מירוץ המכוניות שמצדיק רכישת Xbox, קבלו את Forza Motorsport 6 [סקירת גיימינג]

הוא יושק עוד שבוע, אבל אנחנו כבר הצלחנו להשים עליו את היד ולהתנסות בו. קבלו את אחד ממירוצי המכוניות הטובים שיצא לכם לשחק בו

forza motorsport

אולי שווה להתחיל הפעם מהשורה התחתונה. שווה לכם להתחיל להתרגש ולהכין אצבעות עד ה-18 בחודש. Forza Motorsport 6 הוא ללא ספק המשחק הטוב ביותר בסדרת המשחקים הבלעדית הזו של אקס בוקס. יותר מכך, הוא סיבה מספיק טובה לשקול לרכוש Xbox One אם עד עכשיו לא עשיתם את זה. כן, בלי הגזמה. והחלק הכי טוב – אתם לא חייבים להיות ׳משוגעי מכוניות׳ כדי ליהנות ממנו באמת. זה משחק שהולך על החבל הדק שבין סימולטור מציאותי ויבש לבין משחק ארקייד חסר גבולות. והוא ידבר לקהל ממש רחב של שחקנים.

אבל בואו נחזור קצת אחורה. שנתיים שהחבר׳ה ב-Turn 10 מפתחים את משחק ההמשך, ובמושגים של משחק גדול באמת, לא מדובר בהרבה זמן. למרות שהמשחק הקודם כבר הראה לנו את הפוטנציאל הגרפי של הקונסולה, הוא היה רחוק מלהיות משחק מרוצי מכוניות שהעניק לנו חוויה עשירה ומלאה. לעומת המתחרים הגדולים בעולם משחקי המכוניות הוא חשף בפנינו קאדר של 200 מכוניות בלבד ומספר זעום יחסית של מסלולים. על נסיעת לילה ואפקטים של מזג אויר אין בכלל מה לדבר. ולמרות הגרפיקה המרשימה והמשחקיות הקלילה, הייתה באוויר ציפייה גדולה למשחק הראשון באמת של קונסולת הדור הבא.

והנה הגיע פורצה 6. ואיזה פיצוי נפלא המשחק הזה. 450 מכוניות, מוקפדות עד אחרון הפרטים, שמציעות לנו כולן נסיעה חווייתית בקוקפיטים מכל ז׳אנר אפשרי בעולם המכוניות. כמעט ואין כאן רכב שאהבתם ממשחקי מכוניות שונים בעבר שלא תמצאו כאן. אז מבחינת מבחר מדובר באמת באוצר משחקי לכל דבר ועניין. וההגה של כולן בידיים שלכם.

Forza6

אבל המפתחים לא עצרו כאן, כדי להעניק חווית נהיגה ורסטילית ככל הניתן ניתנה האפשרות לשחק ב-26 לוקשיינים מדהימים מהעולם ונגד 24 שחקנים בכל פעם(!) תתכוננו לחרוש את הכבישים של ריו דה ז׳נרו (שראינו כבר בדמו ובשלל הזדמנויות מאז), דרך לה מאנס המדהימה, במעלה האלפים הברנזיים, מסלולי מרוץ אמריקאיים מפורסמים כמו דיוטונה ולונג ביץ, ועד פראג ו-Nürburgring הידוע לשמצה. יותר מסלולים מאי פעם בסדרה הזו של פורצה. והאמת, מעניין לראות בהמשך אם חבילת הרחבה תביא איתה אפילו עוד. לפי הצהרות המפתחים, 10 מתוך המסלולים האלו נסרקו בדיוק מושלם מהמקור במציאות ועובדו לתוך המשחק.

מערכת אינטילגנציה מלאכותית שלומדת את התנהגות המתחרים שלכם

והנה נקודה שתחזור כמה פעמים – הגרפיקה נפלאה! ולראשונה ובהתאם למשחקים המתחרים (במיוחד דרייבקלאב הנהדר) אנו זוכים לקבל נהיגה לילית ונהיגה בגשם, למרות שלא מדובר במערכת מזג אויר דינמית, (חבל…). משחקי האור והצבע של המשחק פשוט מדהימים ואני חייב לציין שזו הנאה גדולה לשחק באפשרויות האלו שכבר הספיקו להפוך בשנה האחרונה לסטנדרט בתחום. אבל דווקא כאן צצה נקודה נוספת שהיא גם החיסרון הכי גדול של המשחק. אתם לא תוכלו לבחור בצורה עצמאית אפשרויות יום/לילה ומזג אויר. בוודאי לא בכל המרוצים. יש מרוצים עם אופציית לילה/גשם מובנית ורק שם תוכלו לחוות את האפשרות. ממש חבל, וחסרון ממש גדול מול המתחרים הגדולים כיום: דרייבקלאב ופרוג׳קט קארס. על גרנד טוריזמו אני בכלל לא רוצה לדבר שכן המשחק האחרון היה אחד המשחקים המאכזבים ביותר שיצאו עד כה, ועד שלא נראה אחד חדש שמתקן את הרושם, הוא מחוץ להשוואה מול הכותרים האלו. מה גם שפורצה 6 כאמור הוא משחק שמציג דיוק ומקצועיות כמו סימולטור אבל לא שוכח שהמטרה בסופו של יום היא ליהנות ממשחק וידאו.

Forza6

בואו נעבור להתחלת המשחק ולחוויית הנהיגה עצמה. התפריט מזכיר מאוד תפריטים של משחקים דומים וחלונות 8 עם מלבנים צפים גדולים. תזוזה ימינה ושמאלה תחשוף את האפשרויות השונות. לא משהו מיוחד או שונה מהקיים היום, די סטנדרטי.

אתם תוכלו כמובן להתרשם מיד מה-FORD GT החדשה שגם מופיעה בקאבר של המשחק. ואיזה כיף גדול. חווית הנהיגה מרגישה חלקה ואפילו סלחנית לעתים. דבר מבורך להתחלת המשחק עם כמה שפחות תסכולים. בהמשך נוכל להגדיר רמת התערבות מינימלית של המשחק וחווית הנהיגה תהפוך די מהר למאתגרת. אבל זה מה שנפלא במשחק הזה. הוא יגרום הנאה גם לחובבי משחק מרוץ ׳רציניים׳ וגם לכאלה שלא. וזוהי משימה כלל לא פשוטה.

שוב, ככל שתתקדמו יותר במשחק תוכלו לוותר על עזרה בכל מיני אספקטים של הנהיגה כמו בלמים והיגוי. ככל שתמזערו את העזרה הזו כך בונוס הקרדיט שלכם יגדל מכל מרוץ.

אז בחזרה להתחלת המשחק שם תפתחו את ההתקדמות שלכם במה שאנחנו מכירים היטב משלל משחקים אחרים כ- career mode. ראוי לציין שההתקדמות כאן הייתה לי טיפה מוזרה. לא תוכלו למשל לדלג מעבר לסדרות (series) המשחקים שקבעו לכם מראש. ההתקדמות כאן מאוד לינארית ומקובעת. המשחק ינחה אתכם מסדרה מסדרה ללא גמישות ויכולת בחירה עצמאית. ולמרות שכבר אחרי זמן מאוד קצר יחסית הצלחתי לצבור סכום כסף/קרדיט מרשים ולקנות מכוניות חלומיות, לא הייתי יכול ממש להשתמש בהן בתוך הcareer mode. בכל מקרה אם אין לכם סבלנות, כנסו לfree play שם תוכלו כבר ליהנות מפירות הקניה שלכם מבלי לחכות יותר מדי.

בסיום מרוצים שונים תקבלו אפשרות לסובב את ׳גלגל המתנות׳ spin של המשחק אז תוכלו לזכות בכסף, מכוניות וערכות מוד Mods. מיד ארחיב על החידוש הזה של פורצה 6. ככל שתתקדמו בקריירה שלכם יפתחו עבורכם כל מיני מרוצים מיוחדים שיתנו לכם טעימה משלל רכבים מיוחדים. הם נקראים Showcase Events. בהחלט עוזרים לתת גיוון להתחלת המשחק ואני חייב לציין שמדובר בהפתעה נעימה לאורך ההתקדמות. תוכלו להיכנס לקוקפיט של מכונית ׳שרירים׳ אמריקאית, לנסות מירוצי סיבולת או לשחק מול stig המפורסם של טופ גיר בשלל מכוניות מדהימות מכל מיני קטגוריות. האינטרו, אגב של כל מרוץ כזה לא פחות מעניין לפעמים מהמרוץ עצמו.

מאוד מוקדם בקריירה תוכלו כבר לנסות את אפשרות נסיעת הלילה החדשה, אז אל דאגה, המשחק לא יחזיק אתכם במתח יותר מדי. מיד ארחיב על כך. אחד היתרונות הכי גדולים של המשחק הוא מערכת האינטליגנציה המלאכותית שאוספת נתונים מחברים/יריבים שלכם, ומיישמת את ההתנהגויות השונות אצל 24 הרכבים בעלי ה-AI. הרבה פעמים זה הרגיש ממש כמו מולטיפלייר למרות שזה ממש לא היה. התגובות של השחקנים לא צפויות ומפתיעות בכל פעם מחדש. ממש הופך את חווית הנהיגה לדינמית ואנושית ככל שניתן. מבחינה זו המשחק הזה עולה על כל המתחרים האחרים שקיימים היום בעולם הגיימיניג.

לשדרג את הרכב ולהתאים אותו אליכם

אפשרות חדשה כאמור שהמשחק מציג לנו נקראת Mods. אין לי ספק שיש גיימרים שיאהבו את התוספת הזו ויש כאלו שיראו בה מיותרת ויתעלמו ממנה די מהר. אני נמצא בצד הראשון ואני חושב שמדובר באפשרות מבורכת. אלו הם בעצם כל מיני שדרוגים ותוספות לרכב שלכם. תוכלו למשל להרכיב מוד שמשפר את האחיזה בכביש, את הבלמים או לקחת על עצמכם כל מיני אתגרים שיזכו אתכם באקסטרה ניקוד. תוכלו למשל להרכיב אפשרות שתהפוך את כל הרכבים בסיבוב הראשון של המרוץ ל׳רוחות רפאים׳ (כך שלא תצטרכו להתחשב בעקיפות מחושבות מבלי להתנגש ברכבים) ואפשרות לשחק רק באפשרות צפייה של קוקפיט כדי לקבל אקסטרה בונוס בסוף. ניתן לרכוש את המודס האלו לפי קטגוריות איכות שונות, וניתן כאמור גם לזכות בהם כחלק מסיבוב המזל שלכם. כך או כך, ניתן להרכיב עד שלוש בכל מרוץ. יש כאלה שיישארו אצלכם לתמיד וכאלה שהם חד פעמיים. אופציה, שעבורי בכל מקרה, הוסיפה עניין בין המרוצים השונים. אגב, אין לכם מה לדאוג לגבי יתרון כזה או אחר שחברים שלכם יקבלו באפשרות המולטיפלייר, המודס לא תופסים שם (ואולי חבל שכך).

Forza6

אני רוצה להרחיב לרגע על אפשרויות המזג אויר והלילה. דרייבקלאב למשל מציג לנו אפשרות מזג אויר דינמי שהופך את הנסיעה במסלול לחוויה מרגשת שמשתנה בכל רגע. כמו במציאות. האור, עוצמת הגשם והרוחות לא מפסיקים להפתיע. פורצה 6 אמנם לא עושה זאת, אבל אפשרות הגשם למשל מייצרת שלוליות על המסלול שמשנות לחלוטין את דרך הנהיגה. שימו לב לא לתת לגלגלים שלכם לשקוע באחת מהן אחרת תמצאו עצמכם די מהר מסתחררים ללא שליטה. המוד הזה מלמד אותך להתחשב בתנאי השטח בצורה שבה אף משחק בסדרה לא עשה עד כה. והאמת שהוא נראה טוב, מאתגר ומכניס ריגוש לנהיגה. אז אל תלחצו על הגז שאתם טסים מעל שלולית כזו, תנו לרכב לעבור אותה ואז תחזרו לשים רגל על הדוושה.
עם זאת, חייב לציין שהאפשרות הזו קצת פחות מאתגרת כפי שחשבתי בתחילה ודי מהר התרגלתי לקושי שהיא מביאה איתה. אפשרויות הלילה מגוונות ומציעות מרוצים בחושך כמעט מוחלט (מלחיץ בהתחלה אבל מתרגלים מהר) ועד אפשרויות לילה מוארות יותר (ע״י אורות המסלול למשל). שוב, משחקי האור והצבע מעולים והגרפיקה מצליחה להעביר חווית נהיגה לילית מרשימה. חבל שאי אפשר לשחק לפי בחירה שלנו כאמור ולהגדיר לכל מרוץ יום ומזג אויר.

Forza6

המסלולים השונים מגוונים ויפים והם אפילו מציעים כל מיני וארציות של אותו המסלול לפי בחירה. למשל- מסלול מלא לגמרי, מסלול הפוך-מהסוף להתחלה, חלק ספציפי של המסלול ועוד. נחמד מאוד כי זה מעניק בעצם עומק נוסף ל26 המסלולים הקיימים.

לחזור אחורה בזמן?

נו בוודאי. סדרת המשחקים הזו כבר הרגילה אותנו לאפשרות של החזרת המרוץ אחורה בזמן בכמה שניות כדי לתקן טעויות או החלטות שעשינו – rewind. אז זה משחק שעוזר לכם לנהוג ללא חשש ובפראות מקסימלית. במקרה הכי נורא מנסים שוב. היום זה כבר מרגיש לי כמו סטנדרט שחייב להיות בכל משחק מרוצים.

אז אמרנו כבר, אין כמעט קטגוריית רכב אפשרית שלא תוכלו לשחק כאן. הכל מהכל. ובכל רגע נתון שבו תרצו להסתכל מקרוב על יצירת המכונאות התורנית שברשותכם, רק כנסו לאפשרות הForzavista שם תוכלו לסייר סביב הרכב, להדליק אורות, לפתוח דלתות ועוד אפשרויות שייתנו לכם מבט גרפי מדהים מקרוב.

אז הגרפיקה כאמור היא אחת הנקודות הכי חזקות של פורצה 6, אבל אפילו כאן המשחק לא חף מבעיות. לעומת הרכבים והמסלולים שעוצבו בקפידה ובדיוק מרשים, האנימציות השונות פשוט עושות נזק לחוויית הצפייה. למשל- אנימציית המסוק המרחף מעל המסלול, היא אחת הגרועות שיצא לי לראות בשנים האחרונות במשחק AAA. צורת התעופה שלו מזכירה במקרה הטוב מעוף של זבוב טורדני, והגרפיקה שלו פשוט איומה. אני יודע שאנחנו עדיין לפני ההשקה הרשמית בכל העולם, אבל כבר עכשיו יש בי חלק שייצא כבר עדכון שיסיר את התוספת המיותרת הזו. לא רק שהיא לא משפרת את התחושה הכללית, היא פשוט מפריעה לרמת הפרטים המקצועית שמופיעה מולנו בשאר המסך.

Forza6

בשאר התפריט ובאפשרויות האונליין השונות לא ראינו חידושים יוצאי דופן. נמצא כמובן את אפשרות המולטיפלייר עם תצורת 24 המתמודדים החדשה ולפי אפשרויות/קטגוריות שונות של רכבים Class. עקב הזמן המוקדם בו נכתבה הסקירה לא יכולתי ממש לבחון את האופציה הזו ברמה מספיק טובה, אז נשאר לכם לנסות ולראות האם הכל עובד חלק והאם אתם מתחברים לכמות הנהגים הגדולה. בנוסף תוכלו להתמודד מול יריבים/חברים שלכם במוד שנקרא Rivals אז תנסו להשיג תוצאות טובות יותר במסלולים ורכבים זהים. ככל שתנצחו יותר יריבים תתקדמו הלאה לכאלה טובים יותר. תוספת אחרונה כאן היא האפשרות להתחרות בליגות Leagues שזוהי בעצם דרך להתמודד עם נהגים ברמת כישורים דומה לשלכם במעיין ליגה פנימית, בה תוכלו לכבוש את הפסגה ולהוכיח מי הנהג הכי מוצלח בסביבה. כפי שאמרתי, לא משהו פורץ דרך אבל בהחלט מספיק כדי להכניס עניין וגיוון לכל חווית המשחק והנהיגה.

פורצה 6 הוא מתמודד ראוי על משחק המרוצים הטוב ביותר בעולם המשחקים הנוכחי . הסאונד שלו לא פחות מנפלא והוא יכניס אתכם זריז לאווירת המהירות. זה משחק שיעניק חווית נהיגה מרגשת ומפתיעה לחובבי הג׳אנר וגם לכאלו שפשוט רוצים לשחק במשחק מכוניות. הגרפיקה שלו מרשימה ותוספות הנהיגה הלילית והגשם מוסיפות ממד נוסף לחוויית הנהיגה הכללית. עם זאת, אפשר לוותר על תוספות האנימציה השונות והיה כדאי לאפשר גמישות גדולה יותר באפשרות להתקדם עם הקריירה. כך או כך, פורצה 6 מביא לכם קאדר מרשים של 450 רכבים מדהימים , 26 מסלולים מכל העולם, וחווית נהיגה שעושה חשק לשחק שוב ושוב. אז גם אם אתם שחקנים של סימולטורים מדויקים או גיימרים של משחקי ארקייד מטורפים, כאן תוכלו למצוא כותר ייחודי שיודע לשלב בין העולמות. ה18 לחודש מעבר לפינה, אז תתכוננו ללחוץ על הדוושה ותשמרו בצד תקציב למשחק חובה לתקופת החגים הקרובה.

Forza Motorsport 6 יהיה זמין בחנויות בישראל ב-18 בספטמבר, בלעדית ל-Xbox One.

וככה זה נראה בזמן משחק

.

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

1 תגובה על "מירוץ המכוניות שמצדיק רכישת Xbox, קבלו את Forza Motorsport 6 [סקירת גיימינג]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
Vadamchi
Guest

אם מדברים על הסאונד, גם הפורמולה וגם האלפא נשמעות אותו הדבר.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: