חיישן העציצים הזה יפקח וישלח התראות כדי שהם יצמחו כמו שצריך [סקירה]

חיישן קטן וחמוד ששמים לצד הצמח שלכם יגיד לכם מתי הוא צמא, מתי צריך לדשן אותו ומתי צריך לחשוף אותו לעוד אור

Flower care sensor

תמונה: Flower Care

האינטרנט של הדברים יצר לא מעט שילובים שבעבר נראו לנו כמו מדע בדיוני, והיום נראים מוזרים במקרה הרע, או בלתי ניתנים להחלפה במקרה הטוב: משליטה על מזגנים דרך הסמארטפון, לנורות שנכבות כשאומרים להן "לילה טוב" ועד למד חום חכם שיודע לשלוח הודעה לסמארטפון כשהסטייק שלכם מוכן במידת העשיה שביקשתם. אבל אחד השילובים המוזרים ביותר שנתקלתי בהם היה Flower Care. מעין חיישן שניתן לתקוע בכל עציץ, ובאמצעות אפליקציה ייעודית, לעקוב אחרי המדדים שלו ולדעת מה הוא צריך כדי לגדול בצורה מיטבית. אחרי שבמשך שנים ניסיתי לגדל תבלינים על אדן החלון שמתו אחד אחרי השני, יכול להיות שהפתרון של Flower Care יצליח לגרום לבזיליקום שלי לשרוד לאורך זמן?

האפליקציה בעברית; השמות של הצמחים לא

Flower Care App

באנדרואיד האפליקציה כפופה לשפת הממשק, אבל מנגנון חיפוש הצמחים תמיד באנגלית

לצורך הבדיקה רכשנו שתיל בזיליקום חדש ויפה, ושתלנו אותו בעציץ עם אדמה כרגיל. לאחר שהסרנו את הפאנל האחורי של החיישן בכדי לחבר את הסוללה (שהיה הדוק כמעט יותר מדי, ככל הנראה כדי להבטיח אטימה מפני נוזלים ואבק בתקן IP5), נעצנו את רגליות החיישן המוליכות באדמת העציץ, והפעלנו את האפליקציה של Flower Care. לאחר תהליך צימוד פשוט למדי, יש לבחור את סוג הצמח מבין 5,000 צמחים הקיימים באינדקס. חיפשנו את הצמח "בזיליקום" רק כדי לגלות שיש לחפש את שמות השתילים באנגלית, וזאת על אף שהאפליקציה מתורגמת לעברית. חיפשנו את המונח Basil וגילינו כי שמו המלא של הצמח הוא בכלל Ocimum Basilicum (שלא תגידו שלא למדתם משהו חדש היום). מיד לאחר בחירת השתיל קיבלנו כבר את הנתונים שלו בשידור חי מהחיישן, והאפליקציה אף הציעה לצלם את העציץ כדי שנוכל לתעד שלבים בגידולו. רעיון נחמד בהתחשב בעובדה שאני כמעט לא זוכר אף פעם מה היה המצב של הצמח כשקניתי אותו ועד שהוא מת.

האפליקציה בעצם עוקבת אחרי ארבעה מדדים שונים: רמת הלחות של האדמה שבעצם מעידה מתי צריך להשקות את העציץ, או מתי השקתם אותו יתר על המידה, טמפרטורה ועוצמת האור שמאפשרות לכם להבין האם העציץ ממוקם במיקום שנכון לו מבחינת חשיפה לשמש. כמו כן החיישן בודק את רמת הדישון באמצעות בדיקת המוליכות של הקרקע. כל המדדים האלה מתרגמים לכדי מידע ויזואלי קל מאוד להבנה באפליקציה. לכל צמח, כמובן, ישנם המדדים האופטימליים עבורו, והאפליקציה תציג לכם את מצב המדדים בהתאם לצמח שבחרתם.

במקום מספרים ומושגים קשים – אימוג'ים חמודים

Flower Care App

תמונה: צילום מסך

האפליקציה של Flower Care מאפשרת להבין את המצב הנוכחי של הצמח בצורה נוחה למדי, ומאוד גרפית וקלילה. במקום נתונים מעייפים ומעיקים וממוספרים, האפליקציה מציגה פשוט איורים של שמש, טיפה טמפרטורה ו…קקי. אם המדדים טובים, הציורים מחייכים והמד לצידם נצבע בירוק, אם לא, הם עצובים או דהויים (מלבד הקקי, שמשום מה שומר על פרצוף מבוהל בכל מצב). אם תלחצו על המדדים תוכלו לקבל מידע כמו עוצמת האור הנוכחית, מדד ההשקייה או המוליכות ואף טמפרטורה נוכחית. כל המידע הזה נשמר לכדי גרפים פשוטים למדי וליומן גידול של הצמח שניתן לחזור אליו באמצעות האפליקציה.

לאחר כמה ימים שבהם כל המדדים היו חיוביים, שמתי לב שמדד האור טוען שהצמח זקוק ליותר אור, ומאחר ומדובר בימי חורף מעוננים היטב, ניסיתי למצוא מיקום קצת יותר טוב לעציץ כדי להבטיח לו חשיפה מקסימלית לשמש. בנוסף, מדד הדישון הפך לאדום וביקש ממני לדשן את האדמה. בתור אדם די הדיוט בכל הנוגע לגידול פרחים, זו הפעם הראשונה שבכלל קניתי דשן, ולאחר דישון של הצמח, המדדים התעדכנו בתוך דקות. אני נוטה להציף את הצמחים שלי במים וככל הנראה לגרום כך למותם, ובאמצעות החיישן ראיתי מתי אני צריך להוסיף מים לעציץ, מתי לא כדאי, כמה מי הגשמים של השבועות האחרונים השפיעו על המדדים שלו, ונמנעתי כך מלהשקות אותו יתר על המידה.

האפליקציה עדיין קצת בעייתית

Flower Care App English

תמונה: צילום מסך

המוצר של Flower Care הוא בעצם מוצר קיים של חברה עם השם הקליט ביותר בהיסטוריה, Huahuacaocao (או HHCC אם אתם לא רוצים להשמע כאילו אתם באמצע התקף), ושיאומי. זהו אולי לא מוצר מקורי, אך היבואן של Flower Care דאג לגייר אותו בעצמו, ואפילו תרגם את האפליקציה בפעם הראשונה לעברית. ההשקעה בתרגום ניכרת, ועצם העובדה שהיבואן של Flower Care ביצע אותה ביוזמתו היא מבורכת, אבל האפליקציה עדיין לא הבשילה (הבנתם?) לכדי אפליקציה מושלמת.

למשתמשים שרוצים להבין או ללמוד קצת יותר מאשר התמונות של האימוג'ים, צריך להכנס לתתי תפריטים לא הגיוניים במיוחד, ועד כמה שמסך הצמח פשוט להבנה, הוא לא מצליח לספק את המידע הנחוץ לגידול הצמח בהכרח (ובעיקר לא בעברית). כלומר, אם אתם מחפשים כרגע טיפים בנוגע לדישון הקרקע של הבזיליקום, תאלצו לקרוא באנגלית פחות או יותר את אותם הטיפים שתקבלו גם לגידול של סחלב. הטיפים באנגלית הם טקסטים סיניים-באנגלית קלאסים, כלומר עם דימויים ונוסחים חסרי הגיון. הייתי שמח לקבל טיפים מותאמים אישית לכל צמח שיונגשו בצורה נוחה, ולא להסתפק רק במדדים הבסיסיים והחשובים שלו, כיוון שהם רק חלק אחד מהעבודה בגידול הצמח.

בנוסף, האפליקציה באנדרואיד עובדת בעברית רק כאשר שפת הממשק של המכשיר היא בעברית. ב-iOS למשל, ניתן להחליף את שפת האפליקציה פשוט מהגדרות האפליקציה וללא צורך בשינוי שפת הממשק. לפי דיווחי החברה, גרסה חדשה של האפליקציה אמורה להיות מושקת בזמן הקרוב, ואמורה לתקן לא מעט מהבעיות הללו.

חיבור הבלוטות' שומר על חיי סוללה, אבל פוגם בחוכמה של המוצר

Flower Care

תמונה: Flower Care

המוניטור מתחבר לסמארטפון שלכם רק באמצעות בלוטות' ורק כך מתבצע הסנכרון של המידע, ויש לכך יתרונות וחסרונות. מצד אחד, סוללת המוניטור (סוללת שעון אם תהיתם) מספיקה לבערך שנה של ניטור. כך שבאמת שאין צורך להחליף סוללות באופן תכוף או אפילו להטעין את המוצר. אפשר פשוט להפעיל אותו ולשכוח ממצב הסוללה שלו. מצד שני, העובדה שהחיישן מתחבר רק בבלוטות', הופכת אותו להרבה פחות חכם ממה שהוא יכול להיות.

הייתי מעדיף להקריב חיי סוללה ולהטעין או להחליף סוללה למוניטור לעיתים יותר תכופות כדי שהוא יתעדכן אוטומטית מול הרשת האלחוטית בבית, ויוכל להתריע לי בזמן אמת על הצרכים של הצמחים. עצם העובדה שאני צריך ליזום את הדלקת האפליקציה ולהסתנכרן אל מול החיישן בשביל לבדוק את מצב הצמח, הופכת את הטיפול בצמח ל…טיפול. כזה שאני צריך להיות בקרבת הצמח כדי לבדוק וכזה שאני צריך לזכור לעשות. כל הרעיון מאחורי עידן האינטרנט של הדברים הוא לחבר את המשתמש למידע, ולהנגיש לו אותו, וחלק מהמשימה הזו היא להתריע לי כשהצמח צריך משהו. אם פשוט תשתלו את החיישן בעציץ ולא תזכרו להכנס לאפליקציה, לא תדעו שהשתיל זקוק לטיפול, והוא כמובן יסבול מחוסר טיפול. בשנת 2018 קצת מוזר לקבל מוצר שיכול להתחבר רק מטווח קצר לסמארטפון שלכם, ולא מרחוק. במיוחד כזה שאמור להתריע לי על חריגות במדדים שאני ככל הנראה מתעלם מהם ביום-יום.

יכול להתאים למי שצריך עזרה בגידול, אבל פחות לחובבי "בית חכם"

Flower Care

החיישן של Flower Care, מצידו הימני של העציץ. תמונה: גיקטיים

ה-Flower Care, אשר נמכר דרך אתר החברה תמורת 140 שקלים, מרגיש כמו סוג של אב-טיפוס מתקדם לרעיון טוב. יותר משנהנתי להשתמש בו, אני סקרן לראות את הדור הבא שלו שעשוי להפוך את הגינה (או לפחות את העציצים בדירה הקטנה שלי) ליותר חכמה. מה אם אוכל לשאול את העוזרת של גוגל או את אלכסה "אלכסה, מה שלום הצמחים שלי?" והיא תספק לי סיכום של הימים האחרונים ועצות לטיפול בצמח? מה אם ברגע שאחזור הביתה האפליקציה של Flower Care תשלח לי התראה שכדאי לי לשים לב שהצמח צריך עוד מים? אלה לא דברים בעייתיים מדי להטמעה, אבל הם לא יכולים להיות קיימים בדור הנוכחי, שמסתמך לצערי רק על בלוטות'.

Flower Care הוא פתרון חמוד למי שרוצה לגדל את הצמחים או הפרחים שלו בצורה חכמה יותר ולהבין טוב יותר איך לטפל בהם. ישנם צמחים מסובכים למדי לגידול כמו סחלבים שמצריכים לא מעט ידע בכדי לגדלם, והאפליקציה והמוניטור הזה לחלוטין יכולים לסייע לכם לגדל אותם בצורה טובה ופשוטה יותר. אבל אם ציפיתם למוצר "בית חכם" עדכני, לא מדובר בהמצאה שתפיל אתכם מהרגליים, או תתממשק אל מול מכשיר מלבד הסמארטפון שלכם, וחבל.

לבזיליקום שלי, אם תהיתם, שלום.

עידן בן טובים

נולד עם ג׳ויסטיק ביד. יש לו הרבה יותר מדי גאדג׳טים והרבה פחות מדי זמן פנוי כדי לשחק עם כולם. בעל פטיש לא מוסבר לביצוע קליברציות לסוללות של מכשירים. כשהוא לא עסוק בלכתוב על טכנולוגיה, הוא אוהב לדבר עליה, והרבה

הגב

3 תגובות על "חיישן העציצים הזה יפקח וישלח התראות כדי שהם יצמחו כמו שצריך [סקירה]"

avatar
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 

* היי, אנחנו אוהבים תגובות!
תיקונים, תגובות קוטלות וכמובן תגובות מפרגנות - בכיף.
חופש הביטוי הוא ערך עליון, אבל לא נוכל להשלים עם תגובות שכוללות הסתה, הוצאת דיבה, תגובות שכוללות מידע המפר את תנאי השימוש של Geektime, תגובות שחורגות מהטעם הטוב ותגובות שהן בניגוד לדין. תגובות כאלו יימחקו מייד.

סידור לפי:   חדש | ישן | הכי מדורגים
אלי
Guest

וואו זה יקררררררר למה תמיד עושקים בארץ??
תבקשו בקבוצה "תמצאו לי ברשת" יתנו לכם לינק לשליש מחיר

Flower Care
Guest

אלי שלום,
כל המוצרים שלנו מגיעים עם משלוח חינם עד בית הלקוח בפחות משני ימי עסקים, וכוללים מדריכי משתמש בעברית, אחריות לשנה והדרכה דרך כלל ערוצי התקשורת.

ישנם גרסאות מסויימות למוצר שנמכרות במחיר זול יותר, אך יש לשים לב מאחר וגרסאות אלו לא עובדות בארץ.

במידה ויש לך שאלות נוספות, מוזמן ליצור איתנו קשר דרך האתר או במספר 03-3760515.

תודה רבה ושיהיה שבוע מקסים

joey gil
Guest

גאוני, נראה שממש כל הפתרונות במוצר קולעים לבעיות.
אני מזמין כמה לבדוק אצלי בגינה!

wpDiscuz

תגיות לכתבה: