כבר המון זמן לא נתקלנו במשחק מירוצים כזה: Forza Horizon 3 [סקירה]

משחק ההמשך מסדרת ׳פורצה׳ מגיע הפעם לאוסטרליה. ומה נאמר? הגולם קם על יוצרו. מה שהיה אמור להיות פרויקט הצד של סדרת "פורצה" הראשית, הופך עם הכותר הזה למשחק הטוב בסדרה הנהדרת הזו. אבל אם נצא רגע מעבר לתחום הבחינה של הסדרה הזאת, צריך להקדים ולספר לחובבי משחקי המכוניות – מדובר במשחק המירוצים הטוב ביותר שידענו בשנים האחרונות

 

Forza Horizo 3

דבר אחד וודאי. המפתחים של המשחק היו קשובים מאוד לתעשייה ובדקו היטב כל כותר מכוניות שיצא בשנים האחרונות. ולא רק שהם עקבו אחר הנעשה, הם היו מספיק חכמים כדי לקחת מכל כותר שיצא את היתרונות הבולטים שלו.

ולא משנה אם מדובר במשחק סימולציה קלאסי או ארקייד, יש כאן שילוב מנצח של גם וגם. וכדי בכל זאת, להרגיע מעט את ההתלהבות, חשוב להדגיש, לא מדובר במשחק מושלם החף מבעיות. אבל כשזאת התוצאה הסופית, הכשלים כל כך מינוריים שהם נעלמים בקלות באבק של האווטבאק (outback) האוסטרלי.

אז מה יש לנו כאן, משחק מירוצים, עולם פתוח, שלא יאכזב אתכם גם אם בחרתם במסלול הרשמי של תחנות המרוצים המפוזרות במפה, או אם סתם החלטתם לנסוע בפראות דרך כל התפאורה הנפלאה שבנו עבורכם.

ורגע לפני שנסביר על אפשרויות המשחק ניגע לרגע בגרפיקה. אז כאמור העולם שלנו כאן הוא מדגם קטן וסלקטיבי של אוסטרליה. קטן יחסית לאוסטרליה. לא למשחק וידאו. בכלל, המפה של הכותר הנוכחי גדולה פי 2 מהכותר האחרון בסדרה.

forzahorizon3_review_02_beachparking_wm

ראינו כבר מפות עולם פתוח גדולות יותר בז׳אנר הזה (the crew למשל) אבל הביצוע כאן מעניק מפה מעניינת הרבה יותר.

לבחירתכם, תוכלו לנסוע ולהתחרות ביערות גשם צפופים, לאורך החופים המהפנטים של Surfers Paradise, לעוט באמצע שום-מקום באאוטבק המאובק או לאורך אחד הכבישים היפים בעולם המוכר יותר כ-The Great Ocean Road

לא משנה באמת לאן תבחרו לנסוע, ההשקעה בויז׳ואל של המשחק הזה היא פשוט יוצאת דופן. המראות מהפנטים, ולפעמים יבוא לכם פשוט לטייל ברחבי המפה, סתם כדי להנות ממה שהעין רואה.

גרפיקה עוצרת נשימה

משחקי צבע ואור, אזורים ירוקים ומלאי מקורות מים, ובאותה נשימה המדבר החום-אדום המפורסם, אזורי ׳קאנטרי׳ מפוזרי שדות ואסמים, וחופי ים פסטורליים. יש כאן הכל מהכל. המפתחים הצליחו להעביר את מראות השמיים הכל כך מיוחדים של אוסטרליה בצורה שלא נראתה עד כה. וזה לא הכל.

גם מזג האוויר הדינמי מוסיף לחגיגת הצפייה. שמיים מעוננים/בהירים ושמש קופחת, ימי סערה וגשמים בעלי עוצמות מגוונות, שקיעות וזריחות. תוסיפו על כל זה נהיגה לילית מדהימה בשלל מזגי האוויר הללו, וקיבלתם משחק שיהיה לכם קשה לכבות.

Forza Horizo 3

גילוי נאות, נסעתי בעצמי בכמה מהכבישים האלה של אוסטרליה לפני כמה שנים, ולכן אין ספק שהשחזור המרשים כאן מרגש אותי קצת יותר מהרגיל. אבל תאמינו לי, גם אם מעולם לא הייתם שם, המראות פשוט יהפנטו אתכם. (הנה קישור שמתרשם במיוחד מחווית הצפייה במשחק ב-4k)

בתחילת המשחק אתם תתבקשו לבחור את הנהג שלכם, ממבחר נהגים/ות מרשים למדי. ה-Drivatar. וגם תוכלו לתת לו שם וכינוי שאח״כ תשמש בו קיירה (keira העוזרת האישית שלכם, הרבה בהמשך) כדי לפנות אליכם. די משעשע, יש כינויים מצחיקים למדי. שווה לנסות.

ההתקדמות ודרך צבירת הנקודות די מוכרת ואין כאן חידוש גדול. ככל שתתקדמו, תצברו נקודות וכסף, איתם תוכלו לרכוש עוד מכוניות, לסבוב את ׳גלגל המזל׳ (שיעניק לכם שוב עוד נקודות ומכוניות) ולשפר את הסקילים שלכם. שוב, לא משהו חדש, פורמט די מוכר.

Forza Horizo 3

נחזור לנהיגה. כאמור מפתחי המשחק הבינו נקודה שהגיימרים ברחבי העולם כבר התריעו (בכמות הרכישות ומספר השחקנים האקטיביים) עליה בשנים האחרונות. משחק סטנדרטי של מירוצים כבר לא מספיק מעניין. ולא משנה כמה טובה תהיה הגרפיקה או כמה רכבים נדחוף לליין אפ. זה פשוט כבר לא מספיק. לא בעידן שאתה יכול לקבל 20 כותרי AAA בחודשיים.

מבחר המשחקים גדול מדי, התחרות עצומה והגיימרים מפונקים יותר. הם מחפשים משחק שיסחוף אותם. ובינתיים זה כותר המירוצים הכי קרוב להגשמת המשימה.

בגדול מדובר על משחק עולם פתוח שלא מגביל אותך יותר מדי באפשרויות הבחירה שלך. וכמה טוב שכך. די למשחקים שמחייבים אותך לעבור מסלול משעמם כדי להגיע לחלקים הטובים.

המשחק נע סביב ״פסטיבלים״ המפוזרים ברחבי אוסטרליה. אין להם יותר מדי משמעות הם פשוט תירוץ נחמד לנסוע לאזור זה או אחר ולהתחיל להתחרות. כמו כן, אתם תגלו די מהר שיש נקודות עניין רבות במפה, חלקם של פעילות נהיגה כזו או אחרת (דריפט, השגת מהירות וכו׳) וחלקם של פעלולי יחסי ציבור שונים ומהנים (קפיצה למרחק, מצלמת מהירות שרק מחכה שתשברו את שיא הצילום שלה וכו׳). הכל כדי שלא יהיה לכם משעמם וחד גוני.

בין היתר תוכלו גם להגיע לאסמים המפוזרים במפה, שם תחפשו רכבים נדירים שרק מחכים שתמצאו אותם. זה נקרא barn finds ברחבי המפה ״החיה״ שלכם, יהיו מפוזרים נהגים נוספים, drivatars. מדובר על נהגי AI המבוססים על החברים שלכם. תוכלו להתחרות בהם במגוון מירוצים ורמות קושי. המשחק יודע לחזות, לפי התקדמות ורמת משחק החבר, את טיב הנהיגה שלו, וכך מאפשר לכם לבדוק מי באמת מהיר יותר. גם אם החבר לא נמצא כרגע אונליין. יש כמה רמות קושי כאמור, כגודל רמת הקושי, כך גם הפרס. הרבה פעמים, שתשימו לכם יעד מרוחק, תוכלו להתחרות, ממש ״על הדרך״ באחד החברים האלה, כך שגם לא תסטו מהמסלול שלכם, וגם תוכלו לצבור נקודות. בהחלט נחמד.

מירוץ לכל אחד

ואם כבר מדברים על תחרות יש כאן סגנון לכל אחד. מרוצי כביש פתוח מהירים ומסחררים, מירוצים מפותלים סביב בנייני העיר, מירוצי שטח דרך נהרות ואגמים, כאלה המשלבים שטח וכביש, מירוץ מאתגר ביער, ואפילו נהיגה פרועה ברחבי שדות חציר ופרחים. מפתחי המשחק דאגו שתהיה מספיק פעילות לכל סגנון.

ושוב, יש כאן הקפדה יתרה על כך ששום דבר לא יפריע לכם לנסוע ולהנות מכך. אם תבחרו למשל, סתם לנסוע בשדות או דרך הנהר, על המים בחוף או בכל שטח אחר, תוכלו לקבל ניקוד מתגמל על כך שאתם יוצרים ״הרס נפלא״. ואם אתם נהגי מירוץ מוכשרים שרוצים לחדד את הכישורים שלהם בנסיעת כביש נקייה וחלקה, תוכלו לקבל ניקוד על ״נהיגה נקייה״ ו״כמעט התנגשות״. זה לא משנה מה תעשו כאן, זה בטוח טוב לכם. כמה חכם מבחינת יוצרי המשחק.

מדוע בעצם לייצר מצבים שבהם השחקן הממוצע יהיה מתוסכל. המטרה היא לצמצם את הרגעים האלה למינימום. ובכותר הזה, זה נעשה בצורה נפלאה. גם הבניה הפיזית של העולם תומכת בגישה בזאת. יש למשל מספיק עצים במשחק, אבל את רובם תוכלו לגזום בקלות עם האוטו. תיזהרו רק מאלה עם הגזע הבודד. דרכם לא תוכלו לעבור.

כנ״ל גם לגבי השדות השונים, הגבעות, הגדרות, האגמים והנהרות. אפשר כאן לנסוע דרך כמעט כל דבר, עם יוצאי דופן קטנים (עצים כאמור, אגם עמוק במיוחד, הים, מעקה ברזל, סלעים בודדים שמפוזרים וכו). אין ספק שהשקיעו מחשבה רבה בנקודה הזאת. התוצאה: נהיגה חלקה וזורמת עד כמה שניתן שמאפשרת לשחקן להנות מכל רגע ולא לפחד לקחת סיבוב מהר מדי.

וכדי להשלים את החוויה החלקה, הרכב שלכם עתיד לתפקד כמעט באותה צורה בין אם נהגתם כמו משוגעים או אם נתתם זכות קדימה בכיכר. בגדול, השמשה אולי תיסדק, אבל לא הרבה מעבר. בטח לא ברמה שזה יפריע לכם לנהוג. נכון, יש כאן בעיה לכל חובבי הריאלטי המוגזם במשחקי מכוניות, אבל בשורה התחתונה, זה פשוט עדיף ופחות מרגיז. המטרה היא לשחק משחק ולא באמת לדמות נהיגה אמיתית לחלוטין בחוץ. שם אין ממש סיכוי שאסע 380 קמ״ש בלילה סוער דרך יער עבות, נכון? אפשר לומר שמהרבה בחינות, הזווית של משחקי הארקייד ניצחה כאן.

Forza Horizo 3

מה שמביא אותנו לנקודה הבאה. אם אתם חובבי משחק סימולציה של נהיגה מדויקת וריאליסטית, אין לכם באמת מה לדאוג, להפך! המשחק הזה מצטיין במירוצים מדויקים שמעניקים חווית נהיגה מעולה. ואם אתם יותר מתחברים למשחקי ׳ניד פור ספיד׳ אז תמצאו כאן את אותה חוויה של נהיגה מהירה, מלאה באורות וצבע, שהשטח עוזר לכם להמשיך וללחוץ על הדוושה. ארקייד קלאסי. כן, יש כאן משהו לכל אחד.

אם תשימו לב טוב תוכלו לראות שברירים מ-need for speed או gran turismo או project cars וגם the crew. הכל כאן רק עם תמצית הטוב שלו. חווית הנהיגה למשל, הרבה יותר מקצועית מהניסיון האחרון של יוביסופט. כמו כן, אין כאן את השעמום והחד גוניות של גראן טוריזמו, והעולם הפתוח מביס כל משחק ניד פור ספיד בקלות. אמרנו, קצת מכל דבר, אבל רק מהטוב שלו.

ורק כדי להמחיש את ההנאה הגדולה, כבר בפתיחת המשחק תוכלו למשל להתנסות במירוץ משוגע מול…הליקופטר הנושא ג׳יפ! ואם זה לא מספיק תנסו להתחרות מול רכבת שטסה לה על הפסים. בדרך יהיו רגעי הילוך איטי, בהם אתם תחצו דרכים משותפות לרגע אחד מרשים במיוחד. האמת, חבל שלא היו יותר רגעי slow motion כאלה במהלך הקמפיין.

ובכל זאת משהו אחד חסר

ואם כבר תיארנו את הנוף המרשים ואת מרחבי אוסטרליה הפתוחים, דבר אחד לא ממש ברור. כבר הושקע כל כך הרבה בגרפיקה ובשחזור כה מדויק של היבשת הרחוקה. הכל כדי לייצר תחושה אותנטית עד כמה שניתן של הנוף האוסטרלי. אז למה לא ללכת עד הסוף ולהוסיף כמה חיות בר מקומיות (קואלות, קנגרו, דינגו) שירוצו להם בחופשיות בשטחים השונים. כבר הכל מוכן. לא משהו מורכב. עוד מאמץ קל.

היה מקום להוסיף עוד נופך גרפי שיחזק את תחושת ׳החיות׳ של המפה ויהפוך אותה באמת ליוצאת דופן. גם אם מדובר במשחק מירוצים. פספוס.

נעבור רגע לעניין המכוניות – אין הרבה משחקי מירוץ שיכולים להתגאות בכזה ליין אפ אדיר ומרשים. 350 מכונות מכל סוג אפשרי וזה עוד לפני הרחבה כזו או אחרת. יש כאן מספיק רכבים כדי להעניק לשחקן תחושה מפנקת באמת. החל מרכבי שטח, וממשיך ברכבי על, רכבי יוקרה, רכבי אספנות, ״שרירים״ ומה לא. הכל כאן. ולא רק הויזואל שלהם מדהים. כשזה נוגע לסאונד, המשחק הזה מתגלה במלוא תפארתו. רעשי מנוע ייחודים לכל דגם באמת משלימים את חווית הנסיעה.

מוזיקת רקע לפי ז׳אנרים ולפי התאמה עצמית הופכת את חווית השמיעה של הרדיו לעוד יתרון של המשחק. ביחד, הגרפיקה והסאונד מעניקים תחושה מהנה, וזה פשוט עובד. איזה כיף. כאן נכנסת עוד תוספת מדליקה במיוחד, שנדמה שרק מתבקש שהיא תהפוך לסטנדרט במשחקים רבים. תוספת שנשאבה ישירות מהעולם הטכנולוגי היומ-יומי שלנו עם הקונסולה והסמארטפונים. עוזרת דיגיטלית, כדוגמת סירי (אפל) או קורטנה (מיקרוסופט) שבנויה הישר לתוך ממשק המשחק.

הכירו את קירה

זה אומר שאתם יכולים לבקש ממנה, בדיבור, תוך כדי נהיגה, להכווין אתכם ליעד הבא או שתמליץ לכם על הפעילות הכי נכונה כרגע. מבלי להפסיק לנהוג לרגע, ומבלי לעצור את המשחק. נכון, הביצוע כאן רק מגרה את הדימיון וחבל שלא טרחו לעבות את יכולותיה של Keira. היא יכולה לקחת אתכם לפסטיבל, למצוא פעילות להוספת אוהדים, למצוא את המירוץ הכי קרוב (או דברים נוספים הכי קרובים) אבל לא הרבה מעבר.

שוב, התחילו משהו באמת טוב, שהוא ללא ספק פורץ דרך, אבל לא ממש סיימו אותו. אני מאמין שנראה בעתיד שימוש נרחב ביכולת הזאת, ותכינו את עצמכם- אתם הולכים לדבר עם הקונסולה שלכם הרבה יותר ממה שחשבתם. גם תוך כדי משחק. והאמת, כמה אפשרויות מדהימות הטכנולוגיה הזאת פותחת עבור מפתחי המשחקים. צריך עכשיו לשבת בסבלנות ולראות איזה חברת פיתוח תהיה מספיק זריזה לקפוץ על העגלה.

גם חווית האונליין ממש לא הורסת את החגיגה ומהניסיון עד כה, מדובר בחוויה חלקה ומהירה. יש מוד קו-אופ שבו תוכלו לשתף פעולה במשימות השונות, וקטגוריות אונליין שונות ומשונות. החל מסגנוני מירוצים קלאסיים (מירוץ, ספרינט, דריפט וכו) ועד מירוצים מחוץ לקופסא כמו ״תפוס את הדגל״ הכל כך מוכר ממשחקי היריות. חשוב להדגיש, החוויה כל כך חלקה עד שממש לא מורגש מתי אתה משחק בקמפיין הרגיל או שעברת לרגע לאונליין. לא תרגישו שפספסתם כלום ולפעמים לא תזכרו באיזה מוד אתם. שזה רק אומר שהכל נעשה כשורה.

כך או כך, החוויה יציבה, מהירה ומהנה במיוחד. מה שמבטיח לכם עוד שעות רבות של הנאה ברגע שתבחרו ללכת אונליין.

Forza Horizo 3

אם כך נראה המשחק, לפני ההרחבות השונות, בהחלט יש גם עוד מה לצפות. הן מבחינת מגוון הרכבים, והן מבחינת הרחבת המפה ואפשרויות המשחק.

לסיכום

הכותר הנוכחי של סדרת פורצה הוא משב רוח מרענן בעולם משחקי המכוניות. פתיחה ראויה לתקופה העמוסה של השנה. משחק עולם פתוח שמשלב את כל יתרונות המשחקים האחרונים בז׳אנר. כותר שלא מכריח אתכם לעשות משהו שאתם לא רוצים. חווית נהיגה המגובה בגרפיקה מהוקצעת, סאונד רכבים ברמה גבוהה, ומוזיקת רקע שמזרימה את האנדרנלין. אוסטרליה מעולם לא היתה נגישה כל כך, והעוזרת האישית המובנת במשחק היא חידוש מתבקש. עם מאמץ קטן בהוספת אלמנטים בודדים לעולם הפתוח, ושיפור יכולותיה של keira, היה יכול להתקבל באמת כותר ברמה יוצאת דופן.

גם לאחר כמה שבועות של משחק, אני לא רואה סיבה להפסיק לשחק, וזה כבר מספר את כל הסיפור. אז אם אתם בעלי xbox וחובבי משחקי מירוץ, תתכוננו לנחות בארץ הקנגרו, הולך להיות יפה, חם ומהיר.

שי בן שושן

שי בן שושן, מנכ״ל ומייסד SBS שיווק דיגיטלי, מומחה מדיה חברתית, מדריך ומרצה וגיימר בנשמתו

הגב

2 תגובות על "כבר המון זמן לא נתקלנו במשחק מירוצים כזה: Forza Horizon 3 [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
ASD
Guest

כשביקורת היא כל כך נלהבת ונחרצת, משהו כבר מתחיל להריח מאוד לא מקצועי (לא אומר מכור, אבל פשוט לא מקצועי).

אבי
Guest

אכן ביקורת מעט מוגזמת וגם ארוכה מדי, הפסקתי לקרוא באמצע ודילגתי לסרטונים. דעתי:
עדיין GTA V נותן חוויית נהיגה אמיתית וכיפית יותר, גרפיקה מציאותית יותר ועולם פתוח עם מבחר סביבות כמו מדבריות, ג'ונגלים, סוגים שונים של איזורים עירוניים ולא פחות חשוב, תכלית.
לסיכום, לא קניתי.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: