יכול לעבוד עם הרבה יותר מכשירים, אלא גם בשל ניהול היכולות שלו ויכולת התאמה לכל מכשיר שמחובר לרשת והדרישות שלו”. במילים אחרות, אופטימיזציה של Transmissions לכל שימוש ואפליקציה. הרשת החדשה מציגה 25% שיפור ב-Bitrate ועד 75% שיפור ב-Latency או זמן השיהוי – פרט סופר חשוב למשל במשחקי רשת. נכון להיום, Wi-Fi6 נמצא במכשירים מועטים ביותר בשוק, כאשר המוכר מביניהם הוא הגלקסי 10, אך אלקנה מבטיח שהדור החדש עתיד להגיע ל-11% מהמכשירים בעולם כבר בשנה הבאה, וההפיכה של התקן לנפוץ במחשבי אינטל החדשים בהחלט תתן זריקת אנרגיה לשאר התעשיה ליישר את הקווים.

צילום: אינטל

Thunderbolt 3

אחד החידושים המלהיבים יותר שהציגה אינטל עם הדור העשירי של המעבדים שלה הוא ההטמעה של חיבור Thunderbolt ישירות למעבד. בזכות העובדה שהוא מוטמע ישירות למעבד, המחשב הבא שלנו יוכל להגיע במקום עם יציאה אחת, עם כמה יציאות, ועוד משני הכיוונים של המחשב. חיבור ה-Thunderbolt 3, שפותח אף הוא בישראל, יהיה זהה לחיבור Type C המוכר והאוניברסלי שכבר נמצא במכשירים רבים כיום ועתיד לאפשר חיבור של מספר אלמנטים שונים למחשב שלכם בכבל אחד בלבד: החל ממספר מסכים ברזולוציית K4, מעבדים גרפיים חיצוניים, כוננים ניידים מהירים במיוחד ועוד. בנוסף, כל החיבורים הללו יוכלו גם לספק לכם את החשמל להטענת הלפטופ. כלומר, במקום המון כבלים שנמתחים מכל מקום במחשב, כבל אחד יעשה הכל.

העובדה שמעבד ה-Ice Lake כבר מותאם לטכנולוגיה הזאת ויכול לעבוד עם מספר פורטים שונים עתידה להניע מציאות שבה החיבור הזה הופך להיות הסטנדרט החדש בשוק ונראה כי אינטל בהחלט מכוונת לשם. משה יהונדב, מנהל פיתוח Thunderbolt בישראל מסביר כי אינטל החליטה, ובצדק, שלא לשמור על בלעדיות של הטכנולוגיה ולפתוח אותה לשוק הרחב. כך לא יצטרכו היצרניות השונות לשלם על רישיון שימוש לאינטל, מה שבשאיפה ייצור סוג של כדור שלג שיניע את המהלך של אינטל לקראת הפיכת החיבור לאוניברסלי ונפוץ. האם אנחנו לקראת עתיד שבו מתאמי Thunderbolt יהפכו להיות אחד מהמוצרים המבוקשים באיביי ואמזון? אולי.

הפתרון הזה, לפחות נכון להיום, משפר את חייהם של מי שהופכים מחשב נייד לנייח ברוב שעות היום, למשל במשרד, אך עתיד להשפיע גם על השימוש הנייד בלפטופים, כמו למשל אצל עורכי וידאו, שצריכים לעבוד לעיתים בדרכים, וזקוקים לכוננים ניידים מהירים ונוחים. מהירויות העברת הנתונים שאינטל הדגימה לנו היו מרשימות במיוחד, אפילו תחת עומס כבד, וכשמגוון מכשירים נוספים מחוברים לאותו חיבור בו זמנית.

צילום: אינטל

הזווית הישראלית – כל זה… פותח ממש כאן, בישראל

ועם כל הכבוד לטרה-פלופים, החיבורים החדשים והתקנים המוצלחים, אחד האלמנטים הכי מרגשים בדור העשירי של מעבדי אינטל בכלל קשור ל”מאחורי הקלעים” שלו: באינטל מתהדרים ומתגאים ללא הרף בצוות הפיתוח הישראלי שיושב בחיפה ואחראי על פיתוח המוצר, שלדברי החברה הוא פשוט חסר תקדים. האתגר לפתח ולייצר מעבד 10 ננומטר מורכב כל כך, הצליח לטענת אינטל רק בזכות העובדה שצוותים רבים נמצאים באותו הבניין וידעו לעבוד ביחד כצוות אחד. הטכנולוגיה שתוטמע בעשרות מיליוני מחשבים בכל העולם החל מספטמבר הקרוב, מקורה כאן, בישראל. ואם זו לא גאווה ישראלית, אנחנו לא יודעים מהי.​

הכתבה בחסות אינטל

אינטל היא חברת ההייטק הגדולה בישראל. המעבדים של אינטל מותקנים במאות מיליוני מחשבים – רבים מהם פרי פיתוח וייצור ישראלי. אולם אינטל היא הרבה יותר משבבים. בשנים הקרובות החברה תתמקד בפתרונות ענן, אינטרנט של הדברים, זיכרונות מתקדמים, רובוטים, רחפנים, לצד פיתוחים פורצי דרך נוספים.

מערכת גיקטיים

גיקטיים, אתר חדשות הטכנולוגיה הגדול בישראל, פועל משנת 2009, ומהווה הבית של קהילת ההייטק, הסטארטאפים והטכנולוגיה בישראל

הגב

20 תגובות על "אגם קפוא ורעם: מה עומד מאחורי הדור העשירי של מעבדי אינטל ואיך זה ישפיע על הלפטופ הבא שלכם?"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
הוא
Guest

איזה גברים באינטל…
חבל רק שבמשך שנים כאשר לא הייתה תחרות מצד AMD דרשתם מחירים בשמיים למעבדים שבקושי השתנו או השתפרו באחוזים בודדים.
חבל גם שבמשך עשור זנחתם את אבטחת המידע במעבדים לטובת שיפורי ביצועים ונצחונות קלים.
מונופול מגעיל.

AAAA
Guest

דואופול

תומר
Guest

מאד לא אהבתי את החלק של ה-AI

נקנה דור 9

101
Guest

נקנה AMD RYZEN

שמיל
Guest

רייזן ללפטופ? שיהיה לך בהצלחה..

101
Guest

אני באמת לא מבין למה שמשתמש ביתי ישקיע במעבד אינטל כשיש לו מעבד AMD במחיר כל כך הרבה יותר זול ועם אותם ביצועים וכל הטוב הזה ב7 ננומטר מTSMC ככה שהצריכת חשמל זה לא העניין. יכול להיות שבשוק השרתים יש סיבות שאני לא מבין אותם לכך שאינטל שולטת אבל בשוק הביתי אני באמת לא רואה באיזה צורה אינטל משתלמת יותר.

never say never
Guest

אתה עוד לא הבנת שהמושג ננומטר מתיחס לדברים שונים באינטל ו AMD?
אינטל מתיחסת בננומטר לערך אחד בעוד AMD מתייחסת לערך אחר לחלוטין.. לכן ההיתיחסות שלך ל7 ננומטר לא מתאימה..
תשווה ביצועים (לצרכים שלך כמובן) בין המעבדים ותדע איזה יותר טוב.

אלי
Guest

מה לגבי PCI Express 4, האם החברה הנבחרים באינטל הצליחו לילמוד את המפרט שלו, כדי לשלב אותו במעבדים שלהם? או שהיו עסוקים בלייצר עוד באגים במעבד כדי שנצטרך עוד העמסה על המעבד המדהים שלהם כדי שיעבוד לאט יותר? ימים יגידו…

מישהו
Guest

מה עומד מאחורי הדור העשירי? כמעט כלום שינוי שמצריך שדרוג מאז הדור השמיני. שמחתי לעזור

שמיל
Guest

ממליץ לקרוא שוב את הכתבות בנושא. אם אתה מחפש לפטופ חזק עם גראפיקה מעולה, חיבוריות מצויינת וזמן סוללה חסר תקדים – יש לך פה חדשות גדולות. חכה למוצרים הראשונים בשוק ותבין את ההבדל.

מישהו
Guest

היי איש יח”צ, לא ענית על השאלה מה השתפר מהדור השמיני שמצדיק שדרוג. הליבה הגרפית השתנתה משמעותית? חה. WiFi שלא נתמך בראוטרים עדיין? שיפור מינורי בביצועים סוללה? (בטח חד אחוזי בפועל)? למה אינוטל מספרת על גרפיקה וWiFi כאשר היא בכלל מוכרת מעבדים? אולי כי אין שיפור? אינטל דורכת במקום

שם כלשהו
Guest

מה חדש מהכתבות האחרונות בנושא?
אינטל שיפרה את הוויפיי, נחמד, רק שרובנו תקועים אם אינטרנט 20 נגה כך שלא רלוונטי לרובנו,
נתנו אפשרות לכמה חיבורי טנדרבולט נוספים, נחמד, רק כמה מחשבים משתמשים בא? בודדים כי התשתית יקרה ומיקרת את המחשב,
לא יודע מה איתכם, אני בוחר AMD, לטובת pci4 וטמפרטורות יותר נמוכות, וכמובן מחיר.

מישהו
Guest

אני לגמרי חושב שזה שדרוג מביך, אבל הסיבות שלך מגוחכות. ראשית כתוב במפורש שעכשיו Thunderbolt מגיע ב SoC כך שחוסכים הרבה לחברות. וגם, אתה צריך PCI-4? ספר מה מה אתה עושה שמצדיק את זה

ירון
Guest

AMD
X3950 פשוט הכי טוב
בכל מאמר טכנולוגיה פחות מתחחמת ופחות צורכת חשמל
יותר ירוקה
תפסיקו להיות חמורי מותג ותחשבו יעיל

פאול
Guest

זה לא רק אינטל, גם המכולת שלך בשכונה עושה אותו דבר.
זו דרכו של העולם.

nope
Guest

פיתוחים מרשימים, עליהם מאפילה העובדה שאבטחת מידע מתבררת כתחום כמעט זר לאינטל. לפי ההמלצות האחרונות, כדי לא “לחטוף” את הפגיעות במעבדים צריכים לבטל פיצ’ר שמוריד עד 40% מכח העיבוד במק (לפי אפל, כן?).
מה שווה כל הAI המתקדם הזה וWIFI עם קפצונים וזיקוקים אם בסוף מתכנת עצלן שחשב שHTTP זה מגניב פתח את האמא של כל החורים בחומרה?

ליאור
Guest

כתבת יח”צ קצת מצחיקה.
מה עם קצת נתונים?
מתי יוצא לשוק? איזה דגמים? מה הביצועים לעומת הדור הנוכחי שלכם?
האם ומתי תסגרו את הפער מול המתחרים?

סטיב ג׳
Guest

אפשר לדבר עם סירי במחשב כבר מזמן. זה עובד על כל מק מ-2012 שמריץ מערכת הפעלה עדכנית.

חאיר
Guest

מה קורה עם החרם של הערבים על מוצרים ישראליים?

חאיר
Guest

מה קורה עם החרם הערבי על מוצרים ישראליים ?

wpDiscuz

תגיות לכתבה: