משרות נעלמות, רובוטים וחלטורות שעתיות: לאן הולך עולם העבודה

עולם העבודה משתנה לנגד עינינו, ומי שחושב על עתיד ילדיו צריך לכוון אותם למקצוע, אותו לא ניתן לבצע באמצעות אוטומציה

מקור: Pixabay

מאת יותם גוטמן

בסצנה הזכורה ביותר מסרטו הקלאסי של פריץ לאנג – "מטרופוליס" – פועלת כריזמטית בשם מריה הופכת לרובוט, שבהמשך הסרט משמש לדיכוי הפועלים על ידי מעמד האדונים, השולטים על אמצעי הייצור. כמעט 100 שנה לאחר מכן מוצא עצמו מעמד ה"עובדים" של ימינו בפני דילמות לא פשוטה, שבינן לבין המתרחש בסרט קווי דמיון רבים. כמו בשנות ה-20 של המאה הקודמת, גם העובדים של היום רואים איך יותר ויותר משרות "נעלמות", וכמו אז, המכונות "אשמות" בכך.

דו"ח ה-OECD קובע שאוטומציה תייתר כ-14% מהמשרות כיום, ותשפיע בצורה משמעותית על 32% מהן. מחקר של חברת דלוייט קובע כי עתיד שוק העבודה יושפע משני גורמים עיקריים: התגברות האוטומציה, והתרחבות שוק העבודה שיכלול שילוב של עבודה שכירה ומזדמנת (הביטוי שבו הם משתמשים הוא: the expansion of the workforce to include both on- and off-balance-sheet talent). על אף שזה נשמע כמו מדע בדיוני, הדיון על עתיד העבודה “Future of Work” אינו תיאורטי כלל, וישפיע בעשורים הבאים על כל אחד מאיתנו ועל ילדיו.

כלכלת החלטורה מול עובדים עצמאיים

במקומות רבים במדיה מתקיימים דיונים על עתיד העבודה. דיונים אלו כוללים תמיד את המושג Gig Economy – או בעברית "כלכלת החלטורה". הכוונה היא לצורת עבודה מזדמנת שבה העובד מקבל תשלום על ביצוע עבודה ספציפית, וכך נשללים ממנו הבטחון התעסוקתי ושלל ההטבות של עובדים שכירים. מה שרבים טועים בו הוא ההכללה של פרילנסרים בהגדרה הזו. פרלינסר הינו עובד מקצועי ומיומן, שמעדיף אופן עבודה משוחרר מיותר מאשר משרת שכיר. הצפי הוא שאופן העבודה הזה יילך ויתעצם משום שהוא משתלב עם מגמות אחרות בעולמנו, כגון קישוריות משופרת, עבודה מרחוק ורצון לשלב בין עבודה וחיי משפחה.

פלטפורמות כמו Fiverr מאפשרות לפרינלסרים לעבוד עם לקוחות מכל העולם, בשעות שנוחות להם ובתמחור שמתאים ליכולות ולנסיון שלהם. על גבי הפלטפורמה (והפלטפורמה המתחרה, שנחשבת מקצועית יותר – Upwork) ניתן למצוא עובדים מקצועיים ומנוסים, שגובים שכר גבוה מאוד עבור עבודתם (עשרות ומאות דולרים). זה הפוך לגמרי מ"חלטורה", שמנצלת כוח עבודה לא מיומן בשכר נמוך.

למעשה, התחזית היא שעובדים מיומנים ששולטים בטכנולוגיות החדישות (בינה מלאכותית, Data Science וסייבר) יזכו לביקוש כזה בשוק העבודה שהם יוכלו לבחור את הלקוחות שלהם, לדרוש פרמייה עבור זמנם וניסיונם ולקבוע כמה, מתי ואיך יעבדו. הם המנצחים הגדולים של עולם העבודה של העתיד.

תעסוקה היברידית

עבור אותם מקצוענים, העתיד נראה ורוד. עבור רוב המשתתפים בשוק העבודה – קצת פחות. משרות יילכו וייעלמו, הן בשל אוטומציה גוברת (מאז 1995 קטן ב-20% כוח האדם העובד במשרות ייצור, ומיליוני משרות נעלמו ולא יחזרו) – והן בשל מעבר לגיאוגרפיות אחרות (לדוגמא, תעשיית הטקסטיל בישראל עליה השלום). רבים מהעובדים במשרות צווארון כחול (ייצור, תעשיה וחקלאות) וצווארון לבן (שירותים) ימצאו שמקומות העבודה שלהם הולכות ומצטמצמים והם יאלצו לעבור לעבוד במודל העסקה שונה מהמקובל היום- עבודות זמניות, עבודות פרוייקטליות או עונתיות. יש לכך גם צדדים חיוביים: צמצום הפעילות המסורתית של 9-17 במשרד יחסוך לחברות ולמדינה כסף רב, יצמצם את הפגיעה באיכות הסביבה ויותר לאנשים זמן פנוי רב יותר, גם אם בשכר נמוך יותר מהמקובל היום. ייתכן מאוד שילדינו יסתכלו על התקופה בה אנו חיים כאל פרק זמן חשוך בהיסטוריה בו אנשים עבדו מצאת החמה, נסעו שעה בפקקים, עבדו שמונה שעות במשרד, חזרו הבייתה מאוחר והמשיכו לעבוד גם מהבית וגם בסופי שבוע (עמיתי כתבי המערכת יודעים על מה אני מדבר, כמו גם עובדי ההייטק ועובדים במגזר השירותים במשק).

אנשים כאוטומוטונים

אבל תעסוקה חלקית (או מלאה, לתקופות קצרות) עדיפה על חוסר תעסוקה וחיים מהיד לפה, וזה כנראה מה שהולך לקרות לחלקים ניכרים באוכלוסייה. כמו תמיד, מי שנמצאים בסיכון גבוה ביותר הינם אותם עובדים בלתי מיומנים.

אז אילו משרות ישארו עבור אותם אנשים שאינם בעלי מיומנויות? כל משרה שהיא פשוטה מדי או מסובכת מדי על מנת שמכונה תבצע אותה. לדוגמא: ביצוע קנייה שגרתית בחנות המכולת. זו מטלה פשוטה למדי, שאינה דורשת כישורים מיוחדים או חוסן גופני. מצד שני, אין זה הגיוני או כלכלי לייצר אוטומציה לתהליך הזה (שרשרת של רובוטים, רחפנים, עם מערכת הזמנות וסליקה בענן). הפתרון יהיה שילוב של אדם וטכנולוגיה. אדם – עובד פשוט, שיוזמן על ידי הלקוח, יבצע את הקניה על פי רשימה מוזמנת מראש (או רק ייגש לקופה לאסוף אותה, במידה והחנות עברה אוטומציה), ייקח את השקיות על פני מספר רחובות, יקיש קוד באינטרקום ויביא את השקיות לדלת הלקוח. אותו אדם יקבל תשלום עבור זמנו, וזהו בערך (כאמור, העבודה אינה דורשת שום ידע או מיומנות). מודל העבודה הזה קיים כבר היום, ורלוונטי בעיקר לעובדים לא מיומנים העוסקים בעבודות כלליות. מי מאתנו לא ראה חבורות של עובדים זרים יושבים בשמש ליד התחנה המרכזית הישנה, ומקבלים עבודות אד הוק (צביעה, שיפוץ, איסוף פסולת) מאנשים שעוברים עם הרכב במקום?

גם חברות מבוססות יותר כמו Wolt בעצם רוכבות (תרתי משמע) על המודל הזה. הן מעסיקות אנשים שהמיומנות האחת שלהן היא להגיע ממקום למקום וכך מייצרות תשתית משלוחים בין כל עסק לכל לקוח בעיר.

החשש הגדול שלי כהורה הוא שילדי יגדלו לאופן עבודה כזה, שבו משלמים להם שכר זעום על זמנם וכוח שריריהם, ותו לא. זה מזכיר מאוד את הפועלים במפעלי התעשייה באנגליה של מחצית המאה ה-19, שם רוב המועסקים היו בלתי  מיומנים – ובעיקר נשים וילדים. מובן שהשכר שישולם לעובד שכזה הוא נמוך, מה שיחייב אותו לנוע כל הזמן ולחפש את העבודה או החלטורה הבאה – מעין נהג Uber על שתיים.

מה שרובוט לא יכול לעשות

אז איך דואגים שהילדים שלכם לא יתרוצצו ברחבי העיר בשירות אנשים עשירים מהם? מלמדים אותם מקצוע שדורש מיומנות אבל כזה שרובוט לא יוכל לעשותו בטווח הזמן הנראה לעין, או שלקוחות לא ירצו שרובוט יעשה. דוגמאות? קוסמטיקאית, רופא, ספר, מורים ומטפלות (מקצועות שנרצה שבני אדם ימשיכו לבצע עבורנו), אינסטלטור, "הנדימן", גנן – אלו מקצועות שלפתח עבורם אוטומציה פשוט קשה, יקר ולא משתלם (תחשבו מה צריך אינסטלטור לעשות, ואחר כך כמה יעלה לתכנן ולייצר רובוט שיזחל מאחורי השירותים שלכם לפתוח סתימות. זה כנראה לא הולך לאיים על המקצוע הזה. לנהגי מוניות לעומתם, כדאי לשקול הסבה מקצועית ומהר). זה נשמע לא-אינטואיטיבי ואף מאיים, אבל הייתי ממליץ לכל הורה לחשוב טוב מה הילד שלו יעשה שיגדל. אם לא תרצו שרובוט ייקח את מקום העבודה שלו, יכול להיות שהעצה הטובה ביותר עבורו היא לא "תלמד ותהיה עורך דין" אלא "קח מפתח צינורות ולך תקן את הנזילה בכיור".

הכותב הינו יועץ שיווק ומנהל קהילת אנשי שיווק בסייבר בישראל

 

כתב אורח

אנחנו מארחים מפעם לפעם כותבים טכנולוגים אורחים, המפרסמים כתבות בתחומי התמחות שלהם. במידה ואתם מעוניינים לפרסם פוסט בשמכם, פנו אלינו באמצעות טופס יצירת קשר באתר.

הגב

5 תגובות על "משרות נעלמות, רובוטים וחלטורות שעתיות: לאן הולך עולם העבודה"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
כרובי
Guest
הדוגמא בכתבה של "ביצוע קנייה שגרתית בחנות המכולת" שגויה, רשתות שונות כבר החלה באספקה אוטומטית של מוצרים באמצעות רחפן, וגם באמצעות רובוטים שיוצאים מרכב אוטונומי ועולים במדרגות עד הבית. בחירת מוצרים אוטומטית זה משהו שנעשה דרך קבע כבר כיום במחסני אמזון וזה ילך ויתפשט עוד. כל הדוגמאות בכתבה של מקצועות כמו קוסמטיקאית, ספר, אינסטלטור וגנן, הם כאלה שניתן לבצע על ידי מפעיל מרוחק (שעובד אצל תאגיד בשכר מינימום ויושב למשל בתאילנד או בכפר סבא), באמצעות ציוד אוטונומי באופן חלקי. כבר כיום מתבצעים ניתוחים מסויימים על ידי רובוטים בפיקוח רופא, וקיימים רובוטים לבניה למשל, בפיקוח של בני אדם. הכלים הרובוטיים יפוקחו… Read more »
כרובי
Guest

כמובן כל זה רלוונטי רק עד שסין תהנדס גנטית אנשים שמותאמים אופטימלית למשימות יעודיות ואז התחרות בכל התחומים תהיה בעייתית יותר…

תומר
Guest

הכותב אינו בקיא בנושאים שהוא מתיימר לכתוב עליהם, ונותן דוגמאות כמה זה לא הגיוני איך
תהליך קנייה קמעונאי לא יכול לעבור אוטומציה .
הייתי מציע לו, ולמנהל התוכן כאן לקרוא קצת על חברה מאוד קטנה , ממש פיצפונת, בשם אמזון
שכבר עושה את זה עם רובוטים , רחפנים ואוטומציה מלאה של איסוף ושילוח עד בית הלקוח לרבות שימוש ברחפנים בשנים האחרונות.
מביך ביותר וחסר ערך.
מנהל תוכן באתר טכנולוגי לא יכול היה לאשר את זה.

איציק
Guest

למי יש אינטרס לפרסם כתבות כאלו שמכוונות אנשים למקצועות מאוד ספיציפים ומשאירות את הרושם של אתה מהנדס או שאתה כלום.

קצת צניעות לא תזיק לכם. היום שההייטק יוציא לרחובות אלפי מובטלים הוא היום בו תפרוץ הפיכה.

Feature
Guest

עוד לא. יש גרעון תוכנה שרק גדל

wpDiscuz

תגיות לכתבה: