לא בכל שנה אני מוותר על פיפא למען משחק אחר. השנה זה קרה

בזמן שרוב משחקי הספורט כמו פיפא מסתפקים בכמה שינויים קוסמטיים ושמחים לגבות עליהם מחירים מלאים, הכותר החדש בסדרת Football Manager הותיקה מצליח לספק תוספות חדשות וראויות, גם למאמנים הותיקים.

כל מי שכבר צבר ניסיון בעולם משחקי הספורט השונים, מכיר את התופעה המבאסת של כותרים שיוצאים שנה אחרי שנה, בלי לחדש יותר מדי, כך שיוצא שהחברות גובות מחיר מלא על משהו שהוא לא הרבה מעבר לעדכון סגלי הקבוצות (כן, EA Sports, אנחנו מדברים בעיקר עליכם עם סדרות כמו פיפא ו-Madden NFL שידועות לשמצה בדיוק מהסיבה הזו).

איכשהו, החבר’ה ב-Sports Interactive מצליחים כמעט בכל שנה לעשות לפחות דבר אחד או שניים, שלחלוטין מצדיק את רכישת הכותר החדש בסדרת Football Manager, גם אם יש ברשותכם את זה שלפניו – ובטח ובטח אם לא שיחקתם כבר זמן מה.
אבל השנה, המצב שונה בהחלט. זה לא סוד שהציפיות לגבי הגרסה החדשה של פוטבול מנג’ר לא היו גבוהות במיוחד. אחרי הכל, רוב הפיתוח נעשה במהלך מגפת הקורונה. גם ללא שום הבנה באיך עובד העניין של פיתוח משחק, קל להבין שהעבודה מהבית הערימה קשיים על צוות המפתחים של חברת Sports Interactive – לא רק שסביבת העבודה השתנתה לחלוטין, גם התקשורת הפנימית בתוך החברה הפכה למסובכת יותר, כי המפתחים כבר לא יושבים זה לצד זה במשרדי החברה.

אז מה בכל זאת השתנה?

אם כבר הזכרנו את עניין הקורונה, חשוב לציין את הדילמה של מפתחי המשחק – האם יש להתייחס בכלל למגיפה בתוך תחומי המשחק הוירטואלי?
הדיון בנושא געש בפורומים ובטוויטר בחודשים שלפני ההכרזה על המשחק החדש. בסופו של דבר, אנשי Sports Interactive קיבלו החלטה להתפשר איפשהו באמצע, בין “אנחנו משחק שאמור להיות סימולציה ריאליסטית”, ל”המשחק אמור לתת חוויה אסקפיסטית לשחקנים”.

המגיפה עצמה לא מופיעה במשחק – השחקנים לא יכולים להידבק בקורונה, והיציעים באצטדיונים מלאים.
אבל מה שכן מופיע זו ההשפעה הכלכלית של המגיפה, והיא מורגשת היטב. אם התרגלתם לתקציבי ענק בקבוצה הקבועה שלכם, תאלצו להתמודד בשנתיים-שלוש הראשונות של המשחק עם תקציבים הרבה יותר נמוכים, בהתאם למכה הקשה שענף הכדורגל ספג (יחד עם שאר הכלכלה העולמית).

במהלך קמפיין הפרסום למשחק החדש, Sports Interactive שמו דגש גדול על המחוות הגופניות שאתם כמאמנים יכולים לבחור בהן במהלך שיחות עם השחקנים: אפשר לחבק אותם, להניח יד תומכת על הכתף, או אם אתם כועסים בחדר ההלבשה – גם לזרוק בקבוק זו אופציה. אבל בפועל, הפיצ’ר החדש הוא פשוט גרסה חדשה להציג את האופציות הישנות שכל שחקן פוטבול מנג’ר מכיר – לדבר עם הסגל באופן אגרסיבי/זהיר/נלהב וכו’.

רוצים לקבל את כל עדכוני הטכנולוגיה ברגע שהם קורים? רוצים לקבל את כל עדכוני הטכנולוגיה ברגע שהם קורים? הצטרפו עכשיו לערוץ הטלגרם שלנו כאן

באופן כללי, די ברור שהדגש העיקרי מבחינת הפיצ’רים החדשים במשחק הוא על התקשורת שלכם מול עולם הכדורגל. למשחק התווספה אופציה של שיחות מהירות, שמופיעות על המסך בצורה שמזכירה את הוואצאפ/סמס, אותן תוכלו לקיים עם השחקנים שלכם או עם צוות האימון.
בנוסף, נוספה אפשרות לדבר ישירות עם סוכן של שחקן מסוים, כדי לבדוק את רמת העניין שלו במעבר לקבוצה שלכם, כולל המשכורת שהשחקן ידרוש עבור החתימה. מדובר בפיצ’ר נהדר, שמוסיף המון ריאליזם למשחק, ומקרב אותנו כשחקנים לעולם הכדורגל המודרני, שבו הסוכנים הם המלכים האמיתיים.

עוד ריאליזם ועוד נתונים שיעזרו לכם

צילום מסך​

אם כבר הזכרנו אינטראקציה ריאליסטית עם העולם שמסביבכם, כדאי לשים לב לפיצ’ר חדש – פגישות צוות הגיוס. פגישות אלה יקפצו באופן אוטומטי בזמנים הרלוונטיים, ובהן תשבו יחד עם בעלי הקבוצה, ראש מערך הסקאוטינג, ועוד כמה בעלי תפקידים בכירים במועדון. הצוות יספק עבורכם רעיונות בנוגע לשדרוגים לסגל הקבוצה, תוך התחשבות בטקטיקת המשחק שלכם, וגם בהתאם למצב החוזה של השחקנים הקיימים בסגל.
מדובר בעוד פיצ’ר שאולי לא ישנה לחלוטין את האופן שבו תשחקו במשחק, אבל בהחלט מוסיף ריאליזם לחוויה.

גם הקשר שלכם עם התקשורת עברה שדרוג רציני. כמעט כל מי ששיחק בשנים האחרונות בפוטבול מנג’ר ציין את מסיבות העיתונאים כאחת מהנקודות החלשות במשחק, בעיקר בגלל המגוון הדי מצומצם של שאלות ותשובות שקיימות במשחק.
השנה בהחלט ניתן לראות צעד בכיוון הנכון. ראיתי כבר מספר שאלות וניסוחים חדשים, אם כי לא מספיק. אני מניח שאחרי כמה עונות וירטואליות, רוב האנשים יעדיפו לעשות את מה שכולנו כבר התרגלנו במשחקים הקודמים – לשלוח את עוזר המאמן למסיבת העיתונאים. חבל.

צילום מסך

אם שיחקתם באחד ממשחקי פוטבול מנג’ר מהשנים האחרונות, דבר אחד שקל מאוד להבחין בו הוא מהירות הטעינה. המפתחים עשו עבודה נהדרת מתחת לפני השטח, והמשחק מתקדם מיום ליום באופן מהיר בהרבה ממה שהתרגלנו בשנים האחרונות. לא, זה לא פיצ’ר חדש ונוצץ, אבל זהו בהחלט צעד מבורך שהופך את כל החוויה ליותר חלקה.

עוד פיצ’ר חדש שיכול להשפיע מאוד על הדרך בה אתם מנתחים את משחקי הקבוצה שלכם, הוא התוספת של נתון Expected Goals (או xG). הנתון הזה נותן לכם ערך מספרי, שאומר כמה שערים הקבוצה שלכם הייתה “אמורה” להבקיע (או לספוג) במהלך המשחק, ומאפשר לכם לדעת האם הקבוצה שלכם מגיעה למצבים טובים מול השער. זהו בנתון סטטיסטי שביצע מהפכה ענקית בעולם הכדורגל, וזוהי הפעם הראשונה שהנתון הזה מופיע במשחק מחשב כלשהו.

הדשא שלנו ירוק יותר

אוקיי, אז דיברנו על כל מה שמסביב, אבל מה קורה כשהקבוצה עולה על הדשא?
כבר שנים שעיקר הביקורת של שחקני פוטבול מנג’ר על המשחק, עוסקת בעיקר במנוע הגרפי. ככה זה כשאין את תקציב הענק של EA Sports. אבל הביקורת לא עסקה אך ורק באיכות הגרפיקה, אלא בתנועות של השחקנים על הדשא, שלא תמיד נראו כמו משהו שבאמת יכול לקרות במהלך משחק.

ובכן – חדשות טובות. המנוע הגרפי אולי לא מרשים באופן ויזואלי, אבל תהליך קבלת ההחלטות של השחקנים הוירטואלים עבר שדרוג רציני.במהלך משחק, תוכלו לראות מהר מאוד שהשחקנים הרבה יותר מודעים לסביבה. המנוע של המשחק מחשב מספר הרבה יותר גבוה של החלטות שכל שחקן ושחקן יכול לקבל. מה שזה אומר בפועל, זה שהתנועה של השחקנים הרבה יותר הגיונית ואמינה.

צילום מסך

גם מצבים של שחקן באחד על אחד מול שוער, שהיו במשך שנים נקודת תורפה ענקית במנוע הגרפי, עברו שיפוץ. לשחקנים התוקפים יש מגוון הרבה יותר רחב של אופציות בסיומת מול השוער. לעומתם, השוערים קיבלו גם הם תוספת של החלטות חדשות, ובין השאר תוכלו לראות אותם יורדים לדשא בניסיון להוציא את הכדור מרגליו של התוקף.
התוצאה הרבה יותר מציאותית ממה שהיה עד עכשיו, כשכל מצב של אחד על אחד הסתיים בשחקן שמנסה לפוצץ את הרשת. בנוסף, המפתחים למדו איך להתמודד עם משחק במרכז השדה. בניגוד למשחקים הקודמים, בהם כמעט כל המצבים הגיעו מהאגפים – מרכז השדה הפך לכלי מאוד משמעותי במשחק.

כמובן שאי אפשר לדבר על הכדורגל המודרני, בלי להזכיר את המונח אולי הכי שנוי במחלוקת בעולם הספורט: VAR.
ממש כמו בעולם האמיתי, גם בפוטבול מנג’ר ה-VAR מציק ומתסכל. מצד אחד זה מבאס, כי התגובה האינסטינקטיבית בכל פעם שתחכו להחלטת VAR תהיה “יאללה, בואו נתקדם”. מצד שני – זה בדיוק כמו בצפייה במשחק כדורגל אמיתי. השנה, המפתחים החליטו להכניס גם אלמנט של החלטות VAR שגויות. אין ספק שהרעיון מאוד ריאליסטי, אבל חכו שזה יקרה לכם באיזה גמר גביע או משהו.

שווה קניה

השאלה שתמיד נשאלת כשיוצא משחק חדש בסדרת ספורט מצליחה, היא האם כדאי לקנות אותו אם יש לכם את הגרסה הקודמת.
אני נוטה לענות על השאלה הזאת בחיוב. אני מאמין שהשדרוגים במנוע הגרפי, התוספות בתחום האינטראקציה עם בעלי התפקידים השונים, וגם מהירות הטעינה המוגברת, בהחלט הופכים את חוויית המשחק בפוטבול מנג’ר 2021 לעדיפה על קודמיו בסדרה (וזה עוד בלי להזכיר את ההתלהבות האישית שלי מצירופו של ה-xG).
אולי זה לא ה”כן” הכי חד-משמעי שיש, אבל נגיד את זה ככה – אין מצב שתצטערו.

הביקורת נכתבה על גרסת המשחק ל-PC, ולא על גרסת ה-Touch, שזמינה גם בנינטנדו סוויץ’ ובאקס-בוקס. העותק לסקירה סופק באדיבות עדלי יונייטד.

 

קובי מלמד

פודקאסטר, איש סאונד, ומוסיקאי. מת על פוטבול אמריקאי, היאבקות מבויימת, ובירות כהות. מנחה הפודקאסט ״מה יש בזה?״, שצוחק על סיפורים מגוחכים מההיסטוריה.

הגב

רוצה להיות הראשון להגיב?

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

wpDiscuz

תגיות לכתבה: