תמריצים ממשלתיים: 10 הטבות מרכזיות שחשוב לכל יזם ישראלי להכיר

10 הטבות שמעניקה המדינה ליזמים ישראלים וכדאי לכם מאוד להכיר

shutterstock carrot

הפוסט נכתב ע"י מעיין אבניאון, מנהלת פרויקטים בכירה בחברת  Sunrise Projects.

תוכניות לאומיות שהתפרסמו לאורך השנים תורגמו למגוון רחב של חבילות תמיכה ותמריצים ממשלתיים שנועדו לעודד את הכלכלה ולייצר מנופים לצמיחה מאוזנת בטווח הארוך. גדילתן של חברות קיימות וצמיחתן של חדשות, תורמות במישרין למשק ע"י יצירת מקומות עבודה והפחתת ההוצאה הממשלתית על אבטלה, הפרשת מס הכנסה, ביטוח לאומי ודמי בריאות ע"י העובדים, והכנסת מט"ח בחברות מייצאות.

מס החברות בישראל דומה כיום לרמה הממוצעת בעולם כולו, ובמטרה למשוך עסקים מהעולם לישראל ולמנוע בריחת עסקים מקומיים לחו"ל, משתמשת הממשלה בחוק לעידוד השקעות הון ובחוק המו"פ, ככלים מרכזיים להגברת האטרקטיביות והמוטיבציה לבניית עסקים בישראל. ריכזנו עבורכם 10 הטבות ממשלתיות מרכזיות הנובעות מחקיקה זו:

1. תשלום מס מופחת

החוק לעידוד השקעות הון חוקק במטרה להגביר את ההשקעה בתעשייה בישראל, תוך שימת דגש על עידוד עסקים בפריפריה. חוק זה, וההטבות שלצידו, זכו לשורה ארוכה של ביקורות וספקות הנעוצות בשאלת היעילות שלו בהאצת צמיחת התעשייה, הזרמת הכספים לכיסו של המאיון העליון, ומספר מקרי הונאה שנקשרו בשמו. בהתאם לכך, החוק עבר שורה ארוכה של רפורמות ותיקונים, כאשר ב-2011 הוא עבר שיכתוב מחדש, במסגרתו הופחת רף הכניסה באופן דרמטי ואפשר למאות חברות נוספות לעמוד בתנאי הזכאות. במצבו הנוכחי החוק מאפשר לחברות (לרבות בתחומי תוכנה, מו"פ, הייטק, ביוטק, ואנרגיה חלופית), העומדות בקריטריונים הנדרשים, לקבל הטבות מס משמעותיות ביותר, במקביל להטבות נוספות. נכון לשנת 2013, שיעור מס החברות לחברות הממוקמות באיזור פיתוח א' הינו 7% ובשאר הארץ 12.5%. שיעורי מס מופחתים נקבעו גם עבור חלוקת דיבידנדים. על אף העלייה בשנת ב-2014 בשיעורי המס ביחס ל-2013, הנובעת בין היתר מניסיון הממשלה להילחם ברווחים הכלואים, חברות הזכאיות להטבות מס תמשכנה לקבל תמריץ משמעותי ביותר לפעילותן.

2. החזר הוצאות שכר מתוקף מסלול סיוע לתעסוקה

מסלולי סיוע המפורסמים באופן דו-שנתי ע"י מרכז השקעות, הפועל מכוח אותו חוק לעידוד השקעות הון, נועדו לעודד קליטת עובדים נוספים למעגל העבודה, בדגש על עובדים ממגזרים ששיעור השתתפותם בתעסוקה נמוך. בהתאם לכך, המסלולים השונים מתרכזים בהעסקת עובדים מהמגזר החרדי, בני מיעוטים, חד הוריים ובעלי מוגבלויות. מסלולים אלו מקנים החזר הוצאות שכר הנע בין 10% ל-37.5% מעלות השכר של העובד למשך 30 חודשי התמיכה.

*  *  *

הטבות המיועדות לחברות המוכרות כחברות מו״פ: 

חברות המבוססות על מחקר ופיתוח נחשבות לקטר אשר צפוי להוביל את הכלכלה קדימה. בהתאם לכך, המדינה תולה בהן את מירב התקוות להתרחבות התעשייה ולהגדלת התל"ג. במטרה לתמוך בחברות אלו ולהקל על עול ההוצאות המרובות הנגזרות מפיתוח טכנולוגיה חדשנית, הממשלה מציעה שורה של הטבות והקלות עבור אותן חברות. הטבות אלו באות במקביל לתכניות הסיוע הכספי של המדען הראשי וביחד הן מהוות מעטפת תומכת אשר מאפשרת את מיקוד המשאבים הפיננסיים בהאצת המו"פ והגעה לאבני דרך טכנולוגיות משמעותיות, במהירות האפשרית.

3. הטבות ומענקים לחברות בירושלים

ירושלים בירתנו הינה העיר היחידה במרכז הארץ הנהנית ממעמד של אזור פיתוח א׳, במסגרתו נהנים העסקים הפועלים בה ממסלול מס ייחודי ומהטבות כלכליות. בנוסף, על בסיס חוק מיוחד שנחקק ב-1988 לפיתוח ירושלים, הוקמה הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) כתאגיד סטטוטורי שמטרתו ליזום, לעודד ולתכנן את נושא היזמות ומפעלים כלכליים בעיר. כפועל יוצא, הרשות מציעה מגוון רחב של הטבות כלכליות. לדוגמא: חברת סטארט-אפ המעסיקה בין 3 ל-20 עובדים, תזכה למענק של 50,000 ₪ בגין כל עובד המתגורר בירושלים ו- 40,000 ₪ לעובד שאינו מתגורר בירושלים (עד 10 עובדים מזכים). לשם עידוד הקמה והרחבה של חברות בתחום הביומד, ניתן מענק עד לגובה של 3,990,000 ₪ (50,000 ₪ – 96,000 ₪ לעובד), לחברות אשר מייצרות מקומות תעסוקה איכותיים בעיר. במטרה לעודד חברות מתחומי ההייטק, הביומד, התקשורת והעיצוב התעשייתי לעבור לירושלים או להרחיב את פעילותן בה, ניתן מענק בגובה של 400 ₪ למ"ר לחברות הממוקמות בשטח המוניציפאלי של העיר. קל להתרשם כי מגוון התמריצים הינו אטרקטיבי במיוחד, על אחת כמה וכמה כאשר הוא ניתן בשלב המו"פ הראשוני, והוא אינו נחשב לכפל מימון לחברות הנתמכות ע"י גופים ממשלתיים נוספים, לדוגמת המדען הראשי.

4. ניכוי הוצאות מו"פ לצרכי מס (סעיף 20א לפקודת מס הכנסה)

הטבה זו מאפשרת לחברה לנכות מההכנסה השוטפת שלה הוצאות מחקר ופיתוח בשנה בה שולמו, במקום לפרוס את ההכרה בהוצאות אלו על פני שלוש שנים כמקובל חשבונאית. בדיקת הזכאות להטבה זו מתבצעת ע"י בודקי המדען הראשי של משרד הכלכלה אשר מעריכים את מידת החדשנות של הטכנולוגיה, תרומת תכנית המו"פ לקידום ופיתוח החברה, סבירות היקף ההוצאה ועוד. חברות שנמצאות זכאיות, נהנות מהטבות מס כבר בשלבי המכירות הראשוניים שלה.

5. הקלות בהנפקה בבורסה לני"ע בתל אביב

בשל החשיבות הלאומית של ענף ההיי-טק, נקבעו כללים המקלים על חברות העוסקות במחקר ופיתוח להנפיק בבורסה לניירות ערך בתל-אביב. חברות המוכרות כחברות מו"פ אינן נדרשות להציג ותק פעילות או הון עצמי לפני ההנפקה. השיעור המינימאלי שיש להציע לציבור מהשווי הכולל של החברה נמוך יחסית, דבר המקל על חברות מו"פ לגייס הון בתל-אביב כבר בשלב מוקדם של "חייהן", בדילול נמוך יחסית של החזקות המייסדים. הקריטריון לחברה המבקשת הכרה כחברת מו"פ לצרכי קבלת הקלות בהנפקה, הינו השקעה של לפחות 3 מיליון ₪ במחקר ופיתוח, במשך שלוש השנים האחרונות, כולל השקעות מכספי המדען הראשי.

6. חוק האנג'לים

השקעות בחברות ישראליות עתירות מו"פ המצויות בשלב הראשוני של הפיתוח, נושאות סיכון גבוה למשקיע, ומכך נובע בהרבה מהמקרים קושי מהותי בהשלמת גיוס הון. במטרה לעודד השקעה בחברות אלו ולהרחיב את מקורות המימון הפרטיים, ניתנו מספר תמריצי מס במסגרת הוראת השעה הקבועה בחוק המדיניות הכלכלית ל-2011-2012, אשר זכו לכינוי "חוק האנג'לים". החוק מספק תמרוץ למשקיע יחיד (ישראלי או זר) בדרך של הכרה בסכום ההשקעה בחברה (עד לגובה של 5 מיליון ₪) כהוצאה מוכרת לצרכי מס. באופן זה, המשקיע יכול להקטין את גובה המס שעליו לשלם בצורה משמעותית, כבר בשנה הראשונה להשקעה, ולמעשה לייצר הזדמנויות בדבר השקעות עתידיות נוספות. ההטבה תקפה לשלוש שנים מיום ההשקעה, ואת הבקשה ניתן להגיש בכל אחת משנות ההטבה או בתום שלוש שנות ההטבה רטרואקטיבית עבור כל התקופה.

7. הקלות והטבות בעסקאות של שינוי מבנה והקצאת זכויות למשקיעים

במקרים שונים נדרשות חברות ואנשים פרטיים לבצע שינוי מבנה בהחזקה במניות ובנכסים שבבעלותם, מסיבות כלכליות, גיוס משקיעים ועוד. לדוגמא: חברות סטארט-אפ הנדרשות להעביר נכסים לחברות לצורך ביצוע השקעות כנגד הקצאת מניות. סעיף 104 לפקודת מס הכנסה מאפשר לחברה המוכרת כחברה עתירת מו"פ, ליהנות ממגוון הטבות בעסקאות של שינוי מבנה והקצאת זכויות למשקיעים. בין ההטבות ניתן למנות הטבות מס על הקצאה של עד 75% הון מניות, הקלות בתהליכי M&A, פטור ממס עבור משקיעי חוץ ועוד. התקנות מגדירות מהי חברה עתירת מו"פ, כאשר ההמלצה לנציבות מס הכנסה ניתנת, כמו במקרים הקודמים, ע"י לשכת המדע"ר.

8. הפחתת מחזור הבסיס

תקנות עידוד השקעות הון נועדו להתאים את אופן המיסוי לאופי הפעילות בתעשייה עתירת טכנולוגיה. בשונה מהתעשייה המסורתית, בה השקעה פיננסית מתורגמת לרוב באופן ישיר להגדלת הייצור ומחזור המכירות, בתעשייה עתירת טכנולוגיה ההשקעה נועדה לשמר ולקדם יתרון תחרותי באמצעות פיתוח טכנולוגיה חדשה, המחליפה את קודמתה. כתוצאה, השקעות קודמות שנעשו בחברה נועדו לתמוך במוצרים ישנים והשפעתן על הכנסתו החייבת השוטפת של החברה הולכת ומצטמצמת. בהתאם לכך, עולה הצורך להפחית בהדרגה את משקל מחזור הבסיס (המבטא את ההכנסות ממכירת מוצרים ישנים שחלקם במכירות הולך ופוחת) בקביעת ההכנסה החייבת. חברות אשר עומדות במספר תנאים מצטברים הנוגעים בשיעור הוצאות המו"פ מכלל המחזור, שיעור העובדים האקדמאיים ועוד, רשאים להפחית את מחזור הבסיס בשיעור של 10% לכל שנת מס.

9. ביצוע מו"פ עבור תושב חוץ

חברה שתוכר ע"י המדען הראשי כי היא חברה המבצעת פעילות מחקר ופיתוח עבור תושב חוץ ותעמוד ביתר ההגדרות לפי קביעת רשות המסים, יכולה ליהנות מהטבות מס, כאשר הכנסתה תוכר כהכנסה מועדפת (הכנסה שנקבע לה בחוק שיעור מס נמוך משיעור המס הרגיל). על מנת לקבל את ההטבה יש לקבל אישור על זכות תושב החוץ לקבל ביושר את פרי פיתוח החברה.

10. הטבות מס לחברות בתחום ביוטכנולוגיה או ננוטכנולוגיה

סעיף 18 א לחוק לעידוד השקעות הון מגדיר כי חברה שתוגדר כחברת ביוטכנולוגיה או חברת ננוטכנולוגיה אשר במידה ותקבל על כך אישור מהמדען הראשי, ותעמוד בקריטריונים האחרים הקבועים בחוק, תהיה זכאית לקבל את ההטבות הקבועות בחוק, כגון שיעור מס חברות מופחת.לצורך הסעיף נקבע כי "חברת ביוטכנולוגיה" הינה חברה העוסקת במחקר טכנולוגי המבוסס על תהליכים ביולוגיים הכרוכים בהנדסה גנטית ואילו "חברת ננוטכנולוגיה" הינה חברה המבצעת מחקר טכנולוגי העוסק בבניית חומרים חדשים באמצעות הרכבת יחידות בתחום הננומטרי.

*  *  *

טבעם של תמריצים ממשלתיים להשתנות ולהתעדכן בהתאם למדיניות הממשלה המשתנה ולהתאפיין במורכבות ובסיבוכיות שלעתים נדמים כבלתי אפשריים. עם זאת, מדובר בלא מעט כסף פוטנציאלי שעשוי להישאר בכיס היזמים. הכרת האפשרויות והתנהלות חכמה בליווי אנשי מקצוע הבקיעים במבוכי החוק ודיני המיסוי, תסייע לך למקסם את השורה התחתונה בספרים ותתרום לצמיחתה ולגדילתה של החברה.

קרדיט תמונה: carrot via shutterstock.

הכתבה בחסות Sunrise Project

סאנרייז הינה חברת הייעוץ הוותיקה והמובילה בתחום מענקי המו"פ, המתמחה מזה שני עשורים בבניה וקידום תכניות מימון עבור חברות הזנק. הישגיי החברה לאורך השנים, מקנים היכרות מעמיקה עם מגוון מקורות מימון ממשלתיים בארץ ובחו"ל, המאפשרים מענה מלא, מהיר ומקצועי לצרכיהם המגוונים של החברות בעולם הדינאמי של תמריצי המחקר.‎‎‏‏‎

לחברה רקורד של מאות חברות ממגוון תחומי פיתוח, בניהם תקשורת, תוכנה, מכשור רפואי, פרמצבטיקה, תעשיות מסורתיות, מערכות צבאיות, קלינטק ועוד, שנהנו וממשיכות ליהנות מטיפול יסודי וליווי אישי צמוד בכל שלבי גיוס ההון ועד לסיומו המוצלח של הפיתוח. לקוחות החברה זוכים למענקים הגבוהים מהממוצע והעומדים על מאות אלפי דולרים, כל זאת ללא מתן Equity וללא דילול היזמים והמשקיעים.

Sunrise Projects

הגב

3 תגובות על "תמריצים ממשלתיים: 10 הטבות מרכזיות שחשוב לכל יזם ישראלי להכיר"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
kobi
Guest

Mmm

דפקני
Guest

שכחתם ששפיכפלוץ גם מוכר לצרכי מס עזר עירונמ והרשויות לא בולעות אותו בקחות

אחד העם
Guest

אלכס שלום
לדעתי, אם תמכור את מלאי הרכיבים למאכר, אפילו בהפסד, בעצם לא תצטרך לשלם מס על מלאי מת

כשתצטרך תוכל לרכוש מהמאכר את המלאי

יש עוד אמצעים להימנע מתשלום מס מיותר
שאל את רואה החשבון שלך

בהצלחה

wpDiscuz

תגיות לכתבה: